Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wpływ pielęgnacji na skurcz tynków zewnętrznych

Badania na podstawie testów w warunkach symulowanych
dr inż. Jerzy Bochen  |  IZOLACJE 7/8/2017  |  08.09.2017
FOT. 5. Pomiar skurczu tensometrem zegarowym
FOT. 5. Pomiar skurczu tensometrem zegarowym
Archiwum autora

Skurcz jest powszechnym zjawiskiem występującym podczas dojrzewania zapraw i betonów. Należy go brać pod uwagę ze względu na niekorzystny wpływ na materiały konstrukcyjne i wykończeniowe podczas twardnienia.

W warunkach klimatycznych Polski istotna jest pielęgnacja w okresie podwyższonych temperatur latem i obniżonych zimą [1, 2, 3].

W przypadku tynków tradycyjnych na skurcz mają wpływ różne czynniki:

 • proporcje składników wiążących w stosunku do piasku,
 • zbyt mało wypełniacza,
 • zbyt duża ilość wody w zaprawie,
 • zbyt szybki proces schnięcia.

W przypadków zapraw fabrycznych przyczyną skurczu może być:

 • zbyt dużo wody dodanej w masie tynkarskiej,
 • zbyt gruba warstwa tynku
 • lub źle przygotowane podłoże [4].

Pielęgnacji nie sprzyja również wiatr o szybkości powyżej 4,5 m/s. Problem potwierdzają obserwowane na elewacjach zarysowania skurczowe tynków (FOT. 1-2).

Czytaj też: Odtworzenie zawartości cementu i kruszywa w mieszance betonowej na podstawie badań próbek stwardniałego betonu >>>

Najczęściej są to rysy siatkowe (FOT. 1) powstałe po zakończeniu procesu wiązania zaprawy, których przyczyną powstawania jest:

 • różnica wytrzymałości zaprawy tynkarskiej i podłoża lub poszczególnych warstw tynku,
 • zbyt duża grubość warstwy tynku,
 • zbyt szybkie nakładanie kolejnej warstwy tynku, gdy skurcz poprzedniej jeszcze się nie zakończył lub zbyt szybkie wysychanie warstw tynku [4].
FOT. 1–2. Rysy skurczowe tynków elewacyjnych: nieregularne (1), wzdłuż spoin (2); fot.: archiwum autora (J. Bochen)
FOT. 1-2. Rysy skurczowe tynków elewacyjnych: nieregularne (1), wzdłuż spoin (2); fot.: archiwum autora

Zaobserwować można także układ rys w miejscach spoin w murze (FOT. 2). Przyczyna ich powstania może zależeć od właściwości muru. Rysy skurczowe mają zazwyczaj szerokość rzędu 0,1-0,5 mm. Tworzenie rys na tynkach może przyczyniać się do obniżenia ich przyczepności i odspajania od podłoża.

Abstrakt

Wpływ pielęgnacji na skurcz tynków zewnętrznych na podstawie testów w warunkach symulowanych  

W artykule przedstawiono wyniki badań wpływu sposobu pielęgnacji na skurcz tynków zewnętrznych w warunkach letnich. Próbki tynków tradycyjnych i cienkowarstwowych na odpowiednich podłożach poddano nagrzewaniu w komorze klimatycznej. W określonych odstępach czasu oznaczano wartości skurczu dla trzech sposobów pielęgnacji: doraźnej, dokładnej i bez pielęgnacji. Wyniki pokazały znaczący wpływ pielęgnacji dokładnej i niewielki wpływ pielęgnacji doraźnej. W przypadku braku pielęgnacji wartości skurczu raczej nie przekraczają wartości dopuszczalnej. Wystarczającym zabiegiem może być zatem pielęgnacja doraźna.

Influence of curing on shrinkage of external plasters, determined through testing in simulated climate

The article presents the findings of an investigation of the influence of the curing method on shrinkage of external plastering in the summer season. Samples of traditional and thin-coat plasters on appropriate substrates were heated in a climate chamber. Values of shrinkage for three curing methods: ad-hoc curing, full curing, and no curing, were determined in preset intervals. The results have shown a significant importance of proper curing and a minor significance of ad-hoc curing. For the no-curing variant, shrinkage values tend not to exceed the permissible value. Thus, ad-hoc curing can be sufficient as protection against shrinkage.

W niniejszym artykule zwrócono uwagę na wpływ pielęgnacji i jej rodzaju na skurcz tynków w warunkach letnich. Przeanalizowano także wartości skurczu w zależności od rodzaju tynku oraz od sposobu pielęgnacji w przypadku podwyższonej temperatury otoczenia i nagrzewania słonecznego. W tym celu zastosowano komorę klimatyczną, w której próbki zapraw i tynków poddano wpływowi symulowanych warunków letnich [5, 6].

Przygotowanie próbek

W normie PN-85/B-04500 [7] dotyczącej tradycyjnych zapraw tynkowych określony jest sposób badania skurczu, a w normie PN-B-10106:97 [8], dotyczącej wypraw do tynków pocienionych, określona jest dopuszczalna wartość skurczu po 28 dniach, nie więcej niż 0,1%, czyli 1 mm/m.

Do celów porównawczych przyjęto badanie skurczu dwóch rodzajów:

 • skurczu swobodnego zapraw uformowanych z beleczek 40×40×160 mm
 • skurczu właściwego tynków.

Łącznie przyjęto do badań cztery tradycyjne zaprawy tynkarskie:

 • cementową klasy M5,
 • cementowo-wapienne o klasach M2, M5 i M10 (TABELA) [6]
TABELA. Zestawienie wagowe składników tradycyjnych zapraw tynkowych na 1 m3 [źródła: M. Szymura, „Badanie skurczu wybranych zapraw tynkarskich w zależności od rodzaju pielęgnacji” [praca dyplomowa magisterska], Gliwice 2007 i W. Lenkiewicz, L. Urban, „Roboty tynkowe. Poradnik”, Arkady, Warszawa 1970]
TABELA. Zestawienie wagowe składników tradycyjnych zapraw tynkowych na 1 m3 [źródła: M. Szymura, "Badanie skurczu wybranych zapraw tynkarskich w zależności od rodzaju pielęgnacji” [praca dyplomowa magisterska], Gliwice 2007 i W. Lenkiewicz, L. Urban, "Roboty tynkowe. Poradnik", Arkady, Warszawa 1970]

oraz cztery typowe masy wypraw cienkowarstwowych:

 • akrylową,
 • silikonową,
 • silikatową
 • i mineralną [5].

Przygotowano odpowiednie proporcje objętościowe składników.

Tynki tradycyjne przygotowano na ściennych pustakach ceramicznych, a cienkowarstwowe na płytach styropianowych PSE 100 o wymiarach 60×300×300 mm na zaprawie klejowej zbrojonej siatką.

Przygotowano odpowiednią liczbę próbek do oznaczeń wytrzymałości na ściskanie i do pomiarów skurczu dla trzech sposobów pielęgnacji zapraw i tynków.

Beleczki wyposażone zostały w stalowe końcówki do pomiaru skurczu, a w każdym tynku osadzono dwie mosiężne bazy o średnicy 6 mm w odległości co najmniej 250 mm.

Część próbek nie była poddana żadnej pielęgnacji, część poddano pielęgnacji doraźnej, a część pielęgnacji dokładnej, zwanej dalej właściwą.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Modernizacja poddaszy użytkowych
 • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.