Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Poradnik wykonawcy. Jak ocieplić drewnianą ścianę szkieletową?

Paroc Polska, Mariusz Dudziński  |  22.03.2018  |  3
Ocieplenie ściany szkieletowej
Ocieplenie ściany szkieletowej
Paroc Polska

Fasada wentylowana to konstrukcja, która coraz częściej gości na polskim placu budowy, zwłaszcza gdy w dyskusji branżowej tak wiele uwagi poświęca się zagadnieniu zdrowych budynków oraz sprawnej cyrkulacji powietrza w obiektach. W kontekście ścian zewnętrznych, wielu inwestorów decyduje się więc dzisiaj na lekką technologię szkieletową. Wraz z ekspertem Paroc podpowiadamy, jak bezbłędnie wykonać ocieplenie drewnianej ściany szkieletowej.

Kluczem do funkcjonowania fasady wentylowanej jest szczelina umożliwiająca wymianę powietrza z otoczeniem, umiejscowiona pomiędzy warstwą izolacji a pokryciem elewacji. Prawidłowe wykonanie otworów wentylacyjnych oraz samego ocieplenia to warunek niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania konstrukcji.

Z uwagi na specyfikę procesów zachodzących we wnętrzu ściany, bardzo ważny staje się dobór odpowiedniego materiału izolacyjnego. Ze względu na drewniane elementy konstrukcji, obok dobrych parametrów termicznych, optymalny materiał izolacyjny powinien zapewniać dostateczną ochronę przed ogniem i akumulacją wilgoci. W powyższą charakterystykę doskonale wpisuje się wełna kamienna. Dowiedz się więcej o rozwiązaniach firmy PAROC >>

PAROC

"Wykonawcom szczególnie polecamy niepalne, paroprzepuszczalne, elastyczne płyty z serii PAROC UNS. Dzięki małej gęstości oraz zaburzonej strukturze włókien, płyty doskonale wypełniają puste przestrzenie w konstrukcji szkieletowej, co pozwala zniwelować zjawisko mostków termicznych" - podpowiada Adam Buszko, ekspert firmy Paroc.

Izolacja w nowej fasadzie wentylowanej

Najskuteczniejszym sposobem na ocieplenie wentylowanej ściany szkieletowej jest system dwuwarstwowy. Metoda ta pozwala zachować ciągłość izolacji, ograniczając przy tym ryzyko występowania mostków cieplnych powstających naturalnie w drewnianych elementach konstrukcji nośnej. Płyty montujemy w pełnych wymiarach, w razie potrzeby docinając je z naddatkiem 1-2 cm. Krawędzie poszczególnych płyt powinny przylegać szczelnie zarówno do siebie, jak i do elementów konstrukcyjnych szkieletu.

PAROC - ocieplenie ściany szkieletowej

Aby uzyskać solidne podłoże pod osadzenie płyt elewacyjnych, do górnej i dolnej części ramy mocujemy poziome łaty. W analogiczny sposób przygotowujemy strefy wokół okien i drzwi. Następnie układamy drugą warstwę izolacji, która jednocześnie będzie pełniła funkcję wiatrochronną. – Ocieplenie montujemy na zewnątrz szkieletu drewnianego tak, aby wystawało ono poza obrys ramy – podpowiada Adam Buszko.

"Izolację układamy «na styk», używając gwoździ lub śrub i podkładek do mocowania wstępnego, średnio po 5-6 na płytę. W tym celu wykorzystać możemy sztywne płyty pokryte welonem z włókna szklanego PAROC WAS 25t, które świetnie sprawdzają się w charakterze wiatroizolacji w systemach dwuwarstwowych" - dodaje ekspert Paroc.

Po przymocowaniu wszystkich płyt wiatrochronnych do ściany, należy wcisnąć przekładki w odległości około 600 mm (w zależności od ramy szkieletu drewnianego). Nadbijamy elementy rusztu, pozostawiając szczelinę wentylacyjną o grubości min. 2 cm, a następnie przykrywamy okładziną -sidingiem lub standardowymi deskami drewnianymi.

Termomodernizacja istniejącej ściany szkieletowej

W obliczu konsekwentnie rosnących wymagań dotyczących energooszczędności budynków, warto się również pochylić nad tematem prawidłowej termomodernizacji istniejącej już ściany szkieletowej. Dawniej do ocieplania tego typu konstrukcji wykorzystywano trociny, które nie dość, że nie zapewniały zbyt wysokich parametrów termicznych, to stwarzały wręcz dodatkowe ryzyko pożarowe. Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych ekspertów >>

Do termomodernizacji drewnianej ściany szkieletowej można podejść na dwa sposoby.

"Jeżeli stara okładzina elewacyjna znajduje się w dobrym stanie, dodatkową izolację zwykle wykonuje się po wewnętrznej stronie ściany. Docieplenie może jednak towarzyszyć szerszej renowacji elewacji. Wymieniając starą izolację na nową, bardziej efektywną oraz dokładając dodatkową warstwę materiału od zewnętrznej strony, zmaksymalizujemy efektywność energetyczną ściany przy minimalnym przyroście jej grubości" - wyjaśnia Adam Buszko.

Kluczem do dobrego docieplenia będzie znajomość starych struktur ściennych. Przed rozpoczęciem właściwych prac powinniśmy więc m.in. ustalić, czy ściany wyposażono w warstwę paroizolacji, a jeśli tak, to w jakim jest ona stanie i czy wciąż pozostaje należycie przymocowana do konstrukcji. Pamiętajmy, że paroizolacja może znajdować się maksymalnie w jednej trzeciej grubości ściany.

Montaż izolacji od strony wewnętrznej

Rozważmy nieco mniej standardową metodę termomodernizacji ściany szkieletowej, a więc montaż dodatkowej warstwy izolacji od strony wewnętrznej. Na początek należy usunąć wszystkie listy i profile wokół elementów stolarki, a następnie wykonać nowy szkielet pod izolację z wełny. Do ściany, podłogi i sufitu mocujemy drewniane łaty, a pionowe żebra układamy w odstępach co 60 cm.

PAROC - ocieplenie ściany szkieletowej

Jeśli okna i drzwi w gotowej konstrukcji mają się otwierać szerzej, niż w kącie prostym, łaty rozmieszczamy nieco dalej od ram okiennych i ościeżnic. Spoiny wokół otworów na stolarkę oraz łączenia ścian z sufitem doszczelniamy, wykorzystując odpowiednie taśmy narożnikowe. Narożniki ścian za pionowymi łatami ocieplamy dociętymi paskami wełny.

"Płyty PAROC UNS 37z montujemy na ścianach w sposób analogiczny, jak od zewnątrz – docinając z zachowaniem naddatku 1-2 cm. Jeżeli poprzednia warstwa izolacji została usunięta, należy wykonać nową. W tym celu pozostawiamy co najmniej 200 mm naddatku na «zakładkę» połączeń i uszczelniamy te połączenia za pomocą taśmy" - podsumowuje doradca z firmy Paroc.


Paroc Polska
ul. Gnieźnieńska 4
62-240 Trzemeszno

Telefon: 61 468 21 90
Fax: 61 468 23 04


www.paroc.pl

PAROC

[paroc, ocieplenie, ocieplenie ścian, ściany szkieletowe, fasady wentylowane, PAROC UNS, Płyty PAROC UNS 37z]

Komentarze

(2)
Krzysiek | 20.05.2018, 02:32
Jak wysoko ocieplamy ścianę kolankową od zewnątrz. Czy do samego dachu po między krokwiami.?
Adam Buszko, ekspert Paroc Polska | 23.05.2018, 14:49
Panie Krzysztofie, służę radą. Korzystnym rozwiązaniem jest poprowadzenie ocieplenia po stropie i zewnętrznej stronie ścianki kolankowej, które z jednej strony powinno łączyć się z termoizolacją w szczelinie fasady, a z drugiej – z konstrukcją więźby dachu. Powstająca w rezultacie nieocieplona przestrzeń powietrzna nie tylko chroni poddasze przed ucieczką ciepła zimą i przegrzewaniem w sezonie letnim, ale ułatwia też wentylację ocieplonych połaci dachu. Izolację łączymy w sposób ciągły z ociepleniem ścian oraz stropem nad poddaszem. Bardzo ważne jest zachowanie ciągłości termoizolacji i wentylacji pomiędzy wylotem szczeliny fasady, a połacią dachową. Zwracajmy zatem dużą uwagęna wszelkie narożniki i załamania dachu, a także na połączenia konstrukcji pionowych ze skosami połaciowymi. Zarówno do ocieplenia konstrukcji dachowej, jak i ścianek kolankowych wykorzystać możemy elastyczne, niepalne, stabilne mechanicznie płyty ogólnobudowlane z wełny kamiennej PAROC UNS 34 lub 37z.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.