Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Renoplast  |  29.01.2020  |  4
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?
Renoplast

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?

Oczywistym jest, że nasz klimat ma duży wpływ na taki stan rzeczy. W okresie zimowym występują cykle zamarzania i rozmrażania, szokowo zmienne temperatury w momencie wystąpienia opadów atmosferycznych na mocno nagrzaną posadzkę tarasu czy balkonu, wysoki poziom wilgotności spowodowany częstymi opadami - te czynniki wywołują destrukcję i powodują niską trwałość balkonów i tarasów.

Czy jednak źródłem problemów jest wyłącznie nasz klimat?

Naturalnie powodów może być więcej. Wśród innych przyczyn można wymienić źle dobraną technologię, zastosowanie nieodpowiednich materiałów, niewłaściwe wykonawstwo czy brak kontroli i prac konserwacyjnych w okresie eksploatacji.

Technologią, która zasługuje na zastosowanie, jest taras z posadzką podniesioną-wentylowaną. Przy tym rozwiązaniu oddziaływania atmosferyczne są zredukowane do zera, gdyż posadzka tarasu czy balkonu nie ma sztywnych połączeń, a izolacja wykonana jest z elastycznych materiałów, takich jak papa bitumiczna czy membrana PVC lub EPDM. 

Posadzkę przy zastosowaniu tej technologii wykonujemy z płyt kamiennych, betonowych lub ceramicznych. Grubość i wytrzymałość płyt powinna być właściwa do tego zastosowania.

Płyty układamy na tzw. podkładkach tarasowych, które zwykle są wykonane z odpowiedniego tworzywa sztucznego. Obecnie na rynku jest duży wybór podkładek tarasowych, niestety niewiele z nich łączy w sobie istotne cechy dla tego zastosowania.

Dobrym przykładem prawidłowo zaprojektowanych i właściwie wykonanych produktów są podkładki tarasowe SMART, produkowane przez firmę Renoplast. Zastosowanie podkładek SMART pozwala na:

 • korektę nierówności podłoża oraz samych płytek,
 • uzyskanie wysokiej wytrzymałości posadzki,
 • ekonomiczne użycie z uwagi na możliwość dzielenia na cztery części,
 • elastyczne podparcie płytek,
 • wysoką trwałość dzięki jakości zastosowanego tworzywa.

Renoplast - podkładki SMART

Hydroizolację wykonujemy na sztywnym podkładzie z rolowych materiałów, takich jak papa bitumiczna, membrana PVC lub EPDM. Mogą być też użyte materiały powłokowe jak zaprawa uszczelniająca (musi być zgoda producenta) lub masa KMB.

Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu. Na rynku dostępne są profile okapowe W30 i W30R produkowane przez firmę Renoplast. Wykończenie krawędzi tarasu profilami W30 lub W30R pozwala na:

 • skuteczne odprowadzenie wody z warstwy izolacji przez otwory główne, a w przypadku ich zanieczyszczenia przez otwory przelewowe;
 • uzyskanie stabilnego oparcia płyt krawędziowych posadzki;
 • uzyskanie pewnego połączenia z materiałami izolacyjnymi;
 • uzyskanie gwarantowanej odporności korozyjnej;
 • prosty i szybki montaż poprzez kompletne rozwiązanie.

Dzięki odpowiedniej budowie profilu izolacja opada poniżej poziomu, na którym jest ułożona, co zapobiega częstemu zjawisku podciekania pod jej krawędź.

Renoplast - izolacja tarasów

Dlaczego to rozwiązanie jest lepsze od pozostałych technologi wykonywania posadzek tarasowych?

Przy posadzkach podniesionych-wentylowanych przede wszystkim nie stosuje się zaprawy klejowej. Nie występują naprężenia, doprowadzające do pęknięć i przerwania szczelności hydroizolacji. Brak sztywnego połączenia warstw oraz użycie materiałów odpornych na występujące w naszym klimacie warunki pogodowe skutkuje bardzo długą żywotnością tak wykonanego tarasu.

Renoplast - izolacja tarasów

Renoplast RENO­PLAST Sp. z o.o.
ul. Fabryczna 14
34-300 Żywiec
tel.: +48 33 863 78 89
tel.: +48 605 336 888
E-​mail:

Komentarze

(2)
FachMat | 19.03.2019, 15:43
Za zły stan balkonów jesteśmy sami odpowiedzialni bo nie jest odpowiednia izolacja użyta. Albo czasami lepiej i jej wcale nie ma
Jan | 13.05.2019, 23:17
A nawet jak była to to się po latach wymienia czy naprawia
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Szron na dachu
 • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.