Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Jaki styropian wybrać do fasad i fundamentów?

SWISSPOR  |  18.07.2018  |  1
Jaki styropian wybrać do fasad i fundamentów?
Jaki styropian wybrać do fasad i fundamentów?
Swisspor
  • Znacznie cieńsza izolacja z szarego styropianu pozwala projektować  atrakcyjniejszą bryłę budynku oraz bardziej funkcjonalne wnętrza.
  • Szary styropian trzeciej generacji LAMBDA WHITE® zabezpiecza przed problemem odpadanie płyt od fasady na skutek przegrzania.
  • Szary styropian jest również zalecany do ocieplania fundamentów.

 

Każdy kto chce zbudować prawdziwie energooszczędny dom, zmaga się z problemem nadmiernej grubości ścian wynikającej z zastosowania grubszej warstwy ocieplenia. Inwestorzy nie chcą mieszkać w energooszczędnych bunkrach i dlatego wybierają styropian szary.

Niestety, jak przekonało się już wielu inwestorów, zwykły szary styropian bardzo łatwo ulega przegrzaniu pod wpływem słońca. W skrajnych przypadkach, skutkiem przegrzania jest wygięcie, a nawet odpadanie płyt od fasady.

Rozwiązaniem problemu przegrzania/odpadania jest szary styropian trzeciej generacji LAMBDA WHITE®. W najbardziej zaawansowanej pod tym względem Szwajcarii, do izolacji fasad używa się prawie wyłącznie styropianów trzeciej generacji.

Płyty LAMBDA WHITE® są zabezpieczone przed przegrzaniem/odpadaniem na dwa sposoby. Szary rdzeń jest chroniony przed udarem słonecznym, przez zintegrowaną z nim grubą, białą warstwę odbijającą promieniowanie cieplne. Dodatkowo naprężenia termiczne są kompensowane przez siatkę fabrycznie wykonanych nacięć przeciwprężnych. Dowiedz się więcej >>

 LAMBDA WHITE® SWISSPOR

Testy wykazały, że po wystawieniu na słońce, powierzchnia płyt LAMBDA WHITE® jest do 50°C chłodniejsza od powierzchni zwykłego szarego styropianu. LAMBDA WHITE® oprócz doskonałej izolacji daje też gwarancję świętego spokoju. Ogranicza ryzyko, że fasada odpadnie lub po latach pokryje się siatką pęknięć czy burych przebarwień.

Wszyscy wiedzą, że trzeba jak najlepiej ocieplić ściany, ale nie każdy pamięta o tym, jak dużo ciepła ucieka przez fundamenty. Szary styropian jest zalecany do ocieplania fundamentów ze względu na doskonałe parametry izolacyjne. Jest to dokładnie ta sama zaleta, który daje szaremu pierwszeństwo na fasadach. Tak samo jak w przypadku fasad, wystarczy porównać deklarowane współczynniki lambda (λd), żeby wybrać najlepszy materiał ociepleniowy do fundamentów.

Podczas chłodów, powierzchnia fundamentu ocieplonego materiałem o słabszej wartości współczynnika lambda, będzie miała temperaturę o kilka stopni wyższą niż fasada. Taka sytuacja oznacza, że źle ocieplony fundament działa jak otwarte okno i emituje ciepło ze środka domu na zewnątrz. Kilka stopni różnicy sprawia, że straty ciepła przez fundament są większe o około 40-60%.

Swisspor HYDRO LAMBDA jest jednym z pierwszych specjalistycznych szarych styropianów do ocieplania fundamentów. Jak przystało na styropian szary, HYDRO LAMBDA wyróżnia się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi [λd ≤0,031 W/(m·K)].

Specjalna technologia produkcji nadaje płytom HYDRO LAMBDA właściwości i wygląd nieporównywalny do tradycyjnych płyt styropianowych. Wszystkie płyty HYDRO LAMBDA są frezowane, mają idealną geometrię i stabilność wymiarową. Powierzchnia płyt ma specjalną fakturę zapewniającą lepszą przyczepność do kleju.  

Do produkcji HYDRO LAMBDA używa się hydrofobowego surowca, dzięki czemu płyty charakteryzują się obniżoną nasiąkliwością wody. Wynikająca ze specjalnej technologii produkcji bardzo spoista powierzchnia, dodatkowo zwiększa własności hydrofobowe płyt, co jest o tyle istotne, że płyty przeznaczone są do zastosowania w gruncie.

Oprócz bardzo dobrych parametrów termoizolacyjnych HYDRO LAMBDA charakteryzuje się wytrzymałością na ściskanie (CS(10) ≥ 100 [kPa]), optymalnie dobraną dla fundamentów posadowionych na głębokości do 3,5 m.

Warto podkreślić, jak ważne jest zaizolowanie fundamentów przeznaczonym do tego celu specjalistycznym produktem. W przypadku fundamentów, wady niewłaściwie dobranego materiału ujawniają się najczęściej po kilku latach. Naprawa jest trudna, kosztowna i zwykle wiąże się z koniecznością remontu wilgotnych lub zagrzybionych ścian.

Styropiany LAMBDA WHITE® oraz HYDRO LAMBDA są zalecane do budownictwa pasywnego i energooszczędnego, co potwierdza certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego oraz nagrody branżowe i konsumenckie.

Swisspor

 

SWISSPOR Polska sp. z o.o.
32-500 Chrzanów
ul. Kroczymiech 2

 

www.swisspor.pl

[swisspor, LAMBDA WHITE®, termoizolacja, szary styropian, styropian do fasad, styropian do fundamentów]

Komentarze

(1)
Kuba | 17.08.2018, 14:55
Czy innowacyjność tego produktu przekłada się też na rujnującą cenę w stosunku do ceny normalnego styropianu?
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
1/2019

Aktualny numer:

Izolacje 1/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Diagnostyka konstrukcji murowych
  • - Ocieplanie budynków drewnianych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.