Artykuł sponsorowany

Podłoga na gruncie - ciepła i trwała

Leca Polska sp. z o.o.  |  09.07.2018  |  2
LECA

 

 

Coraz bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące izolacyjności przegród cieplnych w budynkach zwiększają zapotrzebowanie na nowoczesne i skuteczniejsze rozwiązania. Prawie w każdym domu przegrodą izolującą wnętrza od zimna i wilgoci gruntowej jest podłoga.

 

 

 

Podłoga na gruncie najczęściej zbudowana jest z kilku warstw:

  • podsypki piaskowej,
  • podłoża betonowego,
  • izolacji przeciwwilgociowej,
  • izolacji termicznej - np. styropianu - najczęściej grubości 5-10 cm.
  • szlichty betonowej stanowiącej podłoże pod warstwę wykończeniową, czyli posadzkę.

Zobacz przykładowe rozwiązanie podłogi na gruncie >>

Ciepła podłoga bez styropianu - czy to możliwe?

Obecnie coraz częściej wykonuje się podłogę na gruncie na podbudowie z keramzytu. W tym wypadku zmniejsza się liczba warstw w porównaniu z klasycznym rozwiązaniem.

Jedna warstwa keramzytu zastępuje trzy tradycyjne: podsypkę piaskową (ponieważ keramzyt jako kruszywo równomiernie rozkłada się nawet na nierówno przygotowanym podłożu gruntowym), podłoże betonowe (gdyż zagęszczony keramzyt stanowi stabilne podłoże pod posadzkę) oraz materiał do izolacji termicznej.

Cztery warstwy zamiast sześciu

Cztery warstwy zamiast sześciu

 

Podłoga na keramzycie: tylko 4 warstwy

1. Posadzka (np. terakota)
2. Podkład betonowy
3. Izolacja przeciwwilgociowa (2 x folia)
4. Leca® KERAMZYT impregnowany


Podłoga na styropianie: 6 warstw

Podłoga na styropianie: 6 warstw

1. Posadzka (np. terakota)
2. Podkład betonowy
3. Izolacja termiczna (styropian lub wełna)
4. Izolacja przeciwwilgociowa (2 x folia)
5. Podkład betonowy
6. Podsypka piaskowa

 

Warstwa zagęszczonego keramzytu ma kilka razy większą wytrzymałość niż styropian. Keramzyt jako neutralne ceramiczne kruszywo nie wchodzi w reakcję z innymi materiałami (np. bitumami). Podobnie jak inne wyroby ceramiczne nie starzeje się, nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych i zachowuje trwałość podczas długoletniej eksploatacji.

Podłogę na keramzycie można wykonać na dwa sposoby.

Keramzyt układany luzem  - krok po kroku

Na rynku dostępny jest specjalny Leca® KERAMZYT impregnowany przeznaczony do podłóg na gruncie. Jego fabryczna impregnacja ogranicza kapilarne podciąganie wody z podłoża gruntowego jedynie do 5 cm. Powyżej keramzyt nie zmienia już swojej wilgotności, dzięki czemu zachowuje dobre parametry termoizolacyjne.

Aby wykonać podłoże, należy ułożyć warstwę keramzytu grubości 25-30 cm, a następnie zagęścić ją, pokryć warstwą szprycu cementowego, ułożyć dwie warstwy foli lub papy i wykonać szlichtę cementową pod posadzkę.

LECA Keramzyt
Opis kolejnych warstw:
1. Mechaniczne zagęszczanie podłoża 2. Układanie keramzytu 3. Wyrównywanie 4. Ręczne zagęszczanie keramzytu 5. Wykonanie szprycu cementowego 6. Układanie folii 7. Układanie siatki 8. Układanie szlichty 9. Układanie szlichty (szczegół) 10. Gotowy podkład pod posadzkę


Keramzyt układany w workach - krok po kroku

Zastosowanie keramzytu w workach znacznie przyspiesza wykonanie podłogi na gruncie. Przestrzenie między workami uzupełnia się sypkim keramzytem, a następnie odpowietrza zamknięte worki, przecinając je. Keramzytu w workach nie zagęszcza się i nie pokrywa szprycem, a izolację i szlichtę cementową układa się bezpośrednio na nim.

Zobacz więcej o szybkiej podłodze na gruncie >>

Keramzytowa podłoga na gruncie sprawdza się w budownictwie mieszkaniowym jedno- i wielorodzinnym. Duża wytrzymałość keramzytu w warstwie pod posadzką sprawia, że może być on stosowany także w garażach, obiektach użyteczności publicznej oraz halach produkcyjnych i magazynowych.

Wybierz swoje rozwiązanie >>

LECA Keramzyt

 

Leca

 

Leca Polska sp. z o.o.
ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew
tel.: 58 772 24 10 (11)
fax: 58 772 24 19
email: 
www: leca.pl

 

[leca, podłoga, podłogi na gruncie, ciepła podłoga, keramzyt, izolacje termiczne]

Komentarze

(2)
rentagro | 09.05.2018, 14:19

Nie wiem, czy bym się odważył na zastosowanie podłogi bez warstwy styropianowej, ale z opisu, podłoga na gruncie na podbudowie z keramzytu przedstawia się to bardzo obiecująco i może warto się przekonać. Pozdrawiam.

Fachstash | 05.11.2018, 15:29
Też nie wiem czy bym się odważył, bez zabezpieczeń itp
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
10/2018

Aktualny numer:

Izolacje 10/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Naprawy i renowacje stropów
  • - Sposoby mocowania ociepleń
Zobacz szczegóły
Podparapet termiczny - ciepły montaż okien

Podparapet termiczny - ciepły montaż okien

Świadomi inwestorzy coraz częściej wybierają okna o niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła, wiedząc, jak ważna z punktu widzenia energooszczędności...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.