Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 1/2017 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Pierwszy w Polsce szary styropian bez ryzyka

SWISSPOR  |  08.05.2017  |  2
Pierwszy w Polsce szary styropian bez ryzyka
Pierwszy w Polsce szary styropian bez ryzyka
SWISSPOR

Szary styropian pozwala nie tylko oszczędzać energię, ale również rozwiązuje problem zbyt grubych ścian i tzw. "okien strzelniczych".  Jaki rodzaj szarego styropianu wybrać, aby uniknąć uciążliwych kłopotów i dodatkowych kosztów?

Ze względu na doskonałe parametry, izolacja wykonana z szarego styropianu jest do 40% cieńsza od izolacji z popularnych białych płyt. To wielka zaleta, ponieważ wraz z rosnącymi wymaganiami co do energooszczędności rośnie grubość termoizolacji. A nikt nie chce mieszkać w niezgrabnym, energooszczędnym bunkrze o niedoświetlonym wnętrzu, z oknami przypominającymi otwory strzelnicze. Skonsultuj  się ze specjalistami SWISSPOR >>

Szary styropian pozwala nie tylko oszczędzać energię ale również zaprojektować atrakcyjną bryłę budynku oraz bardziej funkcjonalne wnętrza. Nie wszyscy jednak wiedzą, że z popularnym w Polsce, zwykłym szarym styropianem jest związany pewien dokuczliwy kłopot.

Swisspor

Kłopotliwa przypadłość  

Powodem kłopotów ze zwykłym szarym styropianem są silne naprężenia wewnętrzne, które są skutkiem nierównomiernego rozszerzania się płyt pod wpływem zmian temperatury. Szczególnie ryzykowny jest okres, kiedy występują duże różnice temperatur między dniem a nocą.

Podczas prac budowlanych wystawiona na działanie promieni słonecznych powierzchnia płyt bardzo szybko nagrzewa się do stosunkowo wysokiej temperatury. Pod wpływem ciepła zewnętrzna część płyty zwiększa swoją objętość. Tymczasem druga powierzchnia tej samej płyty jest chłodzona przez zimny mur i zachowuje stałe wymiary. 

Różnice temperatur między powierzchniami płyty mogą sięgać kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Nietrudno sobie wyobrazić jak mocne siły wyginające powstają w takich warunkach. Skutkiem naprężeń może być wygięcie płyt, zerwania ciągłości ocieplenia, a w skrajnych przypadkach odrywanie się płyt od elewacji.

Swisspor - szary styropian

Wykonywanie dociepleń przy użyciu zwykłego szarego styropianu jest bezpieczne, jednak prace należy prowadzić w optymalnych warunkach pogodowych i z aptekarską skrupulatnością przestrzegać instrukcji aplikacyjnych.

Praktyka pokazuje, że plac budowy daleki jest od warunków laboratoryjnych. Aby uniknąć problemu naprężeń, wynaleziono więc znacznie lepsze i bezpieczniejsze rozwiązanie.

Szary bez ryzyka naprężeń

Na zachodzie stosuje się zabezpieczony przed naprężeniami styropian szary trzeciej generacji, który jest produkowany w technologii odprężonych płyt zespolonych. Zarówno pod względem wizualnym, jak i pod względem właściwości, jest to zupełnie inny produkt niż popularne w Polsce zwykłe szare płyty. Pierwszym dostępnym na rynku polskim styropianem trzeciej generacji jest LAMBDA WHITE®.

Styropian zespolony LAMBDA WHITE® jest zabezpieczony przed naprężeniami na dwa sposoby. Szary rdzeń jest chroniony przed udarem słonecznym przez zintegrowaną z nim grubą, białą warstwę odbijającą światło. Z kolei naprężenia wewnętrzne są kompensowane przez siatkę fabrycznie wykonanych nacięć przeciwprężnych. Technologia ta została opracowana przez dział badawczy szwajcarskiego oddziału firmy Swisspor, przy współpracy z Zentrum für Integrale Gebäudetechnik w Lucernie.

Testy wykazały, że po wystawieniu na słońce, powierzchnia płyt LAMBDA WHITE® była o 50°C chłodniejsza od powierzchni zwykłego szarego styropianu. Warto podkreślić, że wykonywane podczas aplikacji szlifowanie fasady nie niszczy białej warstwy ochronnej, ponieważ w przypadku LAMBDA WHITE® jej grubość wynosi około 6 mm.

Styropiany trzeciej generacji podbijają europejski rynek, ponieważ pozostawiają znacznie większy margines tolerancji na niesprzyjające warunki pogodowe oraz na błędy ludzkie. Oprócz doskonałej izolacji dają gwarancję świętego spokoju, ograniczając ryzyko, że fasada odpadnie lub po latach pokryje się siatką burych przebarwień.

Swisspor LAMBDA WHITE® jest szczególnie polecany przy grubszych termoizolacjach stosowanych w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Potwierdzają to certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego, główna nagroda w konkursie Laur Konsumenta - Odkrycie 2015 oraz nagroda TOP Builder 2016.

Swisspor

 

SWISSPOR Polska sp. z o.o.
32-500 Chrzanów
ul. Kroczymiech 2

 

www.swisspor.pl

 

 

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
4/2018

Aktualny numer:

Izolacje 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Wymagania dla betonu w konstrukcjach sztywnych
  • - Impregnaty w pracach naprawczo-remontowych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.