Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Nowoczesne panele fotowoltaiczne

Hanplast  |  29.01.2019  |  1
Nowoczesne panele fotowoltaiczne
Nowoczesne panele fotowoltaiczne
Hanplast

Hanplast SOLAR to pierwszy na świecie producent modułów fotowoltaicznych następnej generacji w/g najnowszej technologii łączenia ogniw metodą wielozłączeniową - SmartWire Connection Technology® (w skrócie SWCT) - technologii szwajcarskiej firmy badawczo-rozwojowej Meyer Burger.

Kluczową misją firmy jest dbałość o środowisko naturalne i zrównoważony rozwój. W ramach oszczędnego gospodarowania energią elektryczną w zakładach produkcyjnych spółki, na jej dachach zainstalowano moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,5 MW. To największa tego typu dachowa instalacja fotowoltaiczna w Polsce i jedna z większych w Europie.

Podstawową działalnością Hanplast od 1993 r. jest kompleksowa produkcja detali oraz komponentów z tworzyw sztucznych. Firma oferuje pełną obsługę - począwszy od koncepcji lub pierwszej idei projektu, po projekt, modelowanie 3D, prototypy z drukarki 3D, poprzez konstrukcję i produkcję form wtryskowych, aż do uruchomienia produkcji, która podlega stałej optymalizacji. Firma dysponuje własną narzędziownią wyposażoną w 18 maszyn CNC oraz parkiem maszynowym obejmujacym 101 wtryskarek o sile zwarcia od 50 do 2000T.

Ważnym krokiem w 2015 r. była inwestycja spółki w obszar produkcji wysokosprawnych technologii fotowoltaicznych. W 2017 r. wyodrębniono nowy znak firmowy Hanplast Solar. Od 2017 roku w Tbilisi i w Kijowie działają biura zajmujące się rozwojem projektów słonecznych w dwóch obszarach: mikroinstalacji - residentail market - oraz projektów naziemnych „utlity scale PV projects”.

Wysokowydajne moduły fotowoltaiczne są efektywne w każdych warunkach atmosferycznych, dostarczając energię przez następne dziesięciolecia. Od unikalnej technologii łączenia ogniw po użycie odpornych na działanie czynników zewnętrznych folii enkapsulacyjnych TPO, moduły z grupy SW Premium Plus z certyfikowanej fabryki Hanplast Solar, dostarczają więcej energii elektrycznej oraz zapewniają stabilność i bezpieczeństwo inwestycji.

Dzięki innowacyjnej architekturze połączeń wykorzystywanych w technologii SmartWire i najwyższym standardom produkcji użytkownicy otrzymują instalację trwałą i niezawodną oraz atrakcyjny desing. Technologia SmartWire jest odporna na spadek wydajności systemu związany z mikropęknięciami a w efekcie z groźnym zjawiskiem hot-spotów.

Kontrola jakości produkcji odbywa się z automatu w kilkunastu punktach, m.in. Hi-Pot test, który sprawdza jakość izolacji elektrycznej modułu PV oraz Ground continuity test, który bada ciągłość obwodu uziemienia modułu PV. Moduły Hanplast Solar mają lepsze właściwości mechaniczne w porównaniu z konwencjonalnymi modułami najbardziej popularnych bus barowych technologii fotowoltaicznych oferowanych na rynku.

Połączenia w technologii SmartWire z ogniwem są aplikowane w niższej temperaturze (140°C) niż proces lutowania w tradycyjnych stringerach (230-300°C) używanych w technologii bus bar lub multi wire. W rezultacie SWCT wywiera mniejszy nacisk termomechaniczny na ogniwo słoneczne, znacznie zmniejszając kruchość ogniwa, tym samym zapewniając mu dłuższą żywotność.

Produkty Hanplast spełniają wszystkie normy - przechodzą systematyczne testy wewnętrzne odpowiadające aktualnym normom i wymaganiom norm IEC, a także systematyczne walidacyjne testy w Photovoltaic Berlin Institute (PI-Berlin), posuadają certyfikaty TUV Rheinland zgodnie z normami IEC, TUV Rheinland UL, certyfikaty ISO oraz certyfikaty recyklingowe.

Certyfiakty jakości: US, PC, ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, PN-N 18001:2004.

Najważniejsi klienci to m.in.: Amica, Apator, Bosh, Flex, Fiskars, IKEA, Jabil, Phillips, Samsung, Sichert, VTS.

TECHNOLOGIA:

Wydajne moduły PV SmartWire G/G /Bi-facial wykonano z ogniw krzemowych, tworzących zwartą siatkę zamkniętą w szklanej obudowie. Obie strony modułu produkują prąd wykorzystując światło zarówno pobrane, jak i odbite od powierzchni.

Cechy paneli:

 • ogniwa HJT
 • innowacyjna technologia łączenia ogniw SmartWire
 • dwustronne moduły pv ( GLASS/ GLASS )
 • start z mocą 100% i tolerancją dodatnią,
 • bez efektu degradacji z powodu indukcji elektrostatycznej (PID)
 • bez efektu wstępnej degradacji pierwszym światłem (LID)
 • 40 lat gwarancji mocy
 • produkt w 100% polski

Panele fotowoltaiczne SmartWire

Dowiedz się więcej >>

SmartWire – główne zalety

 • ZAAWANSOWANE KOLEJKOWANIE ENERGII
  Wyższa wydajność SWT napędzana jest przez 18 mikroprzewodów, które tworzą gęstą siatkę do 2660 punktów kontaktowych na ogniwie słonecznym. Ta struktura umożliwia elektronom pokonanie krótszej odległości w celu ich zebrania, zmniejszając w ten sposób straty rezystancyjne.
 • MINIMALIZACJA EFEKTÓW MIKROPĘKNIĘĆ
  Mikropęknięcia mają minimalny wpływ na moduły SmartWire, ponieważ FWA działa jako warstwa ochronna dla ogniwa słonecznego o gęstej sieci do 2660 punktów połączeniowych. Nawet moduł z mikropęknięciami pozostaje sprawny, utrzymując gromadzenie energii na wysokich poziomach.
 • ABSORPCJA ŚWIATŁA Okrągły kształt mikroprzewodnika wprowadza efekt pułapkowania światła, który zmniejsza zacienienie o 25% w porównaniu do technologii szyn zbiorczych.

Panele fotowoltaiczne SmartWire

Technologia SmartWire vs. standardowe technologie typu “bus bar”

SmartWire Connection Technology

 1. Ogniwa łączone są za pomocą 18-32 mikrowłókien (max 38), co daje 990-1760 punktów kontaktowych z ogniwem (max 2090).
 2. Mikrowłókna łączące ogniwa maja średnią szerokość 0,2 mm, co przy 18 mikrowłóknach daje średnie zakrycie ogniwa na poziomie 1,7 %. Są okrągłe, co zmniejsza odbicie promieni światła. Wszystko razem sprawia, że absorbcja światła w panelu jest wyższa niż w standardowej technologii.
 3. Matryca ogniw połączona za pomocą technologii SWCT jest w 100% odporna na straty związane z pęknięciami i mikropęknięciami w indywidualnych ogniwach.
 4. Ogniwa są łączone ze sobą w procesie laminacji w temperaturach od 140°C do 150°C, standardowy proces lutowania został wyeliminowany.
 5. Niska temperatura procesu łączenia ogniw w matryce pozwala zastosować ogniwa wielozłączowe nowej generacji, gdzie lutowanie nie może odbywać się w temperaturze powyżej 150° C.
 6. W związku z zastosowaniem nowej generacji materiałów, panele wykonane w technologii SWCT mają dłuższą żywotność i mniejszą degradacją mocy nominalnej. W testach wykonywanych w komorach klimatycznych po 8000 godzin moc paneli SWCT spada średnio o 8-10%.
 7. W związku z kombinacją powyższych cech, oczekiwany jest wyższy uzysk w produkcji prądu w całym okresie życia instalacji niż w przypadku standardowych technologii krystalicznych. Dodatkowy uzysk będzie uzależniony od konkretnej lokalizacji, usytuowania instalacji oraz wybranej technologii ogniw.
 8. Ogniwa używane w produkcji paneli nie wymagają nadrukowywania na nich elektrod przewodzących typu “bus bar” oraz umożliwiają stosowanie cieńszych elektrod typu “fingers” wykonanych ze srebra, co oznacza oszczędność na srebrze sięgającą nawet do 12 g srebra/ panel.
 9. Dzięki wyeliminowaniu tradycyjnego, energochłonnego procesu lutowania, konsumpcja energii elektrycznej dla linii w technologii SWCT o przepustowości 2400 ogniw na godzinę wynosi około 790 000 kWh w skali roku.
 10. Proces produkcji paneli w technologii SWCT jest wolny od ołowiu (Pb) oraz wolny od freonów (CFC) szkodliwych dla środowiska naturalnego.

Tu znajdziesz więcej informacji o panelach fotowoltaicznych>>

Panele fotowoltaiczne SmartWire

Standardowe technologie typu “bus bar”

 1. Ogniwa łączone są za pomocą 3 lub 4 elektrod przewodzących (max 5), co daje 160-220 punktów kontaktowych z ogniwem (max 275).
 2. Elektrody łączące ogniwa mają średnią szerokość 1,5 mm, co przy 3 elektrodach daje średnie zakrycie ogniwa na poziomie 2,9 %. Ich prostokątna forma odbija promienie słoneczne na zewnątrz. Absorpcja światła jest mniejsza niż w przypadku SWCT.
 3. Matryca ogniw połączona za pomocą standardowych elektrod jest wysoce narażona na straty związane z pęknięciami i mikropęknięciami w indywidualnych ogniwach.
 4. Ogniwa są łączone ze sobą w standardowym procesie lutowania w temperaturach od 240°C do 340°C.
 5. Wysoka temperatura procesu łączenia ogniw w matryce (powyżej 240°C) komplikuje lub całkowicie uniemożliwia stosowanie ogniw wielozłączowych nowej generacji.
 6. W związku z zastosowaniem standardowych materiałów, panele wykonane w tradycyjnych technologiach mają krótszą żywotność i wyższą degradację mocy nominalnej. W testach wykonywanych w komorach klimatycznych po 8000 godzin moc takich paneli spada średnio o 40-50%.
 7. Standardowe panele krystaliczne będą produkowały mniej prądu w okresie życia ze względu na ich szybszą degradację, wpływ mikropęknięć na panel i cały system, a także ze względu na wyższą rezystencję elektryczną matrycy połączonej w technologii tradycyjnej typu “bus bar".
 8. W standardowych technologiach producenci muszą korzystać z ogniw z nadrukowanymi elektrodami przewodzącymi, co oznacza większą konsumpcję srebra w każdym wykonanym panelu (może to oznaczać nawet 3500 kg więcej srebra w skali roku dla linii produkcyjnej o przepustowości 80 MW niż w przypadku SWCT).
 9. Tradycyjna linia produkcyjna w technologii typu “bus bar” potrzebuje aż o 50% więcej energii elektrycznej niż linia SWCT. Roczne zużycie prądu dla tradycyjnego proces i linii o przepustowości 2400 ogniw na godzinę wynosi ok. 1 200 000 kWh rocznie.
 10. Standardowy proces produkcyjny o przepustowości 2400 ogniw na godzinę wymaga zużycia ponad 16 000 kg ołowiu (Pb) oraz około 1600 litrów odczynnika chemicznego o nazwie Flux, który wymaga wykorzystania w procesie związków freonów (CFC).

Panele fotowoltaiczne SmartWire

Hanplast SOLAR
Hanplast Sp. z o. o.
ul. Władysława Paciorkiewicza 3
85-862 Bydgoszcz Polska
52 323 42 00
52 323 42 99
hanplast@hanplast.com

(OZE Polska Energia Sp. z o.o., SmartWire,  panele fotowoltaiczne, Hanplast, SmartWire Connection Technology®)

Komentarze

(1)
SprytnyJan | 04.02.2019, 11:49
Teraz tylko poczekać aż stanieją i montować :)
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
1/2019

Aktualny numer:

Izolacje 1/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Diagnostyka konstrukcji murowych
 • - Ocieplanie budynków drewnianych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.