Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Poradnik wykonawcy. Izolacja dachu płaskiego w systemie dwuwarstwowym

Paroc Polska, Mariusz Dudziński  |  23.08.2017  |  2
Montaż płyt lamelowych PAROC ROL 30
Montaż płyt lamelowych PAROC ROL 30
PAROC

Dachy płaskie to konstrukcje dość trudne ze względu na uwarunkowania polskiego klimatu. Eksperci Paroc podpowiadają, jak zaplanować prace wykonawcze tak, by uniknąć mostków termicznych oraz zabezpieczyć konstrukcję przed destruktywnym działaniem wilgoci.

Solidne podstawy - warstwa spodnia izolacji

Izolację dachu płaskiego wykonać można praktycznie o każdej porze roku. Niezależnie od sezonu, prace wykonawcze należy przeprowadzać w taki sposób, aby podczas montażu materiał izolacyjny zawsze pozostawał suchy. Z problemem wilgoci, także na etapie budowy lub termomodernizacji, poradzić sobie można, stosując nowoczesne rozwiązania izolacyjne.

Aby w obu przypadkach ułatwić wykonawcom wykonanie dobrze ocieplonej, suchej, bezpiecznej i trwałej konstrukcji dachu płaskiego, specjaliści Paroc opracowali nowy system izolacji z wełny kamiennej: PAROC PROOF. Masz pytania? Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów >>

System pozwala usprawnić prace wykonawcze i remontowe. Wszystkie warstwy izolacji powinny być układane jednocześnie, co zmniejsza ryzyko błędów wykonawczych oraz ogranicza możliwość przedostania się do konstrukcji dachu wilgoci pochodzącej z opadów atmosferycznych - wyjaśnia Adam Buszko.

System bazuje w dużej mierze na naturalnej sprężystości oraz stabilności wymiarowej warstwy spodniej, wykonanej z nowego produktu w ofercie producenta: płyty PAROC ROL 30. Ponieważ jej włókna są zorientowane pionowo, pomimo relatywnie niedużej wagi płyta pozostaje stabilna, twarda i nie zmienia swoich wymiarów - nawet w obliczu zmiennych warunków pogodowych.

PAROC

Twoje na wierzchu - warstwa wierzchnia izolacji

Warstwę wierzchnią w systemie PAROC PROOF układamy jednocześnie z warstwą spodnią, rozpoczynając od najdalej położonych stref krawędziowych, by uniknąć zabronionego chodzenia warstwie spodniej izolacji.

W charakterze warstwy wierzchniej izolacji można zastosować płyty PAROC ROB 80. Niepalne, utrzymujące obciążenie wyroby z wełny kamiennej opracowano tak, aby zapewnić trwałe, twarde i ognioodporne podłoże dla większości typów płaskich pokryć dachowych, jak również izolację warstwy nośnej w miejscach remontów.

Płyty układamy po uwzględnieniu planowanych miejsc usytuowania kominków wentylacyjnych i wycięciu odpowiednich otworów montażowych. Ze względu na siły strukturalne oddziałujące na konstrukcję dachową, płyty izolacyjne oraz zabezpieczającą je membranę dachową mocujemy mechanicznie do podłoża ze stalowej blachy trapezowej lub betonu.

System PAROC PROOF

Łączenie wykonujemy przez pierwszą warstwę papy, wykorzystując do tego elastyczne i odporne na korozję łączniki mechaniczne. W tym celu najlepiej sprawdzą się łączniki z tworzywa sztucznego (np. z nylonu), wyposażone w poduszkę powietrzną oraz połączenie teleskopowe z wkrętem samogwintującym ze stali nierdzewnej. Poduszka powietrzna ogranicza powstawanie mostków termicznych, a połączenie teleskopowe umożliwia elastyczną pracę pokrycia dachowego podczas bezpośredniego obciążenia. Dowiedz się więcej o systemach izolacyjnych PAROC >>

Montaż na blasze trapezowej

W przypadku blachy trapezowej musimy pamiętać o zasadach poprawnego ułożenia materiału izolacyjnego. Oczywiście, niedopuszczalne są jakiekolwiek szczeliny pomiędzy płytami izolacyjnymi. Należy również za wszelką cenę unikać sytuacji, w której narożniki czterech płyt zbiegają się w jednym punkcie to gwarantowany mostek termiczny.

Do montażu płyt możemy podejść zasadniczo na dwa sposoby: równolegle lub prostopadle do fałd blachy. Same płyty możemy zaś łączyć ze sobą na fałdzie lub pomiędzy fałdami blachy. W pierwszym przypadku płyty wymagają podparcia o szerokości minimum 35 mm na fałdzie. Z kolei płyty o określonej grubości mogą łączyć się ze sobą w przestrzeni pomiędzy fałdami tylko pod warunkiem, że zachowany zostanie maksymalny dystans pomiędzy owymi fałdami.

Płytę o grubości 50 mm możemy łączyć z drugą płytą 50 mm wówczas, gdy dystans pomiędzy fałdami blachy nie przekracza 120 mm przy układaniu równoległym i 170 mm przy układaniu prostopadłym. Dla płyt o grubości powyżej 120 mm nie ma już ograniczeń co do szerokości pomiędzy fałdami -wyjaśnia Adam Buszko, ekspert Paroc.

Twarde dowody

Izolacja w dwuwarstwowym systemie to coraz częściej spotykany standard, jeśli chodzi o budownictwo obiektów przemysłowych, magazynowych czy handlowo-usługowych. Wysoka precyzja wykonawcza oraz dobór odpowiednich, systemowych rozwiązań materiałowych to gwarancja nie tylko niezawodności, ale i sprawnie przeprowadzonych prac wykonawczych lub renowacyjnych.

W przypadku zastosowania systemu PAROC PROOF zyskujemy więc gwarancję wysokich parametrów termoizolacyjnych, które pomogą projektantom spełnić obecne i przyszłe wymagania energooszczędności - także w budownictwie pasywnym.

Jeśli do wykonania spodniej warstwy ocieplania zastosujemy płyty z włókien zorientowanych pionowo, uzyskamy konstrukcję sztywną i mocną, zarówno w trakcie jej wykonywania, jak i w eksploatacji. Co ważne, system PAROC PROOF pozwala uzyskać powyższe korzyści przy zastosowaniu płyt stosunkowo lekkich, co umożliwia dobór optymalnej grubości bez większego obciążania dachu płaskiego.

Paroc Polska
ul.Gnieźnieńska 4
62-240 Trzemeszno

Telefon: 61 468 21 90
Fax: 61 468 23 04


www.paroc.pl

PAROC

 

 

http://www.izolacje.com.pl/images/photos/24/2072/__b_zbiornik_przemyslowy2_paroc.JPG

Komentarze

(2)
Ludwik | 22.03.2018, 13:01
Dzień dobry. Mam pytanie jakie są zasady rozmieszczania łączników na dachu
Rafał | 26.03.2018, 14:19
Witam serdecznie, ja mam natomiast pytanie, co zrobić jeśli na dachu potrzebne są ciągi technologiczne wymagające większych wytrzymałości
   1 / 1   
 Paroc Polska
 Paroc Polska
Brak informacji o autorze... więcej »
 Mariusz Dudziński
 Mariusz Dudziński
Brak informacji o autorze... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
5/2018

Aktualny numer:

Izolacje 5/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Fundamenty w budynkach jednorodzinnych
  • - Ognioochronne powłoki malarskie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.