Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Ciepła Belka Montażowa - optymalny system montażu okien w warstwie ocieplenia

Marbet Bausystem  |  06.09.2018
Ciepła Belka Montażowa
Ciepła Belka Montażowa
Marbet Bausystem

Ciepła Belka Montażowa to nowe rozwiązanie techniczne w zakresie montażu okien w warstwie ocieplenia opracowane przez firmę Marbet z Bielska-Białej. Produkt jest zoptymalizowany oraz dostosowany do wymagań i uwarunkowań polskiego budownictwa energooszczędnego. Co więcej, system montażu CBM jest uniwersalny, prosty w użyciu i gwarantuje radykalne ograniczenie wartości liniowych mostków cieplnych przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa użytkowania i umiarkowanych nakładach finansowych.

Montaż okien w warstwie ocieplenia to z jednej strony nic nowego, ponieważ wykonywany jest od dziesiątek lat w obiektach, w których stosowano trójwarstwowy model ścian konstrukcyjnych; a z drugiej - coś zupełnie nowego, gdyż stosunkowo niedawno pojawił się w projektach budownictwa energooszczędnego i pasywnego jako rozwiązanie dotyczące dwuwarstwowych ścian konstrukcyjnych.

Rozszerzenie zakresu stosowania montażu okien w warstwie ocieplenia wymagało nowego podejścia w obszarze mocowań mechanicznych i uszczelnień połączeń okien z ościeżami. Początkowo pojawiły się systemy stalowych kotew i konsoli umożliwiające wynoszenie konstrukcji okiennych poza obrys muru konstrukcyjnego budynku. Nieco później pojawiły się systemy montażu oparte o zastosowanie kompozytów poliuretanowych, a wraz z nimi tendencja do odchodzenia od połączeń mechanicznych przy tworzeniu ram nośnych na rzecz połączeń chemicznych opartych na klejach o dużej nośności. Poznaj ofertę Marbet Bausystem »

Systemy konsoli nie rozwiązują w sposób zadowalający problemu uszczelnień wokół okien i drzwi balkonowych. Z kolei stosowanie mocowań i połączeń chemicznych często podlega ograniczeniom systemowym oraz ograniczeniom wynikającym z warunków atmosferycznych w okresie wykonywania robót montażowych.

Ciepła Belka Montażowa to system montażu, który w znacznym stopniu pozwala unikać dotychczasowych ograniczeń ze względu na jednoczesne wykorzystanie wytrzymałości i siły nośnej połączeń mechanicznych, termoizolacyjnych zalet spienionego polistyrenu EPS o podwyższonej gęstości, a także właściwości materiałów uszczelniających zapewniających najwyższą szczelność połączeń na przenikanie powietrza.

Ciepła Belka Montażowa Ciepła Belka Montażowa

 

Głównym elementem systemu montażu okien w warstwie ocieplenia CBM są styropianowe belki o długości 700 mm lub 250 mm oraz głębokości 100 mm lub 200 mm z trwale zatopionym wspornikiem stalowym zdolnym do przenoszenia obciążeń nawet do 11000 N, czyli około 1100 kg na jeden punkt mocowania, pochodzących od ciężaru konstrukcji okiennej.

Ciepła Belka Montażowa

Dzięki tej zalecie system montażu CBM z równą łatwością przeniesie obciążenia pochodzące od ciężaru standardowego okna, jak i ciężkich drzwi tarasowych z wielkogabarytowym oszkleniem. Jedynym ograniczeniem w tym zakresie będzie wytrzymałość materiału ściany nośnej albo fundamentu budynku oraz wytrzymałość przyjętych łączników montażowych. Ich ilość i usytuowanie decyduje o nośności pojedynczej belki.

Kształt i konstrukcja belek oraz wszystkich innych elementów systemu CBM umożliwia proste łączenie w zestawy tworzące konstrukcję ramy nośnej dla okien i drzwi balkonowych montowanych poza obrysem muru budynku. Gdy to konieczne, wymiary pojedynczych belek można dowolnie zmienić, przycinając je przy użyciu najprostszych narzędzi według pożądanego wymiaru.

Trwałość, stabilność i szczelność połączeń wszystkich elementów ramy nośnej można uzyskać dzięki zastosowaniu klejów poliuretanowych stosowanych do mocowania EPS albo klejów i uszczelniaczy hybrydowych. Każdy ze wsporników stalowych zatopionych w styropianowej belce jest również punktem przyszłego mocowania mechanicznego konstrukcji okiennej do ramy nośnej CBM.

Funkcjonalność i swoboda kształtowania wymiaru ramy nośnej pozwala na zachowanie wszelkich wymagań, co do ilości i rozmieszczenia punktów mocowania mechanicznego podawanych w powszechnie stosowanych instrukcjach montażu, na przykład Instrukcji Instytutu Techniki Budowlanej nr 421/2016 zeszyt 6 "Montaż okien i drzwi balkonowych" albo Instrukcji RAL "Leitfaden zur Planunug und Ausführung der Montage von Fenstern und Haustüren".

Ciepła Belka Montażowa (CBM) - to nie tylko najwyższa klasa wytrzymałości mechanicznej i odporności na obciążenia wiatrem, lecz także ponadprzeciętne efekty w zakresie ograniczania wartości liniowych mostków cieplnych. Zgodnie z opracowaniem NZF 03053/16/Z00NZF Zakładu Fizyki Cieplnej Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie przykładowe wartości liniowych mostków cieplnych dla okien montowanych z użyciem elementów systemu CBM w ścianie konstrukcyjnej z betonu komórkowego przyjmują następujące wartości:

  • w obrębie nadproża - Ψ 0,012 W/(m·K)
  • w obrębie stojaków ościeżnic - Ψ 0,011 W/(m·K)
  • w obrębie progu okna - Ψ 0,020 W/(m·K)

Prace nad przygotowaniem i wdrożeniem systemu montażu okien w warstwie ocieplenia CBM trwały ponad trzy lata. W całym procesie uczestniczyły firmy specjalizujące się w technice uszczelnień oraz mocowań mechanicznych, a także najlepsze firmy handlowe i monterzy okien (m.in. SOUDAL, KLIMAS WKRĘT-MET, BOLIX, FIX, MULTIKO i APREL). Dowiedz się więcej o Ciepłej Belce Montażowej »

Na etapie wdrożeniowym firma Marbet oraz jej partnerzy zlecili wykonanie wielu testów laboratoryjnych, w tym badanie zachowania systemu CBM na oddziaływanie otwartego ognia w laboratorium badań ogniowych ITB w Pionkach albo poligonowe badania szczelności połączeń. Jednocześnie, w trakcie trwających prac projektowych i badań, system montażu Ciepłej Belki Montażowej ze względu na wszechstronne zalety oraz unikalne właściwości był zastosowany w szeregu nowo wznoszonych obiektów w ramach jednostkowych dopuszczeń do stosowania w budownictwie. W ten sposób wyrób był modyfikowany i walidowany.

Marbet oddaje w ręce inwestorów budujących własne domy, deweloperów, architektów, a także firm handlowych i monterów system montażu okien w warstwie ocieplenia nie tylko innowacyjny i nowy, lecz również wszechstronnie sprawdzony, zbadany i przetestowany na placach budowy, dopuszczony do stosowania w budownictwie na podstawie ważnych aż do roku 2023 Krajowych Ocen Technicznych ITB nr 2018/0199 oraz 2018/0410.

Firma jest otwarta na wszelkie sugestie i uwagi, które mogą przyczynić się do dalszego doskonalenia systemu montażu CBM. A wszystkich zainteresowanych zaprasza do zapoznania się i korzystania z informacji znajdujących się na stronie internetowej http://marbetbausystem.com/


MARBET Sp. z o.o.
Chochołowska 28
43-346 Bielsko-Biała
 
tel.: +48 33 812 72 04
cbm@marbetbausystem.com

www.marbetbausystem.com

MARBET BAUSYSTEM

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
10/2018

Aktualny numer:

Izolacje 10/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Naprawy i renowacje stropów
  • - Sposoby mocowania ociepleń
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.