Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Naprawa rys i wzmocnienia murowanych ścian - wzmocnienie powierzchniowe

Fixing cracks in and reinforcing of masonry walls. Part 4. Surface reinforcement

Jak naprawiać rysy i wzmacniać murowane ściany?
J. Sawicki

Jak naprawiać rysy i wzmacniać murowane ściany?


J. Sawicki

W niniejszym artykule opisano sposoby wykonywania powierzchniowych napraw i wzmocnień murowanych ścian. Przedstawiono wzmocnienia powierzchniowe za pomocą tynku lub betonu zbrojonego, wzmocnienia laminatami FRC i kompozytami FRCM. Zamieszczono przykłady obliczania wzmocnień.

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

Gór-Stal Płyty termPIR® na dach i ścianę

Płyty termPIR® na dach i ścianę Płyty termPIR® na dach i ścianę

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów,...

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów, ale także przy izolacji ścian. Warto prawidłowo wykonać ocieplenie domu, aby przypadkowo nie narazić się na wysokie rachunki za ogrzewanie.

 

Abstrakt

Artykuł jest kontynuacją prac poświęconych naprawie rys i sposobom wzmacniania murowanych ścian. Omawia zasady stosowania wzmocnienia powierzchniowego oraz wymienia materiały stosowane podczas tej metody. W pracy podano ponadto przykłady obliczeń wzmocnień powierzchniowych.

Fixing cracks in and reinforcing of masonry walls. Part 4. Surface reinforcement

The present article is one in a series of papers devoted to fixing cracks and modes of reinforcement of masonry walls. It discusses the rules of application of surface reinforcement and lists materials used in this method.

Wzmocnienie powierzchniowe polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru ze wzmocnieniem, czyli kilkucentymetrowej warstwy z dodatkowym zbrojeniem, układanej przy powierzchni naprawianej ściany [1, 2].

Zasady stosowania metody

Warstwą wzmacniającą może być zwykły tynk cementowy lub cementowo-wapienny zbrojony siatką lub zbrojony beton natryskowy (RYS. 1).

Często stosuje się laminaty FRP (fibre reinforced polymer lub fibre reinforced plastic), czyli materiały kompozytowe z matrycy polimerowej zbrojonej włóknami (RYS. 2).

Ostatnio dużą popularność zdobyły również materiały kompozytowe na matrycy cementowej FRCM (fiber reinforced cementitious matrix) - RYS. 3.

Wzmocnienie powierzchniowe stosuje się najczęściej, gdy na ścianach występuje duża liczba rys nieregularnych, rozrzuconych, oraz w przypadku konieczności wzmocnienia ściany.

Wzmocnienie może być wykonane jako jednostronne lub dwustronne, na całej powierzchni ściany lub tylko na jej części.

Technologia wykonania i stosowane materiały

Technologia wykonania naprawy bądź wzmocnienia jest ściśle związana z zastosowanym rozwiązaniem materiałowym.

W wypadku stosowania metod tradycyjnych polegających na wzmocnieniu przez tynk lub beton zbrojony technologia naprawy polega na oczyszczeniu powierzchni ściany, jej dokładnym zwilżeniu, zakotwieniu (najczęściej mechanicznym) siatki zbrojeniowej i naniesieniu zaprawy lub betonu.

Rys. 1. Wzmocnienie powierzchniowe za pomocą tynku lub betonu zbrojonego; rys.: archiwum autora 
1 - siatka stalowa, 2 - beton lub tynk 
Rys. 2. Wzmocnienie powierzchniowe laminatami FRP; rys.: archiwum autora
1 - laminat FRP
Rys. 3. Wzmocnienie powierzchniowe materiałami FRCM; rys.: archiwum autora
1 - siatka z włókien, 2 - matryca cementowa; 

Stosuje się zaprawy cementowe, cementowo-wapienne lub beton, często polimerobeton. Zaprawa lub beton mogą być nanoszone ręcznie lub za pomocą pomp, z wykorzystaniem techniki torkretu. Decydujący wpływ na efektywność wzmocnienia ma adhezja między materiałem wzmocnienia a murem. Dodatki polimerowe w zaprawach i betonach pozwalają uzyskać przyczepność wzmocnienia do muru przekraczającą wytrzymałość na rozciąganie i ścianie elementów murowych (cegły). Stosowanie nanoszonych ręcznie zapraw cementowych i cementowo-wapiennych tej samej marki, lecz bez dodatków polimerowych dwukrotnie zmniejsza ich przyczepność do muru [1]. Optymalny stopień zbrojenia siatkami stalowymi wynosi 0,05-0,15%, a włóknami 1-2%.

Przy zastosowaniu wzmocnienia z laminatów FRP wykorzystuje się niemetaliczne włókna o wysokich właściwościach mechanicznych, które zatapia się w polimerach (np. żywicy epoksydowej, poliestrowej, winyloestrowej).

Najczęściej spotykane kompozyty to polimery zbrojone

  • włóknami węglowymi (CFRP - carbon fiber reinforced polymer),
  • włóknami szklanymi (GFRP - glass fiber reinforced polymer) lub aramidowymi (AFRP - aramid fiber reinforced polymer),

choć w świecie prowadzi się badania nad wykorzystaniem włókien bazaltowych, stalowych czy naturalnych pochodzenia roślinnego (np. konopne, lniane).

Do wzmocnień wykorzystuje się taśmy albo maty z takich włókien. Szczegółowy opis właściwości włókien i uzyskiwanych z nich kompozytów zamieszczono w pracy [3].

Laminaty FRP uzyskują wysokie parametry mechaniczne (wytrzymałość, sztywność) dzięki odpowiedniej zawartości i rodzajowi włókien.

Bardzo wysoki współczynnik długości włókien do ich średnicy sprawia, że przy odpowiednim wypełnieniu matrycy włóknami liczba ich w jednostkowym przekroju jest bardzo duża, dzięki czemu rozkład obciążeń włókien jest równomierny i optymalnie wykorzystywane są ich właściwości.

Matrycą służącą formowaniu kompozytu, to znaczy konstrukcyjnemu połączeniu włókien w jeden element, są najczęściej żywice epoksydowe lub żywice poliestrowe, utwardzane amidami lub anhydrytami.

Funkcją matrycy jest ochrona włókien przed uszkodzeniami mechanicznymi lub korozją środowiskową, powiązanie włókien razem i zapewnienie równomiernego rozkładu obciążeń na włókna.

Powierzchnie, które mają być poddane wzmocnieniu, powinny być całkowicie czyste, mocne, równe i suche (żywice nie krystalizują w obecności wody). Dlatego wszelkie pozostałości tynków, starych farb czy innych powłok muszą zostać usunięte, np. przez piaskowanie. Jest to istotna wada metod naprawczych wykorzystujących FRP.

Należy również podkreślić, że systemy FRP tracą swoje właściwości podczas pożaru z powodu małej odporności żywic na wysoką temperaturę.

Jak pokazują badania [4], już temperatura 60°C może spowodować pewien spadek nośności wzmocnienia. Jest to zatem kolejna poważana wada wzmocnień przy użyciu laminatów FRP. Dlatego na etapie projektowania wzmocnienia nie należy tych systemów przyjmować w miejscach silnie nasłonecznionych lub uwzględnić w takich miejscach spadek nośności w obliczeniach. Przykład wzmocnienia narożnika budynku murowanego przy pomocy kompozytów FRP pokazano na FOT. 1.

FOT. 1. Przykład wzmocnienia naroża budynku laminatami FRP; fot.: archiwum autora

FOT. 1. Przykład wzmocnienia naroża budynku laminatami FRP; fot.: archiwum autora

W ostatnim czasie dużą popularność zdobywają materiały kompozytowe oparte na matrycy cementowej FRCM [5]. W przeciwieństwie do laminatów FRP stosuje się w nich nieorganiczną zaprawę ze spoiwa cementowego i różnych dodatków oraz siatki z włókien węglowych, szklanych, bazaltowych, aramidowych i innych.

Zaprawa, która powstaje z suchej mieszanki, przywożonej w workach i wymagającej dodania na budowy wody jest fizycznie i chemicznie kompatybilna z murem, a szczególnie z murem z cegły [6-8].

Wytyczne [9] dopuszczają stosowanie polimerowych dodatków do zaprawy, przy czym maksymalna zawartość składników organicznych jest ograniczona do 5% wagi cementu.

Warstwa zaprawy jest w stanie wyrównać nierówności ściany, nie ma więc potrzeby wstępnego oczyszczania i wygładzania podłoża, jak to ma miejsce przy wzmocnieniach z użyciem FRP.

Nie wymaga się, aby podłoże było suche, wręcz przeciwnie - niektóre systemy zalecają jego zwilżenie przed aplikacją zaprawy.

Naprawa polega na założeniu pierwszej warstwy zaprawy, wtopieniu w nią siatki, a następnie założeniu kolejnych warstw. Całkowita grubość naprawy wynosi 1-4 cm.

Wytrzymałość wzmocnienia kompozytami FRCM, jest z reguły niższa niż wytrzymałość laminatów FRP.

Przykład wzmocnienia przy użyciu kompozytu FRCM (zaprawa i siatka z włókien węglowych) żeber i jednego łęku sklepień krzyżowych murowanych z cegły dziurawki pokazano na FOT. 2-3, FOT. 4, FOT. 5 i FOT 6-7.

FOT. 2-3. Widok sklepienia przed wzmocnieniem; fot.: archiwum autora

FOT. 2-3. Widok sklepienia przed wzmocnieniem; fot.: archiwum autora

FOT. 4. Naprawa żeber i łęku sklepień krzyżowych systemem FRCM: wtapianie siatki z włókien węglowych na powierzchni łęku; fot.: archiwum autora

FOT. 4. Naprawa żeber i łęku sklepień krzyżowych systemem FRCM: wtapianie siatki z włókien węglowych na powierzchni łęku; fot.: archiwum autora

FOT. 5. Naprawa żeber i łęku sklepień krzyżowych systemem FRCM: częściowo wtopiona siatka; fot.: archiwum autora

FOT. 5. Naprawa żeber i łęku sklepień krzyżowych systemem FRCM: częściowo wtopiona siatka; fot.: archiwum autora

FOT. 6-7. Naprawa żeber i łęku sklepień krzyżowych systemem FRCM: wzmocnione żebra; fot.: archiwum autora

FOT. 6-7. Naprawa żeber i łęku sklepień krzyżowych systemem FRCM: wzmocnione żebra; fot.: archiwum autora

Analiza obliczeniowa

Wzmocnienie za pomocą tynku lub betonu zbrojonego ścian obciążonych głównie pionowo oraz ścian usztywniających (poddanych ścinaniu) oblicza się przy założeniu, że warstwa wzmocnienia przejmuje całe obciążenie.

Wymiarowanie przeprowadza się jak dla tarcz żelbetowych, nie uwzględniając współpracy wzmocnienia z zarysowaną ścianą [1]. W murach poddanych zginaniu z płaszczyzny przyjmuje się, że całe naprężenie rozciągające przejmowane jest przez wzmocnienie.

Obecnie nie są jeszcze w pełni opracowane, zgodne z normami europejskimi, zasady projektowania napraw i wzmocnień konsytuacji murowych przy użyciu laminatów FRP. Analizy obliczeniowe wzmocnień można jednak prowadzić na podstawie zaleceń amerykańskich ACI 440.7R-10 [10] oraz zaleceń włoskich CNR-DT200/2004 [11].

Zgodnie z zaleceniami amerykańskimi wzmocnienia FRP są stosowane w celu zwiększenia nośności niezbrojonego muru poddanego obciążeniom specjalnym: od trzęsień ziemi, huraganów oraz wybuchów.

TABELA 1. Środowiskowy współczynnik redukcyjny CE według ACI 440.7R-10 [10]

TABELA 1. Środowiskowy współczynnik redukcyjny CE według ACI 440.7R-10 [10]

W analizie wzmocnień należy uwzględnić również przypadki wandalizmu i wpływu wysokich temperatur. Zalecenia ACI 440.7R-10 [10] dopuszczają również instalację systemów naprawczych w celu zwiększania nośności dla typowych przypadków obciążeń [12], nie dotyczą jednak naprawy murów już uszkodzonych.

Obliczeniową wytrzymałość na rozciąganie ƒfu laminatu FRP zdefiniowano jako:

(1)

gdzie:

ƒ*fu - graniczna wytrzymałość na rozciąganie kompozytu, definiowana przez producenta systemu,

CE - środowiskowy współczynnik redukcyjny, według TAB. 1.

Obliczeniowe odkształcenia, przy których następuje zarysowanie laminatu FRP, określa się z zależności:

(2)

gdzie:

ε*fu - graniczne odkształcenia na rozciąganie kompozytu, definiowane przez producenta systemu.

Moduł sprężystości Ef kompozytu FRP wyznacza się ze wzoru:

(3)

Odspojenie systemu naprawczego FRP będzie następować, gdy odkształcenia muru przekroczą wartości graniczne. Aby zapobiec delaminacji systemu naprawczego, ACI 440.7R-10 [10] narzuca graniczne efektywne wartości odkształceń kompozytu εfe, a co za tym idzie efektywne naprężenia ƒfe.

Inne wartości efektywnych odkształceń i naprężeń przyjmuje się w analizie ścian zginanych z płaszczyzny, a inne w wypadku ścian ścinanych w płaszczyźnie. W wypadku ścian zginanych z płaszczyzny przyjęto:

(4)

(5)

gdzie κm jest współczynnikiem redukcyjnym z uwagi na zakotwienie, równym:

(6)

Dodatkowo w wypadku wzmocnień powierzchniowych ogranicza się maksymalną siłę w laminacie do 260 N/mm.

Gdy analizuje się wzmocnienie z uwagi na ścianie muru w płaszczyźnie, efektywne odkształcenia i naprężenia wyznacza się ze wzorów:

(7)

gdzie κv jest współczynnikiem redukcyjnym z uwagi na zakotwienie, równym:

(8)

(9)

gdzie:

Af - pole przekroju zbrojenia laminatu FRP, mm2,

An - pole netto zaprawy w analizowanym przekroju (z pominięciem otworów, chyba że te są wypełnione betonem), mm2,

ƒm - wytrzymałość muru na ściskanie, MPa.

Przy wzmocnieniu z uwagi na zginanie z płaszczyzny należy zgodnie z ACI 440.7R-10 [10] wykazać, że nośność muru wzmocnionego na zginanie Mn pomnożona przez współczynnik redukcyjny φ jest większa od momentu zginającego wynikającego z przyłożonych obciążeń Mn:

(10)

(11)

gdzie:

df - użyteczna wysokość przekroju w odniesieniu do zbrojenia laminatu, mm,

β1 - stosunek wysokości prostokątnego rozkładu naprężeń ściskających do głębokości położenia osi obojętnej przyjmowany jako 0,7,

c - odległość od krawędzi ściskanej do osi obojętnej, MPa,

Pu - osiowe obciążenie pionowe,

t - grubość muru.

W analizach wzmocnień ścian zginanych z płaszczyzny przyjmuje się dodatkowe ograniczenie związane z nieprzekroczeniem w laminacie granicznych odkształceń muru εmu:

(12)

Tok projektowania wzmocnienia muru przy użyciu laminatów FRP zgodnie z ACI 440.7R-10 [10] zamieszczono w TAB. 2a, TAB. 2b i TAB. 2c.

TABELA 2a. Tok projektowania wzmocnienia muru zginanego z płaszczyzny kompozytami FRP według zaleceń ACI 440.7R-10 [10]

TABELA 2a. Tok projektowania wzmocnienia muru zginanego z płaszczyzny kompozytami FRP według zaleceń ACI 440.7R-10 [10]

TABELA 2b. Tok projektowania wzmocnienia muru zginanego z płaszczyzny kompozytami FRP według zaleceń ACI 440.7R-10 [10]

TABELA 2b. Tok projektowania wzmocnienia muru zginanego z płaszczyzny kompozytami FRP według zaleceń ACI 440.7R-10 [10]

TABELA 2c. Tok projektowania wzmocnienia muru zginanego z płaszczyzny kompozytami FRP według zaleceń ACI 440.7R-10 [10]

TABELA 2c. Tok projektowania wzmocnienia muru zginanego z płaszczyzny kompozytami FRP według zaleceń ACI 440.7R-10 [10]

W wypadku ścinania w płaszczyźnie muru ACI 440.7R-10 [10] zaleca spełnić nierówność:

(13)

gdzie:

φ - współczynnik redukcyjny równy 0,8,

Vn - nośność na ścinanie muru wzmocnionego włóknami FRP,

Vu - obliczeniowa siła ścinająca.

Nośność na ścianie muru wzmocnionego systemem FRP jest suma nośności muru niewzmocnionego VURMoraz nośności wzmocnienia Vf:

(14)

Nośność powierzchniowego wzmocnienia FRP oblicza się z zależności:

(15)

gdzie:

wf - szerokość laminatu FRP,

sf - rozstaw laminatów,

dv - minimalna wartość z długości lub wysokości wzmacnianego muru,

pfv - nośność laminatu określana ze wzoru:

(16)

gdzie:

n - liczba zastosowanych laminatów FRP,

tf - grubość wzmocnienia FRP,

ƒfe - efektywne naprężenie według wzoru (11).

W TAB. 3a i TAB. 3b podano tok projektowania wzmocnienia muru na ścinanie w kierunku równoległym do spoin wspornych, zgodnie z zaleceniami ACI 440.7R-10 [10].

TABELA 3a. Tok projektowania wzmocnienia muru na ścianie w płaszczyźnie kompozytami FRP według zaleceń ACI 440.7R-10 [10]

TABELA 3a. Tok projektowania wzmocnienia muru na ścianie w płaszczyźnie kompozytami FRP według zaleceń ACI 440.7R-10 [10]

TABELA 3b. Tok projektowania wzmocnienia muru na ścianie w płaszczyźnie kompozytami FRP według zaleceń ACI 440.7R-10 [10]

TABELA 3b. Tok projektowania wzmocnienia muru na ścianie w płaszczyźnie kompozytami FRP według zaleceń ACI 440.7R-10 [10]

Alternatywą dla wzmocnień laminatami FRP są wzmocnienia przy użyciu zbrojonej matrycy cementowej (FRCM).

W grudniu 2013 r. opublikowano wytyczne ACI 549.4R-13 [9], które oprócz zasad aplikacji systemów FRCM zawierają również procedury obliczeniowe.

Zasady obliczania napraw i wzmocnień zamieszczone w tych wytycznych są zgodne z amerykańskimi normami ACI 318-11 [13] i ACI 562-13 [14] i bazują na założeniach przyjętych w zaleceniach włoskich AC 434 [15] i [16].

Podobnie jak w wypadku wzmocnień laminatami FRP analizy obliczeniowe w ACI 549.4R-13 [9] dzieli się z uwagi na kierunek obciążeń (obciążenia z płaszczyzny i w płaszczyźnie).

Przy zginaniu z płaszczyzny przyjęto, że efektywne odkształcenie εfe kompozytu FRCM przy zniszczeniu powinno być ograniczone wartością obliczeniowego odkształcenia kompozytu:

(17)

Efektywne naprężenia rozciągające w kompozycie FRCM oblicza się z zależności:

(18)

gdzie:

Ef - moduł sprężystości przy rozciąganiu zarysowanego kompozytu FRCM (definiowany przez producenta systemu FRCM).

ACI 549.4R-13 [9] nie uwzględnia w obliczeniach nośności na zginanie muru niezbrojonego. Nośność na zginanie muru wzmocnionego stanowi sumę nośności muru zbrojonego Mm i nośności wzmocnienia kompozytem FRCM Mf:

(19)

gdzie:

φm - współczynnik bezpieczeństwa równy 0,6.

Nośność muru wzmocnionego FRCM można obliczyć z warunku sumy momentów względem geometrycznego środka przekroju muru (rys. 6):

(20)

gdzie:

RYS. 6. Założenia do określania nośności na zginanie przyjęte w ACI 549.4R-13 [9]; rys.: archiwum autora

RYS. 6. Założenia do określania nośności na zginanie przyjęte w ACI 549.4R-13 [9]; rys.: archiwum autora

φm - współczynnik bezpieczeństwa równy 0,6,

β1 - stosunek wysokości prostokątnego rozkładu naprężeń ściskających do głębokości położenia osi obojętnej przyjmowany jako 0,7 (w zaleceniach włoskich [16] równy 0,8),

γ - współczynnik redukcyjny wytrzymałości na ściskanie muru przyjmowany jako 0,7 (w zaleceniach włoskich [16] równy 0,85),

cu - odległość od krawędzi ściskanej do osi obojętnej, MPa,

Pu - obciążenie osiowe,

t - grubość muru,

Af - pole powierzchni zbrojenia kompozytu FRCM,

ƒfe - wytrzymałość na rozciąganie kompozytu FRCM.

Położenie osi obojętnej cu względem najbardziej ściskanych włókien muru można określić z warunku sumy rzutu sił:

(21)

Przy obciążeniach w płaszczyźnie ACI 549.4R-13 [9] ogranicza odkształcenia rozciągające kompozyt FRCM w murze poddanym ścinaniu do wartości:

(22)

Efektywne naprężenia rozciągające w kompozycie FRCM poddanym ścinaniu oblicza się z zależności:

(23)

Nośność na ścinanie muru wzmocnionego stanowi sumę nośności muru Vm (zbrojonego lub niezbrojonego) i nośności wzmocnienia kompozytem FRCM Vf:

(24)

gdzie:

φv - współczynnik bezpieczeństwa równy 0,75.

Nośność na ścinanie dwustronnego wzmocnienia kompozytem FRCM Vf oblicza się z zależności:

(25)

gdzie:

Af - pole powierzchni zbrojenia kompozytu z uwagi na działanie siły ścinającej,

n - ilość warstw zbrojenia kompozytu,

L - długość ściany w kierunku działania siły ścinającej.

Nośność wzmocnienia kompozytami FRCM nie powinna być większa niż 50% nośności muru niewzmocnionego.

W TAB. 4a i TAB. 4b zamieszczono tok projektowania wzmocnienia kompozytem FRCM na zginanie z płaszczyzny.

TABELA 4a. Tok projektowania wzmocnienia muru zginanego z płaszczyzny kompozytami FRCM według zaleceń ACI 549.4R-13 [9]

TABELA 4a. Tok projektowania wzmocnienia muru zginanego z płaszczyzny kompozytami FRCM według zaleceń ACI 549.4R-13 [9]

TABELA 4b. Tok projektowania wzmocnienia muru zginanego z płaszczyzny kompozytami FRCM według zaleceń ACI 549.4R-13 [9]

TABELA 4b. Tok projektowania wzmocnienia muru zginanego z płaszczyzny kompozytami FRCM według zaleceń ACI 549.4R-13 [9]

Na koniec należy jeszcze tu wspomnieć o możliwości prowadzenia obliczeń napraw i wzmocnień przy zastosowaniu modelowania numerycznego. Na świecie (np. [17], [18], [19], [20]) i w Polsce (np. [21], [22], [23]) podejmowane są próby budowania modeli opartych na MES, które mogą służyć do analiz powierzchniowych napraw i wzmocnień muru.

Obecnie wykonanie takich obliczeń wiąże się jeszcze ze znacznym nakładem pracy, lecz z czasem zapewne takie podejście stanie się powszechne.

Literatura

  1. Ł. Drobiec, "Przyczyny uszkodzeń murów", XXII Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk, 7-10 marca 2007 r., t. I, str. 105-147.
  2. Ł. Drobiec, "Naprawa rys i wzmocnienia murowanych ścian", XXX Jubileuszowe Ogólnopolskie Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk, 25-28 marca 2015 r., t. I, s. 323-398.
  3. M. Kałuża, T. Bartosik, "Wzmacnianie konstrukcji budowlanych taśmami i matami FRP - zagadnienia technologiczne", XXIX Ogólnopolskie Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk 2014, t. II, s. 173-212.
  4. M. Górski, R. Krzywoń, "Obliczanie wzmocnień z wykorzystaniem taśm i mat zbrojonych włóknami wysokiej wytrzymałości", XXIX Ogólnopolskie Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk 2014, t. I, s. 285-344.
  5. A. Nanni, "A New Tool for Concrete and Masonry Repair. Strengthening with fiber cementitious matrix composites", Concrete International, nr 4, 2012, s. 43-49.
  6. Materiały reklamowe firmy RUREDIEL.
  7. Materiały reklamowe firmy VISBUD-PROJEKT.
  8. Materiały reklamowe firmy FYFE EUROPE.
  9. ACI 549.4R-13, "Guide to Design and Construction of Externally Bonded Fabric-Reinforced Cementitious Matrix (FRCM) Systems for Repair and Strengthening Concrete and Masonry Structures", 2013.
  10. ACI 440.7R-10, "Guide for the Design and Construction of Externally Bonded Fiber-Reinforced Polymer Systems for Strengthening Unreinforced Masonry Structures", 2010.
  11. CNR-DT 200/2004, "Istruzioni per la Progettazione, l’Esecuzione ed il Controllo di Interventi di Consolidamento Statico mediante l’utilizzo di Compositi Fibrorinforzati".
  12. J.J. Myers, "Strengthening unreinforced masonry structures using externally bonded fiber reinforced polymer systems: an overview of the American Concrete Institute 440.7R design approach", 9th Australasian Masonry Conference, Queenstown, New Zealand, 15-18 February 2011.
  13. ACI 318-11, "Building Code Requirements for Structural Concrete and Commentary", 2011.
  14. ACI 562-13, "Code Requirements for Evaluation, Repair, and Rehabilitation of Concrete Buildings and Commentary", 2013.
  15. AC 434: Design criteria report for Ruredil FRCM composite systems. University of Miami, 2007.
  16. Di.Te.R Technical Notebook, "Buildings seismic retrofit with FRCM - Fiber Reinforced Cementitious Matrix composite. Concrete and masonry structures", Ruredil, 2009.
  17. J.S. Cruz, J. Barros, "Modeling of bond between near-surface mounted CFRP laminate strips and concrete", Computers & Structures, 17-19, 2004, s. 1513-1521.
  18. R. Fedele, M. Scaioni, L. Barazzetti, G. Rosati, L. Biolzi, "Delamination tests on CFRP-reinforced masonry pillars: Optical monitoring and mechanical modeling", Cement and Concrete Composites, 45, 2014, s. 243-254.
  19. Y.Ch. Sung, "Experimental study and modeling of masonry-infilled concrete frames with and without CFRP jacketing", Structural Engineering & Mechanics. 4, 2006, s. 449-467.
  20. J.I. Velazquez-Dimas, M.R. Ehsani, "Modeling Out-of-Plane Behavior of URM Walls Retrofitted with Fiber Composites", "Journal of Composites for Construction", 4, 2000, s. 172-181.
  21. M. Mrozek, "Numeryczna symulacja wzmacniania matami CFRP konstrukcji murowanych z cegły", rozprawa doktorska, Gliwice 2012.
  22. M. Mrozek, D. Mrozek, A. Wawrzynek, "Numerical analysis of selection of the most effective configuration of CFRP composites reinforcement of masonry specimens", Composites Part B: Engineering 70 (2015), s. 189-200.
  23. J. Szołomicki, "Computer Analysis of In-plane Behavior of Masonry Walls Strengthened by FRP Strips", Proceedings of the World Congress on Engineering and Computer Science 2014 Vol II. WCECS 2014, 22-24 October 2014, San Francisco, USA.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3)

System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3) System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3)

Artykuł jest kontynuacją artykułów opublikowanych w numerach 3/2022 i 4/2022 miesięcznika „IZOLACJE”.

Artykuł jest kontynuacją artykułów opublikowanych w numerach 3/2022 i 4/2022 miesięcznika „IZOLACJE”.

dr inż. Mariusz Garecki Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach

Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach

Prowadzone od wielu lat rewitalizacje, remonty, przebudowy i rozbudowy istniejących budynków nieodłącznie powiązane są z kwestiami podniesienia ich efektywności energetycznej, oczywiście w miarę możliwości....

Prowadzone od wielu lat rewitalizacje, remonty, przebudowy i rozbudowy istniejących budynków nieodłącznie powiązane są z kwestiami podniesienia ich efektywności energetycznej, oczywiście w miarę możliwości. Dotyczy to zarówno obiektów wpisanych do rejestru zabytków, jak i tych, które znajdują się w strefach ochrony konserwatorskiej i poza nimi. Systematyczny wzrost cen nośników energii, a na przestrzeni ostatniego roku – wzrost wręcz lawinowy, będzie wymuszał na inwestorach konieczność instalacji...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1) Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają...

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają w trakcie eksploatacji coraz mniej energii na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zmiany maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła Umax. (dawniej kmax.) wpływają na wielkość zużycia energii w trakcie eksploatacji budynków.

mgr inż. Ireneusz Stachura Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Jak eliminować mostki cieplne w budynku? Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie...

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie realizacji i eksploatacji – i zapewnić właściwe warunki do przebywania w tym budynku ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych,...

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych, izolacyjności akustycznej oraz ochrony przeciwpożarowej.

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.