Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Uszkodzenia elewacji z kompozytów akrylowych

Studium przypadku
dr inż. Paweł Krause  |  IZOLACJE 9/2017  |  19.10.2017
FOT. 1. Widok okładziny z kompozytu akrylowego w trakcie realizacji i po wykonaniu.
FOT. 1. Widok okładziny z kompozytu akrylowego w trakcie realizacji i po wykonaniu.
Archiwum autora
Ciąg dalszy artykułu...

Studium przypadku

Ocena stanu technicznego elewacji wykonanej w postaci kompozytu akrylowego została przedstawiona na przykładzie nowo zrealizowanego budynku jednorodzinnego.

Ściany zewnętrzne budynku zostały wykonane z pustaków ceramicznych, ocieplone styropianem gr. 20 cm. Wykończenie elewacji stanowi częściowo cienkowarstwowy tynk mineralny (ETICS) oraz okładziny z kompozytu akrylowego (imitacja deski drewnianej).

Warto tutaj zaznaczyć, iż dokumentacja projektowa zakładała zastosowanie na elewacjach tynku cienkowarstwowego oraz impregnowanego drewna elewacyjnego na ruszcie. Wykonawca robót zastosował jednakże rozwiązanie zamienne.

Badania makroskopowe elewacji przedmiotowego budynku wykazały zróżnicowane nieprawidłowości. Dotyczyły one:

  • niestarannego dopasowania w narożach okładzin imitujących deskę,
  • nierówności i braku właściwego dopasowania poszczególnych elementów,
  • miejscowych zanieczyszczeń i wykwitów na powierzchni wykonanych z elementów kompozytowych.

Czytaj też: Wstępne badania czynników determinujących trwałość i estetykę elewacji budynków >>>

Ponadto na elewacji stwierdzono:

  • odspojenia fragmentów okładzin od podłoża, prowadzące do wytworzenia szczelin pomiędzy sąsiednimi listwami,
  • nieszczelności na połączeniu cienkowarstwowej wyprawy tynkarskiej z okładziną kompozytową,
  • wybrzuszenia i pęcherze powietrzne na powierzchni okładzin, świadczące o braku dostatecznego ich mocowania do podłoża (warstwy zbrojonej na ociepleniu ze styropianu) (FOT. 3, FOT. 4, FOT. 5, FOT. 6, FOT. 7 i FOT. 8).

W ramach oceny stanu technicznego elewacji przedmiotowego budynku wykonana została również odkrywka kontrolna w miejscu zetknięcia się okładziny z kompozytu akrylowego i wyprawy tynkarskiej.

Do badania pobrano fragment systemu ocieplenia wraz z warstwami wykończeniowymi. Pomiary i badania laboratoryjne wykazały kolejne nieprawidłowości wykonania ocieplenia ścian zewnętrznych.

FOT. 3. Nieszczelność na połączeniu wyprawy tynkarskiej z okładziną kompozytową w narożu; fot.: archiwum autora (P. Krause) FOT. 4. Odspojenie poszczególnych listew imitujących deskę elewacyjną od warstwy zbrojonej; fot.: archiwum autora (P. Krause)
FOT. 3. Nieszczelność na połączeniu wyprawy tynkarskiej z okładziną kompozytową w narożu; fot.: archiwum autora FOT. 4. Odspojenie poszczególnych listew imitujących deskę elewacyjną od warstwy zbrojonej; fot.: archiwum autora
FOT. 5. Spękanie listwy; fot.: archiwum autora (P. Krause) FOT. 6. Nieprawidłowe łączenie poszczególnych elementów; fot.: archiwum autora (P. Krause)
FOT. 5. Spękanie listwy; fot.: archiwum autora FOT. 6. Nieprawidłowe łączenie poszczególnych elementów; fot.: archiwum autora
FOT. 7. Nieszczelności na połączeniu listew w narożu; fot.: archiwum autora (P. Krause)
FOT. 7. Nieszczelności na połączeniu listew w narożu; fot.: archiwum autora

W odkrywce stwierdzono zróżnicowanie grubości warstwy zbrojonej w zakresie od 3 mm do 10 mm. Dodatkowo stwierdzono brak dostatecznej przyczepności warstwy zbrojonej do styropianu i brak prawidłowego zatopienia siatki zbrojącej w warstwie zbrojonej (FOT. 9-12).

FOT. 8. Odspojenie narożnika listwy elewacyjnej od podłoża; fot.: archiwum autora (P. Krause)
FOT. 8. Odspojenie narożnika listwy elewacyjnej od podłoża; fot.: archiwum autora
FOT. 9–12. Miejsce odkrywek. Nieprawidłowo zatopiona siatka w warstwie zbrojonej; fot.: archiwum autora (P. Krause)
FOT. 9-12. Miejsce odkrywek. Nieprawidłowo zatopiona siatka w warstwie zbrojonej; fot.: archiwum autora

Przedstawione nieprawidłowości, zaobserwowane podczas badań makroskopowych oraz badań laboratoryjnych pobranego fragmentu ocieplenia, świadczą o licznych błędach popełnionych przez wykonawcę robót budowlanych.

Dokonując zestawienia wszystkich stwierdzonych nieprawidłowości, można wyróżnić tutaj dwie grupy błędów.

Pierwsza grupa to błędy związane z nieprawidłowym i niestarannym wykonaniem warstwy zbrojonej systemu ocieplenia w technologii ETICS.

Obejmują one zarówno wadliwe przygotowanie podłoża pod wykonanie warstwy zbrojonej, jak i wady wykonania samej warstwy zbrojonej poprzez brak właściwego zatopienia siatki zbrojącej w warstwie kleju.

Nieprawidłowości te mogą wpływać na trwałości nie tylko fragmentów elewacji wykonanych z kompozytów akrylowych, lecz także fragmentów wykończonych cienkowarstwową wyprawą tynkarską - co potwierdzają też obserwacje w ramach badań makroskopowych.

Druga grupa to błędy związane z niestarannym wykonaniem elewacji z kompozytów akrylowych.

Wynikają one z braku przestrzegania reżimu technologii układania okładzin systemowych opisanej w aprobacie technicznej producenta oraz instrukcji technicznej systemodawcy.

Odspojenia okładzin imitujących deski drewniane mogą wynikać z braku dostatecznego związania kleju mocującego listwy do podłoża. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zbyt wczesne układanie listew na niedostatecznie związanej warstwie zbrojonej.

Szczeliny na połączeniach z tynkiem cienkowarstwowym mogą wynikać z naniesienia na podłoże niedostatecznej ilości kleju do mocowania okładzin bądź z przekroczenia jego czasu wiązania. W takim przypadku klej należało usunąć.

W miejscach niedostatecznego przywarcia listew do podłoża, wskutek przedostania się wody opadowej, doszło do ich częściowego odspojenia od warstwy zbrojonej.

Część nieprawidłowości może wynikać również z braku odpowiedniego zabezpieczenia świeżo ułożonej okładziny kompozytowej przed działaniem czynników atmosferycznych.

Błędy wykonawcze będą powodować w przyszłości dalszą degradację wykończenia kompozytowego, z uwagi na pojawianie się dodatkowych dróg migracji destrukcyjnych czynników atmosferycznych, potęgowanych dodatkowo naprzemiennym zamrażaniem i rozmrażaniem w okresie zimowym. W konsekwencji skutkować to będzie pogarszaniem trwałości całego systemu ocieplenia budynku.

Podsumowanie

W ostatnim czasie obserwuje się wzrost popularności okładzin elewacyjnych nawiązujących do tradycyjnych materiałów budowlanych (cegła, kamień, drewno).

Elastyczne płytki czy listwy wykonane z piasków kwarcowych związanych polimerami stanowią ciekawą alternatywę dla dobrze już znanych tynków cienkowarstwowych wykorzystywanych w bezspoinowych systemach ociepleń ścian zewnętrznych (ETICS). Pozwala to na urozmaicenie elewacji modernizowanych oraz nowopowstających budynków.

O tym, czy dane rozwiązanie w postaci kompozytu akrylowego można stosować jako zamiennik tynku cienkowarstwowego na podłożach ocieplanych styropianem lub wełną mineralną, powinny decydować dokumenty dopuszczające określony system elewacyjnych do powszechnego stosowania.

Obecnie na polskim rynku budowlanym funkcjonują już systemy, których aprobaty techniczne dopuszczają taką możliwość. Jednak niezbędnym czynnikiem do skutecznego wdrożenia tego typu rozwiązań jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne wykonawców robót budowlanych.

Literatura

1. P. Krause, T. Steidl, "Uszkodzenia i naprawy przegród budowlanych w aspekcie izolacyjności termicznej", PWN, Warszawa 2017.
2. Materiały techniczne Sysdekor Prochem.

3. Materiały techniczne systemu Izoflex.
4. Materiały techniczne systemu Elastolith.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Alternatywa dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Powłoka ta stanowi elastyczne, trudnościeralne pokrycie posadzek betonowych szczególnie polecane do...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.