Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Czy szary styropian odpada od fasady?

SWISSPOR  |  03.04.2017  |  4
Czy szary styropian odpada od fasady?
Czy szary styropian odpada od fasady?
Swisspor Polska

Najpopularniejszy w Polsce zwykły szary styropian rzeczywiście czasami odpada od fasad. Nie wszyscy wiedzą, że na zachodzie stosuje się styropian szary trzeciej generacji, wolny od tej … niedogodności.

Powodem kłopotów są silne naprężenia wewnętrzne, którym może ulegać szary styropian. Naprężenia te mogą prowadzić do wygięcia płyt i zerwania ciągłości ocieplenia, a w skrajnych przypadkach do odpadania płyt od fasady.

Naprężenia są skutkiem nierównomiernego rozszerzania i kurczenia się płyt pod wpływem zmian temperatury. Przy temperaturze powietrza zbliżonej do 0°C, wystawiona na słońce powierzchnia szarej płyty, w ciągu 20 minut może się nagrzać do 55°C. Może to być przyczyną deformacji a nawet odpadania płyt od elewacji.

Siła naprężeń jest potęgowana różnicami temperatur między chłodną powierzchnią płyty od strony muru a rozgrzaną powierzchnią zewnętrzną. Szczególnie ryzykowny jest okres wiosny i jesieni, kiedy występują duże różnice temperatur między dniem a nocą. Aby zrozumieć jakie siły działają na połączenie płyty z murem, wystarczy sobie wyobrazić styropianową płytę, z jednej strony nagrzaną do 60°C, a z drugiej chłodzoną przez mur o temperaturze 0°C.
 
W odpowiedzi na problem naprężeń na zachodnich rynkach pojawił się styropian trzeciej generacji, produkowany w technologii odprężonych płyt zespolonych. Szary styropian trzeciej generacji charakteryzuje się taką samą termoizolacyjnością jak najlepszy zwykły szary, ale jest wolny od jego wielkiej wady: tendencji do skurczów i wyginania. W Polsce pierwszym dostępnym na rynku styropianem trzeciej generacji jest LAMBDA WHITE®.

Swisspor Lambda White

Płyty LAMBDA WHITE® są zabezpieczone przed naprężeniami na dwa sposoby. Szary rdzeń jest chroniony przed udarem słonecznym przez zintegrowaną z nim grubą, białą warstwę odbijającą światło. Z kolei naprężenia wewnętrzne są kompensowane przez siatkę fabrycznie wykonanych nacięć przeciwprężnych. Technologia nacięć przeciwprężnych została opracowana przez dział badawczy szwajcarskiego oddziału firmy Swisspor, przy współpracy z Zentrum für Integrale Gebäudetechnik w Lucernie. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów >>

Testy wykazały, że po wystawieniu na słońce powierzchnia płyt LAMBDA WHITE® była o 50°C chłodniejsza od powierzchni zwykłego szarego styropianu. Warto podkreślić, że wykonywane podczas aplikacji szlifowanie fasady nie niszczy białej warstwy ochronnej, ponieważ w przypadku LAMBDA WHITE® jej grubość wynosi około 6 mm.

Swisspor Lambda White

Należy wyraźnie zaznaczyć, że wykonywanie dociepleń przy użyciu zwykłego szarego styropianu jest bezpieczne, pod warunkiem prowadzenia prac przy optymalnych warunkach pogodowych, skrupulatnego przestrzegania instrukcji aplikacyjnych i zachowania najwyższej kultury prac wykonawczych.

Styropiany trzeciej generacji podbijają europejski rynek, ponieważ pozostawiają znacznie większy margines tolerancji na niesprzyjające warunki pogodowe oraz na błędy ludzkie. Oprócz doskonałej izolacji dają gwarancję świętego spokoju, ograniczając ryzyko, że fasada odpadnie lub po latach pokryje się siatką burych przebarwień.

W najbardziej zaawansowanej pod tym względem Szwajcarii do izolacji fasad używa się prawie wyłącznie styropianów trzeciej generacji.

Swisspor LAMBDA WHITE® jest szczególnie polecany przy grubszych termoizolacjach stosowanych w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Potwierdzają to certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego, główna nagroda w konkursie Laur Konsumenta - Odkrycie 2015 oraz nagroda TOP Builder 2016.

Swisspor

 

SWISSPOR Polska sp. z o.o.
32-500 Chrzanów
ul. Kroczymiech 2

 

www.swisspor.pl

 

Komentarze

(4)
Wiktoria | 18.04.2017, 21:06
Nareszcie wiem na co powinnam się zdecydować- dziękuję!
Klaudia | 18.04.2017, 21:13
Zdecydowałam się na płyty Lambda i to był strzał w dziesiątkę :D
Pc-expertus | 18.06.2017, 00:14
nie jestem w stanie szybko otynkować,więc kupilem 90 opakowań bialego 15cm Leroy Merlin powiedzieli iż w 2016 poniesli poważne straty z powodu stopienia steropianu grafitowego w gliwicach
Gronostaj | 07.01.2020, 14:29
Najlepiej wybrać styropian odporny na wyginanie
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.