Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Warstwowy montaż stolarki - ciepłe i szczelne okna

STIER s.c.  |  01.08.2017
Ciepły montaż okien - co warto wiedzieć?
Ciepły montaż okien - co warto wiedzieć?
Stier

Na uzyskanie odpowiedniej izolacyjności termicznej i akustycznej oraz właściwego komfortu w pomieszczeniach wpływa m.in. dobór stolarki o odpowiednich parametrach i jej prawidłowy montaż. Do ciepłego montażu okien warto zastosować taśmy uszczelniające.

Firma Stier jest obecna w branży stolarki już od ponad 10 lat. Widząc na rynku zapotrzebowanie na specjalistyczne produkty do montażu podjęła współpracę z niemiecką firmą Hanno - uznanym specjalistą na rynkach światowych w zakresie uszczelnień i wytłumień w budownictwie i przemyśle.

Hanno wytwarza taśmy uszczelniające i produkty do uszczelniania spoin połączeniowych w budownictwie - materiały do ciepłego montażu stolarki otworowej. Produkuje również specjalistyczne uszczelnienia dla przemysłu samochodowego i maszynowego.

Trójwarstwowy system montażu stolarki otworowej od ponad dekady jest stosowany w krajach Europy Zachodniej. Stał się standardem, a w chwili obecnej jest już wymogiem. W Polsce temat montażu warstwowego był dotąd często pomijany.

Na szczęście od paru lat można zauważyć poprawę sytuacji, jeśli chodzi o ten typ montażu i zastosowanie taśm do ciepłego montażu. Dowiedz się więcej o trójwarstwowym systemie montażu stolarki otworowej >>

 
Trójwarstwowy system montażu stolarki otworowej
Z pomocą przychodzą również ostatnie wytyczne Instytutu Techniki Budowlanej (Część B/zeszyt 6) dotyczące prawidłowego montażu stolarki.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zobowiązuje państwa członkowskie do doprowadzenia w 2021 roku (2019 rok dla budynków zajmowanych przez władze publiczne i będących ich własnością) do tego, by wszystkie nowo powstające obiekty charakteryzowały się "niemal zerowym zużyciem energii".

Konsekwencją wdrożenia dyrektywy na gruncie polskim jest rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2013 r., poz. 926). Konieczność spełnienia powyższych wymagań może stanowić istotny impuls dla rozwoju budownictwa pasywnego i energooszczędnego w Polsce, a co za tym idzie także częstszego stosowania montażu warstwowego stolarki.

Podstawowym celem montażu warstwowego jest zabezpieczenie warstwy izolacji termicznej, którą najczęściej jest piana montażowa przed degradacją.

Zabezpieczenie izolacji przed wilgocią i zapewnienie jej stałej wentylacji pozwala na utrzymanie spoiny między ramą okna a murem w stanie suchym, co powoduje wyeliminowanie takich efektów niepożądanych jak:

  • powstawanie mostków termicznych i strat ciepła,
  • niekontrolowane przewiewy,
  • powstawanie zawilgocenia, które prowadzi do zagrzybienia,
  • zmniejszenie izolacyjności akustycznej połączenia.

Montaż okien trójwarstwowy jest oparty na zasadzie "szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz".

  1. Część zewnętrzna zapobiega dostawaniu się do środka opadów atmosferycznych, jest wodoodporna i otwarta na dyfuzje. Wilgoć znajdująca się w murze może być poprzez tę warstwę w sposób kontrolowany odprowadzona na zewnątrz. Tę warstwę wykonujemy przy użyciu taśm paroprzepuszczalnych, uniwersalnych bądź też taśm rozprężnych.
  2. Część środkowa pełni funkcję uszczelnienia w zakresie izolacyjności cieplnej i dźwiękowej. Zapewnia ochronę przed stratami ciepła. Warstwa środkowa przenosi również obciążenia statyczne związane z mocowaniem okna. Tą warstwę stanowi najczęściej piana montażowa.
  3. Część wewnętrzna działa hamująco na przepływ powietrza i dyfuzję, ponieważ ma ona za zadanie oddzielenie klimatu wewnątrz pomieszczenia od klimatu zewnętrznego. Dlatego w obręb szczelin nie może dostawać się ciepłe, wilgotne powietrze z pomieszczenia i nie może tworzyć się woda kondensacyjna w obszarze połączenia. Uszczelnienie tej warstwy wykonujemy przy użyciu taśm paroszczelnych lub uniwersalnych.

Montaż warstwowy może być wykonany także przy użyciu jednego produktu - taśmy multifunkcyjnej. Każda z nich to taśma do ciepłego montażu okien, spełniająca idealnie swoje funkcje.

STIER
Właściwie dobrane produkty do montażu okien trójwarstwowego i właściwe wykonanie montażu gwarantują komfort użytkowania pomieszczeń, brak wilgoci i tworzenia się pleśni oraz najlepsze właściwości izolacji termicznej i akustycznej. Prawidłowy montaż okien daje więc długotrwałe, zadowalające rezultaty.

Inwestorzy coraz częściej wybierają stolarkę energooszczędną. W tym przypadku montaż warstwowy z wykorzystaniem specjalnej taśmy do ciepłego montażu, oczywiście fachowo wykonany, stanowi część całego systemu i jest wręcz nieodzowny. Do konkretnej sytuacji na budowie, rodzaju stolarki i sposobu jej montażu dobiera się odpowiedni wariant montażu warstwowego. Taśma i ciepły montaż to gwarancja dobrej izolacji okien.

Firma oferuje szeroką gamę materiałów i rozwiązań do montażu warstwowy stolarki otworowej np. montaż stolarki w warstwie ocieplenia, ciepłe parapety itd. Przedsiębiorstwo działa również w obszarze techniki zamocowań.

Zapraszamy do współpracy, oferujemy pomoc i doradztwo techniczne >>

STIER      STIER S.C.
    ul.Śląska 96
    66-400 Gorzów Wlkp.
    Telefon: 664 152 722
    E-mail:
HANNO

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie stosować izolację ze szkła spienionego »


Oszklony budynek

Dobór odpowiedniej termoizolacji jest podstawą prawidłowej, długoterminowej pracy konstrukcji obiektu i uzyskania najwyższego komfortu cieplno-wilgotnościowego pomieszczeń. czytaj dalej »

 


Fakty i mity na temat szarego styropianu » 


Rusztowanie przy budynku

Budując dom wiele uwagi poświęca się jego energooszczędności. I słusznie. Bywa jednak, że inwestorzy zapominają, że dom jest swego... czytaj dalej »

 


Sprawdzony sposób na efektywną izolację rurociągów zewnętrznych »

Poznaj certyfikowane rozwiązania do izolacji urządzeń wysokotemperaturowych »

Paroc - izolacja rurociągów Linia produkcyjna ISOVER

Ze względu na wysoką elastyczność, łatwość docinania oraz zróżnicowane parametry gęstościowe, stanowią one dobre rozwiązanie w przypadku, gdy wykonanie izolacji otulinami jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. czytaj dalej »

Urządzenia wysokotemperaturowe, takie jak kotły i zbiorniki, mają specjalne wymagania w zakresie izolacji. Szczególnie w odniesieniu do wartości maksymalnej temperatury roboczej, sprawności cieplnej izolacji, a także (...) czytaj dalej »

Najnowsze rozwiązania technologiczne w zakresie uszczelniania okien i drzwi »


Izolacja okien

Czym jest ciepły parapet?
Do czego służą konsole montażowe i membrany EPDM?
czytaj dalej »

 


Jak wykonać izolację w systemach HVAC »

Nowoczesna i ekologiczna formuła izolacyjna »

Izolacja rurociągu HVAC Izolacje Synthos
Montaż otulin izolacyjnych na przewodach grzewczych w gruncie rzeczy nie jest zadaniem skomplikowanym, niemniej wymaga odpowiedniej precyzji oraz dopilnowania kilku podstawowych zasad. czytaj dalej » Obniżona wartość LAMBDA pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz zużycie materiału izolacyjnego w poszczególnych zastosowaniach. czytaj dalej »

 


+

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Niczuk Metall Niczuk Metall
Warto współpracować z najlepszymi! Niczuk Metall jest firmą z tradycjami opartą wyłącznie na polskim kapitale . Doświadczenie,...
7/8/2017

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Współczesne systemy elewacyjne
  • - Przyczyny uszkodzeń murów
Zobacz szczegóły
Zamów bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.