Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Pianka natryskowa EXY Spray 09 w termomodernizacji

HONTER Company Polska  |  11.11.2018  |  2
Pianka natryskowa EXY Spray 09
Pianka natryskowa EXY Spray 09
HONTER

Ustawa o termomodernizacji z 2008 r. ma w swoich założeniach prowadzić do zmniejszenia zużycia energii potrzebnej do ogrzewania i dostosowania starszych budynków do  zaostrzonych później norm budowlanych. Warunkiem skorzystania z dofinansowania, na jakie pozwala ustawa, jest audyt energetyczny. Najczęściej pierwszym i kluczowym etapem termomodernizacji okazuje się remont izolacji cieplnej, prowadzący do ograniczenia wydatków na energię. Istnieje kilka powodów, dla których pianka natryskowa świetnie się do tego nadaje.

Degradacja wcześniejszej izolacji

Istnieją dwie najczęstsze przyczyny, dla których decydujemy się na termomodernizację, nierzadko występujące razem. Najbardziej powszechnym powodem, zwłaszcza w dużo starszych budynkach, jest degradacja wcześniej wykorzystanych materiałów izolacyjnych. Takiego stanu rzeczy lepiej uniknąć w przyszłości, żeby za kilka lat nie musieć przeprowadzać kolejnego remontu. Pianka natryskowa EXY Spray 09 firmy Honter i produkty pokrewne to materiały, które najlepiej spełnią to kryterium, w większym stopniu niż inne dostępne na rynku produkty i na znacznie dłuższy czas. Dowiedz się więcej >>

Pianka natryskowa EXY Spray 09

Czynniki zewnętrzne

Degradacja materiału izolacyjnego np. wełny mineralnej bardzo często następuje pod wpływem wilgoci. Materiał ten jest higroskopijny i raz zamoknięty bezpowrotnie traci zdolność do zatrzymywania ciepła, natomiast hydrofobowa pianka natryskowa nie zatrzymuje w sobie wody, jako materiał paroprzepuszczalny traci wilgoć w ciągu maksymalnie dwóch dni bez wpływu na właściwości termoizolacyjne. Kolejnym mankamentem starszych metod izolacji jest gnieżdżenie się w nich gryzoni, niepożądane samo w sobie, a w dodatku powodujące powstawanie mostków termicznych. Pianka natryskowa z kolei nie jest atrakcyjna dla tych szkodników.

Pianka natryskowa EXY Spray 09

Czynniki wewnętrzne

Mostki termiczne powstają w dużej mierze nie pod wpływem zewnętrznych przyczyn, ale z powodu osiadania i odpadania wełny mineralnej. Nie stanowi to problemu w domach izolowanych pianką natryskową, która dokładnie przylega do dowolnej powierzchni. Jej otwartokomórkowa odmiana stosowana do izolacji poddaszy użytkowych, nie kurczy się i nie podlega oderwaniu od więźb ani rozerwaniu nawet natryśnięta na pracujące belki. Natomiast jej sztywniejsza, zamkniętokomórkowa odmiana, jeżeli jest natryskiwana na grubość powyżej 10 cm, wymaga wtopienia w nią siatki, która zapobiegnie pękaniu i jest stosowana w mniej narażonych na ten czynnik miejscach.

Pianka natryskowa EXY Spray 09

System premium

Oprócz wspomnianej odporności na różne czynniki i inherentnej trwałości mechanicznej, aby faktycznie zapewnić sobie brak kolejnych remontów, należy wybrać odpowiedniego producenta pianki natryskowej. Firma Honter jest autorem systemu premium pian natryskowych, co zapewnia trwałość właściwości termoizolacyjnych w czasie oraz ich pełną powtarzalność w skali kolejnych natrysków. EXY Spray 09 i inne produkty powstałe zgodnie z tym systemem poddane zostały pieczołowitym badaniom współczynnika przewodzenia ciepła - lambdy starzeniowej (λ37, lambda po 175 dniach). Badanie to wymaga dostarczenia licznych próbek z kolejnych natrysków i w znacznych odstępach czasu. Firma Honter to jeden z dwóch producentów, którzy zainwestowali w te kosztowne badania i może pochwalić się nie tylko deklarowaną wartością tego parametru, tak jak większość krajowych producentów, ale faktycznym certyfikatem badań. Dzięki temu producent pianki natryskowej EXY Spray daje 40 lat gwarancji na zachowanie właściwości termoizolacyjnych. Skorzystaj z doświadczenia specjalistów firmy HONTER >>

Pianka natryskowa EXY Spray 09

KONTAKT
Honter logo

Infolinia: 793 581 581

www.honter.pl

Docieplanie

Drugim powodem, dla którego przeprowadza się termomodernizację, jest sytuacja, kiedy izolacja w pierwotnym projekcie budynku okazuje się niewystarczająca i stąd wynikają nadmierne wydatki na energię w sezonie grzewczym. Jest to częsta sytuacja w przypadku zabudowań innych niż prywatne z czasów, gdy normy budowlane były mniej surowe pod tym względem.

Również w tym przypadku pianka natryskowa jest doskonałym rozwiązaniem. Nie tylko przylega do każdej powierzchni ułatwiając instalację, ale też ze względu na sposób nakładania - natrysku hydrodynamicznego, po którym piana rozszerza się i rośnie, wypełnia wszystkie możliwe zakamarki, eliminując mostki termiczne wynikające z nieprzylegania innych materiałów idealnie do konstrukcji dachu. Co więcej uzyskana w ten sposób jednolita struktura zasłoni miejsca połączeń istniejącej pod spodem warstwy materiału izolacyjnego, które również mogą stanowić mostki termiczne, a sama ich nie generuje.

Gruntowny remont

Zanim zdecydujemy się jednak na samo docieplenie, warto zastanowić się, czy wcześniej zastosowany materiał izolacyjny jednak nie ulegnie degradacji z czasem, w ten czy inny wspomniany sposób i czy gruntowna wymiana izolacji nie byłaby jednak bardziej wskazana. Gruntowny remont przy pomocy pianki natryskowej to dobry wybór ze względu na krótki czas, co jest kluczowe w użytkowanym budynku. Natrysk pianki możliwy jest na dowolną powierzchnię, a w ciągu jednego dnia dwuosobowy zespół natryskiwaczy może pokryć do 300 m2. Pianka natryskowa to również brak kosztów ukrytych, cena za metr kwadratowy jest z góry ustalona podczas zawierania umowy, bez wydatków na kleje czy łączniki.

(honter, Pianka natryskowa EXY Spray 09, pianka natryskowa, termomodernizacja, pianka do ociepleń, pianka natryskowa, EXY Spray 09, EXY 09)

Komentarze

(2)
seweryn | 16.01.2019, 10:25
Fajna sprawa, ja u siebie też ocieplałem pianką i jak do tej pory zero problemów
WKS.gmail | 14.05.2020, 08:38
Często się podaje argument że oszczędność jest tutaj podstawowym kryterium ale według mnie to warto ocieplić ze względu zdrowie swoje i mieszkańców
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.