Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Nowy system w segmencie izolacji instalacji niskotemperaturowych - system TECLIT firmy Rockwool

Rockwool Polska  |  11.01.2018  |  5
System TECLIT
System TECLIT
Rockwool

Izolacje z wełny skalnej są znane na rynku budowlanym już od ponad 80 lat. W tym samym czasie bardzo dynamicznie rozwijał się także segment izolacji technicznych i przemysłowych z wełny skalnej - powstawało wiele nowych materiałów izolacyjnych, z których część sprawdzała się również w niewielkim wówczas i powoli rozwijającym się segmencie izolacji instalacji niskotemperaturowych. Branża sanitarna zapomniała o wielu dobrych rozwiązaniach, które ewoluowały przede wszystkim w kierunku instalacji wysokotemperaturowych. Dziś potencjał rynku izolacji niskotemperaturowych urósł do wielkości, jaką reprezentują izolacje stosowane w technice grzewczej, a w krajach południowych o cieplejszym klimacie potencjał ten jest oceniany jako znacznie większy. Trudno wyobrazić sobie dzisiejsze budynki komercyjne bez instalacji chłodniczej.

Firma ROCKWOOL rozszerzyła swoją ofertę o system TECLIT, który przeznaczony jest głównie do izolowania instalacji niskotemperaturowych. Rdzeniem systemu jest oczywiście wełna skalna, która dzięki procesowi hydrofobizacji jest odporna na zawilgocenie. 

Porównując TECLIT do powszechnie stosowanych izolacji zimnochronnych, należy podkreślić następujące zalety:

 • Euroklasę A2 - produkt niepalny, NRO,
 • najniższy współczynnik przewodzenia ciepła dla dostępnych na rynku izolacji instalacji chłodniczych,
 • szybszy czas montażu - do 50% oszczędności czasu dla odcinków prostych i do 30% dla kompletnej instalacji,
 • komfortowy montaż bez konieczności stosowania drażniącego kleju,
 • stabilność wymiarową - stosując TECLIT możemy być spokojni, że nagła zmiana temperatury po uruchomieniu np. instalacji wody lodowej nie spowoduje miejscowego rozszczelnienia izolacji. ­TECLIT zapewnia trwałość izolacji, a także niezmienność wymiarów i parametrów technicznych.

Jako powłokę paroszczelną zastosowano wzmocnioną, wielowarstwową folię aluminiową zbrojoną siatką włókna szklanego. Dzięki temu system TECLIT jest odporny na uszkodzenia w trakcie montażu i innych prac budowlanych, jak również podczas codziennej eksploatacji obiektu. Nie zmienia szerokości i długości zarówno podczas pracy instalacji w niskich temperaturach od 0°C, jak również w wysokich temperaturach dochodzących do 250°C włącznie. Pozwala to na wykorzystanie systemu TECLIT praktycznie na wszystkich spotykanych w budynkach instalacjach HVACR. Poznaj szeroki asortyment firmy ROCKWOOL >>

Niezaprzeczalną zaletą nowego systemu wynikającą wprost z właściwości wełny skalnej jest gwarancja niepalności w klasie A2 - najwyższa spośród izolacji niskotemperaturowych. Dzięki temu spełniamy wymogi prawne, stosując najbezpieczniejsze nierozprzestrzeniające ognia izolacje. 

System TECLIT składa się z pięciu elementów:

1. OTULINA TECLIT PS - niepalna otulina z wełny skalnej, pokryta wielowarstwową okładziną z folii aluminiowej wzmocnionej zbrojeniem z włókna szklanego, do izolacji rur na odcinkach prostych, kolanach i trójnikach. Otulina wyróżnia się najniższą lambdą wśród otulin do izolacji instalacji chłodniczych.
2. MATA TECLIT LM - mata lamelowa pokryta jednostronnie wielowarstwową okładziną z folii aluminiowej wzmocnionej zbrojeniem z włókna szklanego. Przeznaczona do izolacji armatury, a także innych niesymetrycznych i dużych elementów instalacji.
3. TECLIT HA - optymalnie dopasowany uchwyt dla instalacji rurowych w systemie TECLIT.
4. TECLIT FT - elastyczna taśma uszczelniająca. Charakteryzuje się doskonałą przyczepnością i elastycznością. Jest w stanie uszczelnić bardzo skomplikowane połączenia elementów o nieregularnym kształcie.
5. TECLIT AT - samoprzylepna taśma aluminiowa, wzmocniona siatką z włókna szklanego, do izolacji połączeń pomiędzy poszczególnymi elementami izolacji.

System TECLIT

Wartą podkreślenia zaletą systemu TECLIT jest brak konieczności wielogodzinnej pracy z drażniącym klejem o intensywnym zapachu, uznawanej przez instalatorów za znaczącą niedogodność. Do montażu systemu TECLIT nie stosujemy kleju i nie narażamy się na wdychanie jego oparów podczas długotrwałego montażu. Szczególnie w zamkniętych przestrzeniach (a przecież wiele instalacji prowadzonych jest w takich miejscach) - zaleta ta znacznie podnosi atrakcyjność nowego rozwiązania. Dowiedz się więcej o rozwiązaniach firmy ROCKWOOL >>

Codziennością na budowie jest konieczność naprawy izolacji - zarówno w czasie montażu, gdy nietrudno o uszkodzenia (szczególnie przez wykonawców innych elementów), jak i podczas eksploatacji. W przypadku systemu TECLIT większość drobnych uszkodzeń naprawimy zaklejając uszkodzone miejsce taśmą ­TECLIT AT, zaś w przypadku większych uszkodzeń łatwo wytniemy i uzupełnimy nowym materiałem – również bez użycia kleju.

Wełna skalna jest materiałem całkowicie stabilnym termicznie. Współczynnik rozszerzalności liniowej dla wełny jest pomijalny. Oznacza to, że ze zmianą temperatury pracy rurociągu izolacja nie pracuje - nie kurczy się i nie wydłuża. Dla izolacji piankowych zmiana długości na metrze rurociągu przy zmianie temperatury od 35°C do 0°C wynosi około 3 mm. Sprawia to, że izolacja taka przez lata minimalnie kurczy się i rozszerza ze zmianami temperatury rurociągu. Dla systemu TECLIT takie zjawisko po prostu nie występuje, a izolacja jest stabilna i trwała.

Ilość budynków z instalacjami chłodzenia rośnie systematycznie. Coraz większa ilość instalacji to większa rzesza instalatorów potrzebnych do wykonania izolacji zimnochronnych. Dlatego czas montażu izolacji zaczyna mieć coraz większe znaczenie. Poprawne wykonanie zimnochronnej izolacji piankowej jest dość skomplikowane i pracochłonne.

Klejenie każdego elementu (z oczekiwaniem na uzyskanie odpowiedniej konsystencji kleju) to cenne minuty, które zebrane razem i zaoszczędzone mogą dać możliwość podjęcia kolejnego zadania i nowego projektu. System TECLIT montuje się zdecydowanie szybciej niż systemy konkurencyjne. Największa różnica widoczna jest na prostych odcinkach instalacji, gdzie oszczędność czasu potrzebnego na montaż może sięgnąć aż 50%.

W przypadku instalacji z dużą ilością prostych odcinków jest to różnica znacząca i warto wziąć ją pod uwagę - oszczędności będą spore.

Warto na koniec podkreślić cechy szczególne systemu ­TECLIT, dzięki którym wyróżnia się on na tle konkurencyjnych rozwiązań:

 • najlepsza izolacyjność termiczna λ0 = 0,032 W/(m·K),
 • grubość izolacji zgodna z wymaganiami rozporządzenia o warunkach technicznych załącznik nr 3 - niewymagająca przeliczeń. Porównując izolacje innych producentów o tej samej grubości, dla systemu TECLIT uzyskujemy lepsze parametry,
 • gwarancja niepalności - Euroklasa A2L, czyli liniowa izolacja Nierozprzestrzeniająca Ognia,
 • krótszy czas izolowania instalacji i armatury aż o 30%,
 • łatwa naprawa ewentualnych uszkodzeń,
 • systemowa izolacja, antykondensacyjna oraz powietrznoszczelna - spełnienie wymagań. Współczynnik oporu dyfuzyjnego m = 10  000.

Dzięki połączeniu doskonałych parametrów izolacyjnych z trwałością i wysoką odpornością na uszkodzenia w trakcie montażu i eksploatacji, system TECLIT jest znakomitym rozwiązaniem do izolacji rurociągów prowadzących czynniki chłodnicze, ale również zimnej wody lub odwodnienia prowadzonego wewnątrz budynku. Może być również stosowany do izolacji rurociągów instalacji ppoż.

TECLIT jest uniwersalną izolacją instalacji pracujących w pełnym zakresie temperaturowym występującym w instalacjach HVACR. Przy zastosowaniu systemu TECLIT spełniamy wszystkie wymogi prawne, a także uzyskujemy bezpieczne i najbardziej efektywne rozwiązanie dostępne na rynku. 

Rockwool

ROCKWOOL Polska Sp z o.o.
www.rockwool.pl

Komentarze

(2)
KolegaFachowiec | 23.10.2018, 14:50
osobiście przerzuciłem się na tego typu systemy izolacyjne, ponieważ nie muszę stosować kleju - jest bardziej higienicznie i zdrowo , poza tym przyspiesza montaż
Mąciciel | 06.11.2018, 14:24
spoko rozwiązanie, chociaż są już nowsze na rynku
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Wtórne hydroizolacje poziome
 • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.