Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Bilans cieplny domu jednorodzinnego w technologii kompozytu wapienno-konopnego

Podsumowanie
FOT. 1. Przykładowa realizacja ściany w rozważanej technologii
FOT. 1. Przykładowa realizacja ściany w rozważanej technologii
Archiwa autorów
Ciąg dalszy artykułu...

Podsumowanie

Analiza miała na celu przedstawienie możliwości spełnienia obecnych wymagań cieplnych przy zastosowaniu ekologicznego materiału opartego na paździerzach konopnych i wapnie oraz zestawienie bilansu cieplnego budynku jednorodzinnego wykonanego przy zastosowaniu tego materiału.

Obliczenia dowiodły, że możliwe jest skonstruowanie przegród zewnętrznych z kompozytu wapienno-konopnego o porównywalnych grubościach z technologiami tradycyjnymi, tak aby spełnione zostały obecne wymagania cieplne (w przypadku ścian - bez dodatkowej izolacji). Technologia ta zapewnia zachowanie ciągłości izolacji i redukuje mostki termiczne w węzłach konstrukcyjnych.

Największe straty ciepła powstały przez przenikanie przez przegrody zewnętrzne, pośród których największy udział w stratach miały ściany zewnętrzne, a w drugiej kolejności otwory okienne i drzwiowe. Zyski ciepła wewnętrzne i od promieniowania słonecznego uzyskano na podobnym poziomie. Wskaźnik zapotrzebowania na energię do ogrzewania wyniósł 58,9 kWh/m2·rok.

 Zaprezentowane wyniki dotyczą jedynie przykładowych kompozytów o różnych wartościach współczynnika przewodzenia ciepła. Możliwe jest wykonanie kompozytów konopno-wapiennych o lepszych parametrach niż te zaprezentowane w artykule, co przyczyniłoby się do zredukowania grubości ściany lub możliwości uzyskania standardu budynku niskoenergetycznego.

W pracy skupiono się na współczynniku przewodzenia ciepła jako jedynym parametrze cieplnym kompozytu wapienno-konopnego. Kompozyt posiada dodatkowo wysoką pojemność cieplną, która wpływa na zwiększenie poczucia komfortu cieplnego. Zasadne jest zatem kontynuowanie analiz z uwzględnieniem złożonego stanu przepływu ciepła, gdyż okazać się może, że przy uzyskanym w niniejszych obliczeniach współczynnikiem U dla przegród zewnętrznych, przy zachowaniu danej grubości przegrody, możliwe będzie uzyskanie lepszych parametrów niż dla przegrody o standardzie niskoenergetycznym wykonanej z tradycyjnych materiałów (np. bloczek + wełna mineralna).

Literatura

1. G. Minke, F. Mahlke, "Building with Straw, Birkhäuser Architecture", Germany 2005.
2. O. Douzane, G. Promis, J.M. Roucoult, A.D. Tran Le, T. Langlet, "Hygrothermal performance of a straw bale building: In situ and laboratory investigations", "Journal of Building Engineering", nr 8/2016, s. 91-98.
3. H.R. Kymalainen, A.M. Sjoberg, "Flax and hemp fibres as raw materials for thermal insulations", "Building and Environment", nr 43(7)/2008, s. 1261-1269.
4. D. Barnat-Hunek, P. Smarzewski, S. Fic, "Mechanical and thermal properties of hemp-lime composites", "Composites Theory and Practice", vol, 15/1, 2015, s. 21-27.
5. D. Barnat-Hunek, P. Smarzewski, P. Brzyski, "Properties of Hemp--Flax Composites for Use in the Building Industry", "Journal of Natural Fibers".
6. S. Fic, P. Brzyski, "Badanie kompozytu opartego na lekkich wypełniaczach (len i perlit) do zastosowań w budownictwie jako materiał ścienny”, „Przegląd Budowlany", nr 2/2015.
7. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (DzU 2004 nr 92, poz. 881).
8. PN-EN ISO 14683:2008, "Mostki cieplne w budynkach - Liniowy współczynnik przenikania ciepła. Metody uproszczone i wartości orientacyjne".
9. PN ISO 8302:1999, "Izolacja cieplna. Określanie oporu cieplnego i właściwości z nim związanych w stanie ustalonym. Aparat płytowy z osłoniętą płytą grzejną".
10. PN-EN ISO 6946:2008, "Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania".
11. PN-EN 13790:2009, "Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Obliczanie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia".
12. PN-EN ISO 10456:2009, "Materiały i wyroby budowlane. Właściwości cieplno-wilgotnościowe".
13. Strona internetowa: www.steico.com.
14. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690) ze zmianą z dnia 1 stycznia 2014 r. (Dz.U., poz.926).
15. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 06 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej.
16. PN-EN ISO 13790:2009, "Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Obliczanie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia”.
17. P. Brzyski, "Bilans cieplny budynku na przykładzie jednorodzinnego domu niskoenergetycznego", rozdział w monografii pt. "Wybrane zagadnienia budownictwa energooszczędnego", Politechnika Warszawska, Płock 2014.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnij dach! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Dobra robota zaczyna się od dobrego materiału... ZOBACZ »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »mgr inż. Przemysław Brzyski
mgr inż. Przemysław Brzyski
Autor ukończył Budownictwo na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej na specjalności Technologia i Organizacja Budownictwa. Pracuje w Katedrze Budownictwa Ogólnego tej uczelni jako ... więcej »
mgr inż. Joanna  Styczeń
mgr inż. Joanna  Styczeń
Autorka ukończyła Budownictwo na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej na specjalności Technologia i Organizacja Budownictwa. Pracuje w Katedrze Budownictwa Ogólnego tej ucze... więcej »
dr hab. inż. Stanisław Fic
dr hab. inż. Stanisław Fic
Ukończył Budownictwo na Wydziale Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej. Pracuje w Katedrze Budownictwa Ogólnego Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej jako kierownik katedry. Za... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.