Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Impregnaty w pracach remontowo-naprawczych - hydrofobizacja

Finishing compounds in repair and redevelopment works. Part 2. Hydrophobisation
mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 4/2018  |  30.04.2018
Działanie preparatów hydrofobizujących
Działanie preparatów hydrofobizujących
Archiwum autora
Ciąg dalszy artykułu...

Podana minimalna głębokość penetracji ma bardzo istotne znaczenie z jeszcze jednego punktu widzenia. Skutkiem oddziaływań cieplno-wilgotnościowych na kamień jest zmiana jego wymiarów (skurcz, pełzanie, wydłużenie się), a te są szczególnie intensywne właśnie w powierzchniowej strefie. Hydrofobizacja zmienia te właściwości, co tworzy pomiędzy zhydrofobizowaną a niezhydrofobizowaną strefą "powierzchnię rozdzielającą", przy której tworzy się koncentracja naprężeń, co ewentualnie może prowadzić do uszkodzeń (oddzielania się zhydrofobizowanej strefy).

Podłoże w momencie hydrofobizacji musi być suche (WTA za maksymalną dopuszczalną wartość przyjmuje kapilarny stopień przesiąknięcia wilgocią rzędu 20-35%). Obecność soli, zarówno wykrystalizowanych, jak i rozpuszczonych, ogranicza głębokość penetracji i zdolność do hydrofobizacji powierzchni. Także obecność zanieczyszczeń, porażenia biologicznego i ewentualnych wcześniejszych napraw utrudnia wnikanie. To wymusza w zasadzie konieczność uprzedniego wyeliminowania innych niż opady atmosferyczne i woda rozbryzgowa źródeł zawilgocenia.

Niedopuszczalne jest hydrofobizowanie powierzchni, która jest obciążona wilgocią "od tyłu" (cokoły bez przerwania kapilarnego podciągania wilgoci z niżej położonych stref, uszkodzone fugi czy rysy, przez które woda może dostawać się do wnętrza muru).

Na pionowych powierzchniach ciekłe impregnaty należy nakładać kilkakrotnie (spływają, przez co ich czas oddziaływania jest relatywnie krótki). Pomiędzy poszczególnymi zabiegami wymagana jest 15-30-minutowa przerwa, tak aby powierzchnia stałą się matowo-wilgotna. Kremy mogą być nakładane jednokrotnie.

Czy wiesz: Jak wybrać materiał termoizolacyjny do ociepleń od wewnątrz?

Instrukcja WTA 3-17-10 [1] dość ciekawie podchodzi do problemu skuteczności impregnacji. Po pierwsze, wymaga określenia na powierzchni próbnej zużycia i głębokości penentracji. Po drugie, wymaga udokumentowania istotnych czynników/parametrów mających wpływ na skuteczność, po trzecie, definiuje mierzalne kryterium skuteczności hydrofobizacji i po czwarte, wymaga przeprowadzenia badań kontrolnych.

Powierzchnia próbna powinna być przygotowana tak jak przeznaczony do impregnacji element. Dobór preparatu powinien być uzależniony od wstępnych badań porowatości, chłonności kapilarnej, zawilgocenia i zasolenia, skurczu/pęcznienia samego materiału podłoża, jego stanu, określenia zużycia oraz głębokości penetracji, jak również wymogu odpowiedniego przygotowania podłoża, miejsca aplikacji itp. Podczas prac należy kontrolować zużycie impregnatu, warunki cieplno-wilgotnościowe, odnotowywać ewentualne niejednorodności podłoża i związane z tym wahania zużycia itp.

Jako kryterium skuteczności zalecenia WTA przyjmują ograniczenie współczynnika nasiąkliwości powierzchniowej do wartości mniejszej niż 0,1 kg/m2 · h1/2 (wartość w każdym punkcie pomiarowym). Badania te należy przeprowadzić np. za pomocą rurki Karstena. Badania przeprowadza się nie wcześniej niż po 2 tygodniach, gdy zastosowano produkty rozpuszczalnikowe, po 3 tygodniach, gdy stosowano wodne impregnaty hydrofobizujące, i po 4 tygodniach dla kremów.

Należy także sprawdzić głębokość penetracji impregnatu na właściwej powierzchni. Ze względu na niszczącą metodę (odwierty o średnicy 20-40 mm) liczbę próbek należy ograniczyć do minimum. Miejsce pobrania należy wyznaczyć na podstawie obserwcji i kontroli podczas wykonywania robót. Uwaga: głębokość penentracji bada się zawsze na przełomie, nigdy na powierzchni cięcia.

Literatura

1. WTA Merkblatt 3-17-10, "Hydrophobierende Imprägnierung von mineralischen Baustoffen".
2. T. Dettmering, H. Kollmann, "Putze in Bausanierung und Denlmalpflege", DIN Deutsches Institut fuer Normung, 2012.
3. WTA Merkblatt 4-11-02, "Messung der Feuchte von mineralischem Baustoffen".
4. M. Rokiel, "Renowacje obiektów budowlanych. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót", Grupa MEDIUM, Warszawa 2013.
5. M. Rokiel, "Hydroizolacje w budownictwie. Wybrane zagadnienia w praktyce", wyd. II, Dom Wydawniczy Medium, Warszawa 2009.
6. "Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych. Poradnik projektanta, kierownika budowy i inspektora nadzoru", praca zbiorowa, Verlag Dashofer, Warszawa 2017.
7. J. Karyś (red.), "Ochrona przed wilgocią i korozją biologiczną w budownictwie", Grupa MEDIUM, Warszawa 2014.
8. M. Domasłowski, J. Kęsy-Lewandowska, W. Łukaszewicz, "Badania nad konserwacją murów ceglanych", Wydawnictwo UMK, Toruń 2004.
9. P. Opałka, "Naprawa tynków. Aspekty budowlane i konserwatorskie", PWN, Warszawa 2016.

[impregnaty, impregnacja, hydrofobizacja, materiały hydrofobizujące, zawilgocenie, wilgoć, materiały budowlane]

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.