Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Warunki cieplne w obszarze łączników mechanicznych przegród z elewacją wentylowaną

Thermal conditions in the area of mechanical fasteners in walls with a ventilated façade

Poznaj warunki cieplne w obszarze łączników mechanicznych przegród z elewacją wentylowaną
J. Sawicki

Poznaj warunki cieplne w obszarze łączników mechanicznych przegród z elewacją wentylowaną


J. Sawicki

Rozwiązania konstrukcyjne ścian z elewacyjnymi wentylowanymi coraz częściej pojawiają się w projektach architektonicznych budynków. Układy te charakteryzują się wieloma zaletami, wśród których jedną z najcenniejszych jest możliwość efektywnego przejmowania pary wodnej dyfundującej z pomieszczeń na zewnątrz budynku przez powietrze wentylujące pustkę powietrzną, dzięki czemu można skutecznie ochronić wnętrze ściany przed ewentualną kondensacją pary wodnej. Pozwalają one na zastosowanie różnorodnych rozwiązań materiałowych na warstwę osłonową, w tym np. systemów wykorzystujących energię odnawialną promieniowania słonecznego w panelach fotowoltaicznych. System wpływa korzystnie na wymianę ciepła w przegrodach zewnętrznych w okresie intensywnego nasłonecznienia elewacji dzięki wentylacji pustki powietrznej.

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

Gór-Stal Płyty termPIR® na dach i ścianę

Płyty termPIR® na dach i ścianę Płyty termPIR® na dach i ścianę

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów,...

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów, ale także przy izolacji ścian. Warto prawidłowo wykonać ocieplenie domu, aby przypadkowo nie narazić się na wysokie rachunki za ogrzewanie.

ABSTRAKT

Systemy elewacyjne z przestrzeniami wentylowanymi na ścianach zewnętrznych coraz częściej wybierane są przez projektantów, przede wszystkim do nowych budynków. Nadają się one również do wykorzystania przy modernizacji istniejących obiektów. Charakterystyczną właściwością tych konstrukcji, nie do końca właściwie uwzględnianą w obliczeniach bilansu cieplnego pomieszczeń i całego budynku, są łączniki mechaniczne przechodzące przez izolację cieplną, stanowiące punktowe mostki cieplne. Oddziaływanie tych punktowych mostków cieplnych, z reguły wykonanych z aluminium, czyli materiału o bardzo wysokiej przewodności cieplnej, na wymianę ciepła okazuje się znaczące. Mostki te radykalnie powiększają straty ciepła przez tego rodzaju przegrody budowlane i generują zwiększone zapotrzebowanie na ciepło pomieszczeń dla pokrycia tych strat. W artykule zaprezentowano wyniki analizy wpływu łączników mechanicznych w systemach elewacji wentylowanych na wymianę ciepła w przegrodzie zewnętrznej. Zwrócono uwagę na wpływ różnych rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych na warunki cieplne kształtujące się w tych elementach.

Thermal conditions in the area of mechanical fasteners in walls with a ventilated façade

Designers increasingly often choose facade systems with ventilated layers on external walls, especially for new buildings.
They are also usable for upgrades of existing buildings. A characteristic feature of these structures, incorrectly taken into account in the calculation of the heat balance of rooms and the whole building, are mechanical fasteners.
They pass through the thermal insulation layer and cause point thermal bridges. The impact of point thermal bridges, usually made of aluminium, i.e. a material with very high thermal conductivity, on heat transfer turns out to be significant.
Such thermal bridges greatly increase heat losses through a building partitions. This situation increases the heat demand of rooms to compensate for heat losses.
The results of the analysis of the impact of mechanical fasteners in ventilated facade systems on the heat transfer in the building partition are presented in the article.
The influence of various material and structural solutions on the thermal conditions in these walls has been noted.

Konstrukcje te umożliwiają stosowanie różnorodnych materiałów na warstwę izolacji cieplnej, pojawiają się na przykład propozycje wykorzystania materiałów o zmiennych właściwościach fazowych. Z kolei wloty powietrza do pustki powietrznej pozwalają na stosowanie regulacji przepływu powietrza.

Elementy elewacyjne mogą być wykonywane ze stali, kamienia naturalnego, szkła i innych materiałów. Mocowane są one na konstrukcji szkieletowej (ruszcie), która utrzymywana jest za pomocą kotew, konsol i itp. komponentów, mocowanych w warstwie konstrukcyjnej (RYS. 1).

Ruszty mogą być wykonywane ze stali, aluminium lub mieszane, np. stal–drewno, aluminium–drewno.

RYS. 1. Schemat ściany zewnętrznej z elewacją wentylowaną; rys.: archiwa autorów

RYS. 1. Schemat ściany zewnętrznej z elewacją wentylowaną; rys.: archiwa autorów

Ruszt mocowany jest z reguły do warstwy konstrukcyjnej za pomocą metalowych wsporników, aluminiowych w przypadku elewacji lekkiej, zaś stalowych w wypadku elewacji ciężkiej.

W celu ograniczenia efektu mostka cieplnego punktowego w miejscu mocowania wspornika (konsoli rusztu) do konstrukcji nośnej ściany zaleca się stosowanie podkładek termicznych, nazywanych również termostopami (RYS. 1). Mogą one być wykonane z PVC, HPL lub innego tworzywa o grubości w przedziale 2-10 mm.

Szkielet nośny, wykonany z metalu, zastosowany na dużych powierzchniach ścian zewnętrznych, powinien zapewniać możliwość regulacji w trzech osiach. Jest to szczególnie ważne w wypadku montażu na niezbyt równych powierzchniach.

System powinien również zapewniać możliwość przesuwu elementów, związanego z ich rozszerzalnością cieplną. Brak takiej możliwości może doprowadzić do wygięcia się profili, co z kolei może spowodować uszkodzenie elewacji.

Elementy mocujące elewację przechodzą przez warstwę izolacji cieplnej, z reguły wykonanej z wełny mineralnej, co tworzy w takim miejscu efekt punktowego mostka cieplnego.

Łączniki wykonane są często z aluminium, a więc materiału charakteryzującego się bardzo dobrą przewodnością cieplną, co intensyfikuje proces przewodzenia ciepła i wzmacnia efekt mostka cieplnego punktowego, przy czym mostki te nie są jedynymi, jakie występują w danej konstrukcji przegrody zewnętrznej.

Pojawiają się tam jeszcze dodatkowo mostki punktowe, które powstają w miejscu mocowania izolacji cieplnej do warstwy konstrukcyjnej przez zastosowanie stalowych kotew (łączników mechanicznych).

Wpływ punktowych mostków cieplnych należy bezwzględnie brać pod uwagę w obliczaniach współczynnika przenikania ciepła w celu sprawdzania podstawowych wymagań cieplnych stawianych przegrodom zewnętrznym budynków. Współczynnik ten jest wartością skorygowaną UC, uwzględniającą m.in. elementy mechaniczne mocujące, przechodzące przez warstwę izolacji cieplnej. Oczywiście musi on być również uwzględniany w obliczeniach wskaźników energetycznych budynku czy obliczaniu zapotrzebowania na moc grzewczą pomieszczeń.

W obliczu sukcesywnie zaostrzanych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych znajdowanie rozwiązań konstrukcyjnych elewacji wentylowanych, które spełniałyby nowe wymagania, stanowi duże wyzwanie dla projektantów i pole poszukiwań dla naukowców.

W artykule [1] podjęto próbę oceny wpływu punktowych mostków cieplnych powstających w efekcie przebicia stalowymi łącznikami izolacji termicznej w systemach ociepleniowych ETICS, na skorygowaną wartość współczynnika przenikania ciepła UC.

W zależności od przyjętej metodologii obliczeniowej, w wypadku zastosowania kilku stalowych łączników na 1 m2 ocieplenia, wartość współczynnika UC wzrasta od kilku do kilkudziesięciu procent w stosunku do wartości współczynnika U.

Jeszcze bardziej niekorzystną sytuację można zaobserwować, kiedy warstwa izolacji cieplnej przebijana jest kotwami/konsolami, do których zamocowana jest konstrukcja osłonowa elewacji wentylowanej [2]. Efekt punktowego mostka cieplnego w tego rodzaju konstrukcjach omówiony został m.in. w opracowaniach [3-5].

W literaturze omawiającej systemy elewacyjne można znaleźć przede wszystkim warunki, jakie powinny spełniać poszczególne komponenty i cały system oraz warunki techniczne wykonania elewacji [6-7].

Konsole do mocowania rusztu mogą mieć obecnie długość 200-300 mm i więcej, co podyktowane jest rosnącymi wymaganiami w zakresie izolacyjności cieplnej [8].

Wyraźnie brakuje natomiast szczegółowych wytycznych projektowych elewacji wentylowanych, dotyczących parametrów niezbędnych do uwzględnienia w charakterystyce energetycznej budynku. Praktycznie nie jest możliwe uzyskanie informacji technicznych w zakresie wartości punktowych mostków cieplnych od łączników i kotew przebijający warstwę izolacji cieplnej.

W wytycznych ETAG 0034 [6] zapisano, iż opór cieplny R układu z elewacją wentylowaną należy obliczać według metodologii zawartej w normach:

  • PN-EN ISO 6946: "Komponenty budowlane i elementy budynku - Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła - Metoda obliczania",
  • PN-EN ISO 10211: "Mostki cieplne w budynkach - Strumienie cieplne i powierzchniowe".

Z przeprowadzonej w opracowaniu [5] analizy wynika, iż wartości współczynnika przenikania ciepła punktowego mostka cieplnego χ od konsoli aluminiowej uzależnione są przede wszystkim od wartości przewodności cieplnej materiału warstwy konstrukcyjnej. Z kolei przy wykorzystaniu zależności z normy PN-EN ISO 6946 wartość współczynnika χ zależy w istotnej mierze od izolacyjności cieplnej warstwy ociepleniowej.

W opracowaniu [2] porównano wyniki obliczeń współczynnika χ dzięki wykorzystaniu zależności z normy PN-EN ISO 6946 i zależności z pracy [5]. Wartości uzyskane dla identycznego układu konstrukcyjnego, wyznaczone według normy, okazały się znacznie większe niż wyznaczone w oparciu o zależność z opracowania [5]. Potwierdza to tym samym wnioski z innych opracowań dotyczących analizowanego zagadnienia na temat dużej niedokładności przy wyznaczaniu współczynnika χ dla łączników aluminiowych przy wykorzystaniu zależności z normy PN-EN ISO 6946.

Potrzebę dokładnego określania i uwzględniania w obliczeniach start ciepła mostków cieplnych punktowych w systemach elewacji wentylowanej akcentują m.in. autorzy pracy [8].

Jak znaczący może być wpływ punktowych mostków cieplnych w systemie elewacji wentylowanej, podają autorzy pracy [4]. Z ich badań wynika, iż mogą one powodować wzrost wartości współczynnika przenikania ciepła ściany U o ponad 30%.

W informacjach technicznych podawanych w aprobatach technicznych czy też materiałach informacyjnych różnych firm często zawarte są niezrozumiałe i bardzo nieścisłe dane związane z mostkami cieplnymi punktowymi. Przykładowo aprobata techniczna AT-15-9158:2013 [9] zawiera zestawienie wartości współczynnika przenikania ciepła U, czyli bez uwzględnienia punktowych mostków cieplnych, oraz z uwzględnieniem punktowych mostków cieplnych UC, różnych rozwiązań konstrukcyjnych ściany zewnętrznej z okładziną elewacyjną przy grubości warstwy izolacji cieplnej z wełny mineralnej od 10 do 20 cm. W tych zestawieniach wartość współczynnika UC w stosunku do wartości U wzrasta nawet o 90%.

W aprobacie podane zostały również wartość współczynnika U bez zastosowania i z zastosowaniem podkładki termoizolacyjnej pod łączniki mechaniczne.

Według aprobaty [9] podkładka termiczna o grubości 1 cm i przewodności λ = 0,07 W/(m∙K) we wszystkich przytoczonych przypadkach obniża wartość współczynnika UC średnio o 0,05 W/(m2∙K).

W wymienionej aprobacie brak jest informacji o przyjętej w obliczeniach liczbie konsoli systemu elewacyjnego, przebijających izolację cieplną, na 1 m2 przegrody. Nie wiadomo również, czy w obliczeniach poprawki na łączniki mechaniczne w wartości współczynnika UC uwzględniono także te do mocowania wełny mineralnej.

Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że na izolacyjność cieplną systemu elewacyjnego w zakresie punktowych mostków cieplnych mają wpływ:

  • konsole do mocowania elementów osłonowych elewacyjnych,
  • kotwy do mocowania konsoli,
  • kotwy do mocowania warstwy izolacji cieplnej.

Przy czym o parametrach izolacyjności cieplnej całego układu konstrukcyjnego decydują nie tylko parametry konstrukcyjno-materiałowe konsol czy kotew, ale również właściwości przewodnicze warstwy izolacji cieplnej oraz warstwy, w której kotwiony jest element.

Projektanci niejednokrotnie nie dysponują wiarygodnymi danymi na temat wartości współczynnika przenikania ciepła punktowego mostka cieplnego. Brak również dostępności do takich narzędzi, jak katalogi lub inne wiarygodne wytyczne czy zestawienia wartości punktowego mostka cieplnego w najczęściej spotykanych rozwiązaniach konstrukcyjnych systemów elewacji wentylowanej. Wskazane byłoby stworzenie tego rodzaju narzędzi wspomagających proces projektowania, tak jak ma to miejsce w wypadku różnych opracowań, zestawień i oprogramowania komputerowego pozwalającego uwzględniać liniowe mostki cieplne w obliczeniach charakterystyki cieplnej budynku.

W opracowaniu [10] stwierdza się, iż pomijanie efektu punktowego mostka cieplnego w lekkich systemach elewacji wentylowanej prowadzi do znaczącego niedoszacowania rzeczywistych start ciepła z pomieszczeń ogrzewanych.

Mostki cieplne punktowe w systemach elewacyjnych tworzą niejednokrotnie bardzo złożone struktury i stwarzają problemy z poprawnym ich uwzględnieniem w obliczeniach przepływu ciepła. W analizowanych w pracy [11] przykładach stwierdzono, że wielkość niedoszacowania strat ciepła na przenikanie, w wypadku pominięcia wpływu punktowych mostków cieplnych, kształtuje się w przedziale 5-20%.

Dana sytuacja może mieć istotne znaczenie przy wyznaczaniu charakterystyki energetycznej budynku, która powinna być jak najlepszej jakości. Niestety, często zgłaszane są zastrzeżenia, co do dokładności opracowywania charakterystyki energetycznej w dokumentacji projektowej i poprawności świadectw charakterystyki energetycznej budynku.

Na jakość uzyskanych wyników dodatkowo wpływ mogą mieć m.in. problemy z poprawnym uwzględnianiem punktowych mostków cieplnych w obliczeniach strat ciepła. Należy mieć świadomość, że mostki cieplne w coraz większym stopniu wpływają na wartość zapotrzebowania na moc grzewczą czy wskaźniki zapotrzebowania na ciepło na potrzeby ogrzewania pomieszczeń i budynków.

Zgodnie z zatwierdzonymi na rok 2021 wymaganiami technicznymi budowlanymi, a w wypadku budynków zajmowanych przez władze publiczne oraz będących ich własnością już od 2019 roku, ściany zewnętrzne pomieszczeń z temperaturą ≥  16°C muszą charakteryzować się skorygowaną wartością współczynnika przenikania ciepła (uwzględniającą m.in. wpływ na straty ciepła łączników mechanicznych przebijających warstwę izolacji cieplnej) na poziomie UC ≤ 0,20 W/(m2∙K); w pomieszczeniach z temperaturą w przedziale 8°C ≤ ti < 16°C należy spełnić kryterium UC ≤ 0,45 W/(m2∙K), a w wypadku temperatury ≤  8°C współczynnik UC musi osiągnąć wartość ≤  0,90 W/(m2∙K) [12].

Parametry temperaturowe w miejscu konsoli mocującej

Do analizy warunków temperaturowych w obrębie konsoli i kotwy mocującej konsolę przyjęto fasadę wentylowaną (RYS. 1), przy założeniu danych technicznych zastosowanych materiałów przytoczonych w TAB. 1. Obliczenia wykonano dla przypadku zastosowania dwóch rodzajów kotwy mocującej, ze stali zwykłej i stali nierdzewnej, dwu możliwości odizolowania konsoli od podłoża, bez podkładki i z podkładką termiczną, oraz dwóch materiałów podłoża, do którego mocowana może być konsola - elementów wapienno-piaskowych i żelbetowych (RYS. 2).

RYS. 2. Przekrój poziomy przez ścianę zewnętrzną z elewacją wentylowaną, z podkładką pod konsolą mocującą i numerami przypisanymi zastosowanym materiałom wg TAB. 1; rys.: archiwa autorów

RYS. 2. Przekrój poziomy przez ścianę zewnętrzną z elewacją wentylowaną, z podkładką pod konsolą mocującą i numerami przypisanymi zastosowanym materiałom wg TAB. 1; rys.: archiwa autorów

W analizie szczególnie dokładnie starano się zbadać parametry temperaturowe w punktach znajdujących się na połączeniu izolacji cieplnej z podłożem oraz w miejscu mocowania konsoli mechanicznej (RYS. 3).

RYS. 3. Oznaczenie punktów, w których analizowano warunki temperaturowe; rys.: archiwa autorów

RYS. 3. Oznaczenie punktów, w których analizowano warunki temperaturowe; rys.: archiwa autorów

Analiza numeryczna została przeprowadzona w programie ­ADINA System moduł Thermal, bazującym na metodzie elementów skończonych (MES).

Model ściany zewnętrznej z elewacją wentylowaną został podzielony na części strukturalne, odpowiadające poszczególnym elementom w konstrukcji przegrody. Części strukturalne zostały zdefiniowane jako dwuwymiarowe płaskie elementy przewodzące ciepło, którym przypisano właściwości materiałowe zgodnie z TAB. 1.

TABELA 1. Dane materiałowe przyjęte do obliczeń warunków temperaturowych w obszarze konsoli mocującej systemu elewacyjnego

TABELA 1. Dane materiałowe przyjęte do obliczeń warunków temperaturowych w obszarze konsoli mocującej systemu elewacyjnego

Dla przyjętego modelu materiałowego przewodność cieplna i pojemność cieplna są niezależne od temperatury oraz czasu i nie wykazują żadnej zależności kierunkowej ze względu na stałe właściwości materiału.

Dla każdej grupy materiałów wygenerowano czterowęzłową siatkę elementów skończonych, co dało w sumie ponad 200 tysięcy węzłów.

W obliczeniach numerycznych przyjęto temperaturę początkową modelu równą 20°C, stałą wartość temperatury zewnętrznej θe = –5°C oraz stałą wartość temperatury wewnętrznej θi = 20°C.

Zgodnie z wytycznymi [13] przyjęto na krawędzi wewnętrznej opór przejmowania ciepła Rsi = 0,13 m2∙K/W oraz na krawędzi zewnętrznej opór przejmowania ciepła Rse = 0,04 m2∙K/W.

Z uwagi na rodzaj przegrody przyjęto po stronie zewnętrznej warstwy izolacji termicznej opór przejmowania ciepła Rsi = 0,13 m2∙K/W.

Symulację przepływu ciepła przeprowadzono dla 72-godzinnych kroków obliczeniowych. Obliczenia wykonano dla ośmiu modeli (TAB. 2).

TABELA 2. Oznaczenie i opis modeli obliczeniowych

TABELA 2. Oznaczenie i opis modeli obliczeniowych

Uzyskane dwuwymiarowe pola rozkładu temperatury wskazują na występujący efekt mostka cieplnego punktowego, przejawiający się wyraźnym obszarem obniżenia temperatury w miejscu mocowania kotwy w warstwie konstrukcyjnej i podwyższenia temperatury w obszarze konsoli przechodzącej przez warstwę wełny mineralnej i warstwę powietrzną (RYS. 4-5).

RYS. 4-5. Dwuwymiarowe pole temperatury w obszarze konsoli i kotwy mocującej, bez podkładki izolującej, dla ściany z elementów wapienno-piaskowych; kotwa mocująca ze stali nierdzewnej (4), kotwa mocująca ze stali zwykłej (5); rys.: archiwa autorów

RYS. 4-5. Dwuwymiarowe pole temperatury w obszarze konsoli i kotwy mocującej, bez podkładki izolującej, dla ściany z elementów wapienno-piaskowych; kotwa mocująca ze stali nierdzewnej (4), kotwa mocująca ze stali zwykłej (5); rys.: archiwa autorów

Porównanie rozkładu temperatury na RYS. 4-5 i RYS. 6-7 wskazuje na istotne różnice w uzyskanych rezultatach dla ściany z żelbetu i elementów wapienno-piaskowych.

RYS. 6-7. Dwuwymiarowe pole temperatury w obszarze konsoli i kotwy mocującej, bez podkładki izolującej, dla ściany z żelbetu; kotwa mocująca ze stali nierdzewnej (6), kotwa mocująca ze stali zwykłej (7); rys.: archiwa autorów

RYS. 6-7. Dwuwymiarowe pole temperatury w obszarze konsoli i kotwy mocującej, bez podkładki izolującej, dla ściany z żelbetu; kotwa mocująca ze stali nierdzewnej (6), kotwa mocująca ze stali zwykłej (7); rys.: archiwa autorów

W wypadku ściany żelbetowej uzyskano wyższe o ok. 3°C temperatury na końcu konsoli aluminiowej, przechodzącej z warstwy wełny mineralnej do pustki powietrznej, co wskazuje na intensywniejszy przepływ ciepła i efekt mostka cieplnego punktowego niż w wypadku ściany z elementów wapienno-piaskowych.

Mniej korzystnie kształtuje się również rozkład temperatury w warstwie konstrukcyjnej przegrody dla kotwy ze stali zwykłej. W wypadku kotwy ze stali zwykłej strefa zaburzenia pola temperatury jest szersza niż przy kotwie ze stali nierdzewnej.

RYS. 8-9. Dwuwymiarowe pole temperatury w obszarze konsoli i kotwy mocującej, z podkładką izolującą, dla ściany z elementów wapienno-piaskowych; kotwa mocująca ze stali nierdzewnej (8), kotwa mocująca ze stali zwykłej (9); rys.: archiwa autorów

RYS. 8-9. Dwuwymiarowe pole temperatury w obszarze konsoli i kotwy mocującej, z podkładką izolującą, dla ściany z elementów wapienno-piaskowych; kotwa mocująca ze stali nierdzewnej (8), kotwa mocująca ze stali zwykłej (9); rys.: archiwa autorów

RYS. 10-11. Dwuwymiarowe pole temperatury w obszarze konsoli i kotwy mocującej, z podkładką izolującą, dla ściany z żelbetu; kotwa mocująca ze stali nierdzewnej (10), kotwa mocująca ze stali zwykłej (11); rys.: archiwa autorów

RYS. 10-11. Dwuwymiarowe pole temperatury w obszarze konsoli i kotwy mocującej, z podkładką izolującą, dla ściany z żelbetu; kotwa mocująca ze stali nierdzewnej (10), kotwa mocująca ze stali zwykłej (11); rys.: archiwa autorów

Z kolei na RYS. 8-9 i RYS. 10-11 przedstawiono rozkład temperatury uzyskany dla podobnych jak wyżej układów konstrukcyjnych, z tą tylko różnicą, że zastosowana została tam podkładka termiczna pod konsolę. Podkłada ta zmienia rozkład temperatury, przede wszystkim w obrębie jej zamocowania. Zmniejsza obszar zaburzeń w przebiegu izoterm, szczególnie dobrze widoczny w wypadku ściany żelbetowej i mocowania konsoli kotwami ze stali nierdzewnej.

Przykładowe wyniki obliczeń ilustrujące zróżnicowanie wartości temperatury w punkcie P3 schematu obliczeniowego zostały zamieszczone na wykresie (RYS. 12). Wskazuje on na różnice w wartościach temperatury, związane z zastosowanym materiałem konstrukcyjnym ściany, rodzajem kotwy oraz brakiem lub występowaniem podkładki termicznej. Okazuje się przy tym, że podkładka termiczna daje największy efekt w postaci podwyższenia temperatury w analizowanym punkcie, o około 2°C, w wypadku kotew wykonanych ze stali nierdzewnej. Dla kotew ze stali zwykłej wzrost temperatury jest mniejszy, rzędu 1,2°C.

RYS. 12. Wartości temperatury uzyskane w punkcie P3 wg schematu (RYS. 3) dla analizowanych ośmiu modeli obliczeniowych; rys.: archiwa autorów

RYS. 12. Wartości temperatury uzyskane w punkcie P3 wg schematu (RYS. 3) dla analizowanych ośmiu modeli obliczeniowych; rys.: archiwa autorów

Podsumowanie

Coraz większą uwagę powinno się przykładać do zapewnienia jak najlepszej izolacyjności cieplnej przegród budowlanych, co w efekcie pozwala obniżyć zapotrzebowanie na moc grzewczą i ciepło całego budynku. Odnosi się to zarówno do budynków nowo powstających, jak i podlegających modernizacji.

Jednym z newralgicznych miejsc, niejednokrotnie nieprecyzyjnie uwzględnianych lub pomijanych w obliczeniach, są obszary tworzące mostki cieplne w przegrodzie zewnętrznej budynku. W szczególności odnosi się to do mostków cieplnych punktowych.

Według danych literaturowych wpływ mostków cieplnych punktowych na straty ciepła przenikającego przez przegrody może być znaczący, sięgający nawet kilkudziesięciu procent. Niejednokrotnie jest to związane z niedoskonałością rozwiązania konstrukcyjnego przegrody, w której występują mostki cieplne punktowe. Typem przegrody zewnętrznej, w której występują takie mostki, nie zawsze odpowiednio uwzględniane w obliczeniach, są ściany z elewacjami wentylowanymi.

Systemy przegród zewnętrznych z elewacjami wentylowanymi są coraz powszechniej stosowane. Mają one wiele zalet, jednak charakteryzują się również istotną wadą, jaką jest powstawanie efektu punktowego mostka cieplnego w miejscu przebicia izolacji cieplnej konsolami łączącymi warstwę konstrukcyjną z elewacją. Dodatkowo powstają tam mostki od mocowania warstwy izolacji cieplnej do warstwy konstrukcyjnej.

Problem ten staje się szczególnie znaczący w obliczu zaostrzających się wymagań technicznych w zakresie izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych budynków, planowanych na lata 2019 i 2021.

Zaprezentowany w artykule wycinek badań wymiany ciepła w układach konstrukcyjnych stosowanych w systemach elewacji wentylowanej wskazuje na istotne różnice w wymianie ciepła i powstawaniu efektu mostka cieplnego punktowego, w zależności od zastosowanego rozwiązania materiałowo-konstrukcyjnego mocowania konsoli układu elewacyjnego.

W obliczeniach strat ciepła przez przegrody zewnętrzne z elewacjami wentylowanymi koniecznie należy uwzględniać straty powstające w miejscu występowania punktowych mostków cieplnych.

Ponadto, należy kontynuować poszukiwania nowych rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych dla ścian z elewacjami wentylowanymi, które pozwoliłyby na zminimalizowanie efektu punktowego mostka cieplnego.

W miarę możliwości wskazane jest stosowanie do mocowania elementów elewacyjnych konsoli ze stali, w tym stali nierdzewnej, charakteryzującej się znacznie niższą przewodnością cieplną niż aluminium, powszechnie stosowanym w konsolach do lekkich systemów elewacyjnych.

Z kolei do montażu izolacji cieplnej zamiast łączników ze stali zwykłej należałoby wprowadzać na szerszą skalę łączniki ze stali nierdzewnej.

Literatura

  1. A. Ujma, "Zjawiska cieplno-wilgotnościowe uwzględniane w projektowaniu przegród budowlanych", "Izolacje" 5/2013, s. 14-19.
  2. A. Ujma, "Izolacyjność cieplna ściany zewnętrznej z elewacją wentylowaną", "Izolacje" 11/12/2016, s. 86-100
  3. Katalog produktów 2016. AGS sp z o.o., s. 8, Warszawa 2016.
  4. J. Šadauskienė, J. Ramanauskas, L. Šeduikytė, M. Daukys, A. Vasylius, "Simplified Methodology for Evaluating the Impact of Point Thermal Bridges on the High-Energy Performance of a Passive House", "Sustainability" 2015, 7, 16  687-16  702.
  5. T. Theodosioua, K. Tsikaloudakia, D. Bikas, "Analysis of the Thermal Bridging Effect on Ventilated Facades", "Procedia Environmental Sciences" 38 (2017), 397-404.
  6. ETAG 034, "Zestawy do wykonywania okładzin ścian zewnętrznych".
  7. K. Schabowicz, M. Szymków, "Elewacje wentylowane z płyt włókno-cementowych w ujęciu prawnym", "Izolacje" 9/2015, s. 60-64.
  8. K. Schabowicz, M. Szymków, "Elewacje wentylowane z płyt włókno-cementowych na podkonstrukcji aluminiowej", "Materiały Budowlane" 9/2016, s. 28–30.
  9. Aprobata techniczna AT-15-9158:2013 "Zestaw wyrobów do wykonywania wentylowanych okładzin elewacyjnych", ISOVER-EQUITONE, Instytut Techniki Budowalnej, Warszawa 2013.
  10. S. Kulczewska, W. Jezierski, "Analiza rozwiązań złożonych mostków termicznych pod względem udoskonalania ich parametrów cieplnych", "Budownictwo i Architektura" 15(3) (2016), s. 99-106.
  11. Theodoros G. Theodosiou, Aikaterini G. Tsikaloudaki, Karolos J. Kontoleon, Dimitrios K. Bikas, "Thermal bridging analysis on cladding systems for building façades", "Energy and Buildings" 109 (2015), s. 377-384.
  12. Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17 lipca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2015, poz. 1422).
  13. PN-EN ISO 6946:2017-10, "Komponenty budowlane i elementy budynku - Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła - Metody obliczania".

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3)

System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3) System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3)

Artykuł jest kontynuacją artykułów opublikowanych w numerach 3/2022 i 4/2022 miesięcznika „IZOLACJE”.

Artykuł jest kontynuacją artykułów opublikowanych w numerach 3/2022 i 4/2022 miesięcznika „IZOLACJE”.

dr inż. Mariusz Garecki Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach

Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach

Prowadzone od wielu lat rewitalizacje, remonty, przebudowy i rozbudowy istniejących budynków nieodłącznie powiązane są z kwestiami podniesienia ich efektywności energetycznej, oczywiście w miarę możliwości....

Prowadzone od wielu lat rewitalizacje, remonty, przebudowy i rozbudowy istniejących budynków nieodłącznie powiązane są z kwestiami podniesienia ich efektywności energetycznej, oczywiście w miarę możliwości. Dotyczy to zarówno obiektów wpisanych do rejestru zabytków, jak i tych, które znajdują się w strefach ochrony konserwatorskiej i poza nimi. Systematyczny wzrost cen nośników energii, a na przestrzeni ostatniego roku – wzrost wręcz lawinowy, będzie wymuszał na inwestorach konieczność instalacji...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1) Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają...

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają w trakcie eksploatacji coraz mniej energii na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zmiany maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła Umax. (dawniej kmax.) wpływają na wielkość zużycia energii w trakcie eksploatacji budynków.

mgr inż. Ireneusz Stachura Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Jak eliminować mostki cieplne w budynku? Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie...

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie realizacji i eksploatacji – i zapewnić właściwe warunki do przebywania w tym budynku ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych,...

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych, izolacyjności akustycznej oraz ochrony przeciwpożarowej.

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.