Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Wełna mineralna i jej wpływ na środowisko

Wełna mineralna i jej wpływ na środowisko
Wełna mineralna i jej wpływ na środowisko
MIWO

Kupując wyrób do izolacji cieplnej kierujemy się zazwyczaj kilkoma czynnikami: wiarygodnością producenta, jakością wyrobu i oczywiście ceną. Jednak coraz częściej przy wyborze materiału izolacyjnego, podobnie jak przy zakupie innych wyrobów i urządzeń, zwracamy uwagę na dodatkowe istotne cechy, np. na wpływ materiału izolacyjnego na środowisko. Niestety ocena tej cechy może nie być tak łatwa jak bezpośrednie porównanie cen.

Jedną z technik, która pozwala określić i ocenić potencjalny wpływ wyrobów lub usług na środowisko, jest ocena środowiskowa wyrobu oparta na ocenie cyklu życia - LCA.

Skrót LCA (Life Cycle Assessment) oznacza: "zebranie i ocenę wejść, wyjść oraz potencjalnych wpływów na środowisko systemu wyrobu w okresie jego cyklu życia".

Ocena LCA uwzględnia większość czynników związanych z danym wyrobem. Umożliwia wskazanie procesów najbardziej obciążających środowisko i ułatwia wprowadzenie modyfikacji zmniejszających ich negatywne skutki.

W metodologii LCA wyrobem określa się wyrób materialny, towar lub usługę. Badania dotyczą natomiast systemu wyrobu, czyli całego procesu produkcji, użytkowania i utylizacji. Dowiedz się wiecej >>

Przeprowadzanie oceny środowiskowej jest zalecane w obowiązujących strategiach i dokumentach UE propagujących zasady zrównoważonego rozwoju.

W związku z wprowadzeniem tego podejścia w budownictwie wzrastają wymagania środowiskowe wobec wyrobów i obiektów budowlanych. Pojawiają się nowe wymagania dotyczące wprowadzania na rynek UE wyrobów budowlanych, nakazujące uwzględnienie ich szkodliwego wpływu na środowisko.

Zwraca się uwagę na energooszczędność obiektów i odpowiednie wykorzystanie zasobów naturalnych oraz zachęca do stosowania surowców przyjaznych środowisku, materiałów nadających się do recyklingu lub z niego pochodzących.

Według Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej MIWO niektórzy producenci nazywają swoje wyroby "ekologicznymi" bez wiarygodnego uzasadnienia. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę kierując się cechami środowiskowymi materiałów izolacyjnych? Jedną z takich wielkości jest energia potrzebna do wyprodukowania tej samej ilości różnych materiałów izolacyjnych.

Na przykład tzw. deklaracje środowiskowe wyrobów pokazują, że ilość energii potrzebnej do wyprodukowania materiałów izolacyjnych z wełny drzewnej jest kilkukrotnie większa od energii potrzebnej do wyprodukowania tej samej ilości materiałów z wełny mineralnej szklanej lub skalnej.

Im więcej energii zostanie zużyte do wyprodukowania danego rodzaju izolacji, tym większy będzie wpływ produkcji tegoż materiału na środowisko zewnętrzne. Zatem wełna mineralna szklana lub skalna wypada korzystniej, jeśli chodzi o wpływ na środowisko przez to, że potrzeba mniej energii do jej wyprodukowania niż w przypadku wełny drzewnej.

Deklaracje środowiskowe dotyczące wełny mineralnej można znaleźć na stronie Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Materiałów Izolacyjnych >>
 
Zadaniem Stowarzyszenia MIWO jest dbanie o rozwój rynku izolacji, a przede wszystkim wełny mineralnej szklanej i skalnej. Celem organizacji jest kształtowanie pozytywnego wizerunku wełny mineralnej, a także szerzenie informacji o jej właściwościach oraz zastosowaniu w budownictwie i przemyśle.

MIWO

Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej

ul. Mokotowska 4/6 lok. 308
00-641 Warszawa
tel. 790 46 46 38

www.miwo.pl

(miwo, wełna minerala, Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej MIWO, LCA)

Komentarze

(1)
Tomek | 17.08.2018, 13:13
Pojęcia nie miałem, że żeby określić czy materiał izo jest eko trzeba porównać energię potrzebną do wyprodukowania tej samej ilości różnych materiałów izolacyjnych. Cz-k uczy się przez całe zycie
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
9/2018

Aktualny numer:

Izolacje 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Detale w konstrukcji dachów zielonych
  • - Skażenia mikrobiologiczne na elewacjach
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.