Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Cichy dom blisko drogi - to możliwe

Leca Polska  |  23.10.2017
Cichy dom blisko drogi - to możliwe
Cichy dom blisko drogi - to możliwe
LECA

Cisza i spokój we własnych czterech kątach - o tym marzy większość inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy kupuje się mieszkanie lub buduje dom w cichej okolicy albo z dala od miasta. Jak to natomiast zrobić, gdy działka znajduje się w niewielkiej odległości od ruchliwych dróg, szlaków kolejowych, lotnisk itp.?

Najwięcej hałasu z otoczenia dociera do pomieszczeń przez okna stanowiące zaledwie kilka procent powierzchni łączącej budynek z otoczeniem. By skutecznie zabezpieczyć wnętrza przed docierającymi w ten sposób dźwiękami, wystarczy zastosować w budynku szczelne okna wieloszybowe z dodatkowymi roletami.

Kolejną przegrodą jest dach. W zapewnieniu jego wysokiej izolacyjności akustycznej pomagają żelbetowe płaskie stropy lub gruba izolacja termiczna i płyty gipsowo-kartonowe w przypadku drewnianych dachów skośnych. Jako izolacja akustyczna bardzo dobrze sprawdza się w tym zastosowaniu wełna mineralna.


Największą powierzchnię oddzielającą dom od otoczenia zazwyczaj zajmują murowane ściany zewnętrzne. Przegrody te są zawsze dokładnie projektowane pod względem izolacyjności termicznej, jednak bardzo rzadko analizowane pod kątem ochrony przed hałasem.

Dźwięk to w uproszczeniu zainicjowany ruch cząsteczek powietrza, które uderzają w przegrodę. Im przegroda jest masywniejsza, tym łatwiej jej przejąć energię tych cząsteczek, dzięki czemu mniejsza jej ilość przejdzie na drugą stronę przegrody. Oznacza to, że im ściana jest cięższa, tym jej izolacyjność akustyczna jest większa. Z tego powodu ściany akustyczne często buduje się z betonu lub silikatów (mają duży ciężar). Obecnie w takich przypadkach coraz częściej stosowanym materiałem jest keramzytobeton. Jest on o 1/3 lżejszy od betonu i o 1/4 od silikatów, przy tym chroni przed hałasem równie dobrze, a czasami nawet lepiej. Dlaczego tak się dzieje?

LECAOPTYMALNE ROZWIĄZANIE - KERAMZYTOBETON

Keramzytobeton to lekki beton, w którym część klasycznego kruszywa, jakim jest żwir, zastąpiono Leca® KERAMZYTEM - lekkim kruszywem ceramicznym. Ma ono porowatą strukturę wewnętrzną, która powoduje, że część energii fali akustycznej przechodzącej przez ścianę zostaje rozproszona w granulkach keramzytu. Dzięki temu z bloczków z keramzytobetonu można budować ściany wewnętrzne i zewnętrzne o wysokiej izolacyjności akustycznej. 

BLOCZKI Z KERAMZYTOBETONU W SYSTEMIE LECA® BLOK

W praktyce najlepszymi materiałami do budowy ścian akustycznych wewnętrznych i zewnętrznych są bloczki Leca® BLOK akustyczny 18, Leca® BLOK akustyczny 18 g oraz nowy Bloczek Leca® BLOK akustyczny 24/20. Ściany, które powstają z dwóch pierwszych wyrobów mają grubość 18 cm, natomiast przegrody wykonane z trzeciego - 24 cm. 

LECA

Na ścianach z bloczków Leca® BLOK można układać każdy rodzaj stropu, a także pokrywać je dowolnym tynkiem oraz izolować termicznie styropianem lub wełną. Jednakże z uwagi na dobrą przepuszczalność bloczków wskazane jest stosowanie wełny mineralnej, która zapewnia paroprzepuszczalność całego zestawu ściennego. Ponadto produkty te pozwalają na bezproblemowe osadzanie każdego typu okien.

PRZEBADANA WYSOKA IZOLACYJNOŚĆ AKUSTYCZNA

Bloczki Leca® BLOK akustyczne 24/20 zostały sprawdzone pod względem izolacyjności akustycznej w Zakładzie Akustyki Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie. Badania te potwierdziły ich wysoką izolacyjność akustyczną. Oznacza to, że wyroby te są jednym z najlepszych i najlepiej izolujących od hałasu materiałów ściennych produkowanych w Polsce.

● ● ●

KONTAKT
Leca

Leca Polska sp. z o.o.
ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew
tel.: +48 58 772 24 10 (11)
fax: +48 58 772 24 19
email:
www: leca.pl

Przed podjęciem decyzji dotyczącej materiałów ściennych warto dobrze rozpoznać teren w odległości 1-2 km od naszej działki. Jeśli znajdują się tam ruchliwe szlaki komunikacyjne, możemy liczyć się z tym, że rano, kiedy w domu będzie cicho, przy słabej izolacji akustycznej ścian problem głośnego sąsiedztwa będzie jeszcze bardziej dotkliwy.

Aby tego uniknąć, pamiętajmy, że wykonanie cichych ścian i zastosowanie szczelnych okien to sposób na zapewnienie wysokiego komfortu i spokoju we własnym domu. Na pewno z bloczków Leca® BLOK akustycznych można budować ciche ściany w każdej lokalizacji, a szczególnie przy ruchliwych drogach, liniach kolejowych i lotniskach.

Przeczytaj jak murować ściany o wysokiej izolacyjności akustycznej >>

Więcej informacji na lecadom.pl >>

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek
POLSTYR- Pełny system dociepleń Jesteśmy producentem pełnego systemu dociepleń w tym najwyższej jakości wyrobów budowlanych takich...
11/12/2017

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Farby elewacyjne w pracach naprawczo-renowacyjnych
  • - Współczynnik przenikania ciepła stolarki okiennej
Zobacz szczegóły
Zamów bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.