Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Drewno a ogień

LUVENA S.A.  |  12.09.2017
FOBOS<sup>®</sup> Z-LAK dekoruje i chroni drewno przed ogniem
FOBOS® Z-LAK dekoruje i chroni drewno przed ogniem
Luvena

Drewno jako materiał budowlany znajduje coraz szersze zastosowanie. W ostatnim czasie obserwuje się rosnące znaczenie tego materiału jako okładziny elewacyjnej. Pojawiają się przy tym często pytania o wymagania w zakresie bezpieczeństwa pożarowego dotyczące drewnianych elementów budowlanych.

Zasadniczo wymagania dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, np. ścian zewnętrznych budynków, określone są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 wraz z późniejszymi zmianami).
Zgodnie z §216 w/w Rozporządzenia poszczególne elementy budynku (w tym np. konstrukcja dachu, ściany zewnętrzne lub przekrycie dachu) powinny być nierozprzestrzeniające ognia NRO, przy czym dopuszcza się np. zastosowanie elementów słabo rozprzestrzeniających ogień SRO w przypadku ścian zewnętrznych w niskim budynku mieszkalnym (kategoria ZL IV).

Fobos Luvena

Stosując drewno jako materiał budowlany, należy pamiętać, że drewno o gęstości objętościowej poniżej 650 kg/m3, bez zabezpieczeń ochronnych, zaliczane jest do grupy materiałów łatwopalnych i tym samym dobrze rozprzestrzeniających ogień. Wymagane w budownictwie klasy nierozprzestrzeniania ognia NRO i SRO można osiągnąć np. poprzez dodatkową impregnację ogniochronną drewna.

Decydując się na wykorzystanie drewna przy budowie domu, należy rozważyć scenariusz rozwoju pożaru wewnątrz budynku, jak również przy działaniu ognia od zewnątrz.

W przypadku elementów drewnianych stosowanych wewnątrz budynków np. do konstrukcji więźby dachowej drewno należy zabezpieczyć do odpowiedniej klasy reakcji na ogień środkami ogniochronnymi przebadanymi zgodnie z PN-EN 13501-1+A1:2010. Informacje o systemie tzw. euroklas można znaleźć w § 208a warunków technicznych dla budynków i ich usytuowania oraz w załączniku 3 do w/w rozporządzenia.

Drewno zaimpregnowane np. do klasy reakcji B-s1,d0 odpowiada wtedy wyrobowi „niezapalnemu, niekapiącemu i nieodpadającemu pod wpływem ognia oraz nierozprzestrzeniającemu ognia". Taki poziom ochrony drewna przed ogniem np. dla konstrukcji dachu można osiągnąć, stosując jeden z bardziej znanych na rynku ogniochronny solny impregnat Fobos M-4.

Należy jednak podkreślić, że system euroklas opisany w załączniku nr 3 do w/w rozporządzenia został opracowany jedynie w odniesieniu do scenariusza pożaru wewnątrz budynku i nie uwzględnia rozwoju pożaru przy działaniu ognia od zewnątrz budynku.

Wymagania wobec elementów budowlanych w zakresie ochrony przed ogniem na zewnątrz budynków określa się natomiast zgodnie z polską normą dotyczącą metody badania stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych dla budynków jedyną obowiązującą metodą oceny rozprzestrzeniania ognia na drewnianych elewacjach przy działaniu ognia od zewnątrz budynku jest norma PN-B-02867:1990 + Az1:2001 powołana w załączniku nr 1 do w/w rozporządzenia.

Wychodząc naprzeciw rosnącemu znaczeniu drewna jako okładziny elewacyjnej, LUVENA S.A. wprowadziła do oferty nowy produkt pod znaną marką Fobos, który pozwala uzyskać klasę NRO dla drewnianych elewacji zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. Dowiedz się więcej o impregnatach Fobos >>

FOBOS® Z-LAK  to wodorozcieńczalny lakier ogniochronny, który skutecznie łączy ochronę przed ogniem z dekoracyjnym wykończeniem powierzchni drewna. Cechuje go ponadto wysoka odporność na czynniki środowiskowe i UV, co pozwala na jego stosowanie w warunkach zewnętrznych.

FOBOS® Z-LAK  zabezpiecza drewniane okładziny elewacyjne z europejskich gatunków drewna i modrzewia syberyjskiego do klasy nierozprzestrzeniania ognia NRO przy 5-letniej trwałości ochrony w warunkach zewnętrznych (zgodnie z PN-B-02867:1990 + Az1:2001). Produkt ten może być również stosowany przy zabezpieczaniu drewnianych pokryć dachowych (gonty, wióry osikowe) do klasy niezapalności Broof {t1}.

Luvena LUVENA S.A.
ul. Romana Maya 1
62-030 Luboń
NIP 777-23-37-097
Tel: 61 89 00 300
E-mail:

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
5/2018

Aktualny numer:

Izolacje 5/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Fundamenty w budynkach jednorodzinnych
  • - Ognioochronne powłoki malarskie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.