Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Cienkowarstwowy system izolacji akustycznej dla istniejących ścian i stropów

DECIBEL  |  30.11.2018
Cienkowarstwowy system izolacji akustycznej dla istniejących ścian i stropów
Cienkowarstwowy system izolacji akustycznej dla istniejących ścian i stropów
DECIBEL

Duże miasta są bardzo głośne. Ich mieszkańcy żyją w ciasnych i drogich mieszkaniach, blisko innych ludzi. A każdy sąsiad ma swoje przyzwyczajenia generując przy tym wiele najróżniejszych dźwięków.

Każdy z nas odczuwa egzystencjalną potrzebę odpoczynku i snu, co wiąże się z koniecznością przebywania w odpowiednim środowisku akustycznym - innymi słowy potrzebujemy ciszy.

Większość budynków mieszkalnych nie posiada odpowiedniej izolacji akustycznej. Zatem mieszkańcy często muszą inwestować dodatkowe pieniądze w izolację, przynajmniej w sypialni - miejscu, w którym odpoczywają. Niektórzy szukają firm świadczących takie usługi, inni natomiast chcą podjąć się tego zadania samodzielnie.

W ten sposób dochodzą do ważnego pytania: "jakiego poziomu izolacyjności akustycznej potrzebuję i jakie rozwiązanie jest najlepsze?". Oferta materiałów do izolacji akustycznej dostępnych na rynku jest bardzo szeroka.

Najbardziej popularne z nich to: płyty gipsowe, specjalne płyty gipsowe do izolacji akustycznej, specjalna bitumiczna i winylowa izolacja akustyczna, wełna mineralna, wełna poliestrowa, maty gumowe, mocowania antywibracyjne, panele tekturowe wypełnione piaskiem, korek oraz pianka w kształcie pojemników do jajek. Każdy z tych materiałów zapewnia określony wskaźnik obniżenia poziomu hałasu (w dB), niemniej jednak taka informacja nie jest jasna dla osób bez wykształcenia w dziedzinie akustyki.

Zatem użytkownik najczęściej podejmuje decyzję w oparciu o inny współczynnik pomiarowy: sugeruje się grubością izolacji i na tej podstawie dobiera rozwiązanie. Pomieszczenia często są na tyle niewielkie, że każdy dodatkowy centymetr zabiera cenną przestrzeń. Natomiast w akustyce cieńszy materiał to gorsza izolacyjność akustyczna. I tak dochodzimy do kompromisu - grubość a efektywność. Dowiedz się więcej >>


DECIBEL
Dlaczego jednak nie można użyć cienkiej izolacji, dzięki której osiągnęlibyśmy oczekiwany komfort akustyczny? D tej pory nie istniał bowiem taki system, który przy swojej niskiej grubości zapewniłby doskonały efekt izolacji akustycznej.

MUTE SYSTEM II jest równie wydajny, a także o połowę cieńszy od innych materiałów.

Jak udało nam się to osiągnąć?

Przełom stanowi innowacyjne połączenie punktowe zwane DClox. Jest to elastyczny element mocujący o zoptymalizowanym kształcie zapewniający wysokie parametry tłumienia akustycznego w zakresie częstotliwości 15-160 Hz. Całkowita powierzchnia styku pomiędzy MUTE SYSTEM II a istniejącą ścianą nie przekracza 1%. Nie ma innego systemu zapewniającego tak niewielką powierzchnię styczności. Gwarantuje to minimalne przenoszenie drgań od istniejącej przegrody na MUTE SYSTEM II, a co za tym idzie do pomieszczenia.

DClox

Dzięki odpowiedniej konstrukcji elementów DClox MUTE SYSTEM jest łatwy w montażu. Elementy wsuwa się do otworów MUTE SYSTEM, nakłada na istniejącą ścianę i przewierca przez otwór DClox. Na koniec wsuwa się uniwersalne gwintowane kotwy, do momentu wejścia w ścianę delikatnie w nie uderza, a następnie przykręca. Ścianę można wypoziomować za pomocą równomiernego dokręcenia elementów DClox.

Pozycję montażu elementów DClox dobrano tak, aby zredukować przenikanie najbardziej problematycznych niskich częstotliwości dźwięku.

Konstrukcja MUTE SYSTEM składa się z dwóch różnych materiałów o odmiennych właściwościach. Jeden z nich to ciężka włóknowa płyta gipsowa, a drugi to wydajna elastyczna pianka zapewniająca izolację akustyczną. Wszystkie elelmnty są laminowane maszynowo, z wbudowanymi otworami DClox, piórami i wpustami.

Ciężka płyta gipsowo-włóknowa to ekologiczny produkt wykonany z naturalnego gipsu wzmocnionego masą papierową. Jego gęstość jest prawie dwukrotnie wyższa od gęstości tradycyjnych płyt gipsowych i wynosi 1180 kg/ m3. Skontaktuj się ze specjalistami firmy DECIBEL >>

System pióro-wpust znajdujący się na obwodzie MUTE SYSTEM to kolejna zaleta, zarówno pod względem montażu jak i wydajności izolacji. Pełne osłonięcie spoin pomiędzy panelami i zapewniają przez dodatkowe śruby zamieszczone w zestawie. Eliminują one ryzyko przedostawania się dźwięków przez spoiny.

W celu rozbudowy MUTE SYSTEM, oferujemy dodatkową ciężką membranę izolacyjną DCvisco. Umieszczona pomiędzy MUTE SYSTEM a warstwą wykończeniową z płyt gipsowych lub sklejki, przekształca mechaniczne obciążenia rozrywające generowane przez fale dźwiękowe na ciepło.

DCvisco DECIBEL

Zalecamy rozłożenie pasa DCstrip wokół obwodu systemu. Ten samoprzylepny pas oddziela MUTE SYSTEM od podłogi, ścian bocznych i istniejącego stropu. Zapewnia elastyczne połączenie izolacyjne redukujące drgania przekazywane przez inne elementy budynku do MUTE SYSTEM.

DCstrip DECIBEL

Na koniec wszystkie spoiny i odsłonięte małe otwory wypełnione zostają elastycznym wypełniaczem izolacyjnym DClant.

DClant DECIBEL

Aby MUTE SYSTEM mógł spełnić swoje zadanie, musi być wykończony zwykłą płytą gipsową (grubość 12,5 mm) lub sklejką, przykręconą bezpośrednio do membrany DCvisco lub MUTE SYSTEM.

MUTE SYSTEM dostępny jest - w zależności od potrzeb - w trzech różnych grubościach - 23, 33 i 63 mm.

Aby obliczyć całkowitą grubość MUTE SYSTEM, postępuj jak poniżej:

1. Dodaj 2 mm odległości pomiędzy istniejącą ścianą a tylną stroną wersji MUTE SYSTEM, którą wykorzystasz (23, 33, 63 mm).
2. Dodaj grubość DCvisco - 1,8 mm.
3. Dodaj grubość warstwy wykończeniowej z płyty gipsowej - 12,5 mm.Wynik w centymetrach to grubość nowego systemu izolacji akustycznej.

A teraz porównaj MUTE SYSTEM ze zwykłymi systemami (grubość i wydajność) na podstawie poniższej wiedzy z zakresu akustyki.

Efektywność systemu zależy od grubości, rodzaju i wad istniejących ścian. Dodatkowe przenoszenie dźwięku to inny główny czynnik warunkujący wydajność każdego systemu izolacji akustycznej. Badania laboratoryjne i pomiary w terenie pokrywają się z założeniami projektowymi. Izolacja akustyczna MUTE SYSTEM 23 zaczyna się od 9 dB, osiągając 21 dB dla Mute System 63 przy bardzo grubych i lekkich przegrodach. W akustyce 6 dB różnicy to poprawa izolacyjności o 100%, a 12 dB - o 200%. Zatem 21 dB stanowi poprawę o 350%.

Więcej informacji o montażu, wydajności i właściwościach MUTE SYSTEM znaleźć można pod adresem poland.decibelinternational.com

 DECIBEL

DECIBEL

Sofia 1421, Yuzhen park,
Serdikijski sabor Street
Т: +3592 427 11 96
М: +359882 41 39 02
office@decibelinternational.co.uk

(decibel, izolacja akustyczna, Mute System II , DClox, membrana izolacyjna DCvisco)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
2/2019

Aktualny numer:

Izolacje 2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Hydroizolacje podziemych części budynków
  • - Mechaniczne mocowanie systemów ETICS
Zobacz szczegóły
Kiedy ciepło drożeje, nie trać energii - ociepl swój dom!

Kiedy ciepło drożeje, nie trać energii - ociepl swój dom!

Rosnące ceny gazu i węgla, jak również coraz wyższe koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla sprawiają, że sezon grzewczy 2018/2019 to bardzo gorący temat....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.