Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do płytek

The effect of cement strength on the properties of cement-based adhesives for tiles

Produkowane są dwie grupy cementu, różniące się zasadniczo właściwościami i przeznaczeniem - cementy portlandzkie i cementy glinowe.
Atlas

Produkowane są dwie grupy cementu, różniące się zasadniczo właściwościami i przeznaczeniem - cementy portlandzkie i cementy glinowe.


Atlas

Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Zastosowanie cementu o odpowiednich parametrach umożliwia optymalizację ich receptur.

Zobacz także

fischer Polska sp. z o.o. Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

ABSTRAKT

W artykule przedstawiono wyniki badań wpływu cementu o różnej klasie wytrzymałości na właściwości klejów cementowych do płytek. Zbadano właściwości normowe według PN-EN 12004 receptur laboratoryjnych, wykonanych z wykorzystaniem cementów portlandzkich CEM I klas 42,5R i 52,5R. Badania wykazały, że cement o wyższej klasie wytrzymałości CEM I 52,5R jest bardziej przydatny w recepturach klejów do płytek niż najczęściej stosowany cement klasy CEM I 42,5R

The effect of cement strength on the properties of cement-based adhesives for tiles

The article presents the findings of tests of impact of cement of different strength classes on the properties of cement-based adhesives for tiles. The tests covered the standard properties according to PN-EN 12004 for laboratory formulas of adhesives, using flyash Portland cement CEM I, class 42.5R and 52,5R. Based on the findings, cement of higher strength class CEM I 52,5R is more effective in the formulations of the tile adhesives than the most popular cement class CEM I 42.5.

Na rynku krajowym rocznie wykorzystywanych jest ok. 700-800 tys. ton cementu do wytworzenia suchych mieszanek chemii budowlanej [1], co stanowi ok. 4-5% sprzedaży cementu w kraju. Produkowane są dwie odrębne grupy cementu, różniące się zasadniczo właściwościami i przeznaczeniem:

  • cementy portlandzkie,
  • cementy glinowe.

W recepturach suchych mieszanek chemii budowlanej wykorzystywane są przede wszystkim cementy wytwarzane z klinkieru portlandzkiego, spełniające wymagania normy PN-EN 197-1:2012 [2].

Cementy glinowe stanowią wyłącznie dodatek stosowany w recepturach niektórych wyrobów (np. spoiny, kleje szybkowiążące) w celu znaczącego przyspieszenia wiązania i twardnienia produktu. Znacznie rzadziej stanowią samodzielne spoiwo w recepturach suchych mieszanek.

Podstawą podziału cementów glinowych jest zawartość tlenku glinu Al2O3. Cementy glinowo-wapienne o zawartości Al2O3 w granicach 35-58% objęte są wymaganiami normy europejskiej PN-EN 14647:2006 [3], natomiast cementy wysokoglinowe nie posiadają dokumentu odniesienia i produkowane są w oparciu o normy branżowe lub aprobaty techniczne.

Cementy produkowane na bazie klinkieru portlandzkiego stanowią znaczną grupę wyrobów objętą wymaganiami normy PN-EN 197-1:2012 [2].

W normie ujęto 27 różnych wyrobów, podzielonych na 5 głównych rodzajów:

  • cementy portlandzkie CEM I - bez dodatków,
  • cementy portlandzkie wieloskładnikowe CEM II/A i CEM II/B - zawierające odpowiednio do 20% i do 35% dodatków (żużel granulowany S, popiół lotny krzemionkowy V, wapień L i LL, pył krzemionkowy D, popiół lotny wapienny W, łupek palony T, pucolana naturalna P i pucolana naturalna wypalana Q),
  • cementy hutnicze CEM III/A, CEM III/B i CEM III/C - zawierające odpowiednio do 65%, 80% i 95% granulowanego żużla wielkopiecowego S,
  • cementy pucolanowe CEM IV/A i CEM IV/B - zawierające odpowiednio do 35% i do 55% sumy pucolan P, Q, V i W,
  • cementy wieloskładnikowe CEM V/A i CEM V/B - zawierające odpowiednio 18-30% żużla S i 18-30% pucolan P, Q, V i W oraz 31-50% żużla S i 31-50% pucolan.

Wymienione cementy mogą być produkowane w trzech różnych klasach wytrzymałości, podzielonych dodatkowo na:

  • "o normalnej wytrzymałości wczesnej (N)"
  • i "o wysokiej wytrzymałości wczesnej (R)".

W przypadku cementów hutniczych CEM III wprowadzono ponadto cementy "o niskiej wytrzymałości wczesnej", oznaczonej normowo literą L (TAB. 1).

TABELA 1. Właściwości fizyczne cementów powszechnego użytku według normy PN-EN 197-1:2012 [1]

TABELA 1. Właściwości fizyczne cementów powszechnego użytku według normy PN-EN 197-1:2012 [1]

W recepturach suchych mieszanek stosuje się głównie cementy portlandzkie CEM I, znacznie rzadziej cementy portlandzkie wieloskładnikowe CEM II, a także CEM III. Cementy pucolanowe CEM IV i wieloskładnikowe CEM V są praktycznie nieużywane.

Popularność cementu CEM I bez dodatków wynika z:

  • stosowania różnego rodzaju dodatków (np. popiół lotny krzemionkowy V czy zmielony kamień wapienny L LL) w różnych ilościach w recepturach zapraw - łatwiej sterować tym procesem w cemencie "czystym" niezawierającym wymienionych dodatków,
  • cementy CEM I bez dodatków wykazują wyższe tempo narastania wytrzymałości wczesnych w porównaniu z cementami CEM II do CEM V z dodatkami - ma to istotne znaczenie technologiczne i praktyczne w wielu wyrobach z uwagi na tendencje do jak najszybszego zakończenia prac budowlanych i chęci szybkiego użytkowania budynków, w których te prace zostały wykonane.

Wymienione cementy CEM I produkowane są jako:

  • cementy "szare" - o kolorze w odcieniu szarym,
  • cementy "białe" - produkowane ze specjalnego klinkieru (którego biały kolor jest związany głównie z wykorzystywaniem do jego produkcji surowców ubogich w związki barwiące cement, głównie: żelaza, manganu, chromu, tytanu itp.) zapewniające wysoki stopień białości cementu.

Producenci suchych mieszanek chemii budowlanej mają zatem do wyboru szeroką gamę spoiw cementowych przy konstruowaniu receptur swoich wyrobów. Różnią się one:

  • właściwościami (cementy na bazie klinkieru portlandzkiego, cementy glinowe),
  • zawartością dodatków (cementy typu CEM I do CEM V),
  • klasą i szybkością narastania wytrzymałości (klasy od 32,5 do 52,5),
  • kolorem - szare i białe.

Cement w zaprawach klejących do okładzin ceramicznych

Kleje cementowe są powszechnie stosowane do przyklejania różnego rodzaju okładzin ceramicznych i kamiennych. W grupie klejów do okładzin są najbardziej popularne. Znacznie rzadziej stosowane są kleje dyspersyjne i kleje epoksydowe.

Kleje cementowe uzyskują odpowiednią przyczepność głównie poprzez związanie fizyczne dyspersji polimerowej, a także zaczynu cementowego z powierzchnią montażową okładziny. Mamy zatem w przypadku tego rodzaju klejów dwa rodzaje wiązań: słabe cementowe i mocne polimerowe, decydujące o jakości i trwałości połączenia.

Produkowane są zarówno kleje szare, jak i kleje białe, a ich kolor zależy od rodzaju użytego cementu. Kleje białe polecane są głównie do okładzin jasnych, podatnych na zabrudzenia i przebarwienia, np. marmur i inne kamienie o jasnych lub zbliżonych do białego kolorach.

Zaprawy klejące do płytek wymagają stosowania spoiwa zapewniającego szybki przyrost wytrzymałości w czasie. Stąd też w recepturach tych wyrobów stosuje się prawie wyłącznie szybkowiążące cementy portlandzkie o klasach wytrzymałości co najmniej 42,5.

Najczęściej stosowanym cementem portlandzkim jest CEM I 42,5R, a znacznie rzadziej CEM I 52,5R. Praktycznie nie stosuje się cementów CEM II do CEM V z dodatkami. Związane jest to z:

  • praktycznie brakiem na rynku cementów CEM II do CEM V o klasie wytrzymałości co najmniej 42,5R,
  • doświadczeniami laboratoryjnymi, z których wynika, że dodatki (popiół lotny krzemionkowy V, mielony granulowany żużel wielkopiecowy S) obniżają parametry normowe klejów cementowych [4].

Cement, oprócz kształtowania przyczepności do podłoża, odgrywa również pewną rolę w kształtowaniu elastyczności klejów do okładzin, której normową miarą jest odkształcenie poprzeczne, badane według PN-EN 12002 [5, 6].

Tworzywa cementowe znane są z kruchości. Dlatego też w przypadku receptur klejów odkształcalnych parametry odkształcalności S1 lub S2 uzyskuje się nie tylko poprzez odpowiednio dużą ilość dodatku proszku redyspergowalnego i włókien, lecz także poprzez zmniejszenie ilości cementu w zaprawie i tym samym zwiększenie stosunku polimer/cement.

Udział cementu w klejach do płytek, w zależności od receptury producenta oraz przeznaczenia kleju, jest zróżnicowany i waha się z reguły w zakresie 25-40% masy gotowej suchej mieszanki.

Program badań

Jak wspomniano, w recepturach zapraw klejących do płytek stosuje się głównie cement portlandzki CEM I 42,5R. Biorąc jednakże pod uwagę właściwości użytkowe klejów (dążenie do szybkiego zakończenia prac i użytkowania powierzchni z przyklejonymi płytkami), a także wysokie wymagania normowe, szczególnie dla popularnych w kraju klejów elastycznych (o wysokiej przyczepności C2 oraz odkształcalności S1, S2), stosowanie w recepturach zapraw klejących cementu szybkowiążącego i o najwyższych parametrach wytrzymałościowych (czyli klasy CEM I 52,5R) wydaje się technologicznie uzasadnione.

W tym celu sporządzono mieszanki zaprawy klejącej do płytek, mającej z założenia spełniać wymagania normy PN-EN 12004+A1:2012 [7] dla kleju elastycznego o oznaczeniu C2TES1. Badano zaprawy różniące się cementem, ilością proszku redyspergowalnego oraz mrówczanu wapnia jako dodatku przyspieszającego wiązanie i twardnienie. Receptury przeznaczone do badań przedstawiono w TAB. 2.

TABELA 2. Receptury klejów do płytek

TABELA 2. Receptury klejów do płytek

Zbadano właściwości normowe klejów do płytek przygotowanych według receptur podanych w TAB. 2. Biorąc pod uwagę specyficzne właściwości użytkowe klejów do płytek (w warunkach praktycznych wymagane jest zazwyczaj zapewnienie możliwości użytkowania podłoża z przyklejonymi płytkami nie później jak po jednym dniu), wykonano ponadto badania przyczepności kleju do płytek po jednym dniu wraz z dokumentacją fotograficzną obrazującą stopień zwilżenia powierzchni płytki przez zaprawę klejącą.

Program badań miał na celu ocenę, jak wpływa wytrzymałość cementu na właściwości normowe i użytkowe klejów do płytek. W tym celu do badań zastosowano dwa przemysłowe cementy:

  • CEM I 42,5R,
  • CEM I 52,5R.

Ich właściwości zestawiono w TAB. 3.

TABELA 3. Właściwości cementów użytych do przygotowania zapraw klejących

TABELA 3. Właściwości cementów użytych do przygotowania zapraw klejących

  • Cementy różniły się stopniem zmielenia, kształtującym czas wiązania i wytrzymałości normowe (wczesną i końcową).
  • Cement CEM I 52,5R uzyskiwał wytrzymałości o ok. 10 MPa wyższe w porównaniu z cementem CEM I 42,5R.
  • W recepturach klejów do płytek uwzględniono ponadto różne ilości proszku redyspergowalnego (3% i 4% masy) oraz mrówczanu wapnia (odpowiednio 0%, 0,1% i 0,2% masy).

Proszek redyspergowalny jest nieodzownym składnikiem klejów do płytek, wydatnie polepszającym przyczepność oraz odkształcalność (elastyczność) kleju. Mrówczan wapnia jest natomiast powszechnie stosowany w celu przyspieszenia procesu twardnienia zapraw.

W przypadku klejów do płytek doświadczenia praktyczne wskazują na poprawę przyczepności klejów z tym dodatkiem.

Wprowadzenie tych zmiennych w planie badań miało na celu sprawdzenie możliwości korekt receptury klejów poprzez ograniczenie tych drogich dodatków dzięki wprowadzeniu cementu o wyższych parametrach wytrzymałościowych.

Wyniki badań i ich omówienie

Wyniki badań zestawiono w TAB. 4.

TABELA 4. Wyniki badań klejów do płytek

TABELA 4. Wyniki badań klejów do płytek

W tabeli tej, oprócz parametrów normowych według normy PN-EN 12004+A1:2012 [7], zestawiono ponadto:

  • wyniki oznaczeń przyczepności zbadanej po jednym dniu przechowywania próbek w warunkach laboratoryjnych,
  • różnicę kosztu poszczególnych receptur, przyjmując koszt receptury nr 8 jako „bazowy” (najniższy koszt receptury, dla której uzyskano klasę klasu C2TES1. Koszty policzono przy przyjęciu szacunkowych cen rynkowych poszczególnych składników).

Pierwszy etap badań

W pierwszym etapie skoncentrowano się na ocenie wpływu mrówczanu wapnia na kształtowanie się przyczepności kleju oraz stopnia zwilżenia powierzchni płytki gresowej po jednym dniu od przyklejenia płytek. Badanie wykonano z uwagi na fakt, że w warunkach praktycznych użytkowanie płytek (chodzenie po nich) i ich fugowanie odbywa się częstokroć już po jednym dniu od przyklejenia do podłoża. Nie dotyczy to oczywiście specjalnie projektowanych klejów szybkowiążących, które zapewniają możliwość użytkowania i fugowania przyklejonych płytek już po 4 do 6 godz.

Wyniki badań zestawiono w TAB. 4 oraz na FOT. obrazującej stopień zwilżenia powierzchni płytek przez klej wykonany na danej recepturze.

Wyniki badań wykazały, że zarówno klasa wytrzymałości cementu, jak i dodatek mrówczanu wapnia mają duże znaczenie w uzyskaniu właściwych parametrów kleju.

Uzyskane wyniki wskazują jednoznacznie, że zastosowanie cementu o wyższej klasie wytrzymałości przyspiesza proces narastania wytrzymałości zaprawy, co przekłada się na lepsze wyniki przyczepności oraz stopnia zwilżenia płytek klejem.

Przyjmując przyczepność rzędu 0,5 MPa (jak przy ocenie klejów szybkowiążących F) jako kryterium przydatności kleju, wydaje się konieczne stosowanie w recepturach co najmniej 0,1% dodatku mrówczanu wapnia.

Wyniki wykazały, że stosowanie większej ilości, pomimo wyraźnej poprawy zwilżalności płytek, nie zwiększa znacząco wyników przyczepności, a może wiązać się z nieznacznym obniżeniem wyników oznaczeń czasu otwartego, badanego z użyciem płytek ceramicznych o wysokiej chłonności. Wydaje się, że dodatek mrówczanu 0,1% masy zaprawy jest optymalny.

FOT. Stopień zwilżenia powierzchni płytki przez badane kleje; fot. archiwum autorów

FOT. Stopień zwilżenia powierzchni płytki przez badane kleje; fot. archiwum autorów

Warto w tym miejscu również wspomnieć, że doświadczenia praktyczne i laboratoryjne wskazują na celowość stosowania tego dodatku z uwagi na fakt, że poprawia on nie tylko normowe parametry zaprawy, lecz również twardnienie kleju w warunkach praktycznych, co szczególnie widać w niskich temperaturach otoczenia, jakie panują w kraju od późnej jesieni do wiosny.

Biorąc pod uwagę uzyskane wyniki, do dalszych badań, polegających na sprawdzeniu parametrów normowych zapraw klejących przygotowanych w laboratorium, przeznaczono próbki o zawartości mrówczanu wapnia 0,1%.

Drugi etap badań

W drugim etapie badań wykonano badania normowe zapraw klejących według normy PN-EN 12004+A1:2012 [7]. Wykonano komplet badań, z wyjątkiem oznaczeń przyczepności wczesnej (po 6 godz.), właściwych dla klejów szybkowiążących, znakowanych literą F.

Szeroki program badawczy, którego wyniki przedstawiono w TAB. 4, pozwolił na wyciągnięcie wniosków dotyczących zarówno cementu, jak i dodatków stosowanych w recepturach zapraw.

Stosując w recepturach zapraw cement klasy 52,5R, uzyskano wyższe wyniki niż w przypadku analogicznych zapraw przygotowanych z cementu klasy 42,5R. Wyniki wykazały, że uzyskanie kleju "elastycznego", tj. o oznaczeniu normowym C2TES1, w przypadku użycia cementu CEM I 52,5R wymagało 3% dodatku proszku redyspergowalnego, a w przypadku cementu CEM I 42,5R jego ilość musiała wzrosnąć do 4%.

Stosując droższy cement, o wyższej wytrzymałości, obniżono koszt receptury kleju poprzez możliwość zmniejszenia udziału bardzo drogiego dodatku proszku redyspergowalnego w recepturze.

Badania potwierdziły ponadto znany, korzystny wpływ proszku redyspergowalnego na właściwości klejów do płytek. Zwiększenie jego udziału w zaprawie klejącej wydatnie polepsza takie cechy, jak przyczepność pierwotna, po starzeniu, termicznym i odkształcenie poprzeczne.

Wnioski

  • Badania wykazały, że cement o wyższej klasy wytrzymałości (CEM I 52,5R) jest bardziej przydatny w recepturach klejów do płytek niż najczęściej stosowany cement klasy 42,5R.
  • Wyniki wskazują na celowość podjęcia analogicznych badań w przypadku innych suchych zapraw opartych na spoiwie cementowym (np. klejów do ociepleń, spoin, posadzek), w których stosuje się dodatki w postaci proszku redyspergowalnego, eterów celulozy oraz związków przyspieszających wiązanie i twardnienie zapraw.
  • Uzyskanie wyniki wskazują na możliwości optymalizacji receptur wybranych suchych mieszanek chemii budowlanej dla producentów. Kierunek ten może być szczególnie istotny dla producentów mających do dyspozycji więcej niż jeden silos na cement portlandzki szary lub też stanowić istotny przyczynek do rozważenia zmiany cementu klasy CEM I 42,5R na cement CEM I 52,5R.

Literatura

  1. P. Kijowski, "Przemysł cementowy w Polsce. Stan obecny i perspektywy rozwoju. Jakość cementu - program "Pewny Cement"", [prezentacja Stowarzyszenia Producentów Cementu na Konferencji "ZAKOBUILDING"], Zakopane 2011.
  2. PN-EN 197-1:2012, "Cement. Część 1: Skład, wymagania i kryteria zgodności dotyczące cementów powszechnego użytku".
  3. PN-EN 14647:2007, "Cement glinowo-wapniowy. Skład, wymagania i kryteria zgodności".
  4. S. Chłądzyński, "Składniki zapraw klejowych do płytek. Część I - Spoiwo cementowe", "IZOLACJE", nr 3/2008, s. 30-34.
  5. S. Chłądzyński, "Kleje uelastycznione i (wysoko)elastyczne" - teoria i praktyka", "Informator Budowlany", nr 1/2016, s. 153-157.
  6. M. Rokiel, "Wykładziny posadzkowe z płytek - właściwy dobór kleju", "IZOLACJE", nr 3/2012, s. 60-65.
  7. PN-EN 12004+A1:2012, "Kleje do płytek. Wymagania, ocena zgodności, klasyfikacja i oznaczenie".

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1) Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają...

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają w trakcie eksploatacji coraz mniej energii na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zmiany maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła Umax. (dawniej kmax.) wpływają na wielkość zużycia energii w trakcie eksploatacji budynków.

mgr inż. Ireneusz Stachura Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Jak eliminować mostki cieplne w budynku? Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie...

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie realizacji i eksploatacji – i zapewnić właściwe warunki do przebywania w tym budynku ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych,...

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych, izolacyjności akustycznej oraz ochrony przeciwpożarowej.

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

dr inż. Gerard Brzózka Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu...

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu niewielką masą powierzchniową. W wielu zastosowaniach wyparły typowe rozwiązania przegród masowych (np. z ceramiki, elementów wapienno­ piaskowych, betonu, żelbetu czy gipsu), które cechują się kilkukrotnie wyższymi masami powierzchniowymi.

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.