Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wymagania dla konstrukcji z betonu w obiektach specjalnych

Wymagania szczegółowe dla konstrukcji z betonu w obiektach energetyki jądrowej
Poznaj wymagania dla konstrukcji z betonu w obiektach specjalnych
Poznaj wymagania dla konstrukcji z betonu w obiektach specjalnych
www.pixabay.com
Ciąg dalszy artykułu...

Z pozostałych norm, w których przeważają zagadnienia związane z betonem, szczególnie przydatne mogą okazać się standardy związane z oceną wytrzymałości betonu na ściskanie (PN-EN 13791) wraz z metodami pozyskiwania próbek i dokonywania analizy trwałości konstrukcji poprzez, np. wykonanie odwiertów rdzeniowych (PN-EN 12504-1) czy zastosowanie metody pull-out (PN-EN 1504-3). W przypadku elektrowni jądrowych niewskazane jest pobieranie próbek z elementów osłonowych konstrukcji z betonu.

Zaleca się stosowanie metod nieniszczących do analizy stanu konstrukcji, takich jak badanie młotkiem Schmidta - metoda sklerometryczna (PN-EN 12504) czy wykorzystanie metody ultradźwiękowej (PN-EN 1504-4). Przytoczone normy z pakietu PN‑EN 1504 stanowią część obszernego zestawu norm dotyczących wyrobów i systemów do ochrony i naprawy konstrukcji betonowych. Część z nich stanowi podstawę do specyfikacji rozwiązań projektowych, technologicznych ochrony oraz naprawy konstrukcji wraz z zaleceniami dla producentów wyrobów w zakresie oceny zgodności. Biorąc pod uwagę przewidywany czas eksploatacji elektrowni jądrowych wynoszący nawet 60 lat, konieczność poznania metod oceny trwałości oraz naprawy elementów z betonu jest niezaprzeczalna.

Wymagania szczegółowe dla konstrukcji z betonu w obiektach energetyki jądrowej

Na świecie w 30 krajach działa 449 elektrowni jądrowych, a około 60 jest w trakcie budowy. Energia elektryczna pozyskiwana z reaktorów jądrowych w 2014 r. stanowiła prawie 11% światowej produkcji. Kraje, takie jak Francja, Niemcy, Japonia, Stany Zjednoczone czy Kanada, które posiadają znaczny udział produkcji energii elektrycznej z elektrowni jądrowych we własnej gospodarce energetycznej, stworzyły standardy oraz wytyczne do budowy i eksploatacji obiektów jądrowych (TABELA).

TABELA Przykładowe zestawienie norm i wytycznych dla konstrukcji z betonu w obiektach jądrowych na świecie
We Francji podstawowe wytyczne do budowy elektrowni jądrowych zawarto w technicznych kodach robót budowlanych RCC-CW. Dokument ten składa się z czterech części i opiera się na normach europejskich oraz francuskich szczególnych przepisach bezpieczeństwa dotyczących budynków. Zawiera on ogólne postanowienia dotyczące normy, wytyczne do projektowania konstrukcji, szczegółowe wymagania do wznoszenia obiektów z betonu oraz główne zasady dotyczące badań oraz monitoringu.

Przeczytaj też: Mostowe, polimeroasfaltowe papy zgrzewalne w świetle normy

W Niemczech projektowanie i budowa elementów konstrukcyjnych elektrowni atomowych opiera się na specyfikacji Komisji ds. standardów bezpieczeństwa jądrowego - KTA (Kerntechnischer Ausschuss) oraz normach Niemieckiego Instytutu Normalizacji - DIN (Deutsches Institut für Normung). Normy KTA-GS-78 oraz KTA 2201.3 koncentruje się na wymaganiach specyficznych dla elektrowni jądrowych dla betonu wzmocnionego, wstępnie sprężonego oraz konstrukcji stalowych w zgodzie z zaleceniami do projektowania stosowanymi w częściowej koncepcji bezpieczeństwa oraz minimalizującymi skutki trzęsienia ziemi.

W dokumentach DIN zaś określono m.in. parametry dla kruszywa i cementu w mieszankach betonowych przeznaczonych do elementów osłonowych przed promieniowaniem neutronowym oraz gamma (DIN 25413), wymagania konstrukcyjne dla żelbetowych i sprężonych obudów bezpieczeństwa (DIN 25459) oraz koncepcje projektowe konstrukcji betonowych, wzmocnionych i prefabrykowanych w obiektach elektrowni jądrowych (DIN 25449).

Stany Zjednoczone, jako największy producent energii elektrycznej z elektrowni jądrowych, stworzyły rozbudowany pakiet norm i standardów do projektowania i wznoszenia obiektów jądrowych. Dokumenty te przygotowuje grupa organizacji, w tym:

  • Electric Power Research Institute (EPRI),
  • American Concrete Institute (ACI),
  • American Society of Mechanical Engineers (ASME),
  • American National Standards Institute (ANSI),
  • American Nuclear Society (ANS),
  • American Society for Testing and Materials (ASTM International).

Do projektowania i wykonywania konstrukcji betonowych oraz żelbetowych w obiektach energetyki jądrowej służą przede wszystkim normy ACI 301-16 oraz ACI 349-13 wspomagane innymi dokumentami zawartymi w "Manual of Concrete Practice" (MCP), wytycznymi ASTM standards oraz normami technicznymi ANSI obejmującymi analizę, projektowanie oraz opis możliwych do wykorzystania materiałów w konstrukcjach osłonowych z betonu (ANSI/ANS-6.4-2006, ANSI/ANS-6.4.2-2006).

Podstawową normą kanadyjską stosowaną przy projektowaniu i budowie elektrowni jądrowych jest RD-337 "Design of New Nuclear Power Plants". Uzupełnienie tego dokumentu stanowią wytyczne CSA związane z konstrukcjami betonowymi oraz betonowymi obudowami bezpieczeństwa dla elektrowni jądrowych, w szczególności elektrowni z ciężkowodnym reaktorem jądrowym, tzw. CANDU (Canadian Deuterium Uranium).

Dla tego typu reaktorów Candu Owners Group (COG) wraz z University Network of Excellence in Nuclear Engineering (UNENE) stworzyło podręcznik "The Essential CANDU", opisujący w sposób szczegółowy nie tylko zagadnienia nauki jądrowej, ale również inżynierii, biorąc za wzorzec reaktory CANDU.

Ostatnią grupę stanowią normy japońskie opierające się na wytycznych opracowanych przez Japoński Instytut Architektury (AIJ) oraz Japońskie Stowarzyszenie Inżynierów Mechaników (JSME). Po awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie w 2011 r., poza normami projektowymi i konstrukcyjnymi w zakresie obiektów inżynieryjnych betonowych i żelbetowych w elektrowniach jądrowych, wprowadzono wytyczne poprawiające standardy bezpieczeństwa podczas ich budowy oraz eksploatacji.

Istotne jest, aby powstający obiekt budowlany, jakim jest elektrownia jądrowa, był przede wszystkim bezpieczny, ale także, by jego budowa przebiegła sprawnie i bez opóźnień. Normy i wytyczne, które zostaną przyjęte do wzniesienia tego obiektu budowlanego, powinny być sprawdzone w praktyce. Możliwe jest wykorzystanie wzorów i standardów z innych krajów (np. Wielka Brytania bazuje na normach amerykańskich i francuskich), ale powinny one być zgodne z lokalnymi warunkami technicznymi.

Niniejszy artykuł powstał w oparciu o opracowanie: „Wytyczne wspomagające działania przedsiębiorstw krajowych w budowie elektrowni jądrowych. Konstrukcje z betonu w obiektach energetyki jądrowej”, które zespół z Politechniki Warszawskiej zrealizował na zlecenie Ministerstwa Energii, dotyczącego przygotowania polskiego przemysłu do kooperacji z energetyką jądrową.

Literatura

1. T. Piotrowski, A. Garbacz, P. Prochoń, „Konstrukcje z betonu w obiektach energetyki jądrowej”, Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, 2017.

    DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »


[Słowa kluczowe: beton, mieszkanka betonowa, materiały budowlane, konstrukcje z betonu, konstrukcje betonowe, energetyka jądrowa, elektrownia jądrowa, obiekty inżynieryjne, obiekt budowlany]

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

mgr inż. Piotr Prochoń
mgr inż. Piotr Prochoń
Piotr Prochoń ukończył budownictwo na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Pracuje w Zakładzie Inżynierii Materiałów Budowlanych Wydział Inżynierii Lądowej PW jako asystent. Za... więcej »
dr inż. Tomasz Piotrowski
dr inż. Tomasz Piotrowski
Tomasz Piotrowski ukończył budownictwo na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Pracuje w Zakładzie Inżynierii Materiałów Budowlanych Wydział Inżynierii Lądowej PW jako adiunkt. ... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.