Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Styropian grafitowy przy ocieplaniu budynku w kontekście ryzyka jego uszkodzeń

Fabryka Styropianu ARBET  |  24.04.2019
Styropian grafitowy przy ocieplaniu budynku w kontekście ryzyka jego uszkodzeń
Styropian grafitowy przy ocieplaniu budynku w kontekście ryzyka jego uszkodzeń

Na rynku termoizolacji coraz większego znaczenia nabierają grafitowe płyty styropianowe, charakteryzujące się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (tzw. lambdą), na poziomie nawet 0,031 W/m·K. Powodem tego są nie tylko coraz bardziej rygorystyczne wymagania w zakresie maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła przez przegrody budowlane, ale również większa świadomość inwestorów w zakresie potencjalnych zysków z termoizolacji. Obejmują one zarówno aspekty finansowe, czyli oszczędności w zużyciu energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia budynku, jak i środowiskowe, związane z poprawą czystości powietrza dzięki mniejszej emisji dwutlenku węgla.

Styropianowe płyty grafitowe produkowane są w oparciu o tę samą normę, co standardowe białe płyty. Poza korzystniejszym, niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła, pozwalającym stosować płyty o mniejszej grubości, mają one takie same właściwości co płyty białe. W przypadku wyrobów fasadowych najistotniejszym parametrem, oprócz lambdy, jest wytrzymałość na rozciąganie o pożądanym poziomie 100 kPa (określana symbolem TR100). Dwie fasadowe odmiany grafitowe, produkowane przez FS ARBET - fasada GRAFIT oraz fasada EKO GRAFIT, mają zadeklarowany parametr TR100, co pozwala na stosowanie ich we wszystkich dostępnych systemach ociepleń ETICS. Dowiedz się więcej >>

Istotnym parametrem jest również stabilność wymiarowa płyt styropianowych. Deklarowane są dwie cechy: stabilność w stałych normalnych warunkach laboratoryjnych (tj. w temperaturze 23°C i 50 % RH) oraz stabilność w określonych warunkach temperaturowych (tj. w temperaturze 70°C). Z badań laboratoryjnych wynika, że płyty grafitowe posiadają nieco gorszą stabilność od płyt białych, jednak klasyfikuje się ona na takim samym deklarowanym poziomie powyższych właściwości, czyli DS(N)2 i DS(70,-)2. Z pomiarów przeprowadzonych w laboratoriach FS ARBET wynika, że płyty grafitowe fasada GRAFIT i fasada EKO GRAFIT w temperaturze 70°C uzyskują odkształcenia o wartości do 0,5%.

Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na działanie promieniowania słonecznego. W przypadku białych płyt negatywny wpływ nasłonecznienia może uwidocznić się po minimum kilku tygodniach lub miesiącach (w zależności od warunków ekspozycji), w postaci zażółceń. W przypadku płyt grafitowych bardzo istotny jest sposób przechowywania i montażu, który powinien być realizowany w warunkach ograniczonego oddziaływania słońca. Skontaktuj się z naszymi ekspertami >>

Płyty grafitowe mogą bowiem ulegać uszkodzeniom w postaci nadtopień i utraty nominalnych wymiarów oraz geometrii płyt, czego skutkiem może być również odspojenie płyt od niezwiązanego jeszcze kleju, w trakcie wykonywania ocieplenia. Próby montażu płyt grafitowych w warunkach zacienionych, przy wysokiej temperaturze zewnętrznej, przeprowadzone w FS ARBET na różnego rodzaju klejach, nie wykazały żadnych problemów technicznych. Także wykonawcy termoizolacji nie zgłaszają zastrzeżeń, w przypadku zachowania odpowiedniego reżimu wbudowania, tj. w przypadku stosowania odpowiednich (prawidłowo założonych) osłon na rusztowaniach.

Osłony są wymagane nie tylko z uwagi na stosowanie płyt grafitowych. Pozwalają one stworzyć odpowiednie, jednorodne warunki wysychania poszczególnych warstw ocieplenia ETICS. Dodatkowo siatki zwiększają bezpieczeństwo i higienę prowadzonych prac, stąd obligatoryjność ich stosowania.

Na rynku styropianowym pojawiają się płyty malowane białą farbą czy też z dodatkową warstwą styropianu białego, które mają stanowić remedium na błędy w sposobie prowadzenia prac ociepleniowych, którym jest m.in. brak osłon na rusztowaniach. Płyty malowane, tak jak wszystkie inne płyty przyklejone do ściany, powinny być szlifowane w celu wyrównania warstwy termoizolacji, co powoduje usunięcie białej ochrony płyt grafitowych, zatem nie mogą stanowić zamiennika osłon rusztowaniowych. Natomiast płyty z dodatkową warstwą białą są znacznie droższe. Różnica w cenie tych płyt i standardowych płyt grafitowych pozwala na zakup odpowiedniej jakości siatek, które są przeznaczone do wielokrotnego użytku.

Najistotniejszym warunkiem prawidłowego i bezpiecznego stosowania płyt grafitowych jest stosowanie się do zaleceń producenta w zakresie ochrony płyt przed promieniowaniem słonecznym, na etapie składowania i montażu płyt styropianowych. Stosowanie siatek na rusztowaniach, obowiązkowe przy wykonywaniu ociepleń metodą ETICS, jest wystarczającym środkiem pozwalającym na bezpieczne wbudowywanie płyt grafitowych i uzyskanie wysokiej jakości termoizolacji ścian budynku.

ARBET

Fabryka Styropianu ARBET Sp.j.

ul. Bohaterów Warszawy 32
75-211 Koszalin
tel. 943 422 076-9
fax 943 422 390
e-mail:

(arbet, styropian, fabryka styropianu, ocieplenie budynków, styropian grafitowy, płyty grafitowe)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.