Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Hydroizolacje bentonitowe CETCO

CETCO – Poland, CETCO Sp. z o.o. S.K.A.  |  09.04.2018  |  1
FOT. 1. Instalacja systemu hydroizolacji CETCO COREFLEX na zielonym dachu
FOT. 1. Instalacja systemu hydroizolacji CETCO COREFLEX na zielonym dachu
CETCO

Dobór materiałów do hydroizolacji w gruncie zależy od wielu czynników: począwszy od obciążenia wodą poprzez rodzaj i sposób wykonania konstrukcji, a skończywszy na właściwościach technicznych samych materiałów wodochronnych. Jednym z najbardziej znanych materiałów są systemy bentonitowe. Słowo systemy zostało użyte celowo, sam materiał znany jest od dawna, jednak współczesne hydroizolacje bentonitowe (tzw. systemy aktywne) znacznie różnią się od stosowanych dawniej rozwiązań, które można nazwać pasywnymi.

Bentonit to minerał, który cechuje się zdolnością do chłonięcia wody i pęcznienia pod jej wpływem. Może zwiększać swoją objętość nawet kilkunastokrotnie (12–15 razy). Przy odpowiednim obciążeniu (ograniczającym zdolność pęcznienia) radykalnie zmniejsza się przepuszczalność wody. Proces ten jest odwracalny – w przypadku czasowego braku obciążenia wilgocią bentonit nie wysycha całkowicie, a ponowne pojawienie się wilgoci/wody aktywuje bentonit. Jednak mógł on być stosowany tylko w warunkach permanentnego zawilgocenia.

Jakiekolwiek wyschnięcie skutkowało ograniczeniem skuteczności do momentu ponownego spęcznienia, co z kolei ograniczało jego stosowanie w przypadku wahań poziomu wód gruntowych. Rozwiązania firmy CETCO wprowadzają jednak znaczne modyfikacje, których podstawą są izolacje polimerowo-bentonitowe oraz izolacje z tzw. aktywnym rdzeniem. Chodzi tu o takie zmodyfikowanie właściwości, aby usunąć pewne ograniczenia wynikające wprost z właściwości tego minerału. Materiały bentonitowe łączy się z polimerami czy membranami polimerowymi, tworząc hybrydy/laminaty, których właściwości wynikają zarówno z obecności bentonitu, jak i zastosowanych układów polimerowych/ membran. Dowiedz się więcej o rozwiązaniach firmy CETCO >>

FOT. 2. Przygotowanie zaprawy iniekcyjnej BENTOGROUT
FOT. 2. Przygotowanie zaprawy iniekcyjnej BENTOGROUT

W rezultacie uzyskuje się niejako „podwójne” działanie. Zastosowanie materiałów bentonitowych jest bardzo szerokie. Podziemne zastosowania obejmują zasypywane ściany betonowe, ściany murowane, ściany oporowe, izolacje pod płytą denną, tunele, dachy zielone itp. To wymaga jednak zupełnie innych właściwości.

Konieczne jest uzyskanie skuteczności materiału przy zmiennych warunkach hydrostatycznych – hybrydy polimerowo-bentonitowe mogą być stosowany zarówno w przypadku permanentnego, jak i niepermanentnego oddziaływania wody/wilgoci na konstrukcję obiektu, a wahania wód gruntowych nie wpływają negatywnie na skuteczność działania polimerów czy bentonitu. Z kolei skuteczność działania rdzenia aktywnego nie jest ograniczona czasowo.

Przykładem takich systemów (bo nie można tu mówić tylko o samym materiale) są: aktywna polimerowa membrana hydroizolacyjna ULTRASEAL XP z technologią XP oraz COREFLEX XP – termoplastyczna membrana hydroizolacyjna z rdzeniem w technologii XP.

FOT. 3. Instalacja systemu hydroizolacji CETCO ULTRASEAL XP
FOT. 3. Instalacja systemu hydroizolacji CETCO ULTRASEAL XP

W odróżnieniu do układów pasywnych ULTRASEAL XP ma aktywną, pęczniejącą warstwę XP, która nadaje membranie kilka wyróżniających ją właściwości. Po pierwsze, ULTRASEAL XP może być instalowana bezpośrednio na świeżym betonie, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, co zapewnia ciągłość prac izolacyjnych zgodnych z harmonogramem robót. Z tym wiąże się odporność na warunki panujące na placu budowy oraz trudne warunki atmosferyczne – możliwość montażu w praktycznie każdych warunkach pogodowych. Po drugie, membrana jest skuteczna przy ciśnieniu 70 m słupa wody, także przy zmiennym poziomie wód gruntowych i okresowym oddziaływaniu tylko wilgoci. Aktywny rdzeń XP z kolei umożliwia membranie uszczelnienie pęknięć i zarysowań w betonie oraz zapewnia samoregenerację, w przypadku uszkodzenia samej membrany na placu budowy. Zapraszamy do kontaktu >>

COREFLEX XP składa się z termoplastycznej membrany zintegrowanej z opatentowaną warstwą aktywnego rdzenia polimerowego w technologii XP. W połączeniu z odpowiednio wykonanymi zgrzewami membrany, zapewnia najwyższy stopień ochrony przed wodą. Ta zaawansowana technologia polimerowa zapewnia wyjątkową skuteczność w warunkach, gdzie występują wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia w tym agresywne wody gruntowe. Dlatego COREFLEX XP stosuje się nie tylko do izolacji wszelkiego rodzaju obiektów znajdujących się w gruncie (budowle podziemne, tunele), lecz także dachów zielonych i stropodachów w gruncie.

Aktywny rdzeń polimerowy w technologii XP jest integralnie związany z termoplastyczną membraną. Warstwa XP po kontakcie z wodą aktywuje się i pęcznieje, tworząc szczelną warstwę dla wody. W ten sposób, przy jakimkolwiek nieprzewidzianym przedziurawieniu lub podczas popełnienia błędu podczas instalacji, warstwa XP aktywuje się i w sposób samoistny doszczelnia membranę i zatrzymuje migrację wody. COREFLEX XP jest jedynym zgrzewanym kompozytem membrany termoplastycznej posiadającym zdolność do aktywnego samouszczelniania się przy wykorzystaniu technologii XP.

Projektując i wykonując obiekty budownictwa podziemnego, nie można ograniczyć się tylko do zaprojektowania i wykonania warstw wodochronnych. W każdym obiekcie można wyróżnić tzw. trudne i krytyczne miejsca, które muszą być właściwie uszczelnione. Dlatego systemy firmy CETCO ponad 20 różnego rodzaju materiałów pozwalających na uszczelnienie dylatacji, przerw roboczych, przejść rurowych, miejsc po ściągach, miejsc połączeń ze sobą różnego rodzaju izolacji itp.

Materiały bentonitowe CETCO doskonale nadają się także do przeprowadzenia prac naprawczych. Przykładem takiego materiału jest bentonitowy zaczyn do iniekcji BENTOGROUT. Jest to zaprawa o dużej zawartości składników stałych, składająca się z mieszaniny bentonitu i polimerów, stosowana w celu zatrzymania przecieków wody w istniejących konstrukcjach poniżej poziomu gruntu.

Zaprawę BENTOGROUT pompuje się w stanie płynnym w pobliżu zewnętrznej powierzchni konstrukcji, gdzie tworzy ona wodoszczelną warstwę zbliżoną do żelu. Zaprawa BENTOGROUT może być używana do uszczelniania przecieków w fundamentach betonowych, murowanych i kamiennych. Może być stosowana poprzez wykonanie tzw. iniekcji w grunt (specjalnymi landami wbijanymi w grunt przy uszczelnianym obiekcie) lub jako tzw. iniekcja kurtynowa – poprzez specjalne pakery mocowane w otworach wywierconych w przegrodzie. BENTOGROUT jest odporny na wysychanie jak również na cykliczne zamarzanie i rozmarzanie.

Tak szeroka oferta profesjonalnych materiałów bentonitowych (stanowiącymi znaczny postęp technologiczny w porównaniu do uprzednio stosowanych rozwiązań) w połączeniu ze szczegółowo opracowanymi rysunkami (wręcz warsztatowymi) i doradztwem technicznym pozwala na zabezpieczenie przeciwwodne obiektów, dla których stosowanie tradycyjnych materiałów rolowych czy bezspoinowych wymagałoby wielu kosztownych technologicznie zabiegów
znacznego skomplikowania procesu budowlanego.

 CETCO CETCO – Poland, CETCO Sp. z o.o. S.K.A.
Korpele 13A – Strefa, 12-100 Szczytno
, www.cetco.pl

Komentarze

(1)
Łukasz | 17.08.2018, 12:48
Czy proponowane w art rozwiązanie jest powszechnie stosowane przez firmy budowlane?
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jakie właściwości ma pianobeton i gdzie się go stosuje?

ciepła belka montażowa

Zastosowany w miejsce chudego betonu poprawia izolacyjność podłóg i posadzek na gruncie powodując oszczędność energii czytaj dalej »

 


Termomodernizacja - od czego zacząć?

Farby do wnętrz i elewacji - jakie powinny być?

Bardzo ważna przed podjęciem jakichkolwiek działań jest ocena stanu technicznego budynku podlegającego termomodernizacji. czytaj dalej » W 2002r. rynek farb fasadowych został zrewolucjonizowany przez farbę zolowo-krzemianową, która bazuje na całkowicie nowatorskiej koncepcji spoiw, dzięki czemu... czytaj dalej »

Wszystko, co warto wiedzieć o izolacji budynku »


Komfortowy i energooszczędny dom zapewnia swoim mieszkańcom izolację od gorąca, zimna, hałasu oraz... wysokich rachunków za ogrzewanie i klimatyzację czytaj dalej »

 


Jak oszczędzić podczas izolacji poddasza?

Co to jest polistyren ekstrudowany XPS?

Każdy chce oszczędzić. To dość oczywiste, nie trzeba tego udowadniać. Natomiast tylko niektórzy potrafią spojrzeć w przyszłość i przeanalizować swoje wydatki w perspektywie czasu, tak żeby naprawdę oszczędzić, a nie zapłacić później i to w nieprzewidzianym momencie. czytaj dalej » Dynamiczny rozwój rynku budowlanego i coraz bardziej restrykcyjne przepisy ukierunkowane na dbałość o otaczające nas środowisko powodują, że inwestorzy, projektanci i wykonawcy szukają proekologicznych, trwałych materiałów budowlanych wysokiej jakości. czytaj dalej »

Czego użyć do wykonania szczelnej izolacji dachu?

Istotnym elementem współczesnych powłok hydroizolacyjnych, pełniących znacznie bardziej złożone funkcje niż w przeszłości, są dziś także walory estetyczne i mechaniczne. czytaj dalej »


Jak efektywnie uszczelnić okna?

Jak poprawić komfort akustyczny budynku?

Przy ocieplaniu zapomina się o tym, że bardzo duży ubytek ciepła następuje w wyniku ubogiej lub źle położonej izolacji framugi okiennej...
czytaj dalej »

Czy wiesz, jakich materiałów użyć by podnieść izolacyjność akustyczną ścian? czytaj dalej »

Termomodernizacja pomoże w walce ze smogiem?

Smog to temat bardzo nośny w mediach, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy w powietrzu unoszą się "efekty" palenia byle czymczytaj dalej »


Planujesz wykonanie bądź modernizację dachu?

Jak wybrać płytę styropianową w systemie ETICS?

Obecnie uszczelnienie co piątego dachu płaskiego oraz co piąta termoizolacja na krokwiach...
czytaj dalej »

Jakość izolacyjności termicznej systemu ETICS, zależy od materiału termoizolacyjnego, użytego w tym systemie. czytaj dalej »

Jak obliczać wymiary oraz parametry izolacji technicznych dla różnych systemów?

Skorzystaj z rozwiązań online i sprawnie wykonuj obliczenia na większości urządzeń! czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
9/2018

Aktualny numer:

Izolacje 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Detale w konstrukcji dachów zielonych
  • - Skażenia mikrobiologiczne na elewacjach
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.