Artykuł sponsorowany

Dach płaski - trwałość i oszczędności na lata

SUEZ Izolacje Budowlane  |  04.04.2018  |  1
Prawidłowo wykonane pokrycie dachu płaskiego w technologii EPDM na domu jednorodzinnym
Prawidłowo wykonane pokrycie dachu płaskiego w technologii EPDM na domu jednorodzinnym
SUEZ Izolacje Budowlane

Jednym z największych wyzwań budowlanych jest prawidłowe zaprojektowanie i budowa dachu. Poprawne wykonanie tej przegrody może jednak sprawiać wiele problemów potęgowanych przez funkcjonujące w społeczeństwie mity i stereotypy. Warto więc poznać fakty, dzięki którym będziemy mogli podjąć świadomą decyzję co do konstrukcji dachu.

Bez względu na to, czy ostatecznie zdecydujemy się na tradycyjny dach skośny czy na bardziej nowoczesny dach płaski lub zielony, jego budowa stanowi duże wyzwanie.

Zadaniem dachu jest skuteczne odizolowanie reszty budynku od działania czynników atmosferycznych i wilgoci, a także ochrona domu przed stratami ciepła. Dlatego do dachów podchodzimy w pełni kompleksowo.

Dach najczęściej traktujemy zbyt powierzchownie i wybiórczo. Skupiając swoją uwagę na estetyce, często zapominamy o odpowiedniej termo- i hydroizolacji jako jednym współdziałającym systemie. W ten sposób narażamy cały budynek na szkodliwe działanie wody, która w krótkim czasie potrafi zniszczyć to, na co tak ciężko pracowaliśmy. Niezastosowanie dobrych izolacji przeciwwodnych to tylko pozorne oszczędności. Możemy więc liczyć się z koniecznością poniesienia w przyszłości kosztów niespodziewanych i bardzo skomplikowanych remontów.

Dlaczego warto wybrać projekt z dachem płaskim? czytaj więcej >>

 Nie bój się dachu płaskiego! Decydując się na dach płaski zyskujesz nieograniczony dostęp do każdego miejsca na dachu, co pozwala skutecznie zaizolować każdy element.
Nie bój się dachu płaskiego! Decydując się na dach płaski, zyskujesz nieograniczony dostęp do każdego miejsca na dachu, co pozwala skutecznie zaizolować każdy element.


Nie bój się dachu płaskiego...

Stereotypy mają tutaj ogromne znaczenie. Boimy się przecieków czy wręcz przypadkowego powstania basenu na szczycie budynku. Dom z dachem płaskim często kojarzy nam się również z owianym złą sławą "klockiem" charakterystycznym dla polskiego budownictwa poprzedniego wieku. Zakładamy także, że dach płaski musi być drogi. Nic bardziej mylnego.

Konstrukcja z dachem płaskim to szereg plusów. Najważniejszym z nich jest wyeliminowanie trudności związanych z realizacją prac termo- i hydroizolacyjnych w małych, ciasnych przestrzeniach dachów skośnych. Najczęściej występują one w okolicach płatwi, przy połączeniu warstwy termoizolacyjnej z elewacją budynku. Miejsce to wymaga poświęcenia mu wiele uwagi i dokładności. Brak tej staranności to najczęstsza przyczyna wszelkich problemów.

W dachach płaskich problem ten nie występuje. Izolując mamy dostęp do wszystkich elementów tej konstrukcji, co pozwala skutecznie połączyć wszystkie warstwy, tworząc jeden współdziałający system z elewacją. 

Pokrycie, koszty i przewagi domów z dachem płaskim - czytaj więcej >>

 Dbamy o każdy szczegół. Prawidłowo wykonana obróbka każdego z elementów dachu płaskiego pozwala zachować ciągłości i szczelności warstw izolacyjnych.
Dbamy o każdy szczegół. Prawidłowo wykonana obróbka każdego z elementów dachu płaskiego pozwala zachować ciągłość i szczelność warstw izolacyjnych.


Ważne jednak, by materiały zostały uprzednio dobrze dobrane uwzględniając indywidualne uwarunkowania na budowie, a same prace wykonane niezawodnie. Każdy materiał hydroizolacyjny będzie działał prawidłowo tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio użyty. Warto więc skorzystać z fachowej pomocy Ekspertów SUEZ Izolacje Budowlane, którzy będą Twoim wsparciem na każdym etapie prac.

Wilgoć pochodząca z wnętrza budynku to kolejna popularna obawa. Również i w tej materii nie jesteśmy bezbronni. Paroizolacja jest niezbędnym elementem każdego systemu. Warstwę tę wykonujemy przy użyciu folii paroizolacyjnej, papy termozgrzewalnej lub samoprzylepnej (w przypadku rozwiązań papowych). W ten sposób z powodzeniem eliminujemy potencjalny problem i uniemożliwiamy wilgoci wnikanie w głąb warstw izolacyjnych.

Dobrze wykonany dach płaski to także skuteczny system odprowadzania wody. Dzięki niemu woda opadowa nie będzie zalegać na jego powierzchni. Ważnym elementem są indywidualnie dobrane spadki. Powinny one wynosić odpowiednio min. 1% dla układów dwuwarstwowych opartych na papie lub 3% w przypadku układów dwuwarstwowych. W przypadku dachów z EPDM spadek powinien wynosić co najmniej 1%.

Aby odprowadzenie wody było w pełni skuteczne, stosujemy różnego rodzaju akcesoria do dachów płaskich: listwy dociskowe, przelewy awaryjne, wpusty dachowe i przepusty kablowe.

Systemowe podejście do dachów płaskich w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem specjalistów SUEZ Izolacje Budowlane gwarantuje, że będzie on skuteczny, funkcjonalny i trwały przez wiele kolejnych lat.

Dach płaski to trwałość i oszczędność na lata - czytaj więcej >>

 Pokrycie dachu płaskiego w układzie dwuwarstwowym z papą
Pokrycie dachu płaskiego w układzie dwuwarstwowym z papą

Dach płaski nie musi być drogi

Porównując konstrukcję dachu płaskiego i skośnego, powinniśmy wziąć pod uwagę koszty wszystkich materiałów niezbędnych do jego budowy oraz koszt wykonania, dzięki czemu nasze obliczenia wiernie oddadzą realne koszty budowy dachu w każdym z układów. Dach płaski to zintegrowane rozwiązanie w zakresie paro-, termo- i hydroizolacji. W dachach skośnych należy doliczyć jeszcze koszt więźby dachowej, folii paroprzepuszczalnej, właściwego pokrycia z blachy czy dachówki ceramicznej.

Już na tym etapie możemy zauważyć spore oszczędności. Ma na to wpływ łatwy montaż hydro- i termoizolacji. To jednak nie koniec. Koszt dachu powinniśmy rozpatrywać z uwzględnieniem nakładów na utrzymanie i remonty dachu w przyszłości. Również w tym zakresie dach płaski zyskuje ogromną przewagę.

Przed podjęciem decyzji warto skontaktować się z Ekspertem SUEZ Izolacje Budowlane, który pomoże dokonać właściwego wyboru, wskaże ewentualne zagrożenia i krok po kroku wyjaśni, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

----
Planujesz inwestycję? Jesteś w trakcie budowy?
Nie trać czasu i środków na eksperymenty. Zadbaj o skuteczne hydroizolacje z SUEZ Izolacje Budowlane!

SUEZ to profesjonalne doradztwo, poparte wiedzą i doświadczeniem.
To niezawodne i odpowiednio dobrane do Twoich potrzeb materiały.

To pewność skutecznego przeciwdziałania lub eliminowania problemu niekorzystnego oddziaływania wody w Twoim budynku.

Firma SUEZ Izolacje Budowlane jest także generalnym dystrybutorem czołowych producentów hydroizolacji. Materiały izolacyjne są dostępne od ręki w magazynie w Rzeszowie lub poprzez sklep internetowy www.suez.com.pl >>

SUEZ SUEZ Izolacje Budowlane Sp. z o.o.

ul. Langiewicza 18
35-021 Rzeszów

tel. 17 85 30 205
e-mail: 

 

[suez, dach płaski, izolacja dachu, pokrycie dachu, technologia EPDM, SUEZ Izolacje Budowlane]

Komentarze

(1)
Mary | 05.11.2018, 15:32
Niby prawda ale jednak dachy płaskie to też wyzwanie jeśli chodzi o zabezpieczenie
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.