Artykuł sponsorowany

Pielęgnacja posadzek w przemyśle od A do Z

Kärcher  |  21.06.2018
Pielęgnacja posadzek w przemyśle od A do Z
Pielęgnacja posadzek w przemyśle od A do Z
Kärcher

W obiektach przemysłowych obecne są zanieczyszczenia o różnym charakterze, które łączy jedno - wszystkie wpływają negatywnie na bezpieczeństwo pracowników i proces produkcyjny. Nieodpowiednia konserwacja grozi wypadkami, dlatego przedstawiamy kilka porad dotyczących pielęgnacji posadzek wykonanych z PVC, linoleum i winylu, a także typowo przemysłowych - betonowych i żywic epoksydowych.

Rodzaje posadzek przemysłowych - to od nich zależy czyszczenie

Każda posadzka przemysłowa musi spełniać kilka ważnych wymagań. W magazynach i halach produkcyjnych najczęściej spotkamy posadzki betonowe i żywiczne przystosowane do intensywnego użytkowania - również z użyciem ciężkiego sprzętu. Ich powierzchnia często jest nieregularna lub specjalnie pomalowana z dodatkiem piasku, aby osiągnąć właściwości antypoślizgowe.

W niektórych branżach, na przykład farmaceutycznej czy elektronicznej, stosuje się również posadzki wykonane z linoleum, PVC czy winylu, znane też z biur czy powierzchni handlowych. Ich zaletą jest elastyczność, a w przypadku powierzchni syntetycznych (PVC i poliuretanu) także odporność na wodę i substancje chemiczne takie jak kwasy. Od rodzaju posadzki przemysłowej zależy metoda jej skutecznego czyszczenia i pielęgnacji.

Kiedy potrzebujesz szorowarki?

W mniejszych i mniej wymagających halach przemysłowych stosuje się niekiedy tradycyjne metody czyszczenia ręcznego z wykorzystaniem odpowiednich roztworów odpowiedzialnych za czyszczenie i właściwości antypoślizgowe. Taka metoda jest jednak mniej wydajna i oczywiście bardziej pracochłonna. Poza tym przy tym rozwiązaniu potrzebny jest czas - posadzka przemysłowa musi wyschnąć, nim będzie nadawała się do ponownego użytku.

Z tego względu w obiektach przemysłowych stosuje się nowoczesne szorowarki przemysłowe, np. firmy Kärcher. Dzięki swojej wielofunkcyjności pozwalają one dodatkowo przeprowadzić czyszczenie zasadnicze i konserwację posadzki, a także jej odnawianie. Przy zastosowaniu odpowiednich środków czyszczących z łatwością usuwają najbardziej kłopotliwe zanieczyszczenia, takie jak ślady hamowania i opon.

Jak zabezpieczać posadzki przemysłowe w trakcie czyszczenia podstawowego?

Karcher - szorowarka

Czyszczenie zasadnicze posadzki to proces, w trakcie którego usuwamy najbardziej uporczywe zabrudzenia, a następnie zabezpieczamy powierzchnię powłoką ochronną. Niezależnie od rodzaju posadzki czyszczenie zaczynamy od dokładnego usunięcia pyłu, kurzu i innych luźnych zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni, najlepiej przy pomocy profesjonalnych zamiatarek. Następnie czas zająć się intensywnymi plamami i zabrudzeniami.

W typowych halach przemysłowych lub magazynowych doskonale sprawdzają się specjalne alkaliczne środki do podłóg z roztworem do 10% - w zależności od stopnia zabrudzenia. Rozprowadzony na powierzchni posadzki preparat należy pozostawić, by roztwór związał wszystkie niechciane substancje. Czyszczenie może odbywać się kilka razy do osiągnięcia pełnego efektu, po czym powierzchnię posadzki należy zneutralizować wodą. Jeśli przy okazji tego czyszczenia pragniemy usunąć powłokę zabezpieczającą posadzkę, warto postawić na środek służący do intensywnego doczyszczania, a także maksymalny docisk szorowarki.

Gdy powierzchnia wyschnie, czas pokryć ją powłoką ochronną o wysokiej zawartości polimeru (ponad 20%) i właściwościach zapewniających szybkie schnięcie. Najlepiej położyć dwie warstwy. Powłoka nie tylko chroni posadzkę, ale nadaje jej również właściwości antypoślizgowe, co jest bardzo istotne w wielu branżach przemysłu.

Czyszczenie podstawowe posadzek wykonanych z materiałów syntetycznych lub linoleum przebiega bardzo podobnie. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze maksymalny docisk będzie optymalny.

Bardzo duże znaczenie ma także dobór preparatów do materiału, z jakiego wykonana jest posadzka, dlatego warto zapoznać się z opisem producenta. W przypadku linoleum szczególnie stare powierzchnie mogą okazać się bardzo chłonne, dlatego położenie dwóch warstw środka zabezpieczającego staje się koniecznością. W trakcie schnięcia posadzek powinniśmy także dbać o optymalne wietrzenie, aby przyspieszyć ten proces.

Czyszczenie zasadnicze - najskuteczniejsza metoda jednostopniowa

W halach przemysłowych częściej wykonujemy czyszczenie zasadnicze. Jego zaletą jest brak konieczności płukania i wycierania czyszczonej powierzchni. Tę czynność warto wykonać m.in. po zakończeniu prac remontowych wykonywanych wewnątrz pomieszczenia. W tym przypadku również bardzo istotny jest wybór odpowiedniego środka. Do podłóg twardych doskonale sprawdzi się preparat alkaliczny w roztworze do 3%. Warto poszukać środka, który radzi sobie w niższych temperaturach. W przypadku elastycznych nawierzchni lepiej sprawdzi się łagodny środek o właściwościach antypoślizgowych.

Kluczem do sukcesu jest optymalny dobór szorowarki. W zależności od wielkości powierzchni należy wybrać pomiędzy maszyną prowadzoną ręcznie z napędem bateryjnym a szorowarką samojezdną z fotelem dla operatora. Czyszczenie posadzek metodą jednostopniową pozwala na równoczesne czyszczenie i odsysanie wody, dzięki czemu posadzka jest gotowa do użytku natychmiast po jej wyczyszczeniu. Jest to jest znacznie bardziej wydajna i mniej pracochłonna metoda czyszczenia od manualnej.

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
4/2019

Aktualny numer:

Izolacje 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Korozja ocieplonych fasad budynku
  • - Uszkodzenia styropianu grafitowego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.