Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wpływ pielęgnacji na skurcz tynków zewnętrznych

Badania na podstawie testów w warunkach symulowanych
dr inż. Jerzy Bochen  |  IZOLACJE 7/8/2017  |  08.09.2017
FOT. 5. Pomiar skurczu tensometrem zegarowym
FOT. 5. Pomiar skurczu tensometrem zegarowym
Archiwum autora

Skurcz jest powszechnym zjawiskiem występującym podczas dojrzewania zapraw i betonów. Należy go brać pod uwagę ze względu na niekorzystny wpływ na materiały konstrukcyjne i wykończeniowe podczas twardnienia.

W warunkach klimatycznych Polski istotna jest pielęgnacja w okresie podwyższonych temperatur latem i obniżonych zimą [1, 2, 3].

W przypadku tynków tradycyjnych na skurcz mają wpływ różne czynniki:

 • proporcje składników wiążących w stosunku do piasku,
 • zbyt mało wypełniacza,
 • zbyt duża ilość wody w zaprawie,
 • zbyt szybki proces schnięcia.

W przypadków zapraw fabrycznych przyczyną skurczu może być:

 • zbyt dużo wody dodanej w masie tynkarskiej,
 • zbyt gruba warstwa tynku
 • lub źle przygotowane podłoże [4].

Pielęgnacji nie sprzyja również wiatr o szybkości powyżej 4,5 m/s. Problem potwierdzają obserwowane na elewacjach zarysowania skurczowe tynków (FOT. 1-2).

Czytaj też: Odtworzenie zawartości cementu i kruszywa w mieszance betonowej na podstawie badań próbek stwardniałego betonu >>>

Najczęściej są to rysy siatkowe (FOT. 1) powstałe po zakończeniu procesu wiązania zaprawy, których przyczyną powstawania jest:

 • różnica wytrzymałości zaprawy tynkarskiej i podłoża lub poszczególnych warstw tynku,
 • zbyt duża grubość warstwy tynku,
 • zbyt szybkie nakładanie kolejnej warstwy tynku, gdy skurcz poprzedniej jeszcze się nie zakończył lub zbyt szybkie wysychanie warstw tynku [4].
FOT. 1–2. Rysy skurczowe tynków elewacyjnych: nieregularne (1), wzdłuż spoin (2); fot.: archiwum autora (J. Bochen)
FOT. 1-2. Rysy skurczowe tynków elewacyjnych: nieregularne (1), wzdłuż spoin (2); fot.: archiwum autora

Zaobserwować można także układ rys w miejscach spoin w murze (FOT. 2). Przyczyna ich powstania może zależeć od właściwości muru. Rysy skurczowe mają zazwyczaj szerokość rzędu 0,1-0,5 mm. Tworzenie rys na tynkach może przyczyniać się do obniżenia ich przyczepności i odspajania od podłoża.

Abstrakt

Wpływ pielęgnacji na skurcz tynków zewnętrznych na podstawie testów w warunkach symulowanych  

W artykule przedstawiono wyniki badań wpływu sposobu pielęgnacji na skurcz tynków zewnętrznych w warunkach letnich. Próbki tynków tradycyjnych i cienkowarstwowych na odpowiednich podłożach poddano nagrzewaniu w komorze klimatycznej. W określonych odstępach czasu oznaczano wartości skurczu dla trzech sposobów pielęgnacji: doraźnej, dokładnej i bez pielęgnacji. Wyniki pokazały znaczący wpływ pielęgnacji dokładnej i niewielki wpływ pielęgnacji doraźnej. W przypadku braku pielęgnacji wartości skurczu raczej nie przekraczają wartości dopuszczalnej. Wystarczającym zabiegiem może być zatem pielęgnacja doraźna.

Influence of curing on shrinkage of external plasters, determined through testing in simulated climate

The article presents the findings of an investigation of the influence of the curing method on shrinkage of external plastering in the summer season. Samples of traditional and thin-coat plasters on appropriate substrates were heated in a climate chamber. Values of shrinkage for three curing methods: ad-hoc curing, full curing, and no curing, were determined in preset intervals. The results have shown a significant importance of proper curing and a minor significance of ad-hoc curing. For the no-curing variant, shrinkage values tend not to exceed the permissible value. Thus, ad-hoc curing can be sufficient as protection against shrinkage.

W niniejszym artykule zwrócono uwagę na wpływ pielęgnacji i jej rodzaju na skurcz tynków w warunkach letnich. Przeanalizowano także wartości skurczu w zależności od rodzaju tynku oraz od sposobu pielęgnacji w przypadku podwyższonej temperatury otoczenia i nagrzewania słonecznego. W tym celu zastosowano komorę klimatyczną, w której próbki zapraw i tynków poddano wpływowi symulowanych warunków letnich [5, 6].

Przygotowanie próbek

W normie PN-85/B-04500 [7] dotyczącej tradycyjnych zapraw tynkowych określony jest sposób badania skurczu, a w normie PN-B-10106:97 [8], dotyczącej wypraw do tynków pocienionych, określona jest dopuszczalna wartość skurczu po 28 dniach, nie więcej niż 0,1%, czyli 1 mm/m.

Do celów porównawczych przyjęto badanie skurczu dwóch rodzajów:

 • skurczu swobodnego zapraw uformowanych z beleczek 40×40×160 mm
 • skurczu właściwego tynków.

Łącznie przyjęto do badań cztery tradycyjne zaprawy tynkarskie:

 • cementową klasy M5,
 • cementowo-wapienne o klasach M2, M5 i M10 (TABELA) [6]
TABELA. Zestawienie wagowe składników tradycyjnych zapraw tynkowych na 1 m3 [źródła: M. Szymura, „Badanie skurczu wybranych zapraw tynkarskich w zależności od rodzaju pielęgnacji” [praca dyplomowa magisterska], Gliwice 2007 i W. Lenkiewicz, L. Urban, „Roboty tynkowe. Poradnik”, Arkady, Warszawa 1970]
TABELA. Zestawienie wagowe składników tradycyjnych zapraw tynkowych na 1 m3 [źródła: M. Szymura, "Badanie skurczu wybranych zapraw tynkarskich w zależności od rodzaju pielęgnacji” [praca dyplomowa magisterska], Gliwice 2007 i W. Lenkiewicz, L. Urban, "Roboty tynkowe. Poradnik", Arkady, Warszawa 1970]

oraz cztery typowe masy wypraw cienkowarstwowych:

 • akrylową,
 • silikonową,
 • silikatową
 • i mineralną [5].

Przygotowano odpowiednie proporcje objętościowe składników.

Tynki tradycyjne przygotowano na ściennych pustakach ceramicznych, a cienkowarstwowe na płytach styropianowych PSE 100 o wymiarach 60×300×300 mm na zaprawie klejowej zbrojonej siatką.

Przygotowano odpowiednią liczbę próbek do oznaczeń wytrzymałości na ściskanie i do pomiarów skurczu dla trzech sposobów pielęgnacji zapraw i tynków.

Beleczki wyposażone zostały w stalowe końcówki do pomiaru skurczu, a w każdym tynku osadzono dwie mosiężne bazy o średnicy 6 mm w odległości co najmniej 250 mm.

Część próbek nie była poddana żadnej pielęgnacji, część poddano pielęgnacji doraźnej, a część pielęgnacji dokładnej, zwanej dalej właściwą.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Na czym polega ciepły montaż okien?


Montaż taki pozwala wyeliminować mostki termiczne powstające na łączeniu muru z oknem... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Kiedy i gdzie stosować płyty warstwowe?

Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Panele wybierane są przez wielu architektów jako elementy wieńczące i tworzące... czytaj dalej »

Sprawdzone sposoby na ocieplenie i izolację budynku »


Konieczność ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym... ZOBACZ »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacjach technicznych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...
czytaj dalej »


Od czego zacząć termomodernizację domu? Co zrobić, aby uzyskać dotację?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Jak dzięki termomodernizacji zmniejszyć zuzycie energii na ogrzewanie domów nawet o 69%?.. czytaj dalej » Nawierzchnia drenażowa typu kamienny dywan powstaje z połączenia naturalnego kruszywa marmurowego... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Chcesz zaoszczędzić nawet 30% na zużyciu energii?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Oprócz niższych rachunków za energię mamy zdecydowanie wyższy komfort mieszkania... czytaj dalej »

Jak zrobić spadki na balkonie i tarasie?


Dach, balkon czy taras jest płaski, a więc jak wygląda kwestia odwodnienia? ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim... czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury... czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Jak budować energooszczędnie?

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często... czytaj dalej »

Przekonaj się, jakie rozwiązania sprawdzą się w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Tarasy wentylowane
 • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.