Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wpływ powłoki refleksyjnej na izolacyjność cieplną niewentylowanych warstw powietrza

Effect of reflective coating on the thermal insulation capacity of no-ventilation layers of air
Maty termoizolacyjne z powłokami refleksyjnymi
Maty termoizolacyjne z powłokami refleksyjnymi
Archiwum redakcji

Przekazywanie ciepła przy wykorzystaniu fal elektromagnetycznych wymaga transparentności środowiska powietrznego lub innego na przepływ promieniowania o pewnym zakresie długości fal. Wymiana ciepła między ciałami, a właściwie ich powierzchniami, pomimo przejrzystości rozdzielającego je ośrodka, wymaga również odpowiedniego usytuowania ich względem siebie, tak aby promieniowanie mogło docierać do wspomnianych powierzchni. Ponieważ wszystkie obiekty, których temperatura powierzchniowa jest wyższa od zera bezwzględnego, emitują ciepło, musi to być brane pod uwagę również w przypadku określania intensywności wymiany ciepła w przegrodach budowlanych.

Zjawisko promieniowania cieplnego występuje na powierzchni przegród zewnętrznych i decyduje o wielkości oporu przejmowania ciepła. Wpływa także na intensywność wymiany ciepła w przestrzeniach powietrznych (szczelinach/pustkach powietrznych) znajdujących się we wnętrzu przegród budowlanych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, kiedy powierzchnie pustki wyłożone są materiałami o niskiej emisyjności (absorpcyjności) promieniowania cieplnego i wysokiej refleksyjności, jakimi są m.in. folie aluminiowe.

Wykorzystanie folii aluminiowej do poprawy izolacyjności cieplnej konstrukcji było rozwiązaniem znanym już w pierwszej połowie XX w. Można je znaleźć m.in. w opisie patentowym z 1929 r. [1].

Czytaj też: Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych >>>

Od szeregu lat w budownictwie wdrażane są różnego rodzaju komponenty, w których mają zastosowanie folie refleksyjne, m.in. w foliach pęcherzykowych (bąbelkowych), czasami w układzie kilku warstw, z powierzchniami wykończonymi folią aluminiową.

Odblaskowa powłoka wykonana z folii aluminiowej umieszczana jest również na warstwie izolacji termicznej i stosowana jest w różnych dziedzinach, w tym w branży budowlanej.

Niski współczynnik emisji folii aluminiowej zastosowanej w warstwie powietrznej konstrukcji budynku zwiększa jej właściwości termiczne i techniczne. Jednak do chwili obecnej ta właściwość materiałów i konstrukcji w obliczeniach praktycznych nie zawsze jest właściwie uwzględniana.

Obecnie na rynku dostępna jest bardzo bogata oferta różnorodnych rozwiązań w postaci mat i materiałów izolacyjnych z powłokami refleksyjnymi, przeznaczonych zarówno do przegród zewnętrznych pionowych, jak i poziomych.

Literatura

1. E. Schmidt, E. Dyckerhoff, "Sposób izolowania cieplnego”, opis patentowy nr 9848, Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej, 6 maja 1929 r.
2. R. Wójcik, "Badania nad zastosowaniem materiałów refleksyjnych do dociepleń ścian od wewnątrz", "IZOLACJE" 11/12/2014.
3. K. Patoka, "Promieniowanie ciepła a skuteczność odblaskowych materiałów dachowych", "IZOLACJE" 9/2013.
4. PN-EN ISO 6946:2008: "Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania".
5. K.F. Fokin, "Stroitelnaya teplotehnika ograzhdayushchih chastej zdanij", pod red. Y.A. Tabunshchikova i V.G. Gagarina, Moskva 2006, s. 256.
6. SNiP 23-02-2003 "Teplovaya zashchita zdanij", Moskva 2003.
7. N.P. Umnyakova, "Vypolnenie trbovanij po energosberezheniyu v sootvetstvij s SP 50.13330.2012 «SNiP Teplovaya zashchita zdanij»", "Stroitrlnaja orbita" 2/2013, s. 60-63.
8. N.P. Umnyakova, "Teplozashchita zamknutyh vozdushnyh prosloek s otrazhatelnoj teploizolacij", "Zhilushchoe stroitelstvo" 1/2/2014, s. 16-20.

O czym przeczytasz w artykule?Abstrakt

Wymiana ciepła między powierzchniami pustki powietrznej

Współczynniki przenoszenia ciepła w przestrzeniach powietrznych

Opór cieplny zamkniętych niewentylowanych warstw powietrznych

Folia aluminiowa jest materiałem o właściwościach w znaczący sposób modyfikujących wymianę ciepła przez promieniowanie podczerwone w warstwach powietrza znajdujących się we wnętrzu przegród budowlanych. Z kolei grubość warstw powietrza i różnica temperatury na jej powierzchniach wpływają na wymianę ciepła przez przewodzenie i promieniowanie. Zastosowanie folii aluminiowej w warstwach powietrza przegrody budowlanej poprawia jej izolacyjność cieplną. Jednak to, jaka jest ostatecznie efektywność takiego rozwiązania i jak przekłada się ono na wartość oporu cieplnego danej konstrukcji, niejednokrotnie nie jest określane i przyjmowane poprawnie. W artykule przeanalizowano wytyczne i zasady określania izolacyjności cieplnej niewentylowanych warstw powietrza. Porównano zapisy dwóch norm z wytycznymi do określania parametrów warstw powietrza. Zwrócono uwagę i oceniono wpływ różnych czynników na wymianę ciepła i izolacyjność warstw powietrza z powłokami refleksyjnymi.

Effect of reflective coating on  the thermal insulation capacity of no-ventilation layers of air

Aluminum foil is a material with properties that significantly modify the  heat exchange properties through infrared radiation in the air layers inside of building envelopes. In turn, the thickness of air layers and the temperature difference on their surfaces affect the heat exchange through conduction and radiation. The use of aluminum foil in the air layers of a building partition improves its thermal insulation properties. However, the ultimate effectiveness of this type of solution solution and how it translates into the value of thermal resistance of a given structure is often determined and applied incorrectly. This article reviews the guidelines and principles for determining the thermal insulation properties of non-ventilated air layers. There is a comparison of two standards with the guidelines for determining air layer parameters. Attention was drawn to the influence of various factors on the heat exchange and the insulation of air layers with reflective coatings.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (20 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 224,00 zł
Prenumerata + dostęp do treści on-line w promocyjnej cenie. ► ZAMÓW
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (10 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 124,00 zł
Prenumerata + dostęp do treści on-line w promocyjnej cenie. ► ZAMÓW
Pakiet: półroczna prenumerata papierowa (5 numerów) + półroczny dostęp do wszystkich treści portalu - 75,00 zł
renumerata + dostęp do treści on-line w promocyjnej cenie. ► ZAMÓW
Prenumerata edukacyjna - wersja papierowa + NOWOŚĆ: roczny dostęp do portalu - 75,00 zł
dla studentów: prenumerata + dostęp do treści portalu
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 168,00 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 93,00 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 18,00 zł
Trzydziestodniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Bezpłatny roczny dostęp dla prenumeratorów - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, otrzymasz za darmo dostęp do wszystkich treści elektronicznych serwisu (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia, po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Bezpłatny dwuletni dostęp dla prenumeratorów - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, otrzymasz za darmo dostęp do wszystkich treści elektronicznych serwisu (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia, po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Regulamin korzystania z portalu Izolacje.com.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

dr inż. Adam Ujma
dr inż. Adam Ujma
Autor pracuje jako adiunkt Politechniki Częstochowskiej na Wydziale Budownictwa w Katedrze Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli. Zawodowo zajmuje się problematyką fizyki budowli, budownictwa energoosz... więcej »
dr inż. Nina Umnyakova
dr inż. Nina Umnyakova
Nina Umnyakova (Нина Умнякова) - absolwentka Wydziału Budownictwa Przemysłowego i Użyteczności Publicznej Moskiewskiego Instytutu Inżynieryjno-Budowlanego. Była docentem na Katedrze Tech... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.