Jak wybrać pokrycie dachowe?

mgr inż. Krzysztof Patoka  |  24.11.2010

Rodzaj pokrycia dachu powinien być właściwie dobrany do kąta nachylenia połaci tego dachu. Pochylenie połaci natomiast zależne jest od przeznaczenia budynku, jego wielkości, otoczenia oraz koncepcji architektonicznej.

Dużą rolę przy wyborze rodzaju pokrycia odgrywają koszty wykonania całego dachu. Jednakże warto zauważyć, że można je różnie liczyć, a w zależności od sposobu kalkulacji mogą one mieć różne wartości.

Największe różnice w kalkulacjach wynikają z ilości przyjętych wydatków. Jeżeli kalkulacje porównawcze ograniczy się do najprostszego zestawienia cen jednostkowych, to dojdzie się do bardzo fałszywych wniosków.

Dlatego porównując koszty wykonania pokryć dachowych, powinno się zestawiać wszystkie wydatki, jakie trzeba ponieść na poprawne wykonanie całego dachu, oraz bardzo ważne koszty eksploatacyjne (dozór, drobne naprawy, remonty). Ten ostatni element zależy od przyjętej do obliczeń trwałości pokrycia, które określa się na podstawie doświadczeń historycznych i prób laboratoryjnych.

Jednak trwałość pokrycia w dużym stopniu zależy od jakości jego ułożenia, a na nią z kolei wpływają przyjęte standardy i tym samym cena usługi. Im wyższe wymagania dla wykonawstwa, tym wyższy jest jego koszt. Jednak te wyższe koszty rozkładają się na większą liczbę lat bezawaryjnego działania pokrycia.

Ile kosztuje trwałość?
Jak wyliczyć, ile powinien kosztować dach trwały? Najlepiej uwzględnić tradycyjne rozwiązania, ponieważ wynikają one z wieloletnich doświadczeń wielu pokoleń użytkowników i wykonawców. Szczególnie pomocny jest do tego podział dachów na płaskie i skośne (spadziste).

Umowną granicą między tymi dwoma typami dachów jest 10° (17,6%). Jednak w rzeczywistości granicę tę wyznacza system zabezpieczenia dachu przed negatywnymi skutkami działania wiatru i zmienności temperatury. Kiedyś podział pokryć dachowych odbywał się według ich przydatności do wykonania tych dwóch typów dachów – pokrycia były przeznaczone albo do dachów skośnych, albo tylko do płaskich. Obecnie te podziały nie są już takie oczywiste, ponieważ rozwój technologii spowodował rozszerzenie zakresu stosowania pokryć dachowych. Dobrym tego przykładem są papy i blachy.

W nowoczesnych wersjach modyfikowane papy termozgrzewalne mogą być układane zarówno na dachach płaskich, jak i skośnych (zakres stosowania: 0–90°). Podobny zakres mają niektóre rodzaje blach – np. tytanowo-cynkowe. Jednak w obu wymienionych wypadkach sposób ułożenia tych pokryć uzależniony jest od nachylenia dachu.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.