Szczególnie w starszych obiektach, złożonych pod kątem układu konstrukcyjnego i struktury murów, prace naprawcze lub wymiana izolacji na nową może być trudna i kosztowna. Jak chronić ściany przed zawilgoceniem?
Jedną z metod jest bezinwazyjny system osuszania murów Aquapol, który jednocześnie chroni budynek przez wytworzenie skutecznej funkcji izolacji poziomej. Natomiast iniekcja chemiczna to technika pozwalająca odtworzyć poziomą izolację przeciwwilgociową. Na czym polegają obie technologie? Poznaj ich właściwości i porównaj skuteczność ich działania.
Iniekcja chemiczna a system Aquapol
Izolacja pozioma - iniekcja czy osuszanie
Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonania izolacji wtórnej poziomej. Jej celem jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a w dalszej perspektywie uzyskanie w strefie muru nad przeponą obszaru o normalnej (naturalnej) wilgotności. Okres ten nie jest jednak określony, ponieważ jedynym sposobem na usunięcie wilgoci z przegrody w takiej sytuacji jest dyfuzja przez powierzchnie boczne ściany. W przypadku grubych (90 cm) murów o mieszanej i niejednorodnej konstrukcji proces ten jest trudny do przeprowadzenia. Powodować on będzie ponadto transport soli rozpuszczonych w zawieszonej wodzie w zewnętrzne strefy muru, a także degradację wypraw tynkarskich podczas całego okresu odparowywania.
System Aquapol - podobnie jak iniekcja zapewnia ochronę obiektu przed działaniem wilgoci. System Aquapol dodatkowo aktywnie osusza mur poprzez grawitacyjne wyprowadzenie wilgoci z murów. Dzięki temu wraz z wilgocią z przegród w dużej mierze usuwane są sole rozpuszczalne w wodzie, co poprawi trwałość prac remontowych przeprowadzonych w przyszłości.
Sposób aplikacji
Iniekcja chemiczna wymaga wykonania w obiekcie szeregu odwiertów jedno- lub dwurzędowo, a w przypadku grubości murów powyżej 60 cm odwierty te powinny być wykonywane z obu stron przegrody. Niesolidne przeprowadzenie prac pod kątem rozmieszczenia, kąta natarcia i głębokości nawiertów może apowodować, iż całość prac będzie nieskuteczna. Rodzaj iniekcji, a więc rozmieszczenie otworów, wybór technologii i środka iniekcyjnego dobiera się w zależności od wyników wcześniejszego badania nasiąkliwości murów oraz ściśle przestrzegając instrukcje WTA. Badanie powinno obejmować każdy rodzaj przegrody w obiekcie, do której będzie wprowadzany środek iniekcyjny.
System Aquapol nie wymaga tak dużej ingerencji w mur, dzięki czemu może być zastosowany w każdym momencie funkcjonowania budynku, a właściciel ponoszenia przez właściciela dodatkowych kosztów i nakładów pracy.
Iniekcja chemiczna wymaga wykonania rzędowych otworów w murach obiektu. Jeśli mamy do czynienia z budynkiem o złożonej konstrukcji, gdzie obrys ścian piwnicznych często nie pokrywa się z obrysem ścian parteru, a ponadto bywają przypadki (w wyniku niewłaściwej eksploatacji bądź niewłaściwie wykonanych prac remontowych) naruszenia statyki budynku. Wprowadzanie w takim układzie dodatkowych (rzędowych) otworów jeśli nie na wszystkich to na większości przegród może być powodem dalszej degradacji układu nośnego budynku.
System Aquapol w żaden sposób nie narusza układu statycznego budynku, poza tym jednocześnie działa na wszystkie ściany obiektu osuszając je i zabezpieczając przeciwwilgociowo, wytwarzając skuteczną izolację poziomą.
Iniekcja chemiczna wykonywana w niejednorodnym murze może nie być skuteczna, ponieważ zastosowanie jej w przegrodach, gdzie wykorzystano niejednolity materiał - np.: kamienny i różnego rodzaju cegły - nie pozwala na równy rozkład iniektu w zabezpieczanej ścianie.
Metoda osuszania i jej cele
Jednak nawet w przypadku poprawnego doboru technologii oraz prawidłowego wykonania w przypadku iniekcji osiągniemy tylko jeden cel - zabezpieczenia budynku przed wilgocią kapilarną. Natomiast wilgoć pozostała oraz wprowadzona do przegród innymi drogami pozostaje w nich, a jedynym sposobem ich usunięcia jest odparowanie. Jest to podstawowa różnica pomiędzy obiema technologiami.
Natomiast system Aquapol spełnia dwie funkcje - aktywnie osusza mury, a także wytwarza skuteczną izolację poziomą, dzięki czemu proces osuszania przebiega poprawnie i szybko.
Gwarancja skuteczności
Krótki okres gwarancji na trwałość przepony iniekcyjnej wiąże się z jej degradacją postępującą w czasie. Prace badawcze nad nowymi iniektami trwają cały czas - dowodzi to ograniczonej skuteczności obecnych na rynku preparatów.
Przy zastosowaniu systemu Aquapol użytkownik otrzymuje gwarancję na wyeliminowanie wilgoci kapilarnej i utrzymanie stanu powietrzno-suchego (wilgotności naturalnej) przez 20 lat od wdrożenia systemu. Jest to pewność uzyskania i utrzymania zamierzonego efektu, a nie tylko działania urządzenia. Tak długi okres gwarancji jest niespotykany na rynku usług budowlanych.