Rolety nie tylko zapewniają zachowanie prywatności, ale podnoszą też walory bezpieczeństwa domu. Są ponadto dodatkowym zabezpieczeniem przed hałasem z zewnątrz i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zimą z kolei przyczyniają się do oszczędności energii cieplnej.
Kiedy i jakie rolety montować do okien pionowych?
Rolety pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach o każdej porze roku. W lecie zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz, a w zimie ucieczce ciepła z domu.
![]() |
Markizy można obsługiwać za pomocą dołączonego do zestawu pilota; fot. Fakro |
Pancerz rolet zewnętrznych tworzą aluminiowe lamelki, ocieplone najczęściej pianką poliuretanową. Lamelki można ustawiać w różnych pozycjach, podobnie jak żaluzje.
Jeśli zostaną ułożone poziomo, roleta będzie skutecznie chronić przed upałem, ale też zaciemni wnętrze. Natomiast wtedy, gdy zechcemy wpuścić trochę światła do wnętrza, wystarczy przekręcić lamelki o 40º.
Przeczytaj: Wpływ osłon przeciwsłonecznych na bilans energetyczny budynku
O montażu niektórych typów rolet do okien pionowych można pomyśleć już na etapie projektowania budynku.
Spośród dostępnych na rynku osłon zewnętrznych rolety nadstawne i nadprożowe są tymi, których montaż powinien zostać omówiony z architektem już na początku projektowania domu lub w przypadku tych pierwszych najpóźniej przed zamówieniem okien.
Pozwala to na zaplanowanie odpowiednich wymiarów wnęk okiennych i usprawnia późniejsze prace instalacyjne. Oba typy osłon łączy etapowy sposób instalacji oraz możliwość niemal całkowitej zabudowy skrzynki, do której zwija się pancerz rolety. Dzięki dużej różnorodności i bogatej ofercie kolorystycznej oklein, jej obudowę można z łatwością dopasować do indywidualnych preferencji.
![]() |
|
Markizy zewnętrzne do okien połaciowych są przezroczyste, więc nie ograniczają widoczności; fot. Velux | |
![]() |
![]() |
Markizy do okien pionowych są wyposażone w inteligentny system automatycznego uruchamiania w zależności od nasłonecznienia. Nie potrzebują zasilania z sieci elektrycznej, bo zasilane są energią słoneczną. Funkcję czujnika pełni panel fotowoltaiczny, który w połączeniu ze specjalnym układem elektroniki reaguje na promieniowanie słoneczne; fot. Fakro | Do domu w stanie surowym, gdy nadproże nie zostało jeszcze specjalnie ukształtowane, można zamontować np. rolety podtynkowe instalowane we wnęce razem z oknem. Ten typ rolet świetnie sprawdza się również podczas wymiany okien w domach już zamieszkanych; fot. Krispol |
![]() |
Gdy dom jest już wykończony, najlepiej zamontować rolety elewacyjne umieszczane na murze nad wnęką okienną. Ich sposób montażu nie wymaga wcześniejszego zaplanowania w projekcie budynku; fot. Dako |
Montaż rolet zewnętrznych możliwy jest także w budynkach już istniejących, np. podczas ich modernizacji lub wymiany stolarki otworowej. Idealnym rozwiązaniem są wtedy rolety elewacyjne i podtynkowe. Ich nieskomplikowana budowa i montaż bezpośrednio do ramy okiennej znacznie przyspieszają realizację projektu.
Ważnym elementem osłon jest tzw. klapa rewizyjna, którą montuje się od zewnętrznej strony okna. Dzięki temu bez zakłócania prywatności domowników możliwa jest naprawa, konserwacja bądź serwisowanie rolety.
Sprawdź: Energetyczno-ekonomiczny aspekt okien w budynkach niskoenergetycznych
Podobnie jak w przypadku osłon nadstawnych i nadprożowych, modele elewacyjne i podtynkowe mogą stanowić integralną część budynku. Wszystko za sprawą różnorodnych kształtów i kolorów skrzynek.
Dodatkowo istnieje możliwość wyposażenia ich w opcjonalną moskitierę lub system automatycznego sterowania, które znacząco podnoszą komfort użytkowania.
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj » |