Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Rohhe - życie jest formą energii

Rozmowa z Michałem Kalinowskim, prezesem zarządu firmy Rohhe

Michał Kalinowski, prezes zarządu firmy Rohhe
Rohhe

Michał Kalinowski, prezes zarządu firmy Rohhe


Rohhe

O sytuacji na rynku izolacji technicznych i jego perspektywach oraz o kierunku rozwoju materiałów izolacyjnych mówi Michał Kalinowski, prezes zarządu firmy Rohhe.

Zobacz także

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Akustyka stropów – izolacje z wełny mineralnej

Akustyka stropów – izolacje z wełny mineralnej Akustyka stropów – izolacje z wełny mineralnej

Stropy spełniają kilka podstawowych zadań: przenoszą obciążenia użytkowe, ograniczają straty ciepła, ale spełniają także rolę przegród dźwiękochłonnych.

Stropy spełniają kilka podstawowych zadań: przenoszą obciążenia użytkowe, ograniczają straty ciepła, ale spełniają także rolę przegród dźwiękochłonnych.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE SWIN: Wspólna praca wzajemnie nas napędza

SWIN: Wspólna praca wzajemnie nas napędza SWIN: Wspólna praca wzajemnie nas napędza

Czym charakteryzuje się rynek izolacji natryskowych? O perspektywach oraz kierunku rozwoju branży mówi Tomasz Tomczak, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych.

Czym charakteryzuje się rynek izolacji natryskowych? O perspektywach oraz kierunku rozwoju branży mówi Tomasz Tomczak, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych.

Jarosław Guzal Budownictwo na zakręcie

Budownictwo na zakręcie Budownictwo na zakręcie

Ostatni raz przy okazji wywiadu mieliśmy okazję rozmawiać równo pięć lat temu (IZOLACJE nr 6/2002 - przypis redakcji). Wówczas na rynku materiałów budowlanych nie działo się najlepiej, a o koniunkturze,...

Ostatni raz przy okazji wywiadu mieliśmy okazję rozmawiać równo pięć lat temu (IZOLACJE nr 6/2002 - przypis redakcji). Wówczas na rynku materiałów budowlanych nie działo się najlepiej, a o koniunkturze, którą mamy obecnie, można było tylko pomarzyć. W ciągu kilku lat sytuacja ta uległa diametralnej zmianie i dziś obserwujemy hossę w branży. Jednak mimo to wciąż można dostrzec pewne niekorzystne trendy.

O firmie Rohhe usłyszałem już ponad rok temu. Skąd się wzięła nazwa firmy?

Rohhe, bo jest piękna swoją złamaną symetrią, bo jest przy tym mocna i solidna. Oczywiście stworzenie nazwy było poprzedzone analizą. Okazało się na przykład, że akurat w naszej branży dosyć trudno o dobrą nazwę bez literki R. Więc my również nawiązaliśmy do tego zwyczaju.

Jaki mieli Państwo pomysł na firmę?

Pomysł był taki, żeby zrobić coś fajnego, coś z czego będziemy czerpać satysfakcję. Robiąc wszystko od podstaw z zachowaniem najwyższych standardów. Chcieliśmy stworzyć miejsce pracy, które będzie dawało nam możliwość wykorzystania naszego doświadczenia i wiedzy.

W kontekście rynkowym chcieliśmy dać świeży powiew w naszym mocno ustabilizowanym sektorze izolacji technicznych, gdzie większość graczy jest obecna od kilkunastu lat.

I jak to się udało?

Z perspektywy tych kilkunastu miesięcy, lepiej niż zakładał plan. Oczywiście wiedzieliśmy, że aby firma mogła spełniać swoje cele, musi przynosić dochody. Temu podporządkowaliśmy organizację struktur i sposób funkcjonowania. Przykładowo, nie ma u nas zbędnych lub niechcianych pracowników. Nasza załoga to creme de la creme fachowców z branży.

U podstaw dotychczasowego rozwoju Rohhe leżą również, generowane przez rynek oraz kulturę organizacyjną firmy, procesy ciągłego uczenia się w wymiarze indywidualnym i systemowym. Dzięki temu, możemy obecnie stosować najnowsze, przygotowane na indywidualne zamówienie technologie, co przekłada się na jakość naszych produktów. Przyczynia się też do podnoszenia sprawności działu logistyki i w konsekwencji do praktycznie bezawaryjnej obsługi klientów.

Wdrożony zintegrowany, inteligentny system informatyczny nie tylko wspiera, ale współtworzy zarządzanie firmą. Umożliwia systemową, stałą intensyfikację procesów synergii we wszystkich sferach jej funkcjonowania. Także organizacyjnie, w tym czasie, mieliśmy unikalną możliwość każdego dnia cieszyć się nieskrępowaną, kreatywną pracą.

Z tego, co zdążyłem się zorientować, to działalność firmy Rohhe polega obecnie na przetwarzaniu surowców, które dają gotowy produkt na bazie wełny mineralnej. A w ramach cyklu produkcyjnego nadają mu Państwo nowe cechy i funkcjonalności. Co Państwu przy tego typu dzielności udało się przez ten rok uzyskać?

Zaczęliśmy działalność handlową w połowie 2017 r., zatem prawie cała nasza historia rynkowa trwa niewiele dłużej niż rok. W tym czasie to, na czym nam najbardziej zależało, to skutecznie dołączyć do rynku. Myślę, że zarówno firma, jak i pierwszy produkt zostały przyjęte bardzo pozytywnie. Potwierdzeniem jest grupa zdeklarowanych wykonawców, którzy proszą dystrybutorów konkretnie o nasz produkt.

A wracając jeszcze do pytania. Obecnie nasze produkty powstają w oparciu o wełnę mineralną, ale za chwilę mogą to być zupełnie inne materiały.

Jakie produkty obecnie mają Państwo w swojej ofercie?

Aktualnie produkujemy dwa rodzaje mat lamelowych z wełny mineralnej o nazwach r.Flow® A i r.Flow® AG. Obydwie pokryte są zbrojoną folią aluminiową. Druga z nich to wersja samoprzylepna. Są to produkty, przeznaczone do izolacji termicznej, przeciwkondensacyjnej oraz akustycznej kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Nasze wyroby stosuje się również do izolacji elementów instalacji ciepłowniczych. Obydwa produkty są certyfikowane i spełniają najwyższe standardy obowiązujące na rynkach Unii Europejskiej.

Co takiego mają w sobie produkty firmy Rohhe, czego nie ma konkurencja? Co Państwa wyróżnia w tym wymiarze?

Myślę, że podejście do szczegółów. Produkty podobne do naszych są na rynku i dobrze funkcjonują. Więc same w sobie produkty nie są nowością rynkową. Natomiast przyjrzeliśmy się bardzo dokładnie matom lamelowym i okazało się, że jest wiele drobnych rzeczy, które można w nich zoptymalizować. To są rzeczy o naturze technicznej, mechanicznej czy parametrowej oraz składniki dookoła produktu, takie jak sposób pakowania. W tym miejscu warto wspomnieć również o samej formie graficznej opakowań, nad którą również popracowaliśmy.

Reasumując wierzymy, że w przypadku takich produktów jak maty lamelowe, suma drobnych, cierpliwie dopracowanych elementów robi różnicę.

Wspomniał Pan, że rynek izolacji technicznych reprezentuje rzesza firm już doświadczonych na rynku. I trzeba przyznać, że trochę tych firm rzeczywiście już jest. Często stoi za nimi ogromne zaplecze zarówno materialne, jak i niematerialne. Jakie przesłanki kierowały Państwem podczas wchodzenia na ten niełatwy rynek?

Nowoczesne metody wyceny wartości przedsiębiorstwa przyznają priorytet składnikom niematerialnym, takim jak: reputacja firmy, pozycja rynkowa, jakość oferty, portfel zamówień, doświadczenie i kwalifikacje wszystkich pracowników, w tym dyrekcji, czy kultura organizacyjna i system zarządzania.

Te elementy stanowią nie tylko o wartości firmy. Są czynnikiem konstytuującym jakość rynku. Dzięki nim przestaje on być dziewiętnastowiecznym bazarem - miejscem prostych transakcji kupna–sprzedaży. Staje się siłą, istotnie kształtującą kulturę społeczności, w których, i co ważniejsze, dla których funkcjonuje. Jest przejawem coraz ważniejszego zjawiska, występującego na styku biznes–społeczeństwo i określanego jako odpowiedzialność społeczna. I ma to wymiar bardzo konkretny.

W krajach bardziej rozwiniętych od naszego odpowiedzialność społeczna jest precyzyjnie regulowana przepisami prawa odnoszącymi się do działalności biznesowej. Są przejawem troski o interesy firm, ale także chronią dobrostan społeczeństwa. Wymienione czynniki określają wartość dodaną wnoszoną przez Rohhe dla podnoszenia nie tylko jakości produktów i usług, ale także rozwoju zdrowego rynku zgodnie z zasadami etyki oraz potrzebami i oczekiwaniami społecznymi.

W mojej ocenie ­Rohhe nie jest tylko kolejną firmą. Jesteśmy tymi wszystkimi wartościami materialnymi i niematerialnymi, które wnosimy do branży i do społeczeństwa.

Uważam też, że każda organizacja stanowi mikroświat, soczewkujący problemy społeczne środowiska, w którym funkcjonuje. Tworzenie kultury organizacyjnej firmy, niezbędnej do jej sprawnego funkcjonowania, wymaga wszechstronnego uwzględnienia tych czynników. Budujemy w ten sposób warunki pracy przyjazne zatrudnionym. Mogą oni w pełni wykorzystywać swój potencjał doświadczenia, wiedzy i kreatywności. Jest to jeden z procesów rozwijających moc naszej firmy. Odpowiedzialność społeczna obejmuje również świadomość ekologiczną. Chronimy środowisko na każdym etapie produkcji. Nasza firma znajduje się wśród pięknych sadów, o które dbamy na równi z sąsiadami sadownikami. Wprowadzamy takie rozwiązania dzisiaj w przekonaniu, że będą one stanowić kluczowy czynnik zarządzania jutra.

Wszelkie analizy rynkowe wskazują, że dział izolacji technicznych w pespektywie wielu lat może stanowić prawdziwą żyłę złota. O potencjale tego rynku wiele osób wypowiada się w sposób niezwykle optymistyczny.

Izolacje techniczne są bardzo różnorodne. Z punktu widzenia obiektu, na którym są stosowane, możemy je podzielić na izolacje o przeznaczeniu budowlanym i przemysłowym. Dodatkowo różnorodność zastosowań wzrasta ze względu na media, które są przesyłane, przez urządzenia i instalacje. Odpowiadając zatem precyzyjnie na pytanie, w całej gamie są takie elementy, systemy czy takie instalacje, które mają bardzo wzrostowy trend. Ale są też takie, które się ustabilizowały na pewnym poziomie.

Zakładam, że ten wzrost jest tam, gdzie jest klimatyzacja i wentylacja.

Tak, przesył powietrza, który w kontekście pozostałych instalacji dosyć późno został doprecyzowany w normach. Na rynku krajowym jesteśmy jeszcze na etapie wdrażania nowych standardów w tym zakresie i oczywiście za tym idzie wzrost wolumenu stosowanych izolacji.

Jak długo taka sytuacja ma szansę się utrzymywać, jeśli chodzi o perspektywy na rynku izolacji technicznych?

Myślę, że tak długo, aż nie nadejdzie rewolucja w sposobie pozyskiwania energii lub nie będzie rewolucji w koszcie wytworzenia energii, tak długo pozytywne trendy izolacji technicznych będą trwały.

W Pana ocenie gdzie znajduje się obecnie kierunek rozwoju materiałów izolacyjnych od strony technologicznej? Czego należy się spodziewać w kontekście najbliższych lat?

Mamy bardzo dużo do zrobienia pod względem efektywności. Kiedy spojrzymy na parametry głównych materiałów, które funkcjonują na rynku, to od długiego czasu istotnie pod tym względem się nie poprawiły. Tutaj na pewno mamy bardzo dużo do zrobienia. Wiele możemy również zrobić w kontekście bezpieczeństwa z różnymi jego aspektami. Szczególnie w zakresie izolacji technicznych jest tu co robić. Na znaczeniu zyskiwał będzie też składnik jakościowy. W mojej opinii w najbliższych latach będziemy koncentrować się na efektywności, bezpieczeństwie i jakości.

Co dla Państwa oznacza ten rozwój bieżący? Nad czym obecnie Państwo pracują?

Przede wszystkim produktowo rozwój rozumiemy jako zdrową odpowiedź na zapotrzebowanie płynące z rynku. Przez takie podejście generujemy całą masę pomysłów i projektów, po czym weryfikujemy je ze strategią i możliwościami firmy. Dlatego rozwój realizujemy również poprzez rozwijanie takich elementów, jak struktura organizacyjna czy infrastruktura techniczna. Przykładowo za chwilę o 100% powiększymy powierzchnię magazynowo-produkcyjną. Rozwój jest dla nas procesem ciągłej, otwartej komunikacji z rynkiem oraz kształtowaniu firmy poprzez decyzje biznesowe z tej komunikacji wynikające.

W perspektywie 2-3 lat co będzie stanowiło kolejny krok w rozwoju waszej firmy?

Myślę, że to będzie cały czas rozwijanie oferty i rozwijanie organiczne firmy. Albo odpowiadając w inny sposób, cały czas będziemy dbali o to, żeby równomiernie rozwijać wszystkie nasze potencjały. I tutaj mam na myśli przede wszystkim potencjał ludzki, potencjał handlowy zawarty w ofercie czy potencjał inwestycyjny, który również jest bardzo ważny.

W materiałach firmy Rohhe widzę dużo odniesień do kwestii związanych z ochroną środowiska, oszczędzaniem energii. To taki zabieg marketingowy czy rzeczywiście idea szeroko pojętego poszanowania tego wszystkiego, co nas otacza, jest Państwu szczególnie bliska?

Nasza branża zajmuje się maleńką cząstką globalnego problemu energii. Chodzi o jej pozyskiwanie ze źródeł odnawialnych, oszczędne gospodarowanie i ochronę środowiska naturalnego, zwłaszcza zapobieganiu ocieplania klimatu. Coraz bardziej zaawansowane izolacje techniczne i budowlane mają swój udział w każdym z wymienionych procesów. Paradoksalnie, pracując w branży izolacji, powinniśmy sobie uświadomić, że Ziemia nie jest przestrzenią zjawisk przebiegających w izolacji. Wręcz przeciwnie. Wszystkie, bez wyjątku, elementy strukturalne i funkcjonalne składające się na naszą planetę, łącznie z nami, powiązane są ze sobą siecią wzajemnych oddziaływań. Dotyczy to również naszej firmy. W przyrodzie nie istnieją systemy zamknięte, a energia niezbędna jest nam do życia. Życie jest formą istnienia energii. Te zagadnienia są dla nas ważne.

Jesteśmy firmą zbudowaną przez pracujących w niej ludzi dla ludzi. Zbudowaliśmy ją dla siebie samych na miarę naszych marzeń, potrzeb i możliwości. Rozwijamy się harmonijnie razem z firmą. Budujemy ją również dla naszych interesariuszy, aby na równi z nami mogli czerpać radość i korzyści ze współpracy z naszą firmą. Jest naszą ambicją tworzyć nie tylko świetne produkty i usługi, ale kreować nowe standardy uprawiania interesów w zgodzie z zasadami etyki biznesu. A hasło firmy Rohhe - Energy to Live traktujemy tak poważnie, jak zasługuje na to ranga zagadnienia. Produkujemy energooszczędne materiały izolacyjne, bo chcemy i potrafimy. Oszczędzamy energię, bo tak nam podpowiada rozum i serce.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr inż. Sławomir Chłądzyński Klej do styropianu czy klej do siatki?

Klej do styropianu czy klej do siatki? Klej do styropianu czy klej do siatki?

W systemach ociepleń na styropianie stosowane są dwa rodzaje klejów - do przyklejania styropianu i do zatapiania siatki. Ich jakość bywa różna. Dlaczego tak jest i jaki klej najlepiej wybrać?

W systemach ociepleń na styropianie stosowane są dwa rodzaje klejów - do przyklejania styropianu i do zatapiania siatki. Ich jakość bywa różna. Dlaczego tak jest i jaki klej najlepiej wybrać?

dr inż. Tomasz Steidl, dr inż. Bożena Orlik-Kożdoń Docieplanie przegród zewnętrznych od wewnątrz – materiały, technologie i projektowanie

Docieplanie przegród zewnętrznych od wewnątrz – materiały, technologie i projektowanie Docieplanie przegród zewnętrznych od wewnątrz – materiały, technologie i projektowanie

Metoda docieplania obiektów od strony zewnętrznej stosowana jest z powodzeniem od wielu lat. Istnieją jednak pewne ograniczenia tej technologii, np. w budynkach zabytkowych. W tego typu obiektach rozwiązaniem...

Metoda docieplania obiektów od strony zewnętrznej stosowana jest z powodzeniem od wielu lat. Istnieją jednak pewne ograniczenia tej technologii, np. w budynkach zabytkowych. W tego typu obiektach rozwiązaniem może być wykonanie ocieplenia od strony wewnętrznej.

dr hab. inż., prof. UWM Robert Wójcik, mgr inż. Piotr Kosiński Jaki jest współczynnik przewodzenia ciepła wełny mineralnej?

Jaki jest współczynnik przewodzenia ciepła wełny mineralnej? Jaki jest współczynnik przewodzenia ciepła wełny mineralnej?

Pomimo licznych publikacji wyników badań i prowadzonej dyskusji stanowiska na temat zakresu optymalnego zagęszczenia nadal nie są jednoznaczne. Pokutują stare opinie: im materiał lżejszy, tym cieplejszy....

Pomimo licznych publikacji wyników badań i prowadzonej dyskusji stanowiska na temat zakresu optymalnego zagęszczenia nadal nie są jednoznaczne. Pokutują stare opinie: im materiał lżejszy, tym cieplejszy. Zapomina się przy tym o postępującej w czasie deformacji materiału.

dr inż. Leszek Dulak Akustyka budowlana ścian i stropów

Akustyka budowlana ścian i stropów Akustyka budowlana ścian i stropów

Projektowanie budynków wymaga m.in. wiedzy na temat izolacyjności akustycznej rozwiązań stosowanych do wznoszenia ścian i stropów, a co za tym idzie – także spełnienia przez nie wymagań normowych.

Projektowanie budynków wymaga m.in. wiedzy na temat izolacyjności akustycznej rozwiązań stosowanych do wznoszenia ścian i stropów, a co za tym idzie – także spełnienia przez nie wymagań normowych.

mgr inż. Krzysztof Patoka Dzicy lokatorzy pod dachem

Dzicy lokatorzy pod dachem Dzicy lokatorzy pod dachem

Każdego lata powracającym problemem użytkowników domów jest pojawienie się dzikich lokatorów – owadów, ptaków i ssaków. Zwierzęta te zasiedlają dachy, a ich obecność jest przyczyną różnych zniszczeń.

Każdego lata powracającym problemem użytkowników domów jest pojawienie się dzikich lokatorów – owadów, ptaków i ssaków. Zwierzęta te zasiedlają dachy, a ich obecność jest przyczyną różnych zniszczeń.

Jacek Sawicki Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych

Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych

Charakterystyczną cechą surowców przydatnych w budownictwie do produkcji wyrobów izolacyjnych odpornych na wysokie temperatury jest ich struktura materiałowa odznaczająca się dużym oporem cieplnym, co...

Charakterystyczną cechą surowców przydatnych w budownictwie do produkcji wyrobów izolacyjnych odpornych na wysokie temperatury jest ich struktura materiałowa odznaczająca się dużym oporem cieplnym, co przekłada się na niską wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ. Dzięki tej właściwości zmniejsza się lub jest zatrzymywany przepływ ciepła przez konstrukcję, na której materiał został zamocowany bądź wbudowany.

mgr inż. Karol Bednarczyk System ze styropianem czy z wełną mineralną?

System ze styropianem czy z wełną mineralną? System ze styropianem czy z wełną mineralną?

Inwestorzy planujący ocieplenie budynku powinni się zastanowić, jakich właściwości, poza termoizolacyjnymi, oczekują od całego systemu ociepleniowego. Izolacyjność cieplna styropianu i wełny mineralnej...

Inwestorzy planujący ocieplenie budynku powinni się zastanowić, jakich właściwości, poza termoizolacyjnymi, oczekują od całego systemu ociepleniowego. Izolacyjność cieplna styropianu i wełny mineralnej jest bowiem podobna, porównywalne więc będą oszczędności w zużyciu energii.

dr inż. Aleksander Byrdy, dr inż. Czesław Byrdy Dwudzielne stropodachy wentylowane o drewnianej konstrukcji nośnej

Dwudzielne stropodachy wentylowane o drewnianej konstrukcji nośnej

W stropodachach wentylowanych warstwy konstrukcyjne rozdzielone są wentylowaną przestrzenią powietrzną. Dzięki niej i ciągłej wymianie powietrza z otoczeniem następuje znaczne obniżenie ciśnienia pary...

W stropodachach wentylowanych warstwy konstrukcyjne rozdzielone są wentylowaną przestrzenią powietrzną. Dzięki niej i ciągłej wymianie powietrza z otoczeniem następuje znaczne obniżenie ciśnienia pary wodnej pod pokryciem i w efekcie nie występuje kondensacja pary wodnej.

mgr inż. Krzysztof Patoka Jak ocenić poziom zawilgocenia dachu?

Jak ocenić poziom zawilgocenia dachu? Jak ocenić poziom zawilgocenia dachu?

Większość polskich dachów ocieplonych jest wełną mineralną (skalną lub szklaną) albo styropianem. Dachy skośne – prawie wyłącznie wełną. W prawidłowo wykonanej wentylacji materiał ten, dobrze osłonięty...

Większość polskich dachów ocieplonych jest wełną mineralną (skalną lub szklaną) albo styropianem. Dachy skośne – prawie wyłącznie wełną. W prawidłowo wykonanej wentylacji materiał ten, dobrze osłonięty przed penetracją pary wodnej, działa znakomicie. Jeżeli jednak zostanie on zawilgocony, zamiast izolować, zacznie przewodzić ciepło.

mgr inż. Karol Bednarczyk Wybór materiału izolacyjnego – kryteria jego oceny

Wybór materiału izolacyjnego – kryteria jego oceny Wybór materiału izolacyjnego – kryteria jego oceny

Wybór materiału izolacyjnego – styropianu lub wełny mineralnej – wpływa na decyzję dotyczącą zastosowania materiałów chemii budowlanej, takich jak kleje i wyprawy tynkarskie, a więc na dobór konkretnego...

Wybór materiału izolacyjnego – styropianu lub wełny mineralnej – wpływa na decyzję dotyczącą zastosowania materiałów chemii budowlanej, takich jak kleje i wyprawy tynkarskie, a więc na dobór konkretnego systemu ociepleń. Elementy systemu nie mogą być bowiem stosowane wybiórczo. Na co więc zwracać uwagę przy doborze termoizolacji?

mgr inż. Krzysztof Patoka Jak ograniczać przewiewy w dachach?

Jak ograniczać przewiewy w dachach? Jak ograniczać przewiewy w dachach?

Przewiewy to groźne w skutkach zjawisko, a jednocześnie mało znane. Zdarza się również, że uczestnicy procesu budowlanego ignorują występujące w dachach przewiewy. W świadomości większości społeczeństwa...

Przewiewy to groźne w skutkach zjawisko, a jednocześnie mało znane. Zdarza się również, że uczestnicy procesu budowlanego ignorują występujące w dachach przewiewy. W świadomości większości społeczeństwa przepływające szczelinami przegród budowlanych powietrze nie wywołuje skojarzeń ze stratami ciepła i skroplinami stanowiącymi duże zagrożenie dla dachów i budynków. Jest to tym bardziej niepokojące, że polski zmienny klimat sprzyja powstawaniu tych zjawisk i w ten sposób przyczynia się do wielu strat.

dr inż. Zygmunt Matkowski Warstwy izolacyjne w stropodachach pełnych - wybrane problemy

Warstwy izolacyjne w stropodachach pełnych - wybrane problemy Warstwy izolacyjne w stropodachach pełnych - wybrane problemy

W pracy przedstawiono wyniki badań wybranych cech wełny mineralnej użytej do wykonania warstwy termoizolacyjnej w stropodachach pełnych nad różnymi obiektami.

W pracy przedstawiono wyniki badań wybranych cech wełny mineralnej użytej do wykonania warstwy termoizolacyjnej w stropodachach pełnych nad różnymi obiektami.

mgr inż. Jolanta Głowacka Normy europejskie dotyczące badań i wymagań wyrobów do izolacji cieplnej w budownictwie

Normy europejskie dotyczące badań i wymagań wyrobów do izolacji cieplnej w budownictwie

W artykule przedstawiono obecny stan wdrożeń w Polsce norm europejskich, podano również informacje na temat stanu prac nad nowymi opracowaniami normalizacyjnymi, które nie zostały jeszcze przyjęte jako...

W artykule przedstawiono obecny stan wdrożeń w Polsce norm europejskich, podano również informacje na temat stanu prac nad nowymi opracowaniami normalizacyjnymi, które nie zostały jeszcze przyjęte jako normy europejskie.

MIWO Dodatkowe warstwy na ścianie

Dodatkowe warstwy na ścianie

Oszczędność energii to już nie tylko moda. Wzrastające systematycznie ceny nośników energii oraz światowa tendencja do ograniczania emisji dwutlenku węgla i tym samym zapobiegania efektowi cieplarnianemu...

Oszczędność energii to już nie tylko moda. Wzrastające systematycznie ceny nośników energii oraz światowa tendencja do ograniczania emisji dwutlenku węgla i tym samym zapobiegania efektowi cieplarnianemu powodują, że starsze budynki poddawane są termomodernizacji, nowe natomiast projektowane są i realizowane w technologiach zbliżających polskie mieszkalnictwo pod względem zużycia energii do standardów europejskich.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Akustyka stropów – izolacje z wełny mineralnej

Akustyka stropów – izolacje z wełny mineralnej Akustyka stropów – izolacje z wełny mineralnej

Stropy spełniają kilka podstawowych zadań: przenoszą obciążenia użytkowe, ograniczają straty ciepła, ale spełniają także rolę przegród dźwiękochłonnych.

Stropy spełniają kilka podstawowych zadań: przenoszą obciążenia użytkowe, ograniczają straty ciepła, ale spełniają także rolę przegród dźwiękochłonnych.

Jacek Sawicki Ocieplanie fasad wełną mineralną

Ocieplanie fasad wełną mineralną

Ocieplane nią budynki odznaczają się wysokim komfortem użytkowym, a poniesione na zakup ocieplenia nakłady szybko amortyzują zyski z zaoszczędzonych wydatków na ogrzewanie i potrzeby remontowe.

Ocieplane nią budynki odznaczają się wysokim komfortem użytkowym, a poniesione na zakup ocieplenia nakłady szybko amortyzują zyski z zaoszczędzonych wydatków na ogrzewanie i potrzeby remontowe.

Jarosław Guzal Kalmatron wreszcie w Polsce

Kalmatron wreszcie w Polsce Kalmatron wreszcie w Polsce

Jakie jest przeznaczenie i zastosowanie kalmatronu? Na czym polega ta technologia? Działanie nowego na polskim rynku produktu przybliżają Grzegorz Długokęcki - prezes zarządu PIW Drycon, oraz Dobromir...

Jakie jest przeznaczenie i zastosowanie kalmatronu? Na czym polega ta technologia? Działanie nowego na polskim rynku produktu przybliżają Grzegorz Długokęcki - prezes zarządu PIW Drycon, oraz Dobromir Kułakowski - prezes zarządu Kalmatron EU.

Jarosław Guzal Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń: nowy prezes, nowe cele

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń: nowy prezes, nowe cele Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń: nowy prezes, nowe cele

Jakie cele realizuje na co dzień SSO? Co jest obecnie największym wyzwaniem dla branży ociepleniowej? Czy organizacje takie jak SSO są partnerami do rozmów przy tworzeniu prawa?

Jakie cele realizuje na co dzień SSO? Co jest obecnie największym wyzwaniem dla branży ociepleniowej? Czy organizacje takie jak SSO są partnerami do rozmów przy tworzeniu prawa?

Jarosław Guzal Balex Metal: Nadszedł czas na izolację Thermano

Balex Metal: Nadszedł czas na izolację Thermano Balex Metal: Nadszedł czas na izolację Thermano

Jaka jest obecnie sytuacja branży dachowej, a jak wygląda rynek płyt warstwowych? Jaka będzie przyszłość izolacji Thermano?

Jaka jest obecnie sytuacja branży dachowej, a jak wygląda rynek płyt warstwowych? Jaka będzie przyszłość izolacji Thermano?

Jarosław Guzal KFB Polska: Rozwiązujemy problemy

KFB Polska: Rozwiązujemy problemy KFB Polska: Rozwiązujemy problemy

Jaka jest świadomość rynku w zakresie pomiarów, analizy i redukcji hałasu? Na czym koncentruje się działalność firmy?

Jaka jest świadomość rynku w zakresie pomiarów, analizy i redukcji hałasu? Na czym koncentruje się działalność firmy?

Jarosław Guzal PETRALANA: Nowy producent skalnej wełny mineralnej

PETRALANA: Nowy producent skalnej wełny mineralnej PETRALANA: Nowy producent skalnej wełny mineralnej

Tomasz Wesołowski - prezes zarządu firmy Petralana S.A., w rozmowie z Jarosławem Guzalem o początkach działalności firmy na rynku producentów wełny mineralnej oraz o kierunkach strategii rozwojowej przedsiębiorstwa.

Tomasz Wesołowski - prezes zarządu firmy Petralana S.A., w rozmowie z Jarosławem Guzalem o początkach działalności firmy na rynku producentów wełny mineralnej oraz o kierunkach strategii rozwojowej przedsiębiorstwa.

Jarosław Guzal MIiB: Mamy dużo planów i będziemy je konsekwentnie realizować

MIiB: Mamy dużo planów i będziemy je konsekwentnie realizować MIiB: Mamy dużo planów i będziemy je konsekwentnie realizować

Tomasz Żuchowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa - o postępie prac nad Kodeksem Budowlanym, kierunkach zmian w Warunkach Technicznych, a także o nowych kompetencjach Głównego...

Tomasz Żuchowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa - o postępie prac nad Kodeksem Budowlanym, kierunkach zmian w Warunkach Technicznych, a także o nowych kompetencjach Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Jarosław Guzal Fakro: 25 lat i co dalej?

Fakro: 25 lat i co dalej? Fakro: 25 lat i co dalej?

Janusz Komurkiewicz, członek zarządu firmy Fakro, mówi o nowych przedsięwzięciach w segmencie okien dachowych oraz związanych z tym niezbędnych regulacjach prawnych.

Janusz Komurkiewicz, członek zarządu firmy Fakro, mówi o nowych przedsięwzięciach w segmencie okien dachowych oraz związanych z tym niezbędnych regulacjach prawnych.

Jarosław Guzal Rockwool: Nie ma alternatywy dla wełny

Rockwool: Nie ma alternatywy dla wełny Rockwool: Nie ma alternatywy dla wełny

Andrzej Kielar, prezes zarządu Rockwool Polska dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat rozwoju rynku izolacji w Polsce uwarunkowanego kierunkami rosnących wymogów budowlanych.

Andrzej Kielar, prezes zarządu Rockwool Polska dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat rozwoju rynku izolacji w Polsce uwarunkowanego kierunkami rosnących wymogów budowlanych.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.