Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Sposoby uszczelnień i metody renowacji zawilgoconych ścian piwnic

Źródła zawilgacania przegród
FOT. 13. Ściana piwnicy zabezpieczona lepikiem asfaltowym
FOT. 13. Ściana piwnicy zabezpieczona lepikiem asfaltowym
TEKTUM.com
Ciąg dalszy artykułu...

Metody oceny stopnia zawilgocenia murów

Znanych jest kilka metod oceny stopnia zawilgocenia murów (RYS. 1), w tym dwie podstawowe:

  • inwazyjna,
  • bezinwazyjna.

Metoda inwazyjna (metoda suszarkowo-wagowa) uważana jest za metodę podstawową i polega na pobraniu niewielkiej próbki z badanego materiału, zważeniu jej, a następnie wysuszeniu do stałej masy w temperaturze ok. 105°C i ponownym zważeniu. Wilgotność masową wyliczamy ze wzoru:

gdzie:

mw - masa próbki zawilgoconej [g],
ms - masa próbki suchej [g].

W celu pobrania próbek z wnętrza ściany wykonuje się odwierty wiertłem koronkowym np. o średnicy 50 lub 80 mm lub zwykłym wiertłem o średnicy np. 20 mm, a następnie pobiera się próbki za pomocą przecinaka rurowego.

RYS. 1. Metody oceny stopnia zawilgocenia murów; rys.: archiwa autorów (P. Krause, T. Steidl, A. Szymanowska-Gwiżdż)
RYS. 1. Metody oceny stopnia zawilgocenia murów; rys.: archiwa autorów
FOT. 2–3. Wagosuszarka typu MAX; fot.: Radwag
FOT. 2-3. Wagosuszarka typu MAX; fot.: Radwag

W trakcie pobierania próbek należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie wysuszyć próbki ciepłem powstałym w trakcie wiercenia, z tego powodu najczęściej używa się wiertarek udarowych wolnoobrotowych. Pobrane próbki zamyka się w szczelnych pojemnikach i dostarcza do laboratorium lub korzysta się z przenośnych wagosuszarek.

Metody bezinwazyjne polegają na bezpośrednim pomiarze stopnia zawilgocenia przy użyciu przyrządów pomiarowych.

Czytaj też: Przyczyny zalania kondygnacji piwnicznej budynku mieszkalnego - błędy projektowe i wykonawcze >>>

Przy prowadzeniu pomiarów wilgotności elektronicznymi urządzeniami pomiarowymi należy pamiętać, iż mają one ograniczony zasięg na ogół nieprzekraczający kilkunastu centymetrów. Mierzoną przez takie urządzenia wilgotność murów można określić jako powierzchniową, zwłaszcza w odniesieniu do murów podziemnej części budynków o znacznej grubości (przekraczającej 30 cm).

Technologie osuszania i zabezpieczania murów podziemnej części budynków

FOT. 4–6. Przykładowe urządzenia do pomiaru wilgotności murów; fot.: PCE Instrument (4), Trotec (5), Protimeter (6)
FOT. 4-6. Przykładowe urządzenia do pomiaru wilgotności murów; fot.: PCE Instrument (4), Trotec (5), Protimeter (6)
RYS. 2. Przykładowe oznaczenie pomiarów wilgotności ściany piwnicy; rys.: archiwa autorów (P. Krause, T. Steidl, A. Szymanowska-Gwiżdż)
RYS. 2. Przykładowe oznaczenie pomiarów wilgotności ściany piwnicy; rys.: archiwa autorów

Technologie osuszania murów podziemnej części budynku

RYS. 3. Stosowane metody osuszania murów – podział ogólny; rys.: archiwa autorów (P. Krause, T. Steidl, A. Szymanowska-Gwiżdż)
RYS. 3. Stosowane metody osuszania murów – podział ogólny; rys.: archiwa autorów

Osuszanie obiektów lub przegród budowlanych jest zabiegiem dość skomplikowanym, kosztownym i na ogół długotrwałym. Z drugiej strony, w murach silnie zawilgoconych niebezpieczne może okazać się również gwałtowne osuszanie. Przy wysychaniu materiałów murowych następuje ich stopniowa dehydratacja, w wyniku czego powstaje zjawisko skurczu poszczególnych składników muru, co z kolei wywołuje powstawanie naprężeń skurczowych, a w rezultacie pękanie, rozwarstwienie, odpadanie i łuszczenie się tynków, polichromii itp.

W prawidłowo eksploatowanych budynkach wilgotność ścian, stropów i innych elementów konstrukcyjnych powinna mieścić się w granicach 0,5-4% (zależnie od warunków atmosferycznych). Większe zawilgocenie najczęściej jest skutkiem uszkodzeń rynien, braku izolacji blokujących migrację wilgoci z gruntu lub też awarii instalacji wodnych i kanalizacyjnych.

Skuteczne oraz trwałe usunięcie nadmiernego zawilgocenia ścian wymaga wykonania robót w sposób kompleksowy i zwykle proces ten można podzielić na następujące etapy:

  • Etap I: rozpoznanie przyczyny zawilgocenia oraz wybór metody wykonania robót naprawczych.
  • Etap II: wykonanie izolacji blokujących podciąganie wilgoci w murach.
  • Etap III: osuszanie i odgrzybianie ścian.

Taki trzyetapowy proces realizacji robót remontowych związanych z usuwaniem zawilgocenia i zagrzybienia budynków jest stosowany od ponad 20 lat.

W Polsce stosuje się kilka metod służących do osuszania zawilgoconych murów piwnicznych. Metody te schematycznie przedstawiono na RYS. 3.

Metody bezinwazyjne

Osuszanie naturalne

 Przy małym zawilgoceniu dla niezbyt grubych przegród można wykorzystać suchą i ciepłą pogodę i po prostu intensywnie wietrzyć budynek. Mury grubości powyżej 40 cm wysychają parę lat.

Osuszanie gorącym powietrzem

FOT. 7–8. Nagrzewnice do osuszania ścian gorącym powietrzem; fot.: SIAL
FOT. 7-8. Nagrzewnice do osuszania ścian gorącym powietrzem; fot.: SIAL

Wykorzystuje się nagrzewnice:

• elektryczne, gazowe, zasilane olejem opałowym,

• przepływ powietrza: 200-900 m3/h,

• temperatura powietrza wydmuchiwanego: 50-250°C.

Powietrze wewnątrz pomieszczenia ogrzewa się do temperatury 30-40°C.

Parę wodną w ogrzanym powietrzu usuwa się, stosując naturalne wietrzenie lub wentylatory.

Osuszanie kondensacyjne

 Osuszenie powietrza wewnątrz pomieszczenia poprzez skroplenie pary wodnej.

Zasada działania: urządzenie zasysa wilgotne powietrze i kieruje je na parownik, który obniża temperaturę powietrza poniżej punktu rosy; wykroplona para wodna odprowadzana jest rurą do instalacji ściekowej. Pomieszczenie musi być izolowane i uszczelnione przed napływem powietrza zewnętrznego.

Optymalne warunki do pracy urządzenia: 20-25°C, duża wilgotność względna powietrza. Wydajność: od 10 l/dobę (urządzenia o małej mocy do 0,5 kW) do 1000 l/dobę (urządzenia o mocy kilkunastu kW).

Osuszanie absorpcyjne

Wykorzystywane jest zjawisko pochłaniania pary wodnej z powietrza przez specjalny materiał zwany sorbentem wilgoci.

FOT. 9. Elektryczne urządzenie do kondensacyjnego osuszania powietrza; fot.: Trotec FOT. 10. Urządzenie do absorpcyjnego osuszania powietrza o dużej wydajności; fot.: Trotec
FOT. 9. Elektryczne urządzenie do kondensacyjnego osuszania powietrza; fot.: Trotec FOT. 10. Urządzenie do absorpcyjnego osuszania powietrza o dużej wydajności; fot.: Trotec
FOT. 11. Urządzenie do mikrofalowego osuszania murów; fot.: AGH
FOT. 11. Urządzenie do mikrofalowego osuszania murów; fot.: AGH

Urządzenia działające na tej zasadzie wzbogacone są o nagrzew osuszonego powietrza i odprowadzenie skroplin pary wodnej ze schłodzonym powietrzem na zewnątrz. Osuszane pomieszczenie musi być izolowane i uszczelnione, aby nie dopływało powietrze z zewnątrz. Wydajność: 10-1000 l/dobę.

Osuszanie mikrofalowe

Wykorzystuje się promienniki mikrofal, najczęściej o zróżnicowanej częstotliwości.

Mikrofale wprawiają w drgania cząsteczki wody, które pod wpływem wzajemnego tarcia nagrzewają się. Dodatkowo niszczone są mikroorganizmy, np. grzyby czy owady. Moc urządzeń: od 600 W do kilku kW. Osuszenie murów o grubości dochodzącej do 2 m.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

[osuszanie murów, osuszanie ścian, osuszanie, izolacje przeciwwodne, izolacje przeciwwilgociowe, hydroizolacje, zawilgocenie murów, technologie osuszania, osuszanie naturalne, metody osuszania, osuszanie kondensacyjne, osuszanie absorpcyjne, osuszanie mikrofalowe, iniekcja grawitacyjna, izolacje przeciwwodne, termoiniekcja, ściany piwnic, osuszanie powietrza, przegrody budowlane, renowacja ścian, zawilgocenie ścian]

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.