Jak wybrać pokrycie dachowe?

mgr inż. Krzysztof Patoka  |  24.11.2010

Rodzaj pokrycia dachu powinien być właściwie dobrany do kąta nachylenia połaci tego dachu. Pochylenie połaci natomiast zależne jest od przeznaczenia budynku, jego wielkości, otoczenia oraz koncepcji architektonicznej.

Dużą rolę przy wyborze rodzaju pokrycia odgrywają koszty wykonania całego dachu. Jednakże warto zauważyć, że można je różnie liczyć, a w zależności od sposobu kalkulacji mogą one mieć różne wartości.

Największe różnice w kalkulacjach wynikają z ilości przyjętych wydatków. Jeżeli kalkulacje porównawcze ograniczy się do najprostszego zestawienia cen jednostkowych, to dojdzie się do bardzo fałszywych wniosków.

Dlatego porównując koszty wykonania pokryć dachowych, powinno się zestawiać wszystkie wydatki, jakie trzeba ponieść na poprawne wykonanie całego dachu, oraz bardzo ważne koszty eksploatacyjne (dozór, drobne naprawy, remonty). Ten ostatni element zależy od przyjętej do obliczeń trwałości pokrycia, które określa się na podstawie doświadczeń historycznych i prób laboratoryjnych.

Jednak trwałość pokrycia w dużym stopniu zależy od jakości jego ułożenia, a na nią z kolei wpływają przyjęte standardy i tym samym cena usługi. Im wyższe wymagania dla wykonawstwa, tym wyższy jest jego koszt. Jednak te wyższe koszty rozkładają się na większą liczbę lat bezawaryjnego działania pokrycia.

Ile kosztuje trwałość?
Jak wyliczyć, ile powinien kosztować dach trwały? Najlepiej uwzględnić tradycyjne rozwiązania, ponieważ wynikają one z wieloletnich doświadczeń wielu pokoleń użytkowników i wykonawców. Szczególnie pomocny jest do tego podział dachów na płaskie i skośne (spadziste).

Umowną granicą między tymi dwoma typami dachów jest 10° (17,6%). Jednak w rzeczywistości granicę tę wyznacza system zabezpieczenia dachu przed negatywnymi skutkami działania wiatru i zmienności temperatury. Kiedyś podział pokryć dachowych odbywał się według ich przydatności do wykonania tych dwóch typów dachów – pokrycia były przeznaczone albo do dachów skośnych, albo tylko do płaskich. Obecnie te podziały nie są już takie oczywiste, ponieważ rozwój technologii spowodował rozszerzenie zakresu stosowania pokryć dachowych. Dobrym tego przykładem są papy i blachy.

W nowoczesnych wersjach modyfikowane papy termozgrzewalne mogą być układane zarówno na dachach płaskich, jak i skośnych (zakres stosowania: 0–90°). Podobny zakres mają niektóre rodzaje blach – np. tytanowo-cynkowe. Jednak w obu wymienionych wypadkach sposób ułożenia tych pokryć uzależniony jest od nachylenia dachu.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zabezpieczyć budynek przed drganiami?

Skuteczna ochrona przed wilgocią »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.