Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Dlaczego słyszę, co robi sąsiad mieszkający piętro wyżej?

O izolacji akustycznej budynków wielorodzinnych
Stropy.pl  |  07.08.2018  |  4
Stropy.pl

Kupując nowe mieszkanie od dewelopera rzadko mamy okazję zobaczyć je przed decyzją - w Polsce większość mieszkań sprzedaje się bowiem na etapie "dziury w ziemi". Nawet jeśli mamy szczęście i możemy przed decyzją o zakupie obejrzeć nasze nowe "M", raczej nie usłyszymy w nim dźwięków, które później będą towarzyszyły nam na co dzień.

Tymczasem tzw. komfort akustyczny jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na nasze zadowolenie z miejsca zamieszkania. Z czego wynika fakt, że w niektórych budynkach słychać więcej niż w innych?

"Głównych powodów, przez które mamy problemy z dźwiękoizolacyjnością w budynkach, jest kilka. Pierwszym z nich jest nieuwzględnianie obowiązujących norm przez projektantów budynków. Regulacje dotyczące izolacji akustycznej przegród zewnętrznych i wewnętrznych, w tym stropów, istnieją w Polsce od dawna. W tym roku pojawiła się nowa norma, która te wymagania jeszcze bardziej zaostrzyła. W teorii powinniśmy zatem doświadczać coraz lepszej akustyki w budynkach. Pamiętajmy jednak, że spełnienie wymagań prawnych przez inwestora absolutnie nie zagwarantuje nam komfortu akustycznego. To po prostu minimum, które deweloper w zakresie akustyki powinien spełnić. Drugim czynnikiem, który ma negatywny wpływ na akustykę budynków jest częste stosowanie na polskich budowach rozwiązań zamiennych, które nie mają właściwych parametrów. Ten temat wymagałby jednak systemowego podejścia - przy odbiorach technicznych budynku są bowiem elektrycy, są strażacy, ale nie ma akustyków, więc jeśli budynek nie spełnia tych norm, nikt tego nie zweryfikuje" - wyjaśnia Marcin Zastawnik, akustyk i właściciel pracowni ProperSoundDowiedz się więcej >>

Wymagania rosną

Tymczasem wzrasta nasza świadomość dotycząca komfortu akustycznego w pomieszczeniach. Urządzenia AGD są coraz cichsze, zależy nam na czystym, dobrej jakości dźwięku telewizora i systemu nagłośnienia. Oczekiwania przewyższają zatem obowiązujące normy.

"W ramach ciekawostki mogę powiedzieć, że od kilku lat trwają prace, aby stworzyć ranking budynków pod kątem komfortu akustycznego. Pozwoli to w przyszłości na certyfikowanie budynków pod kątem akustyki - np. nadawania im klas. Im będzie wyższa, tym budynek będzie lepiej wyciszony. To może być dla wielu świadomych kupców jeden z elementów, dla którego zdecydują się bądź nie, na daną inwestycję" - dodaje Marcin Zastawnik.

Rodzaje dźwięków w pomieszczeniach

Dźwięki w pomieszczeniach, które najbardziej wpływają na komfort akustyczny, można podzielić na dwa rodzaje: dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Dźwięki powietrzne to odgłosy mowy - gdy przegrody pionowe w budynkach mają słabą izolację akustyczną, zza ściany słyszymy głos sąsiada lub dźwięki z jego telewizora. Drugi rodzaj dźwięków to takie, które słyszymy np. gdy sąsiadka z góry szykuje się do wyjścia i chodzi po domu na szpilkach.

Izolacja akustyczna stropów

Głównymi czynnikami, które wpływają na dźwiękoizolacyjność stropów, jest ich grubość, masa oraz obecność warstw wibroizolowanych. W teorii - im grubszy i cięższy, tym lepiej.

"Strop to nie tylko jeden z najważniejszych elementów konstrukcji budynków odpowiadający za bezpieczeństwo mieszkańców, ale także chroniący budynek przed hałasem przenikającym do budynku z zewnątrz oraz przede wszystkim powstającym między piętrami. Normy budowlane ściśle określają parametry dźwiękoizolacyjności dla przegród zewnętrznych i wewnętrznych. Minimalna wartość nie powinna być niższa niż 51 dB. Izolacja akustyczna stropu w dużej mierze jest uzależniona od jego masy. Im większa masa powierzchniowa, tym strop jest lepszym izolatorem" - wyjaśnia dr inż. Artur Kisiołek, prezes zarządu spółki KONBET Poznań - producenta stropów. Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych specjalistów >>

Z niezależnych badań przeprowadzonych przez dr. inż. Leszka Dulaka z Politechniki Śląskiej w Gliwicach (metodyka obliczeniowa ujęta w normach PE-EN 12354-1:2002 i PN-EN 12354-2:2002) wynika, że najwyższą wartość ważonego wskaźnika izolacyjności akustycznej projektowej posiada strop VECTOR.

"Przy technologicznym opracowywaniu tego stropu bardzo ważna była dla nas właśnie izolacja akustyczna. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak istotny jest to parametr i jak bardzo może wpłynąć na komfort mieszkania czy pracy w budynku. Takie wyniki zapewnia VECTOROWI jego konstrukcja" - dodaje Artur Kisiołek.

W badaniu wzięto pod uwagę zarówno masę powierzchniową, jak i wartość izolacji wyrażoną w decybelach. W zależności od grubości dźwiękoizolacyjność VECTORA może wynosić od 54,9 do 61,2 dB, co jest wynikiem wyraźnie lepszym od standardowych stropów belkowo-pustakowych typu Teriva, których izolacja akustyczna łącznie z warstwami podłogowymi wynosi zaledwie 43,4 db, a zatem nie spełnia nawet podstawowych norm.

STROPY.PL

Konbet

stropy.pl

kontakt: Szymon Kapela
tel.: 519 302 141
s.kapela@konbet.pl

 

(stropy.pl, konbet, izolacja akustyczna, izolacja akustyczna budynków wielorodzinnych, dźwiękoizolacyjność)

Komentarze

(4)
Jachu | 10.08.2018, 15:43
Ja też słyszałem, dlatego przeprowadziłem się do swojego domu, który postawiłem własnymi rękami.
Pontonek | 13.05.2019, 22:38
U mnie też sąsiadka na górze głośno słucha radia i telewizji i właśnie szukam czegoś tylko koszta mnie bolą
ars2 | 18.08.2019, 22:36
Jak przebiegają prace izolacji stropu?
Frus | 30.09.2019, 15:30
Układa się specjalne płyty
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.