Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

KEIM iPor - hydroaktywny i niepalny system termoizolacji wewnętrznej

Fot. 1. Szpital im. Korczaka w Łodzi, Teatru im. Jaracza w Olsztynie
Fot. 1. Szpital im. Korczaka w Łodzi, Teatru im. Jaracza w Olsztynie
KEIM

Z punktu widzenia fizyki budowli najlepszym sposobem ocieplenia ścian jest ocieplenie od strony zewnętrznej. Niemniej jednak są przypadki, w których zastosowanie termoizolacji zewnętrznej nie jest możliwe. W takich sytuacjach warto rozważyć ocieplenie ścian systemem KEIM iPor.

Typowym obszarem zastosowań są budynki zabytkowe, które podlegają ochronie prawnej, i których wygląd zewnętrzny powinien zostać zachowany. Czasami problemem może być też ocieplenie od zewnątrz obiektu położonego zbyt blisko sąsiedniego budynku lub posadowionego wręcz na granicy działki, kiedy wykonanie prac i samo ocieplenie ingerują już w przestrzeń sąsiada.

Izolacja termiczna od strony wewnętrznej może być też rozwiązaniem wartym rozważenia w przypadku selektywnego ocieplenia wybranych pomieszczeń, a nie całego budynku. Szczególnie dotyczy to pomieszczeń ogrzewanych okazjonalnie, których ogrzanie powinno nastąpić możliwie jak najszybciej, lecz na krótki okres - np. w kościołach, salach konferencyjnych.

Wodociągi w Kępnie KEIM Wodociągi w Kępnie KEIM
Fot. 2. Wodociągi w Kępnie


Systemy termicznej izolacji wewnętrznej można podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa to od dawna stosowane systemy wykorzystujące paroizolację, które mają (przynajmniej w założeniu) uniemożliwić przenikanie pary wodnej do wnętrza przegrody. Ponieważ skuteczność stosowanych w przeszłości paroizolacji często okazywała się być niewystarczająca (szczególnie w przypadkach prowadzenia instalacji), powstała druga, stosowana od kilkunastu lat grupa systemów otwartych dyfuzyjnie, które gwarantują wysychanie gromadzącej się wilgoci.

Mimo, że jest to grupa stosunkowo młoda, została już opisana w dwóch instrukcjach WTA - międzynarodowego związku zrzeszającego naukowców, architektów i konserwatorów dzieł sztuki, zajmującego się szeroko pojętą ochroną budowli i ochroną zabytków, a w Polsce znanego głównie z certyfikacji tynków renowacyjnych. Systemy otwarte dyfuzyjnie mogą być wykorzystywane do ocieplania wszelkich ścian mineralnych, np. ceglanych, kamiennych czy betonowych. Dowiedz się więcej o systemie termoizolacji wewnętrznej KEIM >>

Fot. 3 Dawna wozownia Pałacu w Małej Wsi
Fot. 3. Dawna wozownia Pałacu w Małej Wsi

Zastosowanie ocieplenia od strony wewnętrznej powinno być poprzedzone wizją lokalną połączoną z oceną stanu istniejących warstw technologicznych, badaniami ich zawilgocenia czy zasolenia i, w razie potrzeby, analizą mykologiczną. Niezbędne jest także wykonanie odpowiednich obliczeń cieplno-wilgotnościowych.

Celem obliczeń jest nie tylko określenie wartości współczynnika przenikania ciepła U przegrody po ociepleniu, ale również sprawdzenie ilości kondensatu powstającego wewnątrz przegrody zimą i określenie czasu jego wysychania latem, przy założonych warunkach klimatycznych wewnątrz i na zewnątrz. Firma KEIM wspomaga projektantów w tym zakresie. System KEIM iPor należy do grupy systemów otwartych dyfuzyjnie. Skorzystaj z doświadczenia specjalistów firmy KEIM >>

Z powodzeniem stosowany jest w Niemczech od kilkunastu lat, a do Polski został wprowadzony wiosną 2010 r., kiedy to jako pierwsze zostały ocieplone pomieszczenia Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej. Od tego czasu system ten wykorzystano już do ocieplenia kolejnych pomieszczeń ww. uczelni oraz pomieszczeń wielu innych obiektów min.: Szpitala im. Korczaka w Łodzi, Teatru im. Jaracza w Olsztynie (Fot. 1.), Wodociągów w Kępnie (Fot. 2.), pałacu w Małej Wsi koło Grójca (Fot. 3.) oraz wielu prywatnych obiektów mieszkalnych i komercyjnych.

Najważniejszym składnikiem systemu KEIM iPor jest mineralna, hydrofilna płyta termoizolacyjna (Fot. 4.). Dzięki swojej porowatej strukturze i bardzo małej gęstości (ok. 100 kg/m3) osiąga wysokie parametry termoizolacyjne. Wartość jej współczynnika przewodzenia ciepła (λ = 0,042 W/m·K) jest zbliżona do wartości zwykłego styropianu czy wełny mineralnej. Bardzo niski współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej (µ = ok. 5) gwarantuje jej doskonały transport, zapewniając przegrodzie wysychanie.

Płyta jest niepalna i posiada klasę A1 zgodnie z DIN 4102. Produkowana jest w poręcznym formacie 58 x 38 cm (który można łatwo przyciąć) i w różnych grubościach - od 5 cm. Warto jednak pamiętać, że nadmierne zwiększanie grubości ocieplenia często nie prowadzi już do wyraźnego zmniejszenia zużycia energii potrzebnej na ogrzanie pomieszczenia.

KEIM
Fot. 4. Płyta termoizolacyjna KEIM iPor

Ciepło tracimy nie tylko przez ściany, ale też przez dach, okna czy wentylację, a w przypadku ocieplenia wewnętrznego - dodatkowo przez nieuchronne mostki termiczne. System KEIM iPor uzupełniają wapienna zaprawa do przyklejania płyt i zatapiania siatki zbrojeniowej, środek gruntujący oraz specjalne, twardsze płyty mineralne do ograniczenia mostków termicznych. System może być stosowany tylko na podłoża mineralne, które muszą być czyste, suche, nośne i równe.

Ewentualne ubytki muszą być uzupełnione zaprawą wapienną lub wapienno-cementową, aby nie było żadnych pustek powietrznych, w których mogłoby powstać skupisko kondensatu. Wszelkie powłoki ograniczające dyfuzję pary wodnej (np. tapety, warstwy farby dyspersyjnej czy olejnej) lub materiały wrażliwe na wilgoć (np. gips czy tapety) muszą być usunięte. Ewentualne instalacje wodne i CO prowadzone w ścianach muszą być przełożone do wnętrza. Na zagruntowane płyty nanosi się dyfuzyjną, wapienną zaprawę klejową KEIM Mycal-Por.

Bardzo istotne jest, aby zaprawa naniesiona była na całą powierzchnię płyty (Fot. 5.). Pozostawienie fragmentu płyty bez kleju może doprowadzić do powstania skupiska kondensatu. Spoiny poziome i pionowe pozostają bez kleju. Przyklejone do ściany płyty ponownie się gruntuje (Fot. 6.) i pokrywa zaprawą KEIM Mycal-Por wraz z zatopioną siatką z włókna szklanego. Powierzchnię wykańcza się dowolnym systemem tynków lub farb KEIM o wysokiej paroprzepuszczalności. Wykonanie ocieplenia od strony wewnętrznej wiąże się z określonymi zaleceniami użytkowymi. Ponieważ płyta termoizolacyjna jest materiałem bardzo porowatym, wieszanie na ścianie elementów wyposażenia wymaga zastosowania specjalnych kołków.

Fot. 5. Nakładanie kleju

Dla elementów lekkich (np. kalendarze, lekkie obrazy) wystarczą krótkie, plastikowe kołki spiralne. Dla elementów cięższych konieczne jest zastosowanie długich kołków nierdzewnych, mocowanych do ściany nośnej. Podobnie wygląda sytuacja z osprzętem elektrycznym (np. gniazdka i wyłączniki). Jeżeli to możliwe, należy unikać montażu puszek elektrycznych w ścianach ocieplonych. Jeśli jednak montaż jest konieczny, należy zastosować specjalne puszki teleskopowe mocowane do ściany nośnej. Ze względu na konieczność wysychania ściany, konieczne jest zadbanie o właściwą wentylację pomieszczenia. Dodatkowo zalecane jest regularne wietrzenie. W przypadku późniejszej renowacji obiektu, wymagane jest stosowanie paroprzepuszczalnych systemów powłokowych od wewnątrz i od zewnątrz. 

KEIM
Fot. 6 Gruntowanie przyklejonych płyt

Choć system KEIM iPor ma swoje ograniczenia w stosowaniu i wymaga określonych warunków użytkowania, to z pewnością jest rozwiązaniem wartym rozważenia w sytuacji braku możliwości ocieplenia budynku od strony zewnętrznej. Ocieplone od kilkunastu lat w Niemczech i od 2010 r. w Polsce obiekty są najlepszym dowodem jego skuteczności.

Literatura:

1. WTA Merkblatt 6-4, Innendämung, Planungsleitfaden (Instrukcja WTA 6-4, Ocieplenia wewnętrzne, Wytyczne projektowe), wyd. 5.2009

2. WTA Merkblatt 8-5, Fachwerkinstandsetzung, Innendämung (Instrukcja WTA 8-5, Renowacja budynków w konstrukcji ryglowej, Ocieplenia wewnętrzne), wyd. 5.2008

3. Materiały informacyjne firmy KEIM

 

 KEIM


KEIM FARBY MINERALNE SP Z O.O.
ul. Fabryczna 20 c
53-609 Wrocław
Telefon: 71 750 00 51

www.keim.pl

Komentarze

(1)
Moniuszko | 26.07.2018, 10:58
Fajne płyty, choć osobiście zastosowałbym zespoloną płytę pir z karton-gipsem (lambda=26). Ciepła, łatwo się wycina i obrabia dalej jak zwykły karton-gips.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
10/2019

Aktualny numer:

Izolacje 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Konserwacje i renowacje systemów ociepleń
  • - Odporność ogniowa elementów drewnianych
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.