Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Technologia RENO - izolacje przeciwwilgociowe

Ochrona przed korozją i rozwojem pleśni
Akma Polska  |  17.01.2018  |  1
Realizacje
Realizacje
Akma Polska

Wiemy, że elementy budowli ulegają korozji ze względu na reakcję czynników zewnętrznych aktywnych termodynamicznie ze związkami niestabilnymi termodynamicznie znajdującymi się na powierzchni konstrukcji, oraz, że następuje  przenikanie ich do zbrojenia. Zbrojenie także koroduje, przez co następuje stopniowe „rozsadzanie” struktury wewnętrznej konstrukcji.
RENO reaguje czynnie ze związkami niestabilnymi termodynamicznie znajdującymi się na powierzchni konstrukcji betonowych lub murowanych, tworząc nowe struktury stabilne termodynamicznie - zatrzymuje korozję i erozję murów, betonów i zawartego w nich zbrojenia i tworzy środowisko nieprzyjazne dla rozwoju grzyba oraz pleśni.

RENO to materiał nieorganiczny (zgodny ze środowiskiem naturalnym, bez domieszek polimerowych) na bazie cementu portlandzkiego oraz wypełniaczy mineralnych o działaniu kapilarnym, zapewniający wodoszczelność betonu, zapraw cementowo-piaskowych i innych materiałów porowatych (np. betonu, starej cegły). Dowiedz się więcej o technologii RENO >>

Zastosowanie i działanie RENO:

  • odtwarza właściwości wytrzymałościowe betonu, uszlachetnia beton zwiększając jego odporność na pęknięcia,
  • wnika w głąb struktury betonu zatrzymując procesy korozji, zajmuje (wypełnia) zwolnione przestrzenie wewnątrz betonu, a następnie twardnieje w jednorodny monolit.
  • uodparnia na działanie agresywnych związków chemicznych w procesie oddziaływania środowiska na konstrukcję poprzez pomniejszenie średnic porów tworzących molekularne sito, które nie przepuszcza dużych cząsteczek, takich jak woda pod ciśnieniem, deszczówka, kwasy organiczne, alkaloidy i tłuszcze.
  • stosowany jest jako zaprawa wodoszczelna, uszczelniająca, ochronno-naprawcza lub jako dodatek do mieszanek betonowych (zależy do rodzaju komponentu).
  • warstwa RENO użyta na starym lub nowym betonie dociera w głąb wilgotnych struktur, co czyni beton o 100% odporniejszym na działanie wody, wody morskiej, olejów, kwasów i innych chemikaliów, jest idealna do napraw starej skorodowanej betonowej struktury budynków, mostów, tuneli itd.
  • w rezultacie zachodzących reakcji chemicznych powstają trudno rozpuszczalne, nowe elementy, które wypełniają kapilary, pory i mikroszczeliny, wiążąc przy tym wolne wapnie zawarte w betonach w nierozpuszczalne ciała stałe (żele).

Fotografie wykonane przy pomocy rastrowego mikroskopu elektronowego

   Fot.1.Przed zastosowaniem technologii   Fot.2. Po zastosowaniu technologii  Fot.3 Po zastosowaniu technologii
Fot.1.Przed zastosowaniem technologii                          Fot.2. i Fot.3 Po zastosowaniu technologii

Metoda wykonania izolacji poziomej (iniekcji) i pionowej z użyciem materiałów RENO pozwala na wytworzenie przepony przeciwwilgociowej w murach zawilgoconych na skutek podciągania wody z gruntu czy jej przenikania przez fundament. Jest to metoda zabezpieczenia murów, a w konsekwencji ich osuszenia, oparta jest na oryginalnej technologii, polegającej na wykorzystaniu właściwości zawilgoconego i zasolonego muru. Skonsultuj się ze spacjalistami firmy AKMA Polska >>

Technologia ta nie wymaga wstępnego osuszania zabezpieczanych przegród, a wręcz przeciwnie - oparta jest na wykorzystaniu zawilgocenia kapilarnego, jako drogi do penetracji, a następnie krystalizacji uszczelniającej pory i kapilary materiału budowlanego.

Zjawisko to w szczególności dotyczy materiałów porowatych, jak np. beton czy cegły. Uszczelniające działanie środka polega na tym, iż jeden ze składników mieszaniny - aktywator krzemianowy - penetruje w głąb muru metodą dyfuzji, a następnie jony wapniowe, pochodzące ze specyficznej dysocjacji portlantydu (minerału będącego składnikiem cementu portlandzkiego), powodują wytrącenie w kapilarach nierozpuszczalnego w wodzie związku identycznego w swojej charakterystyce z polikrzemianem wapiennym.

Charakterystyczne dla wytrąconych związków chemicznych jest to, że ich wytrącane związki nie blokują penetracji w głębszych partiach otworu czy ściany, tak jak się to dzieje podczas stosowania mieszaniny szkła wodnego z innymi dodatkami typu chlorku wapnia, gdzie promień penetracji, czyli blokady przeciwwilgociowej jest bardzo mały i z praktycznego punktu widzenia bez znaczenia.

Stosowanie systemu RENO daje efekt ciągłej penetracji zawilgoconej i zasolonej przegrody do miejsca zaniku zawilgocenia i zasolenia. Takie rozwiązanie gwarantuje wytworzenie skutecznej i trwałej przegrody przeciwwilgociowej.

Od technologii RENO można oczekiwać długoletniej trwałości, jako izolacji poziomej i pionowej wytworzonej w zawilgoconych murach obiektów budowlanych.

AKMA Polska  AKMA POLSKA
ul. Legionów 97
91 - 072 Łódź
tel. +48 42 307 00 73
tel. kom.+48 535 050 073

Komentarze

(1)
Kowal | 14.05.2018, 14:05
Co ciekawe zapobiega stopniowemu niszczeniu, a to bardzo istotne.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
4/2018

Aktualny numer:

Izolacje 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Wymagania dla betonu w konstrukcjach sztywnych
  • - Impregnaty w pracach naprawczo-remontowych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.