Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do płytek

Pierwszy i drugi etap badań
Produkowane są dwie grupy cementu, różniące się zasadniczo właściwościami i przeznaczeniem - cementy portlandzkie i cementy glinowe.
Produkowane są dwie grupy cementu, różniące się zasadniczo właściwościami i przeznaczeniem - cementy portlandzkie i cementy glinowe.
Atlas
Ciąg dalszy artykułu...

Pierwszy etap badań

W pierwszym etapie skoncentrowano się na ocenie wpływu mrówczanu wapnia na kształtowanie się przyczepności kleju oraz stopnia zwilżenia powierzchni płytki gresowej po jednym dniu od przyklejenia płytek. Badanie wykonano z uwagi na fakt, że w warunkach praktycznych użytkowanie płytek (chodzenie po nich) i ich fugowanie odbywa się częstokroć już po jednym dniu od przyklejenia do podłoża. Nie dotyczy to oczywiście specjalnie projektowanych klejów szybkowiążących, które zapewniają możliwość użytkowania i fugowania przyklejonych płytek już po 4 do 6 godz.

Wyniki badań zestawiono w TAB. 4 oraz na FOT. obrazującej stopień zwilżenia powierzchni płytek przez klej wykonany na danej recepturze.

Wyniki badań wykazały, że zarówno klasa wytrzymałości cementu, jak i dodatek mrówczanu wapnia mają duże znaczenie w uzyskaniu właściwych parametrów kleju.

Uzyskane wyniki wskazują jednoznacznie, że zastosowanie cementu o wyższej klasie wytrzymałości przyspiesza proces narastania wytrzymałości zaprawy, co przekłada się na lepsze wyniki przyczepności oraz stopnia zwilżenia płytek klejem.

Przyjmując przyczepność rzędu 0,5 MPa (jak przy ocenie klejów szybkowiążących F) jako kryterium przydatności kleju, wydaje się konieczne stosowanie w recepturach co najmniej 0,1% dodatku mrówczanu wapnia.

Czytaj też: Kleje do płytek ceramicznych - aspekty wykonawcze >>>

Wyniki wykazały, że stosowanie większej ilości, pomimo wyraźnej poprawy zwilżalności płytek, nie zwiększa znacząco wyników przyczepności, a może wiązać się z nieznacznym obniżeniem wyników oznaczeń czasu otwartego, badanego z użyciem płytek ceramicznych o wysokiej chłonności. Wydaje się, że dodatek mrówczanu 0,1% masy zaprawy jest optymalny.

FOT. Stopień zwilżenia powierzchni płytki przez badane kleje; fot. archiwum autorów (S. Chłądzyński, K. Walusiak)
FOT. Stopień zwilżenia powierzchni płytki przez badane kleje; fot. archiwum autorów

Warto w tym miejscu również wspomnieć, że doświadczenia praktyczne i laboratoryjne wskazują na celowość stosowania tego dodatku z uwagi na fakt, że poprawia on nie tylko normowe parametry zaprawy, lecz również twardnienie kleju w warunkach praktycznych, co szczególnie widać w niskich temperaturach otoczenia, jakie panują w kraju od późnej jesieni do wiosny.

Biorąc pod uwagę uzyskane wyniki, do dalszych badań, polegających na sprawdzeniu parametrów normowych zapraw klejących przygotowanych w laboratorium, przeznaczono próbki o zawartości mrówczanu wapnia 0,1%.

Drugi etap badań

W drugim etapie badań wykonano badania normowe zapraw klejących według normy PN-EN 12004+A1:2012 [7]. Wykonano komplet badań, z wyjątkiem oznaczeń przyczepności wczesnej (po 6 godz.), właściwych dla klejów szybkowiążących, znakowanych literą F.

Szeroki program badawczy, którego wyniki przedstawiono w TAB. 4, pozwolił na wyciągnięcie wniosków dotyczących zarówno cementu, jak i dodatków stosowanych w recepturach zapraw.

Stosując w recepturach zapraw cement klasy 52,5R, uzyskano wyższe wyniki niż w przypadku analogicznych zapraw przygotowanych z cementu klasy 42,5R. Wyniki wykazały, że uzyskanie kleju "elastycznego", tj. o oznaczeniu normowym C2TES1, w przypadku użycia cementu CEM I 52,5R wymagało 3% dodatku proszku redyspergowalnego, a w przypadku cementu CEM I 42,5R jego ilość musiała wzrosnąć do 4%.

Stosując droższy cement, o wyższej wytrzymałości, obniżono koszt receptury kleju poprzez możliwość zmniejszenia udziału bardzo drogiego dodatku proszku redyspergowalnego w recepturze.

Badania potwierdziły ponadto znany, korzystny wpływ proszku redyspergowalnego na właściwości klejów do płytek. Zwiększenie jego udziału w zaprawie klejącej wydatnie polepsza takie cechy, jak przyczepność pierwotna, po starzeniu, termicznym i odkształcenie poprzeczne.

Wnioski

  • Badania wykazały, że cement o wyższej klasy wytrzymałości (CEM I 52,5R) jest bardziej przydatny w recepturach klejów do płytek niż najczęściej stosowany cement klasy 42,5R.
  • Wyniki wskazują na celowość podjęcia analogicznych badań w przypadku innych suchych zapraw opartych na spoiwie cementowym (np. klejów do ociepleń, spoin, posadzek), w których stosuje się dodatki w postaci proszku redyspergowalnego, eterów celulozy oraz związków przyspieszających wiązanie i twardnienie zapraw.
  • Uzyskanie wyniki wskazują na możliwości optymalizacji receptur wybranych suchych mieszanek chemii budowlanej dla producentów. Kierunek ten może być szczególnie istotny dla producentów mających do dyspozycji więcej niż jeden silos na cement portlandzki szary lub też stanowić istotny przyczynek do rozważenia zmiany cementu klasy CEM I 42,5R na cement CEM I 52,5R.

Literatura

1. P. Kijowski, "Przemysł cementowy w Polsce. Stan obecny i perspektywy rozwoju. Jakość cementu - program "Pewny Cement"", [prezentacja Stowarzyszenia Producentów Cementu na Konferencji "ZAKOBUILDING"], Zakopane 2011.
2. PN-EN 197-1:2012, "Cement. Część 1: Skład, wymagania i kryteria zgodności dotyczące cementów powszechnego użytku".
3. PN-EN 14647:2007, "Cement glinowo-wapniowy. Skład, wymagania i kryteria zgodności".
4. S. Chłądzyński, "Składniki zapraw klejowych do płytek. Część I - Spoiwo cementowe", "IZOLACJE", nr 3/2008, s. 30-34.
5. S. Chłądzyński, "Kleje uelastycznione i (wysoko)elastyczne" - teoria i praktyka", "Informator Budowlany", nr 1/2016, s. 153-157.
6. M. Rokiel, "Wykładziny posadzkowe z płytek - właściwy dobór kleju", "IZOLACJE", nr 3/2012, s. 60-65.
7. PN-EN 12004+A1:2012, "Kleje do płytek. Wymagania, ocena zgodności, klasyfikacja i oznaczenie".

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Alternatywa dla wełny i styropianu »


W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu... ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Która fuga szybko wiąże i jest łatwa w utrzymaniu czystości?

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Chemia budowlana - porady ekspertów »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
4/2020

Aktualny numer:

Izolacje 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Co wpływa na trwałość i niezawodność ETICS?
  • - Balkony – projektowanie numeryczne złączy z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.