Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Ogrzewanie gazowe - czy to się opłaca?

EcoComfort  |  05.12.2017  |  2
EcoComfort

Zima zbliża się wielkimi krokami, a sezon grzewczy panuje już od jakiegoś czasu, dlatego to doskonała okazja, by poruszyć temat ogrzewania gazowego i jego kosztów. Z każdym rokiem rośnie liczba osób wybierających ten sposób ogrzewania, ponieważ okazuje się on być najbardziej praktycznym rozwiązaniem.

Panujące w naszym kraju warunki klimatyczne nie pozwalają na całkowite wyeliminowanie ogrzewania. Mieszkańcy bloków nie mają zazwyczaj wpływu na rodzaj ogrzewania - narzuca im go spółdzielnia. W kamienicach często można jeszcze natknąć się na piece kaflowe czy ogrzewanie gazowe. Nowsze budownictwo to przede wszystkim ogrzewanie centralne, opłacane ryczałtowo.

Wybór mają jedynie właściciele domów jednorodzinnych. Jeszcze na etapie ich projektowania powinni wybrać rodzaj ogrzewania. Wielu z nich decyduje się na węgiel, ponieważ jest najtańszym rozwiązaniem, jednak nie najwygodniejszym - wymaga regularnych wizyt w kotłowni.

Szacuje się, że koszty związane z ogrzewaniem domu jednorodzinnego mogą wynosić nawet 80% całkowitych kosztów eksploatacji budynku. Dlatego nic dziwnego, że właściciele chcą możliwie najbardziej ograniczyć koszty ogrzewania i wybierają najtańszy sposób na uzyskanie pożądanej temperatury w pomieszczeniach.

W naszym kraju wiele osób wybiera ogrzewanie węglem, ponieważ jest to jeden z najtańszych sposobów, przy wykorzystaniu stosunkowo niedrogiego urządzenia. Problemem staje się jednak regularne zanieczyszczanie w ten sposób powietrza. Jak na środowisko może wpłynąć jeden piec? Nieznacznie. Jednak szacuje się, że w Polsce takich kotłów jest nawet kilka milionów, co daje ponad 100 000 ton pyłów rocznie.

Zanieczyszczenie powietrza nie jest takie samo w całym kraju, jednak w miejscowościach, w których wielu mieszkańców ogrzewa domy za pomocą węgla, liczba szkodliwych substancji przez niemal cały okres grzewczy znacznie przekracza dopuszczalne normy. Można tego uniknąć - wystarczy wymienić piec na gazowy.

Ogrzewanie gazowe a zapotrzebowanie budynku na energię cieplną

Na ogólne koszty ogrzewania domu wpływa kilka czynników, m.in.: wielkość budynku, rodzaj ocieplenia budynku i moc kotła. Stare, nieocieplone domy będą wymagały znacznie większej ilości energii cieplnej niż nowe, dobrze ocieplone budynki. Jednak nic nie jest przesądzone. Zapotrzebowanie na energię cieplną można zmniejszyć za pomocą dobrej jakości okien i ocieplenia budynku (jeśli te czynności nie zostały jeszcze wykonane w starym budownictwie).

Najmniej energii cieplnej wymagają nowoczesne domy energooszczędne. Inwestorzy coraz częściej decydują się na domy pasywne, które charakteryzują się nawet dziesięciokrotnie mniejszym zapotrzebowaniem na energię cieplną w porównaniu do starych, nieocieplonych budynków.

Na zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną w energooszczędnych i pasywnych domach wpływa również zastosowanie systemu rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (więcej na temat rekuperacji przeczytasz tutaj). Wywiewane powietrze w specjalnie skonstruowanych kanałach, nagrzewa powietrze nawiewane do środka budynku, dzięki czemu komfort cieplny mieszkańców zostaje zachowany przy minimalnych kosztach ogrzewania. Zużyte powietrze nie miesza się z powietrzem świeżym, co sprawia, że użytkownicy mogą cieszyć się czystym, przefiltrowanym powietrzem w domu bez konieczności otwierania okien.

EcoComfort

Czy ogrzewanie gazem jest ekonomiczne?

Właścicielom budynku najmniej daje się we znaki finansowo ogrzewanie drewnem i węglem. Gaz w porównaniu do tych dwóch paliw stałych jest stosunkowo drogi. Wiąże się też z pewnym ograniczeniem.

Przyłączenie do budynku gazu ziemnego wymaga podpisania umowy z dystrybutorem. Niestety, często spółki nie chcą przyłączać do sieci gazowej budynków, znajdujących się zbyt daleko od już istniejącej infrastruktury. Jest to dla nich nieopłacalna inwestycja. Jak się okazuje, takich sytuacji w naszym kraju jest wiele.

Obecnie cena gazu ziemnego osiąga poziom nawet powyżej 2 zł/m3, w zależności od dostawcy.

Warto rozważyć tę formę ogrzewania również ze względu na środowisko. Spaliny z pieców gazowych nie emitują niebezpiecznych dla zdrowia pyłów. Ponadto jest to tańsze rozwiązanie w porównaniu do ogrzewania elektrycznego, olejem opałowym czy ciekłym propanem.

W porównaniu do kolektorów słonecznych czy pomp ciepła, kotły gazowe są tańsze w początkowej inwestycji i zdecydowanie szybciej ich zakup zwraca się inwestorowi w postaci bieżących oszczędności na eksploatacji.

Typy kotłów do ogrzewania gazowego

Nowoczesne kotły gazowe są dużo droższe niż ich tradycyjne odpowiedniki. Pamiętajmy jednak, że typ kotła ma wpływ na wydajność ogrzewania, a co za tym idzie - zmniejszenie ogólnych kosztów ogrzewania budynku. Wyższa cena kotła na etapie jego zakupu zwróci się inwestorowi w przeciągu kilku lat w postaci regularnych oszczędności na ogrzewaniu.

Możemy wyróżnić trzy typu kotłów:

Pulsacyjny - jest najnowocześniejszy. Spalanie gazu odbywa się systemem pulsacyjnym. Kocioł nie posiada zwykłych palników. Pulsacja obniża koszty spalania. Jest to najdroższy rodzaj pieca, jego koszt oscyluje w granicach 14 000 zł. Wytworzenie 1kWh to koszt około 0,26 zł.

Kondensacyjny - odzyskuje ciepło ze spalin gazowych. Łączy w sobie stosunkowo niskie koszty zakupu i wydajność. Koszt wytworzenia 1kWh wynosi około 0,39 zł.

Tradycyjny - to najpopularniejszy i zarazem najtańszy typ kotła, który można dodatkowo podzielić według rodzaju komory spalania na zamkniętą i otwartą. Koszt wytworzenia 1kWh jest najdroższy w porównaniu do poprzednich kotłów, wynosi około 0,44 zł.

A jak dobrać moc kotła gazowego do zapotrzebowania cieplnego budynku? Najbardziej rzetelnych informacji udzieli inwestorowi specjalista, który ustali projektowe obciążenie cieplne budynku. Jest to maksymalne zapotrzebowanie na ciepło w domu, gdy na zewnątrz panuje możliwie najniższa temperatura. Sugerowanie się mocą nominalną kotła węglowego, z którego mieszkańcy do tej pory korzystali, nie da wiarygodnej odpowiedzi - przez specyfikację obu pieców wartości te mogą się różnić.

Zalety ogrzewania gazowego

Ogrzewanie gazowe, podobnie jak każde inne rozwiązanie, ma swoje plusy i minusy. Przedstawmy zatem największe zalety ogrzewania gazowego:

Wygoda

W porównaniu do innych sposobów ogrzewania, gazowe jest najwygodniejsze. Nie wymaga częstych wizyt w kotłowni, ponieważ jest bezobsługowe. Kotły mogą służyć również do ogrzewania wody użytkowej. Do jej podgrzewania nie trzeba montować dodatkowego urządzenia. Ogrzewanie gazowe wymaga jedynie raz w roku kompleksowego przeglądu kotła.

Czystość

Kotły gazowe są bardzo czystymi piecami w porównaniu do kotłów na węgiel czy drewno. Nie wytwarzają brudzącego pyłu, okolice pieca są czyste, nie trzeba przechowywać w domu brudzących materiałów opałowych (niekiedy bardzo trudno zachować czystość podczas palenia węglem czy drewnem).

Miejsce

W przypadku kotłów kondensacyjnych o maksymalnej mocy 30kW, inwestor nie ma obowiązku umieszczania go w kotłowni. Jest to doskonałe rozwiązanie dla niewielkich domów, w których trudno wygospodarować dodatkowe miejsce. Kocioł można z powodzeniem zamontować w przedpokoju, piwnicy czy nawet łazience. Decydując się na ogrzewanie gazowe, inwestor nie potrzebuje dodatkowego miejsca na składowanie opału, co z kolei jest obowiązkiem w przypadku posiadania kotła na węgiel i drewno.

Oszczędność

Nowoczesne kotły nie należą do najtańszych, jednak ich wysoka sprawność pozwala uzyskać z jednej porcji paliwa zdecydowanie więcej ciepła w porównaniu do tradycyjnych kotłów gazowych. Zastosowanie urządzeń kondensacyjnych przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Wady ogrzewania gazowego

Do najczęściej wymienianych wad dotyczących ogrzewania gazowego można zaliczyć:

Koszty

Koszty zakupy pieca i wykonania przyłącza nie należą do najniższych. Same kwoty związane z eksploatacją gazu zależą od dystrybutora, jednak będą one wyższe niż w przypadku paliw stałych czy pompy ciepła. Najmniej atrakcyjne okazuje się ogrzewanie płynnym gazem. Jest ono opłacalne jedynie, gdy traktowane jest jako rozwiązanie przejściowe.

Dostępność

W przypadku domów znajdujących się na bocznych drogach, w dużych odległościach od prowadzonej sieci gazowej, wielu dystrybutorów nie decyduje się na doprowadzenie gazu. Zazwyczaj jest to nieopłacalne lub z różnych przyczyn niemożliwe, dlatego inwestorom wybierającym ogrzewanie gazowe pozostaje gaz płynny. Zamontowanie na działce zbiornika wymaga miejsca i zachowania należytych środków bezpieczeństwa, np. odpowiedniej odległości od innych obiektów.

Formalności

Gaz płynny nie wymaga załatwieniu tylu formalności, co przyłączenie do sieci gazowej. Na samym początku inwestor musi złożyć wniosek dotyczący określenia warunków przyłączenia do sieci. Rozpatrzenie go i wydanie wiąże się z około trzytygodniowym oczekiwaniem. Następnie inwestor ma tylko rok na uzyskanie pozwolenia na budowę instalacji i zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej, co również wymaga złożenia wniosku. Oczywiście wszystko to wymaga wykonania projektu i uzgodnienia go w Zespole Uzgodnień Dokumentacji Projektowej, co generuje dodatkowe koszty.

Czy ogrzewanie gazowe wymaga wymiany pieca?

Wielu inwestorów chcąc zaoszczędzić podczas zmiany sposobu ogrzewania, decyduje się na zamontowanie palnika gazowego w starym kotle na węgiel. Sama konstrukcja takich pieców zazwyczaj daje możliwość montażu palnika w bocznej ścianie lub w drzwiczkach. Jednak takiej decyzji nie należy podejmować na własna rękę. Specjalista pomoże określić, czy takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe i pomoże znaleźć odpowiedni palnik. Warto zaznaczyć, że jest to inwestycja oscylująca w granicach 5 tys. zł, czyli wynosi dokładnie tyle, ile kosztuje nowoczesny, kompletny kocioł kondensacyjny.

Nowy piec gazowy będzie znacznie sprawniejszy niż przerabiany kocioł węglowy, a co za tym idzie - zużycie gazu będzie niższe nawet o 40%.

EcoComfort

Ogrzewanie gazowe czy elektryczne?

Ogrzewanie elektryczne jest wygodnym rozwiązaniem, które nie wymaga posiadania kotłowni, pieca czy komina, dzięki czemu nie ma też konieczności przeprowadzania corocznych konserwacji. Kaloryfery działają niezależnie od siebie - ich regulacja staje się dziecinnie prosta.

Ponadto ogrzewanie elektryczne jest bardzo bezpieczne - nie wydobywa się tlenek węgla, nie ma ryzyka wybuchnięcia pożaru.

Ogromnym minusem jest uzależnienie tego rodzaju ogrzewania od dostaw prądu. W niewielkich miejscowościach, gdzie, szczególnie w lasach, przeważają jeszcze drewniane słupy elektryczne, zimą często dochodzi do przerw w dostawie prądu. Taka awaria powoduje natychmiastową przerwę w działaniu ogrzewania elektrycznego - by temu zapobiec, niezbędne jest nabycie agregatu prądotwórczego.

Sama instalacja dotyczy jedynie sterownika i paneli elektrycznych. Za 10 kaloryferów konwektorowych inwestor zapłaci około 3 tys. zł. Ich montaż jest prosty - wystarczy kilka kołków rozporowych i bezpośredni dostęp do gniazdka elektrycznego.

Szacuje się, że koszty eksploatacji ogrzewania elektrycznego są nawet 50% wyższe w porównaniu do kosztów wygenerowanych przez gaz ziemny.

Podsumowanie

Ogrzewanie gazowe jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań. Jest wygodne i stosunkowo niedrogie, ponadto nie zwiększa zanieczyszczenia powietrza.

By ogrzewanie gazowe było opłacalne, budynek powinien być dobrze ocieplony, w przeciwnym razie straty ciepła znacznie podniosą roczne koszty ogrzewania domu.

EcoComfort
ECO Comfort
ul. Drogowców 3
32-400 Myślenice

Tel/fax: 12 274 22 06
Tel. 603 908 700
e-mail:

(ecocomfort,ogrzewanie,ogrzewanie gazowe)

Komentarze

(2)
Adam | 24.04.2018, 13:16

Ja ogrzewam gazem i polecam wszystkim. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, wystarczy tylko ustawić temperaturę i o nic więcej się nie martwię. Już mam 7 lat takie ogrzewanie i polecam.

Rene | 24.10.2018, 19:24
Ja ogrzewam gazem i nie polecam. Jest drogo, drogo i jeszcze raz drogo. Może i wygodnie, ale dla osób, które poprzednio ogrzewały węglem, podwyżka kosztów jest szokująca. Kto spróbował ten wie o co chodzi. Wszystkie szacunki mówiące o tym, że gaz jest tylko 20-30 % droższy od węgla przegrywają z rzeczywistością.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.