Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wpływ pielęgnacji na skurcz tynków zewnętrznych

Badania na podstawie testów w warunkach symulowanych
dr inż. Jerzy Bochen  |  IZOLACJE 7/8/2017  |  08.09.2017
FOT. 5. Pomiar skurczu tensometrem zegarowym
FOT. 5. Pomiar skurczu tensometrem zegarowym
Archiwum autora

Skurcz jest powszechnym zjawiskiem występującym podczas dojrzewania zapraw i betonów. Należy go brać pod uwagę ze względu na niekorzystny wpływ na materiały konstrukcyjne i wykończeniowe podczas twardnienia.

W warunkach klimatycznych Polski istotna jest pielęgnacja w okresie podwyższonych temperatur latem i obniżonych zimą [1, 2, 3].

W przypadku tynków tradycyjnych na skurcz mają wpływ różne czynniki:

 • proporcje składników wiążących w stosunku do piasku,
 • zbyt mało wypełniacza,
 • zbyt duża ilość wody w zaprawie,
 • zbyt szybki proces schnięcia.

W przypadków zapraw fabrycznych przyczyną skurczu może być:

 • zbyt dużo wody dodanej w masie tynkarskiej,
 • zbyt gruba warstwa tynku
 • lub źle przygotowane podłoże [4].

Pielęgnacji nie sprzyja również wiatr o szybkości powyżej 4,5 m/s. Problem potwierdzają obserwowane na elewacjach zarysowania skurczowe tynków (FOT. 1-2).

Czytaj też: Odtworzenie zawartości cementu i kruszywa w mieszance betonowej na podstawie badań próbek stwardniałego betonu >>>

Najczęściej są to rysy siatkowe (FOT. 1) powstałe po zakończeniu procesu wiązania zaprawy, których przyczyną powstawania jest:

 • różnica wytrzymałości zaprawy tynkarskiej i podłoża lub poszczególnych warstw tynku,
 • zbyt duża grubość warstwy tynku,
 • zbyt szybkie nakładanie kolejnej warstwy tynku, gdy skurcz poprzedniej jeszcze się nie zakończył lub zbyt szybkie wysychanie warstw tynku [4].
FOT. 1–2. Rysy skurczowe tynków elewacyjnych: nieregularne (1), wzdłuż spoin (2); fot.: archiwum autora (J. Bochen)
FOT. 1-2. Rysy skurczowe tynków elewacyjnych: nieregularne (1), wzdłuż spoin (2); fot.: archiwum autora

Zaobserwować można także układ rys w miejscach spoin w murze (FOT. 2). Przyczyna ich powstania może zależeć od właściwości muru. Rysy skurczowe mają zazwyczaj szerokość rzędu 0,1-0,5 mm. Tworzenie rys na tynkach może przyczyniać się do obniżenia ich przyczepności i odspajania od podłoża.

Abstrakt

Wpływ pielęgnacji na skurcz tynków zewnętrznych na podstawie testów w warunkach symulowanych  

W artykule przedstawiono wyniki badań wpływu sposobu pielęgnacji na skurcz tynków zewnętrznych w warunkach letnich. Próbki tynków tradycyjnych i cienkowarstwowych na odpowiednich podłożach poddano nagrzewaniu w komorze klimatycznej. W określonych odstępach czasu oznaczano wartości skurczu dla trzech sposobów pielęgnacji: doraźnej, dokładnej i bez pielęgnacji. Wyniki pokazały znaczący wpływ pielęgnacji dokładnej i niewielki wpływ pielęgnacji doraźnej. W przypadku braku pielęgnacji wartości skurczu raczej nie przekraczają wartości dopuszczalnej. Wystarczającym zabiegiem może być zatem pielęgnacja doraźna.

Influence of curing on shrinkage of external plasters, determined through testing in simulated climate

The article presents the findings of an investigation of the influence of the curing method on shrinkage of external plastering in the summer season. Samples of traditional and thin-coat plasters on appropriate substrates were heated in a climate chamber. Values of shrinkage for three curing methods: ad-hoc curing, full curing, and no curing, were determined in preset intervals. The results have shown a significant importance of proper curing and a minor significance of ad-hoc curing. For the no-curing variant, shrinkage values tend not to exceed the permissible value. Thus, ad-hoc curing can be sufficient as protection against shrinkage.

W niniejszym artykule zwrócono uwagę na wpływ pielęgnacji i jej rodzaju na skurcz tynków w warunkach letnich. Przeanalizowano także wartości skurczu w zależności od rodzaju tynku oraz od sposobu pielęgnacji w przypadku podwyższonej temperatury otoczenia i nagrzewania słonecznego. W tym celu zastosowano komorę klimatyczną, w której próbki zapraw i tynków poddano wpływowi symulowanych warunków letnich [5, 6].

Przygotowanie próbek

W normie PN-85/B-04500 [7] dotyczącej tradycyjnych zapraw tynkowych określony jest sposób badania skurczu, a w normie PN-B-10106:97 [8], dotyczącej wypraw do tynków pocienionych, określona jest dopuszczalna wartość skurczu po 28 dniach, nie więcej niż 0,1%, czyli 1 mm/m.

Do celów porównawczych przyjęto badanie skurczu dwóch rodzajów:

 • skurczu swobodnego zapraw uformowanych z beleczek 40×40×160 mm
 • skurczu właściwego tynków.

Łącznie przyjęto do badań cztery tradycyjne zaprawy tynkarskie:

 • cementową klasy M5,
 • cementowo-wapienne o klasach M2, M5 i M10 (TABELA) [6]
TABELA. Zestawienie wagowe składników tradycyjnych zapraw tynkowych na 1 m3 [źródła: M. Szymura, „Badanie skurczu wybranych zapraw tynkarskich w zależności od rodzaju pielęgnacji” [praca dyplomowa magisterska], Gliwice 2007 i W. Lenkiewicz, L. Urban, „Roboty tynkowe. Poradnik”, Arkady, Warszawa 1970]
TABELA. Zestawienie wagowe składników tradycyjnych zapraw tynkowych na 1 m3 [źródła: M. Szymura, "Badanie skurczu wybranych zapraw tynkarskich w zależności od rodzaju pielęgnacji” [praca dyplomowa magisterska], Gliwice 2007 i W. Lenkiewicz, L. Urban, "Roboty tynkowe. Poradnik", Arkady, Warszawa 1970]

oraz cztery typowe masy wypraw cienkowarstwowych:

 • akrylową,
 • silikonową,
 • silikatową
 • i mineralną [5].

Przygotowano odpowiednie proporcje objętościowe składników.

Tynki tradycyjne przygotowano na ściennych pustakach ceramicznych, a cienkowarstwowe na płytach styropianowych PSE 100 o wymiarach 60×300×300 mm na zaprawie klejowej zbrojonej siatką.

Przygotowano odpowiednią liczbę próbek do oznaczeń wytrzymałości na ściskanie i do pomiarów skurczu dla trzech sposobów pielęgnacji zapraw i tynków.

Beleczki wyposażone zostały w stalowe końcówki do pomiaru skurczu, a w każdym tynku osadzono dwie mosiężne bazy o średnicy 6 mm w odległości co najmniej 250 mm.

Część próbek nie była poddana żadnej pielęgnacji, część poddano pielęgnacji doraźnej, a część pielęgnacji dokładnej, zwanej dalej właściwą.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Wtórne hydroizolacje poziome
 • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.