Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Naprawa pokryć papowych i uszczelnienie miejsc montażu elementów dachowych

Pęcherz na dachu papowym
Pęcherz na dachu papowym
Fot. Weber

Zima bywa prawdziwym testem dla budynków użytkowanych od wielu lat. Na dachach wykonanych z papy w chłodnych i wilgotnych miesiącach mogą się pojawić mniejsze lub większe pęknięcia, rysy i pęcherze. Czy to znaczy, że po zimie trzeba od razu wymieniać całe pokrycie dachowe? Niekoniecznie. Eksperci Weber podpowiadają, jak szybko i łatwo można naprawić zarówno uszkodzenia punktowe, jak i defekty na większych powierzchniach dachów papowych, z użyciem specjalistycznych produktów - m.in. masy bitumicznej weber.tec 911 i powłoki uszczelniającej weber.tec 905.

Dach w dobrym stanie technicznym chroni mieszczańców budynku i jego użytkowników przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych - tworzy wartwę ochronną niczym parasol. Dachy płaskie pokryte papą bitumiczną, ze względu na właściwości tego pokrycia, są szczególnie narożone na degradację.

Pojawiące się punktowo na powierzchni dachu pęcherze czy spękania na większym obszarze mogą skutkować nieszczelnością dachu i występowaniem przecieków. W takich okolicznościach trzeba interweniować szybko i skutecznie. I tu z pomocą przychodzi marka Weber oferując wykonawcom i właścicielom budynków pakiet produktów naprawczych: masę bitumiczną weber.tec 911, powłokę uszczelniającą weber.tec 905 oraz preparat gruntujący weber.tec 902. Skontaktuj się z naszymi ekspertami >>

Spękany dach papowy Fot. Weber
Spękany dach papowy
Fot. Weber

Uszkodzenia punktowe, obszarowe i uszczelnienia

Na płaskich dachach papowych - zwłaszcza w trakcie lub tuż po okresie zimowym - można zaobserowować dwa zasadnicze rodzaje uszkodzeń. Są to z jednej strony defekty punktowe, które pojawiają się na stosunkowo niewielkiej powierzchni, z drugiej zaś uszkodzenia powierzchniowe, występujące lokalnie na większej przestrzeni lub nawet na całej powierzchni pokrycia.

Naprawa pęcherza z użyciem masy bitumicznej weber.tec 911_1 Fot. Weber
Naprawa pęcherza z użyciem masy bitumicznej weber.tec 911_1
Fot. Weber

Do tych różnych rodzajów uszkodzeń eksperci Weber proponują różne produkty.

"Masa dekarska weber.tec 911 to świetne rozwiązanie do naprawy uszkodzeń punktowych i niewielkich pęcherzy. Sprawdzi się również przy naprawie powierzchni dachowych w miejscach montażu np. anten, kominków wentylacyjnych czy okien dachowych. Jeśli naprawy wymaga większa zdegradowana powierzchnia dachu, na której występują spękania, wówczas najskuteczniejszą bronią będzie bitumiczna powłoka naprawcza weber.tec 905" - mówi Piotr Krupa, kierownik produktu zaprawy techniczne Weber. Kupuj u naszych dystrybutorów >>

Naprawa pęcherza z użyciem masy bitumicznej weber.tec 911_2 Fot. Weber
Naprawa pęcherza z użyciem masy bitumicznej weber.tec 911_2
Fot. Weber
Aplikacja powłoki naprawczej weber.tec 905 na zdegradowaną powierzchnię dachu papowego Fot. Weber
Aplikacja powłoki naprawczej weber.tec 905 na zdegradowaną powierzchnię dachu papowego
Fot. Weber

Renowacja punktowa z weber.tec 911

Podczas przeglądu budynku po zimie wchodzisz na dach i widzisz na tej dotychczas nieskazitelnej płaskiej powierzchni papy wybrzuszenia i pęcherze. Skąd się pojawiły i co z nimi zrobić? Pod papę musiała dostać się woda, a przyczyn można szukać w błędach wykonawczych, wadach materiałów pokrycia czy braku paroizolacji na stopie albo w uszkodzeniach mechanicznych lub w degradacji papy w trakcie użytkowania.

Powłokę naprawczą weber.tec 905 rozprowadza się na miejscu naprawy z użyciem gumowego zgarniaka… Fot. Weber
Powłokę naprawczą weber.tec 905 rozprowadza się na miejscu naprawy z użyciem gumowego zgarniaka…
Fot. Weber

Niezależnie od powodów trzeba interweniować szybko, aby problem się nie rozprzestrzeniał.

"Pęcherz nacinamy na krzyż i rozginamy koncówki papy, na podłoże pod nakładamy masę weber.tec 911, przeciętą papę dociskamy do podłoża, a nadmiar masy wcieramy w reperowane miejsce. Co ważne taką lokalną renowację, można przeprowadzać nawet wtedy, gdy pada lub jest wilgotno, byle tylko w naprawianym punkcie nie zalegała woda" - tłumaczy Andrzej Kozak, instruktor z działu doradztwa technicznego Weber. Poznaj bogatą ofertę firmy Weber >>

…lub pacą stalową Fot. Weber
…lub pacy stalowej
Fot. Weber

"Z punktu widzenia efektywności przeprowadzanych napraw bardzo ważny jest też fakt, że masa weber.tec 911 zabezpiecza naprawiane miejsce przed działaniem wody od razu po nałożeniu. I to niezależnie od tego, że swoje finalne właściwości uzyskuje po całkowitym związaniu tj. po 2-8 dniach, w zależności do warunków atmosferycznych. Zatem stosując weber.tec 911, zabezpieczamy dach błyskawicznie i od ręki" - dodaje Piotr Krupa.

Miejsce naprawy z powłoką weber.tec 905 warto zabezpieczyć paskiem kwarcowym Fot. Weber
Miejsce naprawy z powłoką weber.tec 905 warto zabezpieczyć paskiem kwarcowym
Fot. Weber

Recepta na spękany dach

KONTAKT
Weber logo

Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o.
marka Weber

Kontakt do działu marketingu:

ul. Cybernetyki 9
02-676 Warszawa
22 567 14 90
www.pl.weber

email:

Jeśli zniszczeniu uległa większa powierzchnia pokrycia papowego i pojawiły się na niej spękania, ochronę przed przenikaniem wody można przywrócić, stosując bitumiczną powłokę naprawczą weber.tec 905. Produkt ten sprawdzi się najlepiej w w duecie z preparatem gruntującym weber.tec 902.

"Na zagruntowaną i suchą w dotyku powierzchnię dachu nakładamy masę bitumiczną, którą dzięki płynnej konsystencji, możemy wylewać bezpośrednio z pojemnika na podłoże. Następnie wystarczy rozprowadzić masę na odpowiednią grubość i szerokość, tak aby przykryć uszkodzenie z zapasem co najmniej 20 cm" -mówi Andrzej Kozak.

Zwykle wystarczy nałożenie jednej wartswy powłoki, co sprawia, że weber.tec 905 jest bardzo ekonomiczny w użytkowaniu. Miejsce naprawy warto na świeżo posypać piaskiem kwarcowym, co znacznie zwiększa odporność wykonanej reperacji na wpływ warunków atmosferycznych.

Szczelny dach szybko, pewnie i na długo

Naprawa dachu powinna być prosta, szybka i skuteczna. Takie założenie przyświecało ekspertom Weber przy tworzeniu produktów weber.tec 911 i weber.tec 905. Z ich aplikacją bez problemu poradzi sobie każdy wykonawca wyposażony w standardowe narzędzia, takie jak kielnia, paca, wałek czy ściągaczka. Bitumiczne izolacje marki Weber cechują się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża i długotrwałą elastycznością. Nie wykruszają się z czasem, dzięki czemu trwale zabezpieczają reperowaną powierzchnię i eliminują możliwości pojawienia się ponownych przecieków.

Zastosowanie gamy produktów tworzących rozwiązanie systemowe Weber do naprawy pokryć papowych daje gwarancję szczelnego i solidnego dachu na lata.
Idzie wiosna, czas na dachy! Już dziś warto sprawdzić stan zadaszenia po okresie zimowym i przekonać się, czy nie trzeba przeprowadzić mniejszychlub większych reperacji.

Opakowanie preparatu gruntującego weber.tec 902 Fot. Weber
Opakowanie preparatu gruntującego weber.tec 902
Fot. Weber
Bitumiczna masa dekarska weber.tec 911
Działa błyskawicznie i zapewnia wodoszczelność od razu po aplikacji
Opakowanie: 1 lub 14 kg
Czas składowania: do 24 miesięcy od daty produkcji
Powłoka naprawcza weber.tec 905
Wystarczy jedna warstwa
Opakowanie: 10 lub 33 l
Czas składowania: do 24 miesięcy od daty produkcji[weber, pokrycia papowe, papa, uszczelnienie, dachy, naprawa dachów]

Komentarze

(6)
Kicha | 07.06.2018, 09:48
W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń lepiej reagować błyskawicznie.
Jan | 17.08.2018, 13:04
No tak, z mojego doświadczenia wynika, że w przypadku papy, takie naprawy nie wystarczają na długo.
Co prawda nie używałem środka prezentowanego w tym art, ale nie inne się nie spisały
Janke | 18.08.2019, 22:15
My w tym roku się zdecydowaliśmy na ten środek i na razie daje radę, trzeba tylko dobrze przygotować podłoże.
oposak | 19.08.2019, 17:45
Bardzo ciekawe rozwiązanie - muszę spróbować u siebie na działce
Janek | 04.05.2020, 12:59
Tania naprawa, na jakiś czas w zupełności wystarczy jak jest dobrze zrobione.
Adamiuk | 07.05.2020, 20:25
Jak wszystko jest dobrze przygotowane i dobrze wykonane to wytrzyma nawet parę ładnych lat.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.