Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do płytek

Pierwszy i drugi etap badań
Produkowane są dwie grupy cementu, różniące się zasadniczo właściwościami i przeznaczeniem - cementy portlandzkie i cementy glinowe.
Produkowane są dwie grupy cementu, różniące się zasadniczo właściwościami i przeznaczeniem - cementy portlandzkie i cementy glinowe.
Atlas
Ciąg dalszy artykułu...

Pierwszy etap badań

W pierwszym etapie skoncentrowano się na ocenie wpływu mrówczanu wapnia na kształtowanie się przyczepności kleju oraz stopnia zwilżenia powierzchni płytki gresowej po jednym dniu od przyklejenia płytek. Badanie wykonano z uwagi na fakt, że w warunkach praktycznych użytkowanie płytek (chodzenie po nich) i ich fugowanie odbywa się częstokroć już po jednym dniu od przyklejenia do podłoża. Nie dotyczy to oczywiście specjalnie projektowanych klejów szybkowiążących, które zapewniają możliwość użytkowania i fugowania przyklejonych płytek już po 4 do 6 godz.

Wyniki badań zestawiono w TAB. 4 oraz na FOT. obrazującej stopień zwilżenia powierzchni płytek przez klej wykonany na danej recepturze.

Wyniki badań wykazały, że zarówno klasa wytrzymałości cementu, jak i dodatek mrówczanu wapnia mają duże znaczenie w uzyskaniu właściwych parametrów kleju.

Uzyskane wyniki wskazują jednoznacznie, że zastosowanie cementu o wyższej klasie wytrzymałości przyspiesza proces narastania wytrzymałości zaprawy, co przekłada się na lepsze wyniki przyczepności oraz stopnia zwilżenia płytek klejem.

Przyjmując przyczepność rzędu 0,5 MPa (jak przy ocenie klejów szybkowiążących F) jako kryterium przydatności kleju, wydaje się konieczne stosowanie w recepturach co najmniej 0,1% dodatku mrówczanu wapnia.

Czytaj też: Kleje do płytek ceramicznych - aspekty wykonawcze >>>

Wyniki wykazały, że stosowanie większej ilości, pomimo wyraźnej poprawy zwilżalności płytek, nie zwiększa znacząco wyników przyczepności, a może wiązać się z nieznacznym obniżeniem wyników oznaczeń czasu otwartego, badanego z użyciem płytek ceramicznych o wysokiej chłonności. Wydaje się, że dodatek mrówczanu 0,1% masy zaprawy jest optymalny.

FOT. Stopień zwilżenia powierzchni płytki przez badane kleje; fot. archiwum autorów (S. Chłądzyński, K. Walusiak)
FOT. Stopień zwilżenia powierzchni płytki przez badane kleje; fot. archiwum autorów

Warto w tym miejscu również wspomnieć, że doświadczenia praktyczne i laboratoryjne wskazują na celowość stosowania tego dodatku z uwagi na fakt, że poprawia on nie tylko normowe parametry zaprawy, lecz również twardnienie kleju w warunkach praktycznych, co szczególnie widać w niskich temperaturach otoczenia, jakie panują w kraju od późnej jesieni do wiosny.

Biorąc pod uwagę uzyskane wyniki, do dalszych badań, polegających na sprawdzeniu parametrów normowych zapraw klejących przygotowanych w laboratorium, przeznaczono próbki o zawartości mrówczanu wapnia 0,1%.

Drugi etap badań

W drugim etapie badań wykonano badania normowe zapraw klejących według normy PN-EN 12004+A1:2012 [7]. Wykonano komplet badań, z wyjątkiem oznaczeń przyczepności wczesnej (po 6 godz.), właściwych dla klejów szybkowiążących, znakowanych literą F.

Szeroki program badawczy, którego wyniki przedstawiono w TAB. 4, pozwolił na wyciągnięcie wniosków dotyczących zarówno cementu, jak i dodatków stosowanych w recepturach zapraw.

Stosując w recepturach zapraw cement klasy 52,5R, uzyskano wyższe wyniki niż w przypadku analogicznych zapraw przygotowanych z cementu klasy 42,5R. Wyniki wykazały, że uzyskanie kleju "elastycznego", tj. o oznaczeniu normowym C2TES1, w przypadku użycia cementu CEM I 52,5R wymagało 3% dodatku proszku redyspergowalnego, a w przypadku cementu CEM I 42,5R jego ilość musiała wzrosnąć do 4%.

Stosując droższy cement, o wyższej wytrzymałości, obniżono koszt receptury kleju poprzez możliwość zmniejszenia udziału bardzo drogiego dodatku proszku redyspergowalnego w recepturze.

Badania potwierdziły ponadto znany, korzystny wpływ proszku redyspergowalnego na właściwości klejów do płytek. Zwiększenie jego udziału w zaprawie klejącej wydatnie polepsza takie cechy, jak przyczepność pierwotna, po starzeniu, termicznym i odkształcenie poprzeczne.

Wnioski

  • Badania wykazały, że cement o wyższej klasy wytrzymałości (CEM I 52,5R) jest bardziej przydatny w recepturach klejów do płytek niż najczęściej stosowany cement klasy 42,5R.
  • Wyniki wskazują na celowość podjęcia analogicznych badań w przypadku innych suchych zapraw opartych na spoiwie cementowym (np. klejów do ociepleń, spoin, posadzek), w których stosuje się dodatki w postaci proszku redyspergowalnego, eterów celulozy oraz związków przyspieszających wiązanie i twardnienie zapraw.
  • Uzyskanie wyniki wskazują na możliwości optymalizacji receptur wybranych suchych mieszanek chemii budowlanej dla producentów. Kierunek ten może być szczególnie istotny dla producentów mających do dyspozycji więcej niż jeden silos na cement portlandzki szary lub też stanowić istotny przyczynek do rozważenia zmiany cementu klasy CEM I 42,5R na cement CEM I 52,5R.

Literatura

1. P. Kijowski, "Przemysł cementowy w Polsce. Stan obecny i perspektywy rozwoju. Jakość cementu - program "Pewny Cement"", [prezentacja Stowarzyszenia Producentów Cementu na Konferencji "ZAKOBUILDING"], Zakopane 2011.
2. PN-EN 197-1:2012, "Cement. Część 1: Skład, wymagania i kryteria zgodności dotyczące cementów powszechnego użytku".
3. PN-EN 14647:2007, "Cement glinowo-wapniowy. Skład, wymagania i kryteria zgodności".
4. S. Chłądzyński, "Składniki zapraw klejowych do płytek. Część I - Spoiwo cementowe", "IZOLACJE", nr 3/2008, s. 30-34.
5. S. Chłądzyński, "Kleje uelastycznione i (wysoko)elastyczne" - teoria i praktyka", "Informator Budowlany", nr 1/2016, s. 153-157.
6. M. Rokiel, "Wykładziny posadzkowe z płytek - właściwy dobór kleju", "IZOLACJE", nr 3/2012, s. 60-65.
7. PN-EN 12004+A1:2012, "Kleje do płytek. Wymagania, ocena zgodności, klasyfikacja i oznaczenie".

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Opłacalność paneli fotowoltaicznych - najnowsze informacje i porady »

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

W przyszłym roku nastąpią znaczne podwyżki cen energii elektrycznej, dlatego też warto zastanowić się nad montażem paneli fotowoltaicznych.
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.