Sposoby naprawy uszkodzonych posadzek betonowych

Wykonanie nowego podkładu na istniejącym
Rysy naprawione metodą iniekcji
Rysy naprawione metodą iniekcji
Archiwum autora
Ciąg dalszy artykułu...

Wykonanie nowego podkładu na istniejącym

Wykonanie nowego podkładu na istniejącym może być konieczne w wypadkach niewystarczającej nośności podkładu, np. ze względu na zaniżenie klasy betonu lub niedoszacowanie obciążeń. Nowy podkład wykonuje się z zapewnieniem przyczepności do starego podłoża lub bez zapewnienia przyczepności przez ułożenie np. warstwy folii na starym wyrównanym podłożu (RYS. 6-7).

W przypadku wykonania nowego podkładu z zapewnieniem przyczepności do starego należy pamiętać o istotnym wpływie skurczu, który wywołuje znaczne naprężenia rozciągające w nadbetonowanej warstwie.

W celu uniknięcia zarysowań skurczowych w nadbetonowanej warstwie z reguły konieczne jest:

  • zastosowanie zbrojenia rozproszonego lub w postaci siatek przeciwskurczowych,
  • dylatowanie nadbetonowanej warstwy, przy czym odległości między dylatacjami powinny być mniejsze niż w wypadku podkładów wykonanych bezpośrednio na gruncie lub warstwie poślizgowej,
  • zaprojektowanie i wykonanie odpowiedniego składu mieszanki betonowej i przeprowadzenie właściwej pielęgnacji w celu ograniczenia odkształceń skurczowych.

Czytaj też: Podkłady podłogowe i masy wyrównujące - wykonawstwo >>>

RYS. 6–7. Nadbetonowanie nowej płyty podkładu: z przyczepnością do podłoża (6), bez zapewnienia przyczepności (7): 1 – istniejący podkład, 2 – nadbeton, 3 – sfrezowana powierzchnia, 4 – warstwa poślizgowa (folia); rys. archiwum Ł. Drobca
RYS. 6-7. Nadbetonowanie nowej płyty podkładu: z przyczepnością do podłoża (6), bez zapewnienia przyczepności (7): 1 - istniejący podkład, 2 - nadbeton, 3 - sfrezowana powierzchnia, 4 - warstwa poślizgowa (folia); rys. archiwum Ł. Drobca

Przy przyjęciu grubości nadbetonowanej warstwy nowego podkładu w zależności od stanu podkładu starego można w obliczeniach uwzględnić lub pominąć współpracę obu warstw w przenoszeniu obciążeń.

Całkowita wymiana wadliwego podkładu

Całkowitej wymiany wadliwego podkładu dokonuje się w wypadkach dużych i rażących błędów wykonawczych lub projektowych i braku możliwości nadbetonowania, ze względu na konieczność zachowania projektowanego poziomu. Istniejącą warstwę rozkuwa się i usuwa, powtórnie dogęszcza się podłoże, zakłada izolację i betonuje nową warstwę podkładu.

Literatura

1. State-of-the-Art Report of RILEM, Technical Committee TC 184-IFE, "Industrial Floors", (Rilem Raport nr 33) 2006.
2. A. Garbacz, "Raport dotyczący stanu wiedzy i techniki w dziedzinie posadzek przemysłowych", "Materiały Budowlane" 5/2007, str. 2-5.
3. L. Czarnecki, "Badania i rozwój posadzek przemysłowych", "Materiały Budowlane" 5/2007, str. 6-8.
4. W. Kiernożycki, "Dylatacje konstrukcji podłóg betonowych", "Materiały Budowlane" 9/1998, str. 74-77.
5. J. M. Kawecki, "Szwy i szczeliny monolitycznych nawierzchni przemysłowych float", "Przegląd Budowlany" 1/98, str. 7-10.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 3/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.