Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Ocieplenie domu kompletnym systemem z grafitowym styropianem

Termo Organika Sp. z o.o.  |  04.04.2019
Ocieplenie domu kompletnym systemem z grafitowym styropianem
Ocieplenie domu kompletnym systemem z grafitowym styropianem
Termo Organika

Konkretnym i realnym marzeniem związanym z rodzinnym domem jest płacenie niskich rachunków za ogrzewanie. Zaoszczędzone pieniądze można wtedy przeznaczyć na inne cele, np. przyjemności. Jak to zrobić? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Decydując się na ocieplenie grafitowymi płytami styropianowymi o bardzo dobrych właściwościach użytkowych oraz najkorzystniejszym współczynniku przewodzenia ciepła lambda (λ) - nawet 0,031 W/(m·K), można zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 70%.

Oszczędności w zależności od wielkości, typu budynku oraz zastosowanych technologii, mogą sięgać nawet kilku tysięcy w jednym sezonie grzewczym. Niewielu inwestorów zdaje sobie sprawę z tego, że wydatki na zakup styropianu stanowią tylko 10-15% kosztów całego ocieplenia, a jedynie 2% całkowitych kosztów budowy. Warto pamiętać, że dobrej jakości styropian będzie chronił budynek zarówno przed niskimi, jak i wysokimi temperaturami przez cały okres eksploatacji budynku, czyli co najmniej kilkadziesiąt lat.

Kompletny system ociepleń - gwarancja dobrego wyboru

Wybierając materiały do ocieplania ścian należy wziąć pod uwagę fakt, że system ociepleniowy powinien być objęty Krajową lub Europejską Oceną Techniczną i pochodzić od jednego producenta. Dobrze jest, jeśli posiada rekomendacje wydane np. przez Instytut Techniki Budowlanej.

Taka metryka pochodzenia zapewnia o kompatybilności i wzajemnym dopasowaniu ze sobą poszczególnych składowych systemu: styropian, tynki, kleje, preparaty gruntujące, siatki, itp. Posiadanie aprobaty dla kompletnego systemu ociepleń, w której wymienione są wszystkie składniki tworzące system jest gwarancją, że produkty zostały sprawdzone w ramach wielu badań aprobacyjnych, a dzięki zastosowaniu ich zgodnie z projektem, wytycznymi i sztuką budowlaną, produkty będą trwałe i efektywne przez długi okres użytkowania. Dowiedz się więcej >>

Termo Organika #postawnagrafit

Postaw na grafit od Termo Organiki - to zawsze dobry wybór

Najważniejszym parametrem styropianu jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli λ (lambda). Im niższa wartość współczynnika lambda, tym lepiej dla styropianu, ponieważ jest lepszym, cieplejszym izolatorem. Dla styropianu lambda wynosi od 0,031 do 0,044 W/(m·K). Styropiany TERMONIUM PLUS fasada oraz TERMONIUM PLUS dach-podłoga i TERMONIUM PLUS fundament to najcieplejsze grafitowe płyty o współczynniku λ= 0,031 produkcji Termo Organiki.

Grafitowy styropian o niskiej lambdzie i stosunkowo niedużej grubości może lepiej izolować budynek niż grubszy styropian o wysokiej lambdzie. Niewielka wydawałoby się różnica wartości lambdy może oznaczać w rezultacie zupełnie różne klasy styropianów. Przykładowo 28 cm warstwy styropianu o współczynniku lambda 0,044 ma mniejszą izolacyjność niż np. 20 cm grafitowego styropianu Termo Organiki o współczynniku lambda 0,031.

Termo Organika #postawnagrafit

Dlaczego warto postawić na grafit?

Grafitowy styropian, który zawiera dodatki poprawiające właściwości izolacyjne płyt styropianowych (np. grafit), jest produktem spełniającym wymagania stawiane materiałom izolacyjnym, dzięki którym możliwe jest uzyskanie wysokiej ochrony cieplnej budynku.

Grafitowe płyty wytwarzane są w taki sam sposób, jak zwykłe białe płyty z tą jednak różnicą, że surowiec do ich produkcji zawiera odpowiednie dodatki, które poprawiają właściwości izolacyjne nadając wyrobowi jednocześnie charakterystyczny grafitowo-srebrnoszary kolor. Cała istota polepszania właściwości jest skupiona na ograniczeniu strat ciepła w wyniku promieniowania. Dodatki w postaci, np. grafitu, które pochłaniają lub odbijają promieniowanie podczerwone powodują, że ten rodzaj styropianu ma bardzo dobre właściwości izolacyjne. Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych specjalistów >>

Termo Organika #postawnagrafit

Najważniejsze korzyści z zastosowania grafitowego styropianu Termo Organiki

  • uzyskanie wymaganej ochrony cieplnej budynku przy mniejszej grubości płyt (redukcja grubości nawet o 30%),
  • lepsza izolacyjność przegród zmniejsza zużycie energii potrzebnej do ogrzewania, a co za tym idzie płacimy mniejsze rachunki za ogrzewanie,
  • cieńsza izolacja to mniejsza powierzchnia ościeży okiennych, lepsze doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym,
  • ściany zewnętrzne mogą być wykonane z tańszych i cieńszych materiałów konstrukcyjnych,
  • krótsze kołki mocujące ocieplenia (jeśli są wymagane), mniejsze obróbki blacharskie, parapety, listwy, itp.
  • wszechstronne zastosowanie: ściany zewnętrzne - fasady, podłogi na gruncie i nad nieogrzewanymi pomieszczeniami (piwnica, garaż), ściany fundamentowe i miejsca narażone na bezpośredni kontakt z wodą, stropodachy i dachy skośne,
  • mniejsza ilość materiału potrzebna do ocieplenia takiej samej powierzchni, jak w przypadku zwykłego styropianu.

Termo Organika #postawnagrafit

Styropian styropianowi nie równy, zwłaszcza w przypadku grafitu

Część inwestorów porównuje różne marki i rodzaje styropianów jedynie pod kątem ceny. To duży błąd. Dlaczego? Różnica w cenie - jeśli ocieplamy cały dom - między produktem bardzo dobrym jakościowo np. grafit Termo Organki, a wyrobem słabym wynosi często zaledwie kilkaset złotych. Jeśli jednak okaże się, że tańszy materiał nie spełnia swojej roli, wszystkie wydatki poniesione z tytułu ocieplenia przepadną bezpowrotnie.

Przez ściany wciąż będzie uciekało ciepło i oszczędności na ogrzewaniu nie będą satysfakcjonujące. Należy bezwzględnie unikać materiałów o bardzo niskiej cenie, gdyż zaniżenie ceny nie wynika z troski producenta o wydane pieniądze klienta, ale często jest wynikiem niskiej jakości oferowanego produktu. Niestety, ma to później negatywne odzwierciedlenie w efektywności i trwałości całego ocieplenia.

Eksperci budowlani polecają przed zakupem sprawdzenie na stronie GUNB https://www.gunb.gov.pl/probki wyników kontroli styropianów przeprowadzonych przez nadzór budowlany. 

Zdecydowanie polecają producentów, których wyroby przeszły pozytywne kontrole państwowego urzędu. Warto również sprawdzić na stronach internetowych producentów, które z ich produktów posiadają certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez instytuty naukowe zajmujące się weryfikacją materiałów budowlanych. W Polsce takie dokumenty wydawane są przez niezależny Instytut Techniki Budowlanej.

Termo Organika

Termo Organika Sp. z o.o.

ul. Bolesława Prusa 33,
30-117 Kraków

Telefon: 12 427 07 40
Faks: 12 427 27 21

www.termoorganika.pl

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.