Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Naprawa rys i wzmocnienia murowanych ścian - wzmocnienie powierzchniowe

Analiza obliczeniowa
Jak naprawiać rysy i wzmacniać murowane ściany?
Jak naprawiać rysy i wzmacniać murowane ściany?
J. Sawicki
Ciąg dalszy artykułu...

Analiza obliczeniowa

Wzmocnienie za pomocą tynku lub betonu zbrojonego ścian obciążonych głównie pionowo oraz ścian usztywniających (poddanych ścinaniu) oblicza się przy założeniu, że warstwa wzmocnienia przejmuje całe obciążenie.

Wymiarowanie przeprowadza się jak dla tarcz żelbetowych, nie uwzględniając współpracy wzmocnienia z zarysowaną ścianą [1]. W murach poddanych zginaniu z płaszczyzny przyjmuje się, że całe naprężenie rozciągające przejmowane jest przez wzmocnienie.

Obecnie nie są jeszcze w pełni opracowane, zgodne z normami europejskimi, zasady projektowania napraw i wzmocnień konsytuacji murowych przy użyciu laminatów FRP. Analizy obliczeniowe wzmocnień można jednak prowadzić na podstawie zaleceń amerykańskich ACI 440.7R-10 [10] oraz zaleceń włoskich CNR-DT200/2004 [11].

Czytaj też: Przyczyny uszkodzeń murów - złe wykonawstwo i eksploatacja obiektu >>>

Zgodnie z zaleceniami amerykańskimi wzmocnienia FRP są stosowane w celu zwiększenia nośności niezbrojonego muru poddanego obciążeniom specjalnym: od trzęsień ziemi, huraganów oraz wybuchów.

TABELA 1. Środowiskowy współczynnik redukcyjny CE według ACI 440.7R-10 [10]
TABELA 1. Środowiskowy współczynnik redukcyjny CE według ACI 440.7R-10 [10]

W analizie wzmocnień należy uwzględnić również przypadki wandalizmu i wpływu wysokich temperatur. Zalecenia ACI 440.7R-10 [10] dopuszczają również instalację systemów naprawczych w celu zwiększania nośności dla typowych przypadków obciążeń [12], nie dotyczą jednak naprawy murów już uszkodzonych.

Obliczeniową wytrzymałość na rozciąganie ƒfu laminatu FRP zdefiniowano jako:

                (1)

gdzie:

ƒ*fu - graniczna wytrzymałość na rozciąganie kompozytu, definiowana przez producenta systemu,
CE - środowiskowy współczynnik redukcyjny, według TAB. 1.

Obliczeniowe odkształcenia, przy których następuje zarysowanie laminatu FRP, określa się z zależności:

               (2)

gdzie:

ε*fu - graniczne odkształcenia na rozciąganie kompozytu, definiowane przez producenta systemu.

Moduł sprężystości Ef kompozytu FRP wyznacza się ze wzoru:

                      (3)

Odspojenie systemu naprawczego FRP będzie następować, gdy odkształcenia muru przekroczą wartości graniczne. Aby zapobiec delaminacji systemu naprawczego, ACI 440.7R-10 [10] narzuca graniczne efektywne wartości odkształceń kompozytu εfe, a co za tym idzie efektywne naprężenia ƒfe.

Inne wartości efektywnych odkształceń i naprężeń przyjmuje się w analizie ścian zginanych z płaszczyzny, a inne w wypadku ścian ścinanych w płaszczyźnie. W wypadku ścian zginanych z płaszczyzny przyjęto:

        (4)

                (5)

gdzie κm jest współczynnikiem redukcyjnym z uwagi na zakotwienie, równym:

   (6)

Dodatkowo w wypadku wzmocnień powierzchniowych ogranicza się maksymalną siłę w laminacie do 260 N/mm.

Gdy analizuje się wzmocnienie z uwagi na ścianie muru w płaszczyźnie, efektywne odkształcenia i naprężenia wyznacza się ze wzorów:

                  (7)

gdzie κv jest współczynnikiem redukcyjnym z uwagi na zakotwienie, równym:

     (8)

                   (9)

gdzie:

Af - pole przekroju zbrojenia laminatu FRP, mm2,
An - pole netto zaprawy w analizowanym przekroju (z pominięciem otworów, chyba że te są wypełnione betonem), mm2,
ƒm - wytrzymałość muru na ściskanie, MPa.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

[ściany, naprawa ścian, laminaty FRP, wzmacnianie ścian, tynki, tynkowanie, wzmacnianie sklepień, sklepienia, wzmacnianie powierzchniowe, powierzchnia ściany, obciążenia ścian, zbrojenia ścian, projektowanie ścian, ściany murowane, wzmocnienia ścian, wzmocnienia muru]

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.