Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Erozja wietrzna na zielonych dachach

Optigrün International AG  |  29.06.2018
Erozja wietrzna na zielonych dachach
Erozja wietrzna na zielonych dachach

Problem erozji wietrznej oraz zabezpieczenie zielonego dachu przed siłami ssącymi wiatru stają się istotne w momencie, kiedy planujemy zazielenić dach na bardzo dużych wysokościach oraz w rejonach silnie narażonych na jego niszczycielskie działanie. Firma Optigrün zapewnia pomoc techniczną dla architektów zainteresowanych wykonaniem specjalistycznych obliczeń gwarantujących prawidłowe wykonanie zielonego dachu.

Działanie wiatru oznacza dla budynków obciążenie siłami ściskającymi, ssącymi i siłami tarcia, których intensywność zależy od kierunku napływu wiatru oraz kształtu i wysokości budynku. Szczególną uwagę na kwestie zabezpieczeń przed zerwaniem warstw zielonego dachu należy zwrócić już na etapie projektowania budynków w strefach nadmorskich oraz górskich.

Polska zgodnie z normą PN-77/B-02011 "Obciążenia w obliczeniach statycznych" podzielona jest na strefy wiatrowe, które należy brać pod uwagę przy kalkulacjach. Podobny problem z niebezpieczną siłą ssania wiatru może się jednak pojawić także na wieżowcu w centrum miasta położonego w każdym innym rejonie kraju.

Brak zabezpieczeń przed siłami ssącymi wiatru oraz erozją wietrzną są jednymi z podstawowych błędów popełnianych podczas projektowania oraz zakładania zielonych dachów. Brak odpowiedniego zabezpieczenia dachu może być niebezpieczny dla użytkowników budynku, na którym został zaprojektowany. Obciążenia wiatrem występujące w obrębie dachu mogą powodować uszkodzenie konstrukcji dachu zarówno w trakcie budowy, jak i w isniejącycm już budynku. Poznaj rozwiązania firmy Optigrün International AG >>

Optigrün International

Kwestie zabezpieczeń przed siłami wiatru regulowane są także przez wytyczne FLL (niem. Forschungsgesellschaft Landschaftsentwicklung Landschaftsbau e.V) dotyczące projektowania, wykonywania i utrzymania dachów zielonych. Tłumaczenie i adaptacja do norm polskich ukazały się w Polsce pod koniec 2015 r.

Etap projektowy kluczowym dla wykonania bezpiecznego zielonego dachu

Firma Optigrün wykonuje specjalistyczne obliczenia związane z zabezpieczeniem dachu przed siłami wiatru już na etapie projektowym. Aby uzyskać poradę techniczną, należy dostarczyć informacje na temat lokalizacji dachu, wysokości budynku, rodzaju terenu oraz stopnia otwarcia na morze. Ważna jest także informacja na temat projektowanej wysokości attyki, stopnia nachylenia dachu oraz rodzaju hydroizolacji.     

Przy projektowaniu zielonego dachu na dużych wysokościach należy rozróżnić zabezpieczenie przed ssaniem wiatru i zabezpieczenie przed rozwianiem warstw dachowych.

W przypadku zabezpieczenia przed ssaniem wiatru, niezależnie od zazielenienia dachu, chodzi o ustabilizowanie luźno bądź tylko częściowo umocowanych uszczelnień dachowych poprzez dociążenie za pomocą żwiru, płyt lub zazielenienia dachowego. Na uszczelnienie połączone z konstrukcją nośną oddziałują siły ssące. Redukcja tych sił może się odbywać w zależności od systemu zielonego dachu przy uwzględnieniu specyficznego współczynnika R. Dowiedz się więcej >>

Warstwy zielonego dachu muszą zapewniać nie tylko konieczne dociążenie w celu zabezpieczenia przed ssaniem wiatru, ale powinny być również naturalnie "odporne na rozwianie". Za powierzchnię odporną na rozwianie uważa się powierzchnię zielonych dachów, gdy siła wiatru nie jest w stanie przenosić pojedynczych ziaren żwiru lub substratów dachowych. Granice odporności na rozwianie mogą zostać określone w kanale aerodynamicznym.

Optigrün International
Powierzchnie dachu w zależności od ich narażenia na obciążenie wiatrem są dzielone na różne strefy oznaczane jako F, G, H, I oraz J. Szczególnie narażone na duże powiewy są obszary kalenicy, narożniki i krawędzie dachu.

Technologia aplikacyjna firmy Optigrün International AG proponuje w przypadku potencjalnie zagrożonych dachów następujące środki, które powinny być już uwzględniane w fazie projektowania i przy przetargu:

  • opaska żwirowa w obszarach krawędziowych i narożnych dachu. Ekstremalnie wyeksponowane budynki powinny być wyposażane w dodatkowe kraty trawnikowe/płyty;
  • ażurowe wypełnione żwirem w celu zabezpieczenia przed erozją wietrzną;
  • w zależności od lokalizacji obiektu, zastosowanie mat wegetacyjnych, przede wszystkim w obszarach krawędziowych (G) i obszarach narożnych (F) zielonego dachu;
  • w zakresach wewnętrznych H oraz I wystarcza z reguły ukształtowanie powierzchni w sposób "chroniący przed rozwianiem" metodą natryskową;
  • dla wysokich budynków zlokalizowanych w strefie oddziaływania wiatru 3 oraz 4 i w miejscach wyeksponowanych zaleca się zastosowanie mat wegetacyjnych;
  • w przypadku dachów skośnych wykonanie deski osłonowej szczytowej, krawędzi dachu i kalenicy;
  • regularna i fachowa pielęgnacja oraz konserwacja;
  • wykonywanie obliczeń indywidualnie do poszczególnych przypadków z uwzględnianiem obliczonego, zależnego od systemu współczynnika R.
Optigruen International AG Optigrün International AG
www.optigruen.pl

32 757 60 17

(Optigruen, dachy zielone, erozja wietrzna, Optigrün International, wiatr, siła wiatru)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
6/2018

Aktualny numer:

Izolacje 6/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Izolacje w dachach zielonych odwróconych
  • - Renowacja dachu drewnianego
Zobacz szczegóły
Podłoga na gruncie - ciepła i trwała

Podłoga na gruncie - ciepła i trwała

Coraz bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące izolacyjności przegród cieplnych w budynkach zwiększają zapotrzebowanie na nowoczesne i skuteczniejsze rozwiązania. Prawie...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.