Zjawisko promieniowania cieplnego występuje na powierzchni przegród zewnętrznych i decyduje o wielkości oporu przejmowania ciepła. Wpływa także na intensywność wymiany ciepła w przestrzeniach powietrznych (szczelinach/pustkach powietrznych) znajdujących się we wnętrzu przegród budowlanych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, kiedy powierzchnie pustki wyłożone są materiałami o niskiej emisyjności (absorpcyjności) promieniowania cieplnego i wysokiej refleksyjności, jakimi są m.in. folie aluminiowe.
Wykorzystanie folii aluminiowej do poprawy izolacyjności cieplnej konstrukcji było rozwiązaniem znanym już w pierwszej połowie XX w. Można je znaleźć m.in. w opisie patentowym z 1929 r. [1].
Czytaj też: Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych >>>
Od szeregu lat w budownictwie wdrażane są różnego rodzaju komponenty, w których mają zastosowanie folie refleksyjne, m.in. w foliach pęcherzykowych (bąbelkowych), czasami w układzie kilku warstw, z powierzchniami wykończonymi folią aluminiową.
Odblaskowa powłoka wykonana z folii aluminiowej umieszczana jest również na warstwie izolacji termicznej i stosowana jest w różnych dziedzinach, w tym w branży budowlanej.
Niski współczynnik emisji folii aluminiowej zastosowanej w warstwie powietrznej konstrukcji budynku zwiększa jej właściwości termiczne i techniczne. Jednak do chwili obecnej ta właściwość materiałów i konstrukcji w obliczeniach praktycznych nie zawsze jest właściwie uwzględniana.
Obecnie na rynku dostępna jest bardzo bogata oferta różnorodnych rozwiązań w postaci mat i materiałów izolacyjnych z powłokami refleksyjnymi, przeznaczonych zarówno do przegród zewnętrznych pionowych, jak i poziomych.
Literatura
1. E.
Schmidt, E. Dyckerhoff, "Sposób izolowania cieplnego”, opis patentowy nr 9848,
Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej, 6 maja 1929 r.
2. R.
Wójcik, "Badania nad zastosowaniem materiałów refleksyjnych do dociepleń ścian
od wewnątrz", "IZOLACJE" 11/12/2014.
3. K.
Patoka, "Promieniowanie ciepła a skuteczność odblaskowych materiałów
dachowych", "IZOLACJE" 9/2013.
4. PN-EN
ISO 6946:2008: "Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik
przenikania ciepła. Metoda obliczania".
5. K.F.
Fokin, "Stroitelnaya teplotehnika ograzhdayushchih chastej zdanij",
pod red. Y.A. Tabunshchikova i V.G. Gagarina, Moskva 2006, s.
256.
6. SNiP
23-02-2003 "Teplovaya zashchita zdanij", Moskva 2003.
7. N.P.
Umnyakova, "Vypolnenie trbovanij po energosberezheniyu v sootvetstvij
s SP 50.13330.2012 «SNiP Teplovaya zashchita zdanij»", "Stroitrlnaja
orbita" 2/2013, s. 60-63.
8. N.P.
Umnyakova, "Teplozashchita zamknutyh vozdushnyh prosloek s otrazhatelnoj
teploizolacij", "Zhilushchoe stroitelstvo" 1/2/2014, s. 16-20.
O czym przeczytasz w artykule? | Abstrakt |
---|---|
Wymiana ciepła między powierzchniami pustki powietrznejWspółczynniki przenoszenia ciepła w przestrzeniach powietrznychOpór cieplny zamkniętych niewentylowanych warstw powietrznych |
Folia aluminiowa jest materiałem o właściwościach w znaczący sposób modyfikujących wymianę ciepła przez promieniowanie podczerwone w warstwach powietrza znajdujących się we wnętrzu przegród budowlanych. Z kolei grubość warstw powietrza i różnica temperatury na jej powierzchniach wpływają na wymianę ciepła przez przewodzenie i promieniowanie. Zastosowanie folii aluminiowej w warstwach powietrza przegrody budowlanej poprawia jej izolacyjność cieplną. Jednak to, jaka jest ostatecznie efektywność takiego rozwiązania i jak przekłada się ono na wartość oporu cieplnego danej konstrukcji, niejednokrotnie nie jest określane i przyjmowane poprawnie. W artykule przeanalizowano wytyczne i zasady określania izolacyjności cieplnej niewentylowanych warstw powietrza. Porównano zapisy dwóch norm z wytycznymi do określania parametrów warstw powietrza. Zwrócono uwagę i oceniono wpływ różnych czynników na wymianę ciepła i izolacyjność warstw powietrza z powłokami refleksyjnymi.Effect of reflective coating on the thermal insulation capacity of no-ventilation layers of airAluminum foil is a material with properties that significantly modify the heat exchange properties through infrared radiation in the air layers inside of building envelopes. In turn, the thickness of air layers and the temperature difference on their surfaces affect the heat exchange through conduction and radiation. The use of aluminum foil in the air layers of a building partition improves its thermal insulation properties. However, the ultimate effectiveness of this type of solution solution and how it translates into the value of thermal resistance of a given structure is often determined and applied incorrectly. This article reviews the guidelines and principles for determining the thermal insulation properties of non-ventilated air layers. There is a comparison of two standards with the guidelines for determining air layer parameters. Attention was drawn to the influence of various factors on the heat exchange and the insulation of air layers with reflective coatings. |
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj » |
Prenumerata + dostęp do treści on-line w promocyjnej cenie. ► ZAMÓW
Prenumerata + dostęp do treści on-line w promocyjnej cenie. ► ZAMÓW
renumerata + dostęp do treści on-line w promocyjnej cenie. ► ZAMÓW
dla studentów: prenumerata + dostęp do treści portalu
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Trzydziestodniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, otrzymasz za darmo dostęp do wszystkich treści elektronicznych serwisu (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia, po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, otrzymasz za darmo dostęp do wszystkich treści elektronicznych serwisu (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia, po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!