Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Biała wanna prosto i skutecznie - system uszczelnień PENTAFLEX®

Fot. 1. PENTAFLEX® KB
Fot. 1. PENTAFLEX® KB
JORDAHL & PFEIFER

W obszarze zabezpieczeń przed wnikaniem wody do obiektów budowlanych alternatywą dla hydroizolacji typu ciężkiego (pap, bitumów, mat, membran) może być konstrukcja z betonu nieprzepuszczającego wody - tzw. biała wanna. Rolę przegrody dla wody stanowi tutaj sam beton - odpowiednio dobrany i zaprojektowany. W połączeniu ze skutecznym systemem uszczelnień przerw roboczych i dylatacji, pełniąc funkcję zarówno nośną jak i uszczelniającą, stanowi równorzędne, a w wielu wypadkach nawet optymalne rozwiązanie w zakresie zapewnienia szczelności obiektu.

Prawidłowe wykonanie hydroizolacji typu biała wanna już na etapie planowania zakłada ścisłą współpracę między inwestorem, projektantami, firmą wykonawczą oraz wytwórnią betonu tak, aby spełnione zostały podstawowe warunki, m.in.:

 • zachowanie minimalnej grubości elementów konstrukcyjnych oraz ograniczenie dopuszczalnego ich zarysowania
 • zastosowanie odpowiednio przygotowanego betonu
 • szczelne wykonanie wszystkich styków i połączeń
 • planowe rozmieszczenie przerw technologicznych, dylatacyjnych oraz rys wymuszonych.

Dowiedz się więcej >>

 Fot. 2 PENTAFLEX® KB Plus
Fot. 2. PENTAFLEX® KB Plus

Elementy składowe technologii:

 1. beton minimalnej klasy C25/30 i stopnia wodoszczelności W8, o odpowiednio dobranej recepturze (ze szczególnym uwzględnieniem niskiego skurczu i niskiego ciepła hydratacji), dostarczany i układany w sposób ciągły, odpowiednio zawibrowany i pielęgnowany
 2. przerwy technologiczne, dylatacje, wymuszenia rys oraz ewentualne przejścia dobrze zaplanowane i uszczelnione odpowiednio dobranymi materiałami uszczelniającymi, które połączone ze sobą stanowić będą szczelny i ciągły "łańcuch"
 3. Minimalne grubości konstrukcyjne elementów (płyta fundamentowa - min. 25 cm, ściany - min. 24 cm) oraz zaprojektowane odpowiednie ograniczenie rozwarcia rys (przynajmniej do 0,2 mm w zależności od warunków wodnych).
 4. Podział realizowanych elementów monolitycznych (płyty fundamentowej i ścian) na odpowiednie sekcje betonowania,
 5. Dodatkowe dozbrojenie przeciwskurczowe i przeciwkarbowe,
 6. Materiały uzupełniające - dwie warstwy folii poślizgowej na chudym betonie pod płytą fundamentową, materiały ściśliwe w miejscach zmian jej grubości.

Skontaktuj się z naszymi specjalistami >>

 Fot. 3 Zastosowanie systemu PENTAFLEX®
Fot. 3. Zastosowanie systemu PENTAFLEX®

Dzięki kilkudziesięcioletniej praktyce i doświadczeniu technologia białej wanny to dziś często jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań wykonania hydroizolacji konstrukcji żelbetowych. Wśród jej zalet wymienia się najczęściej skrócenie czasu trwania realizacji całej inwestycji (zakończenie prac betoniarskich kończy też proces uszczelniania obiektu, a realizacja możliwa jest również w bardzo niekorzystnych warunkach atmosferycznych) oraz niższe koszty, co wiąże się z brakiem konieczności inwestowania w powłokowe izolacje typu ciężkiego. Dodatkowo - ewentualne nieszczelności (tzn. rysy) są łatwe do zlokalizowania i usunięcia.

Dobra realizacja omawianej technologii hydroizolacji bezpowłokowej zależy od bardzo wielu aspektów: od fazy decyzyjnej i projektowej, przez montaż uszczelnień, aż do ułożenia mieszanki betonowej, jej zawibrowania i pielęgnacji. Rzetelne, staranne i zaangażowane podejście każdego z uczestników realizacji jest gwarantem pozytywnego efektu końcowego - szczelnej konstrukcji żelbetowej.

 Fot. 4 Wrocław - Stadion miejski
Fot. 4. Wrocław - Stadion miejski

Jednym z obecnych na rynku systemów uszczelnień przerw technologicznych w betonowaniu jest sprawdzony i stosowany od lat system PENTAFLEX®. Może być on używany do uszczelniania konstrukcji monolitycznych ze zwykłego betonu klasy nie niższej niż C 25/30 o stopniu wodoszczelności przynajmniej W8.

Elementy systemu PENTAFLEX® powleczone są specjalnym środkiem termoplastycznym na bazie bitumów elastomerowych. Środek ten, odporny na warunki atmosferyczne, aktywizuje się w świeżym betonie i wiąże trwale z masą betonową (nie pęczniejąc). W ten sposób tworzy się styk nieprzepuszczalny dla cieczy. Dzięki zachowaniu elastyczności w zasadzie wykluczone są nieszczelności wynikające z przemieszczeń konstrukcji.

Elementy systemu stosuje się z powodzeniem w miejscach poddanych działaniu wód gruntowych, opadowych oraz pod ciśnieniem nawet do 500 kPa (50 m słupa wody). We wszystkich produktach znajduje się materiał elastomerowy: bezwonny, nieszkodliwy, odporny na starzenie się oraz na cały szereg substancji chemicznych. Biorąc pod uwagę te wszystkie zalety, w ogólnym rozrachunku koszty wykonania hydroizolacji z zastosowaniem systemu PENTAFLEX® są niższe w porównaniu z wieloma alternatywnymi rozwiązaniami.

 Fot. 5 Bydgoszcz – Zielone Arkady
Fot. 5. Bydgoszcz - Zielone Arkady

Znakomitym uzupełnieniem systemu PENTAFLEX® w zakresie uszczelnień dylatacji konstrukcyjnych jest system taśm uszczelniających KUNEX®. Taśmy KUNEX® wykonywane są z miękkiego polichlorku winylu (PVC-P) w procesie wytłaczania. Dostępne są w dwóch odmianach materiałowych (według normy zakładowej oraz normy DIN) zarówno w wariancie nieodpornym, jak i odpornym na działanie materiałów bitumicznych. Asortyment obejmuje taśmy wewnętrzne, zewnętrzne oraz zamykające o zróżnicowanych wymiarach. Dzięki odpowiedniemu zabetonowaniu taśm KUNEX®, usytuowaniu piór kotwiących oraz karbowaniu na powierzchni uzyskuje się bardzo dobre połączenie w przekroju  betonowym, a także właściwe wydłużenie drogi dla wody w celu uszczelnienia dylatacji. Część elastyczna o zamkniętym profilu kompensacyjnym  pozwala przejąć przemieszczania konstrukcji we wszystkich kierunkach.

Na terenie Polski technologię tzw. białej wanny z wykorzystaniem systemu PENTAFLEX® zastosowano w wielu różnych obiektach - m.in. podczas budowy Stadionu Miejskiego we Wrocławiu, nowoczesnego kompleksu Business Garden w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu czy też przy realizacji Galerii Kaskada w Szczecinie i Galerii Zielone Arkady w Bydgoszczy. Obszar stosowania technologii jest bardzo szeroki: od domów jednorodzinnych, basenów, przez budynki wielorodzinne (garaże, zbiorniki), po obiekty użyteczności publicznej (galerie handlowe, biurowce, urzędy) i przemysłowe (oczyszczalnie ścieków).

 Fot. 6 Galeria Kaskada Szczecin
Fot. 6. Galeria Kaskada w Szczecinie

Współczesne inwestycje są projektowane i realizowane w zgodzie z proekologicznymi zasadami zrównoważonego budownictwa. Aby spełnić najważniejsze kryteria rządzące dziś rynkiem budowlanym, do których zaliczymy ekonomię i jakość, ale również bezpieczeństwo zarówno dla użytkowników, jak i środowiska, konieczne staje się stosowanie najnowocześniejszych rozwiązań. System PENTAFLEX® z pewnością do takich należy.

Na szczególną uwagę zasługuje tu fakt, że jest to pierwszy system uszczelnień z Europejską Aprobatą Techniczną i oznaczeniem CE, którego przyznanie jest gwarancją spełniania przez dany produkt rygorystycznych wymogów UE. Pewną komplikację stanowi tu fakt, że oznaczenie to nie jest obligatoryjne dla wszystkich produktów, dlatego też tylko nieliczne firmy dorowolnie starają się go uzyskać. W branży budowlanej oznaczenie CE dodatkowo poprzedzone jest otrzymaniem Europejskiej Aprobaty Technicznej. Firma H-Bau Technik - producent systemu PENTAFLEX® - nie tylko sukcesem zakończyła proces ubiegania się o powyższe dokumenty, ale również stała się prekursorem w procesie systematyzowania norm odnośnie uszczelnień. Ponieważ nie każdy kraj w europejskim obszarze gospodarczym posiada stosowne regulacje prawne w tym zakresie, uzyskanie dla systemu PENTAFLEX® aprobaty ETA stało się kluczowe dla zapewnienia swobodnego wprowadzania produktu na rynki międzynarodowe. To gwarancja bezpieczeństwa i przejrzystości w chaosie norm. Dla projektantów i wykonawców w całej Europie wybór systemu PENTAFLEX® to pewność, że dany produkt spełnia najbardziej rygorystyczne wymagania jakościowe.

 Fot. 7 Wrocław – Business Garden
Fot. 7. Wrocław - Business Garden

Idąc z duchem czasu i odpowiadając na zapotrzebowanie zmieniającego się rynku, firma H-Bau Technik wciąż doskonali swoje rozwiązanie. System uszczelnień PENTAFLEX®, od lat stosowany z powodzeniem w całej Europie, dostępny jest teraz również w nowej wersji - jako PENTAFLEX® KB Plus łączy teraz funkcję uszczelnienia z uziemieniem. Skuteczność produktu potwierdziły liczne badania przeprowadzone m.in. w laboratorium wysokich napięć na Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium czy na Uniwersytecie Technicznym Ilmenau.

 Fot. 8 Warszawa Bemowo - Amfiteatr Park
Fot. 8. Warszawa Bemowo - Amfiteatr Park

Jednak system PENTAFLEX® KB Plus to nie tylko odpowiedź na zmieniające się normy - to również realne udogodnienia oraz oszczędność dla inwestorów, projektantów i architektów. Innowacja produktu w znacznym stopniu przyspiesza realizację zadania - element uziemiający jest równocześnie elementem stabilizującym uszczelnienie. Rozwiązanie firmy H-Bau Technik - wypróbowane i gruntownie przetestowane - jest tym, czego wszyscy uczestnicy procesu budowlanego od dawna poszukiwali.

Jordhal&Pfeifer JORDAHL & PFEIFER Technika Budowlana Sp. z o.o.
ul. Wrocławska 68, 55-330 Krępice k. Wrocławia
www.jordahl-pfeifer.pl

(JORDAHL & PFEIFER, PENTAFLEX® KB Plus, system PENTAFLEX®, technologia białej wanny, biała wanna, hydroizolacja, H-Bau Technik, JORDAHL & PFEIFER, PENTAFLEX® KB Plus,system PENTAFLEX®,technologia białej wanny,hydroizolacja, H-Bau Technik,biała wanna, system Kunex, beton wodoszczelny, konstrukcje szczelne, technologia betonu wodoszczelnego, hydroizolacja bezpowłokowa, izolacja przeciwwodna, uszczelnienie przerw roboczych, uszczelnienie przerw technologicznych, uszczelnienie dylatacji, rysy wymuszone)

Fot. 5 Bydgoszcz – Zielone Arkady

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Wtórne hydroizolacje poziome
 • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.