Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Jak zwiększyć wartość domu?

SWISSPOR  |  07.05.2018
LAMBDA WHITE®
LAMBDA WHITE®
Swisspor

W zachodniej Europie materiały termoizolacyjne są dobierane w taki sposób, aby zwiększyć rynkową wartość nieruchomości. Dlaczego Europa wybrała szary styropian?

W pogoni za energooszczędnością rośnie grubość warstwy izolacji i co za tym idzie grubość ścian. Tymczasem grube ściany obniżają rynkową wartość nieruchomości. Trudno znaleźć kupca, który zapłaci wysoką cenę za dom wyglądający jak niezgrabny bunkier o niedoświetlonym wnętrzu. Trudno znaleźć chętnego, który chciałby patrzeć na świat przez okna przypominające otwory strzelnicze z nienaturalnie szerokimi parapetami.

Rozwiązaniem problemu zbyt grubych ścian jest wykonanie ocieplenia z szarego styropianu, które może być nawet do 40% cieńsze od ocieplenia z popularnych białych płyt. Szary styropian pozwala nie tylko oszczędzać energię, ale również projektować atrakcyjniejszą bryłę budynku oraz bardziej funkcjonalne wnętrza. I właśnie dlatego ocieplenie z szarego styropianu zwiększa rynkową wartość nieruchomości.

LAMBDA WHITE® SWISSPOR

Niestety, druga strona medalu jest taka, że zwykły szary styropian może odpaść od fasady. Powodem jest jego kolor oraz właściwości grafitu, który jest dodatkiem do surowca. Wystawiona na słońce szara powierzchnia styropianu bardzo szybko się nagrzewa i może osiągać niebezpiecznie wysokie temperatury.

Przegrzanie prowadzi do powstania destrukcyjnych naprężeń odrywających. W skrajnych przypadkach, skutkiem przegrzania jest wygięcie i odpadanie płyt od fasady. Szczególnie ryzykowne są wiosna i jesień, kiedy występują duże różnice temperatur między dniem a nocą.

LAMBDA WHITE® SWISSPOR

Jako odpowiedź na problem przegrzewania-odpadania, kilka lat temu na Zachodzie, opracowano nowatorską technologię produkcji szarego styropianu trzeciej generacji. W najbardziej zaawansowanej pod tym względem Szwajcarii, do izolacji fasad używa się prawie wyłącznie styropianów trzeciej generacji.

Pierwszym dostępnym w Polsce styropianem trzeciej generacji jest LAMBDA WHITE®. Płyty LAMBDA WHITE® są zabezpieczone przed przegrzaniem i naprężeniami na dwa sposoby. Szary rdzeń jest chroniony przed udarem słonecznym, przez zintegrowaną z nim grubą, białą warstwę odbijającą promieniowanie cieplne. Dodatkowo naprężenia termiczne są kompensowane przez siatkę fabrycznie wykonanych nacięć przeciwprężnych.

LAMBDA WHITE® SWISSPOR

Technologia nacięć przeciwprężnych została opracowana przez dział badawczy szwajcarskiego oddziału firmy Swisspor, przy współpracy z Zentrum für Integrale Gebäudetechnik w Lucernie.

Testy wykazały, że po wystawieniu na słońce, powierzchnia płyt LAMBDA WHITE® była do 50°C chłodniejsza od powierzchni zwykłego szarego styropianu. Warto podkreślić, że wykonywane podczas aplikacji szlifowanie fasady nie niszczy białej warstwy ochronnej, ponieważ w przypadku LAMBDA WHITE® jej grubość wynosi około 6 mm.

LAMBDA WHITE® SWISSPOR
Trzecia generacja styropianu pozostawia znacznie większy margines tolerancji na błędy ludzkie i niesprzyjające warunki pogodowe. Ogranicza ryzyko, że fasada odpadnie lub po latach pokryje się siatką burych przebarwień.

Swisspor LAMBDA WHITE® jest szczególnie polecany przy grubszych termoizolacjach stosowanych w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Potwierdzają to certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego, oraz wiele nagród branżowych i konsumenckich jakimi został uhonorowany ten nowatorski produkt.

Zobacz, gdzie kupić LAMBDA WHITE®

Należy zaznaczyć, że wykonywanie dociepleń przy użyciu zwykłego szarego styropianu jest bezpieczne, ale jedynie w przypadku, kiedy prace  prowadzone są  w optymalnych warunkach pogodowych, a instrukcja aplikacji jest wyjątkowo rygorystycznie przestrzegana.

Swisspor

 

SWISSPOR Polska sp. z o.o.
32-500 Chrzanów
ul. Kroczymiech 2

 

www.swisspor.pl

[swisspor, LAMBDA WHITE®, termoizolacja, szary styropian, styropian]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
9/2018

Aktualny numer:

Izolacje 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Detale w konstrukcji dachów zielonych
  • - Skażenia mikrobiologiczne na elewacjach
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.