Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Osuszanie i renowacja budynków

SUEZ Izolacje Budowlane  |  03.10.2018  |  2
Osuszanie i renowacja budynków
Osuszanie i renowacja budynków
SUEZ Izolacje Budowlane

W wielu budynkach, szczególnie tych starej daty, na ścianach często pojawia się wilgoć i pleśń w postaci wykwitów, plam czy odpadającego tynku. Fundamenty i piwnice wymagają wtedy osuszenia i renowacji. Pada zatem pytanie, jak skutecznie zabezpieczyć ściany przed wilgocią? Dlaczego jedna koncepcja naprawy jest lepsza od innej? Skuteczne pozbycie się problemu to nie lada wyzwanie. Na szczęście na naprawę nigdy nie jest za późno.

Renowacja i osuszenie budynku to proces skomplikowany. Wymaga dokładnych badań oraz znajomości dostępnych technologii. Do każdego przypadku trzeba podejść indywidualnie.

SUEZ osuszanie budynku

Skąd bierze się wilgoć w domu?

Głównym czynnikiem pojawienia się w domu wilgoci jest brak odpowiedniej hydroizolacji, który w połączniu z warunkami gruntowo-wodnymi może skutkować okresowym lub trwałym zalewaniem ścian fundamentów. Dodatkowo, w starych budynkach izolacje mogły zostać wykonane niedokładnie albo po prostu uległy zużyciu.

Znaleźć przyczynę problemu

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, by skutecznie osuszyć fundament, jest zdiagnozowanie źródła problemu. Szukanie przyczyn zawilgocenia nie jest łatwe. Szybka ocena pozwala na sprawne działanie. Jest to bardzo ważne ze względu na podciąganie kapilarne, które będzie powodować "wędrowanie" zawilgocenia w górę. Mokre mogą stawać się wówczas ściany w wyższych partiach domu. Zwalcz wilgoć w swoim domu >>

SUEZ osuszanie budynku

Odciąć źródło wody

Aby skutecznie zapobiec powstawaniu niekorzystnych zjawisk związanych z nadmiernym zawilgoceniem i zasoleniem budynku, niezbędnym zabiegiem jest odcięcie dopływu wody. Fachowa pomoc może okazać się wówczas konieczna, aby wykonane prace renowacyjne były inwestycją na lata. Pozwoli nam to zaoszczędzić mnóstwo czasu, pieniędzy i niepotrzebnych nerwów. Zaufaj specjalistom firmy SUEZ >>

SUEZ osuszanie budynku

Izolacja wtórna jest niezbędna

Jeśli stwierdzono nieodpowiednią izolację lub, jak często bywa w przypadku starszych budynków, jej brak, należy obrać odpowiednią kolejność działań naprawczych. Przede wszystkim trzeba odtworzyć izolację przez wykonanie wtórnej izolacji pionowej i poziomej, zapobiegając tym samym wnikaniu wody.

Izolacja pionowa osłania ściany fundamentów i piwnic od strony gleby. Materiałem najczęściej stosowanym są masy bitumiczne i szlamy mineralne. Całość przykrywa się materiałem termoizolacyjnym - nie nagminnie stosowaną folią kubełkową! Obok izolacji pionowej bardzo ważna jest również izolacja pozioma, której zadaniem jest ochrona przed podciąganiem kapilarnym.

Niestety, w przypadku starych domów nie da się podnieść całego budynku i wykonać tej izolacji tak, jak przy budowie nowego domu. Najczęściej stosowaną metodą jest iniekcja polegająca na wstrzykiwaniu w mur specjalnych płynów lub kremów, które krystalizując się zamykają kapilary, czyli małe kanaliki, którymi przenikała woda. Jej dalsze podciąganie jest w ten sposób skutecznie zablokowane. Postaw na sprawdzone rozwiązania >>

SUEZ osuszanie budynku

Odtworzenie izolacji to nie wszystko!

Wiele osób uważa, że po tego rodzaju zabiegach, skutecznie pozbyliśmy się problemu i osuszyliśmy fundament czy piwnicę. Nic bardziej mylnego. Aby zdecydowanie pozbyć się wilgoci, dodatkowo potrzebne będzie położenie tynków renowacyjnych, których jakość potwierdza atest WTA. Zakres prac oraz dobór materiałów zależą od konkretnej sytuacji. Każda renowacja jest inna i wymaga indywidualnego podejścia.

O tynkach renowacyjnych słów kilka…

Tynki renowacyjne są najskuteczniejszą metodą pozbycia się wilgoci i osuszenia ścian. W zależności od poziomu zasolenia ściany, stosowane są różne układy warstw. Nakłada się je po usunięciu przyczyn zawilgocenia. Głównym atutem tynków renowacyjnych jest zdolność do gromadzenia krystalizujących się soli, które niszczą ściany. Tynki renowacyjne można nakładać na jeszcze wilgotne ściany. Dodatkowo są hydrofobowe i wysokoparoprzepuszczalne - oznacza to, że nie przepuszczają wody do swojego wnętrza, jednocześnie pozwalając jej odparować ze ścian. Po wyschnięciu ich porowatość wynosi ok. 40% dzięki czemu ściana "oddycha".

SUEZ osuszanie budynku

Nie ryzykuj - skorzystaj z pomocy eksperta!

Przed podjęciem jakichkolwiek działań, kiedy zetkniemy się z zawilgoconymi fundamentami czy piwnicą, warto skontaktować się z ekspertem, który pomoże poprawnie zdiagnozować problem, dobierze odpowiednią technologię i materiały - krok po kroku wyjaśniając, na co warto zwrócić szczególną uwagę. Skorzystanie z pomocy fachowców to pewność skutecznego przeciwdziałania i wyeliminowania problemu wilgoci w Twoim domu.

SUEZ SUEZ Izolacje Budowlane Sp. z o.o.

ul. Langiewicza 18
35-021 Rzeszów

tel. 17 85 30 205
e-mail:

(suez, suez izolacje budowlane, izolacje budowlane, izolacje, osuszanie budynku, renowacja budynku, osuszanie murów, tynki renowacyjne)

Komentarze

(2)
Sławomir | 23.10.2018, 15:22
w domku na wsi ściana od północy od lat spędza mi sen z powiek. żadne zaleczanie problemu nie przynosi efektów na dłużej... uroki budownictwa z lat 60tych...
donald | 14.11.2018, 10:00
Jestem ciekaw, czy każdy budynek da się tak "uratować" i jakie to są mniej więcej koszty
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
10/2019

Aktualny numer:

Izolacje 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Konserwacje i renowacje systemów ociepleń
  • - Odporność ogniowa elementów drewnianych
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.