Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

EXY Spray 09 i 39 - system pian natryskowych premium z certyfikatem

HONTER Company Polska  |  12.04.2019  |  3
EXY Spray 09 i 39 - system pian natryskowych premium z certyfikatem
EXY Spray 09 i 39 - system pian natryskowych premium z certyfikatem
HONTER

Mowa tu o certyfikacie przeprowadzonego badania lambdy starzeniowej, które zostało opracowane, żeby określać zachowanie się systemów PIR i PUR na przestrzeni czasu. Ze względu na jego kompleksowy charakter, z firm dostępnych na polskim rynku, tylko te działające na spójnych, powtarzalnych systemach - głównie Honter z pianami EXY Spray - podejmują się przeprowadzenia tego badania.

Co nie zmienia faktu, że na krajowym rynku wielu dostawców pian natryskowych reklamuje swoje produkty jako te o najniższym współczynniku przenikania ciepła, najlżejsze, odporne na rozrywanie i odrywanie, po możliwość instalacji na pracujących więźbach dachowych i w dodatku bardzo wydajne w natrysku. Ale w większości przypadków są to puste deklaracje nie poparte badaniami, a w rzeczywistości ani właściciel izolowanego budynku ani kierownik budowy, architekt czy nawet wykonawca izolacji nie mają pewności, co dokładnie znajduje się w dostarczonych beczkach ze składnikami piany - izocyjanianem i poliolem.

HONTER - piana

Na czym polega badanie lambdy starzeniowej

CEN, czyli Europejski Komitet Normalizacyjny w ramach komitetu technicznego TC88 (zajmującego się materiałami i produktami do termoizolacji) powołał specjalną grupę badawczą WG6 do badań nad systemami PUR i PIR. Za kluczowy parametr materiału termoizolacyjnego przyjęto przenikalność cieplną po 25 latach, co uznano za typowy okres eksploatacji budynku. W przypadku pian natryskowych, ze względu na dynamiczny rozwój tej technologii, badacze napotkali na problem braku izolacji w odpowiednim wieku do pobrania próbek i porównania, gdyż technologia natrysku dzisiaj jest różna nawet od tej sprzed 10 lat. Dowiedz się więcej >>

HONTER - piana

Z tego powodu członkowie WG6 opracowali metodę postarzania próbek piany poprzez wystawienie jej na warunki znacznie cięższe niż podczas rzeczywistej eksploatacji budynku. Mianowicie przetrzymanie próbek piany w środowisku o stałej temperaturze 70ºC przez okres 175 dni. Zbadana po takim okresie próby przenikalność cieplna określana jest jako lambda starzeniowa lub, od okresu badania, jako lambda 175. Żaden inny materiał izolacyjny nie podlega testowi w tak utrudnionych warunkach.

Pobocznym wnioskiem z tych badań eksperymentalnych było określenie przez grupę badawczą WG6, że w rzeczywistości wszelki spadek właściwości termoizolacyjnych piany, następuje w skutek dyfuzji gazów wykorzystanych podczas natrysku i zastąpieniu ich powietrzem w ciągu 8 lat od natrysku.  W przypadku systemów EXY Spray 09 Hontera pianka posiada wartość lambdy starzeniowej praktycznie identyczną z lambdą po natrysku ze względu na naprawdę otwartą strukturę komórek, w przeciwieństwie do wielu pian, sprzedawanych jako otwartokomórkowe, ale będących w praktyce produktami o budowie hybrydowej, czyli strukturze pomiędzy otwarto- a zamkniętokomórkową.

HONTER - piana

Grzechy pian powstających bez spójnego systemu

W znaczącej większości przypadków producenci pian wykorzystują odczynniki z najtańszego dostępnego w danym momencie źródła. Jest to podyktowane walką o klienta przy pomocy najniższej możliwej ceny, a więc pozornie zjawisko korzystne dla inwestora, ale mieszanie różnych składników z różnych źródeł na przestrzeni czasu sprawia, że co jakiś czas zmieniają się właściwości takiej piany. Skonatktuj się z naszymi specjalistami >>

W efekcie wykonawca izolacji w zupełnie dobrej wierze może natryskiwać na strop pianę o budowie hybrydowej zamiast otwartokomórkowej, która poprzez wyższą gęstość nie jest tak elastyczna i pod wpływem pracy konstrukcji stropu może pękać, więc w rzeczywistości nie ma w tym nic korzystnego dla użytkownika końcowego. A jest to tylko jeden widoczny gołym okiem przykład na nie trzymanie parametrów pian, które nie powstają według spójnego, jednolitego i powtarzalnego systemu.

HONTER - piana

O czym tak naprawdę informuje badanie lambdy?

Przede wszystkim to właśnie lambda starzeniowa powinna być brana pod uwagę podczas wszelkich obliczeń przenikalności cieplnej, gdyż to ona jest docelową wartością przenikalności cieplnej i to ona powinna spełniać założenia projektowe lub normy, których w danym wypadku należy przestrzegać. Oprócz tego, badanie lambdy, jak każde badanie naukowe wymaga sprawdzenia odpowiednio dużej liczby próbek, dla wiarygodności wyników mieszczących się w granicy błędu statystycznego.

W praktyce są to również próbki z różnych okresów czasu i różnych partii produkcyjnych, co daje gwarancję powtarzalności zbadanego systemu pian co do wszystkich jego parametrów, testowanych przy okazji badania przenikalności cieplnej. W przypadku Hontera i jego systemów EXY Spray 09 oraz 39, aby zapewnić prawidłowy natrysk i zgodność z parametrami w specyfikacji technicznej, wszyscy wykonawcy nawiązujący współpracę z firmą zostają również przeszkoleni w specyfice tego systemu.

Piany z certyfikatem

Podsumowując, wykonawca izolacji natryskowych lub w ogóle architekt lub kierownik budowy zyskuje pewność, że produkt, z którym pracuje, zapewni zadowolenie inwestora przez długie lata i odniesie korzyści związane z tym, że dostarczany przez niego produkt to zawsze ta sama wysokiej jakości piana, produkowana w niemieckiej fabryce spełniającej najwyższe wymogi kontroli jakości i na amerykańskiej licencji, w oparciu o doświadczenia sięgające początków tej technologii.

Jednocześnie docelowi użytkownicy budynku zaizolowanego piankami EXY Spray mogą mieć pewność, że planowane przez nich oszczędności na ogrzewaniu nie tylko bardzo szybko zwrócą się przez pierwsze lata użytkowania budynku, zwracając delikatnie większy koszt inwestycji, ale pozostaną na bardzo zbliżonym lub identycznym poziomie przez cały okres eksploatacji.

HONTER Logo

HONTER Company Polska

Ul. Głogowska 31/33
60-702 Poznań

OBSŁUGA KLIENTA
Tel.: 793 581 581
info@honter.pl
www.honter.pl

Biuro handlowe:
61-441 Poznań
ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 406

(honter, pianka EXY Spray,  system pian natryskowych, piany natryskowe, izolacja pianą, izolacje z pianki, EXY Spray 09, EXY 09, EXY spray 39, EXY 39)

Komentarze

(3)
Remediusz | 18.02.2020, 11:44
Oszczędzanie na głównych i ważnych elementach budynku to niezbyt mądre posuniecie, bo potem naprawy lub wymiana i koszty się będą mnożyły
Dlaczegotyomniemyślisz | 18.03.2020, 22:05
Jeśli lambda starzeniowa równa się tej w momencie natrysku to pianka jak najbardziej godna spróbowania
fedist | 17.04.2020, 10:43
Najlepsza była by możliwość sprawdzenia faktycznych strat efektywności takiej pianki na przykład na budynkach już ocieplonych tą metodą na przykład 20 lat temu.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.