Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Fotowoltaika i zielony dach - przyszłościowa kombinacja

Optigrün International AG  |  01.03.2019  |  1
Fotowoltaika i zielony dach - przyszłościowa kombinacja
Fotowoltaika i zielony dach - przyszłościowa kombinacja
Optigrün International AG

Instalacja solarna do wytwarzania prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego powinna dać możliwie jak najwyższy zysk, a przy tym być wydajna. Jednak wydajność jest uzależniona od różnych czynników.

Z jednej strony instalacja musi być odpowiednio ukierunkowana na słońce, aby jak najlepiej wyłapywać promienie słoneczne. Z drugiej strony systemy powinny dać się szybko i niedrogo zamontować. Chłodzenie może ponadto poprawić moc instalacji. I to są dokładnie te wyzwania, z którymi za każdym razem muszą konfrontować się projektanci i instalatorzy.

Szybkie i niedrogie układanie

SolarGrünDach produkcji Optigrün jest instalowany jako system działający na zasadzie dodatkowego obciążenia, bez konieczności przebijania się przez konstrukcję dachu. Zaletą tego systemowego rozwiązania jest to, że konstrukcja nośna instalacji fotowoltaicznej nie ingeruje w konstrukcję dachu i jego membranę hydroizolacyjną oraz nie generuje dużych obciążeń punktowych.

Ze względu na brak przebijania izolacji odpadają prace izolacyjne przy membranie dachu, podczas których często dochodzi do szkód. Dodatkowo system ten, utrzymywany jedynie przez dodatkowe obciążenie generowane przez dach zielony, ze względu na możliwość łatwego i szybkiego ułożenia jest tańszy niż tradycyjne wsporniki mocowane w konstrukcji dachu. Poznaj rozwiązania firmy Optigrün International AG >>

SolarGrünDach zaprojektowano tak, by umożliwić także tworzenie wąskich szeregów wsporników Sun-Root, a tym samym wysoki zysk nawet na niewielkiej przestrzeni. Pomimo gęstego rozłożenia wsporników możliwe jest zazielenienie dużej części powierzchni dachowych, jako że roślinność znajduje się także pod modułami.

Zazielenienie dachu chroni membranę hydroizolacyjną i przedłuża jej żywotność

Konstrukcja dachu zielonego działa jak warstwa ochronna zabezpieczająca przed ekstremalnymi temperaturami, promieniowaniem ultrafioletowym i podczerwonym oraz gradem i innymi zjawiskami atmosferycznymi. Żywotność membrany hydroizolacyjnej zostaje znacząco zwiększona, a wymagane zazwyczaj prace naprawcze i modernizacyjne w porównaniu z dachem niezazielenionym są odroczone na dalsze lata.

To umożliwia długą eksploatację dachu bez żadnych zakłóceń. Struktura dachu zielonego chroni także wrażliwą membranę hydroizolacyjną podczas koniecznych przeglądów instalacji solarnych. Należy jedynie zwrócić uwagę na to, żeby moduły fotowoltaiczne nie były zacieniane przez rośliny. W razie konieczności przed modułami należy zastosować opaski żwirowe i usuwać co wyższe rośliny w trakcie regularnej pielęgnacji.

Wzrost uzysku instalacji fotowoltaicznej ze względu na moc chłodzącą dachu zielonego

Nawet dachy z zielenią ekstensywną w zależności od lokalizacji zatrzymują od 40 do 70% rocznych opadów. Retencjonowana woda w dużej części ponownie odparowuje z pozytywnym zjawiskiem chłodzenia, nawilżania powietrza i wiązania pyłu. Odciąża to kanalizację, redukuje odpływ, pozwala na zmniejszenie wymiarów rur kanalizacyjnych i zaoszczędzenie na zbiornikach przelewowych. Temperatura eksploatacyjna modułów solarnych wpływa na ich wydajność. Dowiedz się więcej >>


Temperatury powyżej 25ºC prowadzą do spadku mocy. Producenci modułów z reguły zakładają utratę mocy około 0,5% na każdy stopień Celsjusza. Udokumentowane chłodzenie w wyniku parowania z dachów zielonych może jednak podnieść wydajność instalacji fotowoltaicznej o nawet 5%.

Na co warto zwrócić uwagę podczas projektowania i realizacji

W przypadku SolarGrünDach należy zgromadzić wszystkich zaangażowanych fachowców (dekarzy, ogrodników, instalatorów modułów solarnych) już w fazie projektowania, aby uzgodnić działania budowlane. Firmy ogrodnicze/dekarze mogą wykonać cały "zielony dach fotowoltaiczny", czyli ułożyć wsporniki instalacji solarnej oraz strukturę dachu zielonego.

Zanim zostanie wprowadzona roślinność, instalator powinien zamontować moduły i wykonać prace elektryczne. Prace przy roślinności należy wykonywać na koniec, aby nie uszkodzić roślin.

Optigruen International AG Optigrün International AG
www.optigruen.pl

32 757 60 17

(fotowoltaika, Optigruen, dachy, Optigrün International,zielony dach, SolarGrünDach)

Komentarze

(1)
ZbychzTych | 22.03.2019, 05:58
O ile fotowoltaika na dachu to fajny pomysł to te zielone dach już nie bardzo.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.