Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Dźwiękoizolacyjność stropu realnie wpływa na komfort użytkowania budynku

STROPY.PL  |  25.09.2017  |  1

Wszechobecne dźwięki oddziałują na nasze organizmy. Przyczyniają się do obniżenia efektywności w pracy i podczas nauki. Powodują zaburzenia snu i podnoszą poziom stresu. Ludzki układ nerwowy negatywnie reaguje na dźwięki już powyżej 35 dB, tymczasem głośna rozmowa czy włączony telewizor to już hałas na poziomie 40-60 dB. Dobra akustyka i materiały, które zapewniają odpowiednią izolację dźwiękową, są więc na wagę złota.

Stropy a dźwiękoizolacyjność

Poziom zabezpieczenia pomieszczeń w budynku przed nadmiernym hałasem należy projektować już na etapie konstrukcji budynku. Odpowiednią dźwiękoizolacyjność zapewniają bowiem tylko właściwie dobrane materiały, także te zastosowane na stropach. Ich ewentualna wymiana po zakończeniu inwestycji jest niemal niemożliwa, a z całą pewnością nieopłacalna.

W akustyce budynków spotykamy się z dwoma rodzajami dźwięków - powierzchniowymi i uderzeniowymi. Pierwsze z nich rozprzestrzeniają się w powietrzu - są generowane np. przez urządzenia domowe. Fale uderzeniowe z kolei to dźwięki, które wywołują drgania - są to np. kroki czy przedmioty spadające na podłogę. To właśnie na ten typ dźwięków najbardziej narażone są stropy. Dowiedz się więcej >>

Izolacyjność akustyczna odpowiada za dźwięki, które przedostają się pomiędzy kondygnacjami budynku oddzielone od siebie stropem. Dlatego tak istotne jest, by przy wyborze systemu stropowego zwrócić szczególną uwagę na ten parametr.

Należy jednak uważać, by przy ocenie i porównywaniu stropów pod względem izolacji akustycznej, nie dać się złapać w pułapkę niewielkich różnic w decybelach. Odczucie hałasu nie wzrasta bowiem liniowo a logarytymicznie. Oznacza to, że zaledwie 6 dB więcej daje wrażenie podwojenia hałasu.

Parametry akustyczne potwierdzone badaniami

Wśród rozwiązań stropowych pod względem dźwiękoizolacyjności wyróżnia się strop VECTOR. Jego właściwości potwierdziły badania przeprowadzone przez dr. inż. Leszka Dulaka z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, który przetestował pod kątem akustyki wybrane systemy stropowe. Wyniki tych badań przedstawiono w poniższej tabeli. Jej zawartość to średnia ważona izolacyjności projektowej. Im wyższa wartość, tym mniej dźwięków przenosi strop.

Akustyka stropów

Najlepszymi parametrami dźwiękoizolacyjności wyróżniają się płyty stropowe VECTOR, niezależnie od grubości. Strop ten tworzy zwarty żelbet, a dzięki brakowi pustek powietrznych, przez które przedostają się fale dźwiękowe, izolacyjność akustyczna samego stropu VECTOR (bez tynku i warstw podłogowych) jest wyższa od izolacyjności stropów belkowo-pustakowych łącznie z posadzką i styropianem. Badanie ujawniło także, że popularne stropy gęstożebrowe nie spełniają norm dotyczących akustyki budynków. Skonsultuj się z naszymi specjalistami >>

Strop VECTOR - nie tylko doskonała akustyka

Strop VECTOR to nowoczesny strop, który połączył zalety rozwiązań typu Teriva, FERT, Porotherm i Filigran, a jednocześnie wyeliminował ich wady.
Ten system stropowy jest lekki (ok. 70 kg/mb), dzięki czemu można go łatwo przetransportować, nie generując przy tym dodatkowych kosztów. Jednym samochodem można przewieźć nawet 200 m kw. stropu. Do jego montażu wystarczy również lekki dźwig typu HDS.

Dzięki znaczącemu ograniczeniu elementów w systemie VECTOR układa się go szybko, co zmniejsza ryzyko błędów wykonawczych. Strop tworzy estetyczną, równą i gładką powierzchnię dolną, gwarantuje brak klawiszowania, daje możliwość podwieszenia ciężkich elementów w dowolnym miejscu sufitu oraz zapewnia swobodę w rozmieszczaniu ścianek działowych. Pozwala na wykonywanie wycięć i otworów, a także stropowanie powierzchni o nieregularnych kształtach. W stropie VECTOR można także ukryć instalację elektryczną, grzewczą czy wentylację mechaniczną.

Można go zamówić u dowolnego producenta na stronie STROPY.pl. Również tam uzyskamy bezpłatną kalkulację każdego rodzaju stropu.

 STROPY.PL

Konbet

FS Fabryka Stropów

stropy.pl

kontakt: Szymon Kapela
tel.: +48 519 302 141
s.kapela@konbet.pl

Komentarze

(1)
Darek | 19.01.2018, 08:52
nie wiedzialem ze izolacja akustyczna budynku może mieć swój poczatek już na etapie stropu
Czy to faktycznie daje taka dużą różnice?
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
6/2018

Aktualny numer:

Izolacje 6/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Izolacje w dachach zielonych odwróconych
  • - Renowacja dachu drewnianego
Zobacz szczegóły
Podłoga na gruncie - ciepła i trwała

Podłoga na gruncie - ciepła i trwała

Coraz bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące izolacyjności przegród cieplnych w budynkach zwiększają zapotrzebowanie na nowoczesne i skuteczniejsze rozwiązania. Prawie...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.